Дъглас Макгрегър: Дали пък не е гейм, сет и мач за Москва?

Дъглас Макгрегър: Дали пък не е гейм, сет и мач за Москва?

Автор: Дъглас Макгрегър, American Conservative

Аксиома на войната е, че винаги е желателно да имаш приятелска територия отвъд собствените си граници или пък способността да предотвратиш натрупването на значителна военна мощ в неутрална територия за нападение срещу собствената си територия. Когато нямаха достатъчно военна мощ, Съединените щати обнародваха доктрината Монро с подобна цел.

Когато Москва изпрати руски сили в Източна Украйна през февруари 2022 г., тя го направи без никакъв план за завладяване или намерение да контролира трайно украинската територия. Както отбелязаха западни военни наблюдатели по това време, руските сили, които се намесиха, бяха твърде малки и неспособни за каквато и да било мисия освен ограничена намеса за кратък период. Всъщност западните наблюдатели прогнозираха, че руските сили скоро ще останат без боеприпаси, оборудване и войници.

Обосновката за ограничения военен ангажимент на Москва беше очевидна. Москва първоначално търсеше неутралитет за Украйна като решение на враждебността на Украйна към Русия и нейното сътрудничество с НАТО, а не териториално подчинение или завладяване. Москва вярваше, не без основание, че една неутрална украинска национална държава може да бъде санитарен кордон, който да защити Русия от НАТО и в същото време да осигури на НАТО изолация от Русия.

Почти трите години на практически неограничено финансиране от Вашингтон за модерни оръжия и подкрепа под формата на базирано на разстояние наблюдение, разузнаване и разузнаване за прокси война, предназначена да унищожи Русия, прави този подход смешен. Признанието на канцлерката (Ангела) Меркел, че прокараните от Запада Мински споразумения наистина са били предназначени да печелят време на Украйна да изгради военната си мощ, е достатъчно Москва да отхвърли обещанията на Запада някога да зачита, камо ли да налага украинския неутралитет.

Попитан на 19 януари за потенциала за преговори с Вашингтон и НАТО, руският външен министър Сергей Лавров каза: „Ние сме готови (за преговори). Но за разлика от историята с Истанбул, няма да има пауза във военните действия по време на преговорите. Процесът трябва да продължи. Второ, разбира се, реалностите на място станаха различни, значително по-различни“. Какво означават думите на Лавров?

През 1982 г. маршал Николай Огарков - началник на съветския генерален щаб, твърди, че контролът над река Рейн ще определи изхода на всяка бъдеща война с НАТО в Централна Европа. Няма съмнение, че руските висши военни лидери вече са стигнали до заключението, че руският контрол над река Днепър е от съществено значение за руската национална сигурност.

В допълнение към анексирането на исторически руски градове като Одеса и Харков, Москва почти със сигурност ще настоява за модерна демилитаризирана зона от река Днепър до източната граница на НАТО, за да предотврати повторното появяване на враждебна военна сила в Западна Украйна. Дали поляците, унгарците или беларусите ще решат да ангажират Москва в дискусии относно украинска територия с исторически връзки с техните страни, не е ясно, но предстоящият колапс на украинската държава и въоръжени сили без съмнение ще доведе до подобни дискусии.

Стратегията на Вашингтон спрямо Москва, ако може да се нарече стратегия, се състоеше от организиране на принудителни мерки в целия Атлантически алианс - икономически, дипломатически и военни - за фатално нараняване на Русия и дестабилизиране на нейното правителство. Нереалистичният подход на Вашингтон се провали и НАТО - рамката за неговото прилагане, сега е фатално отслабена, а не Русия.

В резултат на това брандът Вашингтон бе значително свит, дори отслабен. Убеждението на Вашингтон, че с обединената мощ на научно-промишлената сила на НАТО може да постигне стратегическа победа над Русия, като въоръжи украинците, за да водят битките вместо тях, се оказа напълно погрешно. Подобно на Франклин Делано Рузвелт през 1939 г., който очакваше германците да изпаднат в безизходица с англо-френските армии по модела на Първата световна война, Вашингтон не обмисли възможността Украйна да загуби битката.

През 30-те години на миналия век Франклин Делано Рузвелт попада в капана на дългова спирала от разходи за „специални лихви“. Напук на логиката и достъпността, Рузвелт избра повече федерални разходи, докато не осъзна, че това не работи. Когато войната започна в Европа, Рузвелт видя възможността да измъкне американското общество от Голямата депресия, като насочи Съединените щати към война. Схемата на Рузвелт проработи. Втората световна война съживи американската икономика и сложи край на хроничната безработица в САЩ. В същото време физическата изолация на Америка държеше американската инфраструктура и американския народ извън обсега на враговете.

Президентът Байдън и Конгресът са на подобен курс с дълбоки последици, но днес ужасяващо разрушителните модерни оръжия правят варианта за война самоубийствен. Казано по друг начин, проблемите на XXI век не могат да бъдат решени с използването на планове и политики от XX век. Вместо да създават още един фалшив разказ, за да оправдаят финансирането на корумпирана украинска държава, която се разпада, Вашингтон и неговите съюзници трябва да се запитат за смисъла от нова, скъпоструваща студена война, насочена срещу Москва, Пекин, Техеран и множество страни с възгледи за света, които значително се различават от нашите собствени.

Бизнес училищата учат своите студенти, че добрите брандове имат силата да влияят на вземането на решения и да създават общности от единомишленици. Не само компаниите се нуждаят от брандове, държавите също се нуждаят от тях. Когато бе попитан за способността на Вашингтон да се справи с войните в Украйна и Близкия изток, президентът Байдън каза: „Ние сме най-мощната нация в света, в историята на света. Можем да се погрижим и за двете (войни)“. Байдън и греши. Ресурсите на Америка не са неограничени. Силата ни е ограничена.

В Европа, Азия, Близкия изток, Африка и Латинска Америка брандът Америка понесе щети. Американците се нуждаят (и трябва да изискват) трезв анализ на фактите от мъжете, които искат да бъдат президенти. Те трябва да бъдат заставени да определят истинските национални интереси на Съединените щати - процес, който освен това трябва да определи и политическите и културни реалности, които не е работа на Вашингтон да променя.

Дъглас Макгрегър е американски полковник от резерва, награждаван ветеран, бивш съветник на шефа на Пентагона при администрацията на Доналд Тръмп

Източник: "Труд"

 

 

Коментари

  • ***///

    26 Апр 2024 17:57ч.

    Русия отдавна трябваше да приключи с тази война. Защо това не стана започна да се изяснява едва сега, когато Путин "най-сетне забеляза" какво ги върши обкръжението на Шойгу и самата "кьоравост" на Министъра на войната. Ако тази ненормалност не се ликвидира в кратки срокове, Русия рискува дори да загуби една почти спечелена война. Защото паразитите във властта са по-опасни от враговете отсреща.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много тъп извод!

    26 Апр 2024 18:06ч.

    Русия нарочно бави войната, за да кара Запада да затъва все повече в тази война. Защото тя е срещу Запада, а не срещу Украйна. Най-неизгодното за Русия ще е войната да свърши бързо!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умчовото

    27 Апр 2024 13:44ч.

    Затова ли Путин изпрати Борис Джонсън да накара укрите да откажат Истанбулския договор? За да могат руснаците да тормозят Запада? И сега пак хленчат за преговори, като че ли след дори категорична и безусловна Капитулация на укра, Западът няма да продължи да тормози и унижава Русия с всичко, с каквото може? Западът може да зауважава Русия само след като премине през каменния век. Друг начин за освестяване на побърканите кратуни няма. С настоящото мекотело поведение на РФ наглосаксите ще могат да поддържат огъня в укрия до Второто пришествие. А при добро желание натото без проблеми може да окупира половината укра. Не са рекли, не са го направили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Руснаците мачкат НАТО по учебник

    26 Апр 2024 19:34ч.

    Може да гледате едно видео в ютуб "О тектике Генщаба по изтощение НАТО или почему не берьом Харков и Одеса". Много поучително и образователно. Тогава тъпотиите, на оня най-горния, ще ви изглеждат смешни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оня горния

    27 Апр 2024 13:54ч.

    Докато замовете на Шойгу си осигуряват напълно безнаказано милиарди от държавните средства, войната ще е "изгодна". Да му мислят войничетата, които плащат с живота си за тия "грешки". Да се надяваме, че след инаугурацията Путин ще се заеме по-твърдо с власовците, които хич не са малко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    26 Апр 2024 22:12ч.

    Междувременно американските рамбовци ги изритаха като кpaстави пцета от Нигер и от Чад. Чучулото-узурпатор знае ли това?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    26 Апр 2024 22:14ч.

    ...и не просто ги изритаха, но на тяхно място - за да е пълно унижението, поканиха РУСКИ войски.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател13

    27 Апр 2024 12:52ч.

    Другаря Дъглас не е тъп. Отчасти е заблуден и отчасти си допълва пенсията. Най -голямата заблуда е как руснаците били излъгани от Запада с Минските съглашения и подобни. Още 90-те се говори за проблема с Украйна и че е вероятна война и го говорят хора като Собянин, Жириновски и други, това първо. Второ. През 20-те години на миналия век войната за Киев се води между Полша, украинските националисти и Москва, 9 пъти Киев минава от ръце в ръце. През 45-та немските войски са посрещнати в Киев с цветя а украинските националисти избиват повече евреи и руснаци в Украйна от немците. Войната срещу украинските националисти в Украйна продължава до 56-а година. Трето. Планът "А"на САЩ беше да сътвори втори Афганистан за Русия използвайки същите тези националисти но се намеси Англия. Украйна беше подготвяна предимно за партизанска война включително с помощта на български офицери. Зеленски и елита на Украйна трябва да им се признае се организираха и спряха руснаците в 22-ра. Мотивите им са разбираеми- накрадоха милиарди, властта им се услади а партизанската война не е приятно занимание по гори и землянки. И идваме до четвърто. Сарматите не бяха готови за бойно дежурство и нежеланието на Запада да помага както досега е свързано и с тях, вече два полка са на бойно дежурство. Вече Русия няма проблем да унищожава украинците които се представят като терористи. Какво мисли за тях Запада няма значение, преди дни Путин събра лидери и началници от ШОС и Глобалния Юг където им говореше за борбата срещу тероризма. Тоест Путин заплашва външните си противници колкото и да не им се вярва с ЯО ако продължават да се намесват и вече депопулацията от нелоялни на Москва украинци е оправдана защото те са терористи. Шах и мат. П.С. Просто сценария плаче за изчезнала от нечий склад ядрена бомба която се очаква да бъде взривена от терористи някъде по света и ще настане всеобща дефекация за радост на др. ЗИП. :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дъглас

    27 Апр 2024 13:32ч.

    Според мен Дъглас знае много добре истината. А истината е, че всичко, което се случва е неизбежно. Като заложено в системата е било. Програмирано в програмата. Отдавна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ***///

    27 Апр 2024 14:07ч.

    ...ядрена бомба която се очаква да бъде взривена от терористи някъде по света... Небезизвестният голям ядрен физик Игор Острецов предсказва, че ФАЩ ще бъдат ликвидирани по метода на Сахаров и това няма да бъде извършено от РФ, а от други заинтересовани от ликвидацията на Световния Хулиган страни. Игор Острецов предвижда това да стане в рамките до 2 години. Причината е, че ФАЩ могат да създадат ускорител на неутрони, с който всякакъв ядрен реактор или ядрена бомба може да се взриви от разстояние. Руснаците имат такъв ускорител, но американците са им забранили да го използват. === https://www.youtube.com/watch?v=Mpxm4pTFgas

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    28 Апр 2024 11:11ч.

    Говори се за проблем с Украйна? Говори колкото да се говори или се говори в КАКВО се състои проблема? Защото се цитират само руски говорещи за проблем, т.е. вероятно проблема на РФ с Украйна се крие в РФ, а не в Украйна. Това като първо. Второ. Подготовка за партизанска война на територията на РФ или на територията на Украйна? Защото украински партизани на територията на РФ няма. Трето. Къде са се произвеждали ракетите Сармат? До втаржението? През 2014 г.? Та от тогава до сега що нямаха тези ракети РФ? Защото усвояваха производството? За да се говори, че Украйна имала някакви проблеми с РФ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    28 Апр 2024 11:14ч.

    Да, всъщност Украйна е имала проблем. Че е имала този съсед. Защото се говори, че когато в Крайова 1940 г. се подписва договор за връщане на Южна Добруджа на Царството, се говорело да се върне и Северна. На което били съгласни и Сталин и Хитлер. И румънците даже. Но Царят не пожелал. Да има СССР за съсед...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи