Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Китай реконструира158 км магистрала, без да ползва работници, а с роботи и дронове. Това от своя страна съкратило сериозно времето за строеж и повишило качеството.
Отсечката е част от пътя свързващ Пекин с Макао. Използвани са 10 безпилотни машини, а дронове са наблюдавали напредъка по маршрута.
Синхронизацията на машините е извършвана от изкуствен интелект. Минималното човешко участие се изразява само в дистанционно проследяването и контрол на операцията.
Фирмата изпълнител е Jiangsu Xiandai Road & Bridge.
Три държавни компании си сътрудничат по проекта, като използват модерни машини на Sany Group за постигане на милиметрова точност. Процесът включваше автоматизирани превозни средства, които разпределяха уплътнени камъни и пясък, последвани от автономни валяци, които прилагаха натиск, за да се гарантира, че повърхността на пътя е равномерна и трайна. Безпилотни летателни апарати следяха напредъка и гарантираха топографската точност, като намалиха необходимостта от ръчни корекции.
Забележително е, че преди девет години магистралата е била свидетел на най-голямото задръстване в света
Китай преасфалтира магистрала: Макар че големият технологичен напредък обикновено се свързва със САЩ, този Китай привлече погледите с голямо инженерно и инфраструктурно чудо, което успя да завърши.
За да изпълни задачата, страната е използвала дронове, оборудвани с камери с висока резолюция, които са изследвали магистралата, за да открият областите, които се нуждаят от ремонт, докато автономните роботи са извършили работата по възстановяването на настилката с подробности и прецизност.
„Този проект значително подобри ефективността и скоростта, като приключи работата много по-бързо от традиционните методи, като по този начин сведе до минимум прекъсванията на трафика. Използването на роботи също така повиши безопасността чрез намаляване на човешкото участие на място и осигури висококачествени резултати, които намаляват бъдещите нужди от ремонт“, се казва в съобщение на изпълнителите
Наричан „Златният канал“, този скоростен път е най-натоварената транспортна артерия в Китай в посока север-юг, която преминава между някои от най-развитите в икономическо отношение райони на Китай..
Източници: economictimes.indiatimes.com, "24 часа"