Кустурица: Западът не успя да отмени руската култура

Кустурица: Западът не успя да отмени руската култура

"70 години живот са зад гърба ми, колко предстоят - не се знае. Както ми каза един свещеник, това не е нито много, нито твърде малко. И трябва да отбележа, че съм щастлив, че съм жив. Благодарен съм за всички събития в живота ми, дори и за трагичните. Загубихме родината си Югославия. Там загубих дома си. Но построих нов. И животът ми е динамичен. В него имаше всичко: литература, музика, филми. Животът е кратък, но има много време. Струва ми се, че когато се докоснеш до изкуството, пишеш или четеш, се появява друго време, не биологично. И това време трябва да се улови, да се почувства. Получих го и животът продължава", споделя сръбският режисьор Емир Кустурица в интервю за ТАСС.

„Това не се получи, защото вие имате система и концепция, в която културата играе държавна роля. Без държавата културата вече не може да устои на пазара. Вашата държава оказва голяма подкрепа на артисти, режисьори и писатели. Това е много важно. Виждаме, че идеологията на либерализма с нейния вечен въпрос за степента на намеса на държавата в човешкия живот се провали. Икономическата система на Китай например е либерална, но те са по-успешни от САЩ, където идеологията винаги е представяла държавата като враг", смята сръбският режисьор. Той посочва, че "повечето открития в музиката и литературата са се случили у вас. От Рахманинов до Мусоргски. Повечето писатели и композитори са живели в Русия. Във Франция има много отлични автори, но не такива като руснаците. И дори там смятат, че най-добрият роман, написан за две хиляди години, е „Война и мир“ на Толстой".

На въпрос за решението на Русия и Китай за бъдещо съвместно кинопроизводство, Кустурица отговаря, че това е много добра идея: "Това е сътрудничество между хегемона в икономиката и Русия, която има най-обширния културен пласт в света и много добри обществени цели. Спомням си думите на американския политолог Збигнев Бжежински, че Русия трябва да бъде разделена на три части, да се създаде система от губернии и да се унищожи страната, която, както казва Мария Рилке, граничи с Бога. Но това е невъзможно и това е добре".

Според Кустурица, който през 2005 г. прие православието, "християнското общество се отличава много от другите с наличието си на строг набор от правила. Струва ми се важно да си в тази система, за да не си прекалено самоуверен тип, като Супермен. Това води и до хармонизиране на човешките отношения. В този смисъл грешници са онези хора, които знаят, че имат морал и етика, но не се придържат към тях".

Сръбският режисьор споделя, че никога не е мечтал за "Оскар". „Никога не съм мислил и няма да мисля за "Оскар. За мен винаги е било важно да направя филм, от който да не се срамувам. Но това (получаването на „Оскар“) сега е невъзможно“, каза Кустурица. 

Емир Кустурица: Много обичам Русия

Режисьорът споделя, че през лятото на 2025 г. планира да започне снимките на филма „Как не направих „Престъпление и наказание“ по произведението на Фьодор Достоевски. "Ставам на 70 години. Но мога да кажа, че се чувствам на 55. Физически се чувствам така, защото много спортувам, а психически - защото пиша и се подготвям за снимки. Не съм снимал нищо от много дълго време, но сега в Русия правя един от най-добрите си филми, в основата на който лежи произведението на Достоевски. Това не е лесна, а голяма задача, която трябва да се свърши добре. Мисля, че това ще бъде един от най-важните филми в живота ми, искам да го нарека „Как не направих „Престъпление и наказание“.

"Никога не съм празнувал рожден ден, но мисля, че сега трябва. 70 години живот са зад гърба ми, колко предстоят - не се знае. Както ми каза един свещеник, това не е нито много, нито твърде малко. И трябва да отбележа, че съм щастлив, че съм жив. Благодарен съм за всички събития в живота ми, дори и за трагичните. Загубихме родината си Югославия. Там загубих дома си. Но построих нов. И животът ми е динамичен. В него имаше всичко: литература, музика, филми. Животът е кратък, но има много време. Струва ми се, че когато се докоснеш до изкуството, пишеш или четеш, се появява друго време, не биологично. И това време трябва да се улови, да се почувства. Получих го и животът продължава", споделя режисьорът.

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • За сметка на това пък Западът успя да отмени своята култура.

    05 Ное 2024 12:28ч.

    При това безвъзвратно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелените чорапи

    05 Ное 2024 12:39ч.

    Тя пък една култура. Без Запада щяха да живеят в землянки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пояснение

    05 Ное 2024 13:14ч.

    Да се настоява, че една култура или народ е по-малко ценна от други култури или народи, е признак на нацизъм. По тази логока, западът без китайския барут щеше още да се лобути с тояги. А без месопотамската астрономия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Да се настоява, че една култура или народ е по-малко ценна от други култури или народи, е признак на нацизъм"

    05 Ное 2024 13:24ч.

    И на откровена простотия и простащина. Срещу някой и друг пробит цент.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелените чорапи

    05 Ное 2024 13:36ч.

    Ами настоявам щото всички сгради в С. Петербург са по проект на френски и италиански архитекти, а нито една в Париж или Рим не е дело на руснак.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    05 Ное 2024 13:51ч.

    "щото всички сгради в С. Петербург са..." - виждал си ти питер. през крив макарон. на василевския остров, или васька, както с любов го наричат местните, има една скулптура, на която около маса са наредени най-важните строители на града, руснаци и чужденци. за руснаците това не е признак за разделение. и нещо лично: това, което мен ме сащиса във връзка с тази композиция, бе първокласникът на един колега, който ми обясни кой чичко какво е построил. ако разбираш какво искам да ти кажа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелените чорапи

    05 Ное 2024 13:55ч.

    Никаква култура не може да лъха от град построен върху костите на хилядите крепостни, които са го строили за парче хляб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Безсилната злоба на прозападния предател издава пълна безнадеждност

    05 Ное 2024 16:11ч.

    Тик-так, тик-так, тик-так...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Антон Сираков

    06 Ное 2024 11:50ч.

    Никой руски град не е "построен върху костите на хилядите крепостни, които са го строили за парче хляб." За разлика от цяла Северна Америка, построена върху костите на местното население. А крепостното право в Русия е отменено преди отмяната на робството в САЩ. Но евроатлантикът по начало е недообразован, пък и глупав, пък и джендър...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До зеления чорапогащник

    06 Ное 2024 23:16ч.

    То пък един пост. Да падат евроцентове. Чорапогащник, зетя оножда ли те редовно?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    05 Ное 2024 13:09ч.

    Сръбският режисьор споделя, че никога не е мечтал за "Оскар". „Никога не съм мислил и няма да мисля за "Оскар. За мен винаги е било важно да направя филм, от който да не се срамувам. Всички филми на Кустурица са шедьоври, още от първия "Мъже в командировка", невероятна трагикомедия, която гледах като студентка. Истинският творец никога не мисли за тъпи награди

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    05 Ное 2024 13:58ч.

    "Баща в командировка".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кольо

    05 Ное 2024 15:05ч.

    "Отац на службеном путу" или на български- "Баща в командировка" с Мики Манойлович и покойната Мира Фурлан в главните роли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    05 Ное 2024 13:12ч.

    Истинският творец никога не мисли за тъпи награди... Когато човек работи само за пари и награди, нищо не излиза. Историята говори.... Как индивидите от ЕС преди време забраниха, Чехов, Чайковски и други великани на световната култура! Ало, гинеколожката!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kubis

    05 Ное 2024 13:17ч.

    Запада имаше доста хубава култура, макар не като руската, но това отминава бързо и безвъзвратно! Те се самоунищожават! Дано в България да избегнем унищожаването на нашата култура за което настояват тъпите евроатлантици!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    05 Ное 2024 13:36ч.

    Ну да. Не повезло !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Ное 2024 13:43ч.

    Веднъж им се получи с Велика Татария. Велика Татария, след нашествието на Наполеон и превземането й от Петербургска Русия, е напълно заличена. Заместена е с Монголия, незначителна, населена с номади държавица. Петербургска Русия, военизирана държава, е проект на германските държави с цел унищожение на Велика Татария (Московска Татария). Нов проект на германските държави е Украйна, с цел унищожение на Царска Русия и по-късно СССР и замената й с измислената Украйна. За сега нямат успех.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Културтрегер

    05 Ное 2024 14:10ч.

    След 100 години никой няма да помни Путин, но Пушкин, Достоевски, Булгаков, Шолохов, Чайковски, Чехов, Илф и Петров, братя Стругацки пак ще са тук!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всички ще помнят унищожителят на Западната гнус и след хиляда години

    05 Ное 2024 16:23ч.

    И прозападните изроди ще останат в историята като предатели на човешкият род.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    05 Ное 2024 14:35ч.

    До Капитан Кук 05 Ное 2024 13:58ч. Благодаря ти за поправката, разбира се, "Баща в командировка". Ядосана съм, че попаднахме в положение, от което се излиза трудно и краят му не се вижда! Поздрави!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    05 Ное 2024 18:14ч.

    Русия, Индия, Китай и Персия са синоними и хранители на културното състояние. Самото обуржоазяване вече не е култура, а според етимологията на термина - цивилизация, с всички произтичащи от това битови позитиви и традиционно-съборни негативи, свързани с изчезването на сакралните регулации в системата на култа. Либерализмът е убиец на съкровената свобода, умееща да се самодисциплинира именно съборно и по естествената йерархия на хюбриса, ценностите и етоса на общността, защото е носител на общо взето без-отговорни свободно-консуматорски зависимости и кантори, защитаващи паразитни спрямо общия интерес корпоративно-мафиотски организации и интереси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи