България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. София е предоставила 93 млн. евро чрез общия бюджет на ЕС, каза в интервю за БТА европейската комисарка по международните партньорства Юта Урпилайнен. Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на са предоставили през 2023 г. чрез ЕС, допълни тя.
Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации. По думите ѝ въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. „Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване“, заяви финландската еврокомисарка в интервюто, направено по електронната поща в навечерието на визитата ѝ.
Сред очакваните теми на обсъждане днес ще бъдат геополитическата ситуация и участието на София в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). „Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг“, заяви Урпилайнен.
С програмата се поставя специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства, в това число в индустриализацията и създаването на работни места, каза още тя. Урпилайнен подчерта, че това не е европейска алтернатива на „Един пояс, един път“ - китайската програма за финансиране на инфраструктурни и други проекти за развитие в Азия и Африка.
Източник: БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм