Балканска федерация би била изгодна за България

Балканска федерация би била изгодна за България
Наскоро взехме повод от едно изказване на сръбския министър-председател Александър Вучич, направено в интервю за АФП, за да се върнем – може би малко ненавременно (вж. Свързани текстове) – към стародавния въпрос за някаква форма на обединение на държавите на Старопланинския полуостров*. Да, именно ненавременно изглежда едно такова завръщане – откликът от вмъкнатата сякаш между другото идея за митнически съюз на държавите на нашия полуостров бе крайно ограничен; сякаш сега обществата на полуострова ни не се вълнуват толкова от регионално, а от европейско обединение. Впрочем и съвсем краткото обсъждане под първата част на този текст показа, че вероятно такава идея днес изглежда ненавременна; което обаче не я прави исторически неприемлива, ни най-малко.

 

 

Вероятно ще е добре да се припомни, че създаването на регионална сила (под някаква форма) на България и на държавите, които са наши непосредствени съседи, би била много по-сполучлива форма за обединение от участието ни в така наречения Европейски съюз; това би било обединение на държави, които са много подобни като равнище на стопанско развитие, народите им са с близък светоглед и имат обща история. България би се чувствала много пò на място в едно такова обединение, отколкото в общоевропейските съюзи, в които тя играе единствено подчинена роля.

Ето защо си струва идеята за някаква форма на обединение на държавите от нашата част на Европа да не бъде изоставяна; все някога тя отново ще влезе в работа, сигурно е.

 

* * *

Успоредици

(продължение от 3 октомври)

 

Главните участници в процеса на договаряне на Балканска федерация (от ляво надясно и от горе надолу): Йосиф Сталин на Червения площад, 7 ноември 1949 г.; Георги Димитров на балкона на Министерския съвет (бившия царски дворец), София, 4 ноември 1945 г.; Й. Броз Тито в съветското посолство в Белград, 29 септември 1945 г.; Владимир Поптомов като министър на външните работи, вероятно август 1949 г. Части от снимки.

 

Завръщането към идеята за Балканска федерация – нека подчертаем отново – несъмнено трябва да премине през етапа на изчистване на многобройните въпроси, обиди и недоразумения, натрупани при предишните подобни опити. След тях е въпросът за ролята на Българската комунистическа партия (при отчитане на различните названия, под които тя съществува през годините) в тези процеси; това е от особено значение, понеже именно БКП има водеща роля в правителството на Отечествения фронт по време на единствения съществен опит за формирането на Балканска федерация в най-новата история на полуострова.

Важно е отново да се припомни, и дебело да се подчертае, че както по всичко личи, събитията по т.нар. „македонизация” на населението в Пиринска Македония се извършва като заблуждаваща маневра – болезнена, но крайно наложителна – на правителството на Отечествения фронт, за да бъдат получени по-добри условия при подписването на мирния договор на България с държавите победителки във Втората световна война и да не се стигне до загубата на нови български земи.

 

Участието на България в тази война на страната на Германия – и въпреки достойните победи на българската войска в завършващия етап на войната на страната на държавите победителки – направи изключително трудно и рисково подписването на мирния договор. България бе заплашена от съседите си Югославия и Гърция, които бяха окупирани от Тристранния пакт по време на Втората световна война не без съдействието на царска България, да загуби нови части от и без това стесненото вече българско землище. От тази гледна точка политиката на правителството на Отечествения фронт може да се разглежда като успешна – според Парижкия мирен договор с помощта на съветската делегация България запази своите границите от времето на влизането си в Тристранния пакт, включително и Южна Добруджа.

 

Няма по-добро доказателство, че правителството на Отечествения фронт използва т.нар. „македонизация” на Пиринския край единствено за да получи България по-добри условия при подписването на мирния договор с държавите победителки, от историческия факт, че почти веднага след подписването на този договор политиката на „македонизация” е прекратена.

 

* * *

 

Категорични са преброяванията на населението в географските граници на областта. През 1900 г. Васил Кънчов брои 1 181 336 българи, 499 204 турци, 228 702 гърци, 128 711 албанци, 80 767 власи, 67 840 евреи, 54 557 цигани, едва 700 сърби и 16 407 други. Въпреки яснотата на тези данни не съществуват никакви гаранции за справедливост при предстоящото, очевидно, освобождение на Македония. В тази връзка и все през същата 1895 г. партията на българските социалисти за първи път обявява временното си засега становище „Македония – на македонците” (в статията „Кому се пада Македония”, сп. „Социалист”, 1895 г.), очевидно не виждайки никаква възможност за пряко присъединяване към България при вече заявения вълчи апетит на Сърбия, на Гърция и на агресивната, макар още несъздадена Албания.

 

С ясното съзнание, че никой няма да има сили за цялостно присъединяване, по-сетне тесните социалисти си представят независима и самостоятелна Македония, която поради тоталния превес на българското население, особено след очакваното изселване на турското население, бързо и лесно ще възстанови единството си с България.

 

Да се върви срещу решенията на Берлинския конгрес, особено след рисковото Съединение (с Източна Румелия), очевидно не би било възможно. С известна доза идеализъм е прогласен път към създаване на Балканска федеративна република (1895 г.), която в по-далечно бъдеще „да се яви и предвестник на една общочеловеческа федерация”. Тази примамлива, но наивна идея ще просъществува също до средата на 1948 г. Самия Димитър Благоев никъде не виждаме като особен идеалист. Напротив обяснението му за необходимостта от създаването на Балканска федерация е крайно прагматично – „Македония е ябълката на раздора между българи, гърци и сърби и тоя раздор също тъй изкусно се подклажда. Освобождението на Македония и съединението й с България ще усили последната и ще й даде едно преобладающе значение на Балканския полуостров. На такова усилване на България Сърбия и Гърция гледат като на най-голяма опасност за своето съществувание и без съмнение са готови да му пречат с всички средства”. В разгара на Балканската война, точно след края на първата й фаза – в манифест по случай 1 май 1913 г. партията на тесните социалисти отново определя като единствена възможност за решаване на македонския въпрос създаването на „демократическа Балканска федерация” („Работнически вестник”). Военните действия до този момент вече са показали, че именно областта ще бъде причина за разтурянето на Балканския съюз.

 

Вероятно от недосегаемите върхове на нашето време идеята за Балканска федерация изглежда наивна и неосъществима, но в края на ХVІІІ в., та чак до средата на миналия век тя има широка подкрепа, наистина с различни мотиви, сред балканските народи. Константинос Ригас в Гърция, Светозар Маркович в Сърбия, Раковски, Каравелов, Левски и Ботев мечтаят за такова демократично обединение.

 

На Първата балканска социалдемократическа конференция (Белград, 7–9 януари 1910 г.) е постигнато съгласие по този въпрос, коментирано положително и от В. И. Ленин. Впрочем по-рано Благоев чрез статията си „Македонският въпрос, България и руското правителство” в органа на Руската социалдемократическа работническа партия (в. „Искра” от 1 август 1903 г.) прави опит очевидно да радикализира позицията на руското правителство чрез припомняне на българския етнически характер на областта и борбите на македонските българи за освобождение.

 

Балканската и Първата световна война показват и на Благоев, и на БРСДП (т. с.), чак до преименуването на партията в БКП през 1919 г., че при непреодолимите противоречия между балканските държави само създаването на демократична Балканска федеративна република може да спомогне за обединение на всички българи. Останалите балкански държави обаче са на друго мнение. Стоян Новакович вече е прогласил, че в Македония няма българи, гърци, албанци или сърби (каквито наистина няма), а там се срещат само македонци. Поради явната си абсурдност тезата, очевидно изсмукана от нечисти пръсти, не получава никаква поддръжка. От нея се отказва даже обожественият днес в Скопие Кръсте Мисирков.

 

Между двете световни войни БКП продължава да поддържа вижданията си за бъдещето на Македония, за „нейното национално освобождение и обединение” в рамките на една бъдеща „Балканска федеративна съветска република” (резолюция на Първата балканска конференция на Балканската комунистическа федерация, 15 януари 1920 г.). В основата на тези виждания продължава да стои успешният исторически опит при Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В същото време се използва всяка трибуна, за да се протестира против унизителния за България Ньойски договор (27 ноември 1919 г.). „Българският народ е безмилостно разпокъсан. Компактни негови части в Македония, Тракия и Добруджа са под чужда власт”, според манифест към трудещите се, приет на същата конференция и подписан от членовете на централните комитети на балканските държави, по инициатива, естествено, на БКП.

 

Особено отчетлива връзка със Съединението и опит да се приложи още веднъж успешната тактика прави Димо Хаджидимов, след като е вече член на БКП. „Идеята именно за автономията на Македония, за нейното самоуправление като самостоятелна политическа единица ... както беше някога с Източна Румелия” е нова идея, зародила се сред „българското население в Македония”. „Тази идея е идея българска” („Назад към автономията!”, 1919 г.).

 

След 1924 г. БКП най-често престава да се занимава с македонския въпрос, което е напълно обяснимо. Общо впечатление е, че до 1948 г. партията подчинява националния въпрос на интересите на революционното движение. Тя допуска в документите на Балканската комунистическа федерация да започне подмяна на етническия състав на Македония, като все по-често българите там се заменят с географското „македонци”. Преобладаващо във вътрешнопартийните документи (Витошката конференция, май 1924 г.; Виенският пленум, август 1926 г., Берлинската конференция, януари 1928 г.) е признаването на правото на населението на Петрички окръг (дн. Благоевградска област) само да определя къде да живее – в България или в бъдеща обединена Македония.

 

Позицията на БКП след 1929 г. е напълно нелогична и по своята същност антибългарска. В резолюцията на ІV пленум на ЦК (август 1933 г.) се говори за някаква „македонска” и „тракийска буржоазия”, които действали заедно с „българската буржоазия”.

 

Въпреки някои промени в политиката на партията след VІІ конгрес на Коминтерна (юли-август 1935 г.) БКП или не се занимава с македонския въпрос, или продължава да говори за „македонски народ” въпреки осъждането на Ньойския договор. За да не бъде в тон с българското правителство, партията издига лозунга „Македония – на македонците” (например в декларация на Отечествения фронт, декември 1943 г.).

 

В съответствие с решенията на Антифашисткото вече за народно освобождение на Югославия в Яйце от ноември 1943 г., още през септември 1944 г. в Горноджумайска област (дн. Благоевградска област) за въздействие върху местните организации на БРП (к) пристигат значителен брой югославски дейци, които изискват незабавно започване на работа по създаване на т.нар. „културна автономия” в Пиринския край. От Скопие тяхната дейност се ръководи от двама достатъчно известни генерали от югославската армия – Светозар Вукманович-Темпо и щипянина Михайло Апостолски. Като основен аргумент се използва обстоятелството, че България се очертава да бъде твърдо в лагера на победените във войната, а Югославия – при победителите. Самият Темпо на едно от събранията на горноджумайския областен актив в края на октомври 1944 г. подробно разяснява ужасите, които България ще трябва да преживее като победена страна, и обратно, прекрасния живот, който чака населението на Пиринския край след присъединяване към победителката Югославия. Няколко дни по-късно, на 5–6 ноември, на областната партийна конференция в Горна Джумая Владимир Поптомов, наблягайки на неуреденото международно положение на Югославия, заявява открито: „При такова положение на нещата ... и на македонците в Югославия трябва да им кажем да дойдат в рамките на отечественофронтовска България”.

 

Въпреки отсъствието на каквито и да е практически стъпки както на държавните органи, така и по партийна линия в посока на „културната автономия”, цялата 1945 г. преминава в ширещи се слухове за откъсване на Пиринския край от България и предаването му на Югославия. В началото на 1946 г. слуховете прерастват в брожение, в случай че се „готвело присъединяване към Вардарска Македония”.

 

Особено показателен е фактът, че повече от година след Х пленум на ЦК на БРП (к) (8 юли 1946 г.) на практика нищо не се предприема в тази посока освен натиска при преброяването на населението в края на същата година. Характерно за настроенията сред населението е посоченото в доклад на партийната организация в с. Петрово, Светиврачко: „Въпросът за присъединяване на Пиринска към Вардарска Македония се посреща с голямо недоумение от населението, а от партийната маса – с негодувание”.

 

Преброяването на населението на България през декември 1946 г. остава единственото събитие в условията на „културна автономия” с трайни отрицателни последици в общоисторически план. До голяма степен преброяването е изкуствено, а на записването като „македонец” се гледа като неважна административна формалност. На заседанието си от 21 декември областният комитет на БРП (к) в Горна Джумая решава да се достигнат 70% македонци, което е изпълнено. В градовете в графата „говорим език” на преброителните документи да се пише български, а в селата – предимно „македонски”.

 

До есента на 1946 г. никакви други действия по „културната автономия” не се провеждат. Неоценима помощ за масовото засилване на съпротивата срещу създаването на „македонско национално съзнание” оказват скопските емисари, които пристигат в Пиринския край през ноември 1946 г. и остават в повечето случаи до юни следващата година. За 8 месеца с арогантното си поведение многобройните учители по „македонски”, книжарите в „македонските” книжарници в Горна Джумая и Петрич, партийните работници от Скопие успяват да предизвикат пълната гама от отрицателни чувства – от присмех у учениците, понеже говорели „по селски”, до пълно отвращение у възрастните, които след тежък работен ден били принудени да слушат поучения в курсовете за изучаване на „македонски” език. Стотината учители от Скопие покриват едва около една трета от селищата по Струма и Места, а в останалите „македонски” език не се изучава.

 

В училищата непонятният език се преподава два пъти седмично по един час. Арогантността на „македонските учители” предизвиква масово конфликти. В летописната книга на училище „Арсени Костенцев” в Горна Джумая (намирало се на мястото на по-сетнешния хотел „Волга”, днес сграда на ТД на НАП) за учебната 1947/1948 г. се казва: „Годината протече много неспокойно, непрекъснатите дрязги, между учителите-преподаватели по македонски език и другите, се дължаха на много ограниченото им образование и високомерността им”.

 

Въпреки строгите административни мерки курсовете по „македонски” език масово не се посещават. В един такъв курс в Разлог не идвал нито един от записаните 20 души, та се наложило да бъдат привикани 5 циганчета катунарчета, за да бъде спасен от закриване.

 

* * *

 

„Културната автономия” в Пиринския край през 1946–1948 г. приключва безславно за по-малко от две години. Съществени резултати от тази политика никой не очаква при всеобщата пасивна съпротива. Населението на областта се отървава само със силна уплаха и доста притеснения. Набелязаните цели са толкова ужасяващи, че всъщност никой не вярва в действителната им реализация.

 

_______________

* Отново ще се наложи да отбележим, че и тук ще се върнем към използването на следосвобожденското название на Балканския полуостров.

 

 

Свързани текстове:

http://www.glasove.com/categories/komentari/news/balkanskata-federaciya-ili-kak-da-se-obedinim-sled-kato-sme-se-razgranichili

(Балканската федерация, или как да се обединим, след като сме се разграничили)

Коментари

  • Несъгласен

    16 Окт 2016 20:08ч.

    Тезата на автора, че една балканска федерация би била жизнеспособна заради общ манталитет на народите, сходна икономика и т.н. и би била по-добър вариант от ЕС, е несъстоятелна. Балканите се намират в граничната зона между Европа и Азия. Ако България и Гърция излязат от ЕС и се обединят със Сърбия в една федерация, до някое и друго десетилетие ще бъдат засмукани икономически, а впоследствие и политически от мощната Турция. В момента това, което пречи България и Гърция да бъдат засмукани от Турция, е точно границата, която поставя между тях и Турция членството в ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моторист

    16 Окт 2016 20:21ч.

    Кой е казал, че Турция ще бъде приета да участва в евентуална бъдеща Балканска федерация? Както и в ЕС, Турция няма място в обединение на християнските държави. Обединение на България, Гърция, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Хърватска и Македония, а даже и на Албания, би могло да се превърне в икономически колос.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съгласна

    16 Окт 2016 20:40ч.

    На мен идеята за Балканска федерация ми харесва много. Балканите могат да си бъдат самодостатъчни защото имат всичко (без нефт и газ, но пък са на кръстопът).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Замислен

    16 Окт 2016 21:34ч.

    В сегашната ситуация една такава федерация би била равнозначна на самоубийство. Сръбската икономика е сред тези с най-ниски показатели в света, българска въобще не съществува, гръцките борчове са непосилни за ЕС какво остава за една келява федерация на балканските дрипльовци! Да не говорим че БЮРМ ще има повече претенции отколкото принос в едно такова нестабилно формирование. Моментът е изпуснат отдавна, нов подходящ такъв едва ли ще има. Големите началници строго следят да не се появи подобна възможност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    17 Окт 2016 9:12ч.

    Балканската федерация щеше да се състои, ако Сталин и Тито не се бяха скарали. Столицата щеше да е Белград. И сигурно в нея щеше да ни е отредено мястото на Босна. През деветдесетте щяхме с много пролята кръв да се отделим. Днес щяхме да мразим сърбите така, както иначе никога не би се случило.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Onlooker

    17 Окт 2016 13:22ч.

    Не съм съгласен с несъгласният-такава балканска федерация би била естествено развитие на историческото развитие от всяка гледна точка, това се отнася предимно и изключително за славяноезичните народи с еднакъв почти фолклор,култура,традиции и най-вече пример от разделението през последните 6-7 века.- без Гърция и Турция разбира се, това е друга тема. Видяхте как новият Голям Брат работи по старата теза на римляни и британци- разделяй и владей, последни примери - Чехословакия,Югославия все от "нова" Европа, а техните знаят и могат като Швейцария,Белгия,Испания.....обособени етноси и езици.На хоризонта не виждам такава възможност,просто Големите няма да ни позволя и ние да станем големи. Пример- как може Федерална Германия със колко 12!? провинции, като къде са баварци,прусаци,шваби и т.н. католици,протестанти, немският на швабите или тези в южна Германия а и баварците са почти неразбираеми за ухото дори и да си с немска филилогия макар че печатно са унифицирани.Същите преди са били поне 15-20 херцогства и графства, а и имат втора германска д-ва- източният Райх- Австрия. Другият проблем че и Русия през по-голямата част от историята си не гледа с добро око на такава Балканска федерация, Юго-славия е отлично попадение не знам на кого, освен ако тази БФ не е автономна спрямо Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моторист

    17 Окт 2016 16:00ч.

    Onlooker, СЪГЛАСЕН съм с първата част на поста ти. Само ми се ще да отбележа, че Гърция също може да участва, понеже балканците сме идентични. По въпроса за съгласието на Русия с Балканска федерация не мога да се съглася с тебе.Няма причина Русия да не иска мощна славянска (или славяно-гръцка) държава на Балканите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • max

    17 Окт 2016 23:05ч.

    https://plus.google.com/113658998416786690524/posts/Uy3qas3mkjh

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    18 Окт 2016 8:13ч.

    На Балканите има толкова натрупана омраза от хилядолетия, че никаква жизнеспособна федерация не би била възможна. И няма никакво, абсолютно никакво значение, какво би било мнението на Русия. Още повече, че то е продукт на въображението ни. Ако някой си мисли, че гражданската война в Югославия е дело на международния империализъм, нека прочете Моста на Дрина на Иво Андрич. Нека си спомни и за Балканските войни. Менталната близост, фолклор, обичаи, кухня не са достатъчни, та ние с турците сме дори още по-близки. Нима е възможна федерация с тях?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Onlooker

    18 Окт 2016 10:14ч.

    Обзървъра е станал рано тази сутрин и на свеж акъл пак е сбъркал и объркал балканите. Никъде не се споменава "международният империализъм" ако има предвид интересите на Големите, преди и сега, значи сме на едно мнение. Омраза от хилядолетия- посмалиманго,а с турците само от някакви си 5-6 века! Елементарен пример за "междунар.империализъм"- сръбско-българската война 1884г., тогава все още понятието д-ва на нацията или нац-д-ва не е актуално и популярно. Просто Бисмарк и Хабсбургите във Виена са казали на Сърбия- на северозапад нямате работа Хърватско,Словения,Далмация и Босна, иначе ще ядете калая, щом искате да се разширявате заповядайте на изток и югоизток-кеф ви София кеф ви Солун. В ново време- албанската експанзия в т.н. Западни Балкани,термин измислен от "межд.империализъм" кеф ви Косово,кеф ви поне половината от т.н. Македония, сърбите трябва да ги унижите защото се сдушиха пак с русия. На това му викат геополитика макар че балканите са само зрънце в сравнение със световната анархия и тероризъм предизвикан от същият "межд.импер..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моторист

    18 Окт 2016 11:15ч.

    max, чудесна дипломна работа си написал. Направи опит да я доразвиеш в дисертация и непременно да я публикуваш като книга.Дотогава дано намериш начин поне да е достъпна в интернет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    18 Окт 2016 20:47ч.

    Да разглеждаш България и съседите и през призмата на Русия, е нещо, което не бих коментирал, Onlooker. Огледай се, няма съседи в Европа, които да не се мразят поне малко. Каква федерация, всички многонационални държави в Европа се разпаднаха, ред е на Британия, Белгия и Испания. Остатъчна Русия засега се държи, a в Турция се води война. Национализмът е обратната реакция на глобализацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Непримир Вироглавович Противопоставский („всяко нещо след известно време започва да се противопоставя на всичко останало!“)

    20 Окт 2016 10:30ч.

    Нека сега — след произтеклите по-горе д’ебати — изложим и ние нашето мнение (по неизбежност — противоположно на всички останали). Проблемът, който Петрински е зачекнал в материала си, не се свежда до необходимостта балканските (старопланинските ?!?!) народи да се обединят „в един кольхоз“, а да се противопоставят на външната агресивност, която ни се е струпала на главата. …И то — от незапомнени времена. (Затова и идеята за Обединение в Единен «Балкански Кольхоз» съвсем не е от вчера!). Вероятно има и други начини за противопоставяне на външните нечисти сили, които искат да ни стиснат в питоновата си хватка и да ни нагълтат с ботушите, но за беда — досещаме се само за старото и не особено ефективно ОБЕДИНЕНИЕ. Зер и на фасадата на Парламента ни е написано , че „съединението било правело сила“… Вярно е, че тези иронични думи ги пишем ние, гдето сме „психиатрични индивидуалисти“, но факт е, че от подобно ОБЕДИНЕНИЕ бихме имали полза не ние, а някой, който ще поиска да упражнява властта и доминантността си над заслепените с идеята за оцеляването обединяващи се: добрите хорица, не заподозряли коварството на това, което им се случва. И все пак — обединението е един разумен риск, с който да се постигне превъзмогване на унизителното положение, в което ни поставят „белите хора“, броейки нас — балканците — за „цветнокожи“. Има и нещо повече — макар през хилядолетията Балканите да са представлявали една реторта, в която е бил разтопяван всякакъв боклучав материал, все пак в крайна сметка се е получила някаква сравнително добре хомогенизирана маса от хора, които макар да говорят разнородни езици и да изповядват разнородни религии, имат един и същ начин на мислене, поради което — срещайки се в условията на една враждебна среда — бързо се разбират едни други (докато, разбира се, отмине опасността, след което отново наточват зъбки). Идеолозите се опитват да установят някакви исторически предпоставки за тази (измамна или не) хомогенност — Петрински не прави изключение! Те се страят да покажат, че тези или онези са такива или онакива, защото са „траки“, или пък „илири“, а не дай Боже и „елини“, защото са потомци на хан Аспарух и Крум, или пък на Александър Велики, или са наследници на мъдростта на Херодот и Платон… Всичко това е до припадък смешно, защото задниците на всички ни са доволно понасрани, но безусловно притежаваме и някои ценни качества, за които „белите хора“ от враждебния нам заобикалящ ни свят могат само да сънуват. Като се започне от Триест, та се стигне до Измир — цялата тази територия е населена с люде от ЕДНА И СЪЩА РАСА, без значение как се самонаричат те: словенци, хървати, сърби, босанци, македонци, влашор, тракийци, българи, гърци, че и турчоля… Друг е въпросът, че тези люде никак не се обичат, защото навярно сам Господ е наредил нещата да са така — брат брата да не храни, а да гледа зъбите му да избие. И все пак — тежко му, ако го НЕМА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Старата-нова идея на рашките да ни откъснат от Европа

    20 Окт 2016 12:28ч.

    и да ни лапнат накуп! Още ли има баламурници да се хванат на тая глупост? В Сърбия, Македония, Черна Гора и Гърция руснаците изливат огромни средства, за да поддържат свои политически приятелства. Тук правят същото но с по-малко пари - защо да се харчат...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Greek

    20 Яну 2019 10:26ч.

    I'm from Greece and I support the idea of Balkan Federation

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи