Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
"Доверието в институциите е изчерпано. Тоест доверието в сегашния политически модел наистина е на изчерпване. Очаквам политическите партии, най-вече българският парламент, да проявят разум, мъдрост и да застанат на висотата, която хората очакват от тях. Другото е минаване на държавата в авариен режим. И това е възможно, но все пак трябва да се даде шанс. Аз очаквам, че българският парламентаризъм ще докаже своята жизненост с важни решения."
Това отговори президентът Румен Радев на въпрос от студент по време на лекция в УНСС дали не смята, че хората се надяват точно той да предприеме мерки и да промени обезпокоителната политическа обстановка в страната към по-добро, тъй като е политикът с най-висок обществен рейтинг.
"От моя предишен професионален опит мога да ви споделя от авиацията. По принцип полетът е движение по предварително зададена траектория, в която непрекъснато има отклонения. Това е нормално. Работата на екипажа е да ги отстранява и да възстановява начално зададения режим. Когато отклонението започне да се задълбочава и няма навременна и адекватна реакция, се стига до един праг, от който нататък вече имаме аварийна ситуация. Какво означава аварийна - при всички положения самолетът ще е загубен, въпросът е дали екипажът ще бъде спасен. Защото следващия праг вече е катастрофалната ситуация. Там и самолетът, и екипажът, стигне ли се до това състояние, загиват. Въпросът е в този отрязък от време, някога е по-дълъг, понякога е страшно компресиран, между аварийната и катастрофалната ситуация, дали екипажът ще вземе мерки навреме, за да издърпа ръчките на катапулта, поне да спаси екипажа."
Не знам вие къде мислите в момента, къде се намираме в тази диаграма, описваща безопасността на полетите. Много сериозен въпрос. Неслучайно в обръщението си към вас казах, че не може да се чака и да се надява само на определен брой хора да взимат решенията, защото виждаме, че когато те се оставят без обществен надзор и контрол, те вземат решения само и единствено в своя полза, като ги камуфлират (замаскират) с някаква загриженост за вашето бъдеще, което всъщност ограбват. Така че въпросът не е за спасение с едната личност. Въпросът е всеки един, особено младите хора, да осъзнаят своята отговорност, че бъдещето е във вашите ръце", коментира още президентът.
Президентът беше попитан и за промените в Конституцията. "Сега сме в някаква парадоксална ситуация - авторите на тези промени се жалват от себе си заради промените. Две са много важните неща в политиката - отговорност и доверие. Когато се направи така, че да се размие отговорността, да няма отговорност - това започва да руши устоите на демокрацията, институционалните устои на държавата и оттам пътят към хаоса е много кратък", каза Радев.
Държавният глава посочи, че съвети на Конституционния съд не може да дава, но обясни, че има очаквания въпросът да бъде решен по-бързо предвид голямото обществено напрежение. "Не говоря само за служебните правителства, а и за редица други въпроси, по които съм го сезирал, които имат пряко отношение върху нашето бъдеще", добави той. "Трябва да бъдем изключително внимателни, когато инициираме промени в Конституцията. Ние направихме бързи промени с малкото мнозинство", каза Радев.
Президентът отбеляза, че днес е деветият опит да бъде избран председател на Народното събрание. "Някой мислил ли е някога, че ще стигнем дотук, но явно в политиката всичко е възможно", посочи Румен Радев.
Студент попита президента за "обезпокоителната политическа обстановка" в страната и не смята ли, че хората се надяват точно държавният глава да предприеме мерки и да я промени. "Този въпрос ми се задава, където и да отида. Правя всичко каквото мога в рамките на моите правомощия като президент. Този въпрос ме натъжава и притеснява. Тази надежда и очакване в хората означава, че доверието в институциите, които всъщност трябва да вършат тази работа, е изчерпано", отговори Радев.
"Въпросът не е за спасение с едната личност, въпросът е всеки един, особено младите хора, да осъзнаят своята отговорност, че бъдещето е във вашите ръце", каза още президентът.
За войната в Украйна
"Аз съм убеден, че могат да бъдат прекратени бойните действия при наличие на ясна политическа воля и даване на път на дипломацията, а не само на амбициозни политици и генерали. Основната ценност на дипломацията е, че тя трябва да предотвратява конфликтите. През последните години все повече нарушаваме този принципи и това е защото, според мен, животът престана да бъде основна човешка ценност".
Според него до момента се активираха само два инструмента - военният и икономическият, но дипломацията оставаше на заден план. Дори Украйна още първите месеци след началото на войната прие закон, с който забранява преговорите с отсрещната страна. Виждате сега какво стана - и самата Украйна вече иска дипломации и преговори, каза Радев.
Според президента във войната в Украйна се взеха безкрайно много грешни стратегически решения, а цената вече е почти милион убити и осакатени. Първата стратегическа грешка беше на руската страна - те подцениха волята на украинския народ да се съпротивлява и да се бие за своята свобода, коментира държавният глава.
Той посочи като стратегически грешки очакванията, че под натиска на санкциите руската икономика ще рухне, както и твърденията, че Русия свърши ракетите и снарядите. Сега признанията и на генералния секретар на НАТО, са, че Русия произвежда три-четири пъти повече муниции и военно оборудване, каза Румен Радев.
Време е за дипломация. Аз уважавам един от най-големите дипломати на 20-ти век Кисинджър, който още в първите месеци излезе с ясен план - "да, тези територии ще останат, но останалата част от Украйна ще има правото да бъде свободна, демократична държава, член на Европейския съюз и НАТО". Кисинджър беше тотално критикуван, а сега всички се връщат към неговия план, заяви президентът.
Кисинджър в Давос: Украйна да направи териториални отстъпки на Русия, за да има мир в Европа
Не чакайте някой друг да поеме отговорност вместо вас – да мисли, решава и върши работа вместо вас, защото ако допуснете това, ще бъдете гости във вашето собствено бъдеще. Младежите, които изберат да останат и да се реализират в България, ще имат огромното предимство да допринесат за напредъка на собствената си родина, а това е въпрос и на отговорност към бъдещето, заяви още президентът Румен Радев при откриването на 21-ото издание на Младежкия икономически форум, който се проведе в УНСС. Събитието е под патронажа на държавния глава и събра около 500 младежи и представители на студентски съвети от страната. Темата на лекцията, която президентът изнесе, беше посветена на перспективите и предизвикателствата пред младите хора у нас.
„Младежта отива там, където получава крила, за да реализира своите амбиции, иска равен старт, навременна подкрепа и условия, които да гарантират нейния талант“, заяви държавният глава. Румен Радев допълни, че младите хора се чувстват чужди там, където корпулентни брокери вече са разпределили държавата на порции и вече са решили бъдещето в много сектори. Президентът Радев посочи, че част от младите българи сигурно ще изберат по-краткия и привидно по-успешния път да реализират своя талант в по-подредени общества и проспериращи компании навън, но останалите ще имат възможността да изпитат удовлетворението, че са допринесли за напредъка на своята Родина. „А това е едно от най-силните и стойностни усещания“, подчерта държавният глава в лекцията си пред студентите. По думите му, възможностите за развитие на младите в България растат и тези от тях с ясна амбиция, усилия и постоянство, ще се реализират професионално на високи позиции.
„Главният въпрос, който ще стои пред вас, е с какво внимание и отношение ще бъдете към обществените и политически процеси в страната, докато преследвате вашите лични амбиции и благополучие. Ако вие преследвате силно личните си амбиции, но оставате глухи и неми за това, което се случва около вас, а именно – деградиращите обществено-политически процеси, ще постигнете благополучие, но не и дългосрочно, защото то няма да просъществува дълго на фона на продължаващия институционален разпад“, заяви Румен Радев. Президентът допълни, че България ще се развива, ако младежите не остават безучастни към редица проблеми в страната ни: ако приемат като обида за интелекта случващото се в българското политическо пространство, езика, който се лее от парламентарната трибуна, амбициите на хора с низки страсти да погълнат бъдещето им, прикривайки и камуфлирайки го зад лозунги, че мислят за младите и прикривайки своя явен ламтеж. Президентът заяви, че е притеснително показното самоубийство на парламентаризма и публичния разстрел на меритокрацията, която се изразява в това да управляват тези, които са образовани, подготвени, знаят и могат.
„Когато няма светлина върху безнаказаната корупция и задкулисни схеми, това е тревожно. Но когато светлината е хвърлена и се вижда, че няма възмездие и последствие, тогава демотивацията и загубата на доверие е още по-голяма“, заяви държавният глава и обобщи някои от обществено-политическите процеси, които трябва да се преборят: липсата на справедливост, ограничаването и задушаването на свободата на медиите, превземането на цели институции и превръщането им в бухалки, бедност, опустели села, занемарена природа. „Ако не положим общи усилия, именно вашето поколение ще трябва да плаща тежкия данък за десетилетната ни неспособност да изградим здрава, силна, функционираща на всички нива държава и вашето поколение ще трябва да плаща сериозните заеми, които в момента се теглят“, допълни президентът. Личното спасение не е устойчиво решение, а гарантирането на собствения успех е възможно само ако обедините усилия и младежка енергия за справяне с недъзите на обществото, заяви президентът Радев на младежите.
Румен Радев отбеляза, че младите хора очакват образователни програми, които да правят знанието приложимо, качествени работни места, адекватни демографски политики, справедливост в обществото. По думите на държавния глава, решаването на демографските проблеми минава през установяване на върховенството на правото у нас, защото това ще доведе до повишаване на доверието в институциите, по-малко корупция, справедливост, защита на частната собственост, достъп до качествено образование и здравеопазване.
Президентът посочи, че общото за всички успешни икономики и общества е инвестицията в младите хора и образованието. „За образованите хора свободата е висша ценност и много трудно могат да бъдат манипулирани дори от невежи умели политици“, каза президентът и обясни, че просветените хора разбират връзката между личните и обществените цели, не се примиряват с недъзите на обществото и търсят решения отвъд ежедневието. Президентът изтъкна необходимостта от развитието на образователна и научна инфраструктура у нас, от приобщаване на младите към общественозначими каузи, политики за младите семейства, стимулиране на физическата активност.