През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС

През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. София е предоставила 93 млн. евро чрез общия бюджет на ЕС, каза в интервю за БТА европейската комисарка по международните партньорства Юта Урпилайнен. Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на са предоставили през 2023 г. чрез ЕС, допълни тя.

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации. По думите ѝ въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. „Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване“, заяви финландската еврокомисарка в интервюто, направено по електронната поща в навечерието на визитата ѝ.

Сред очакваните теми на обсъждане днес ще бъдат геополитическата ситуация и участието на София в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). „Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг“, заяви Урпилайнен.

С програмата се поставя специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства, в това число в индустриализацията и създаването на работни места, каза още тя. Урпилайнен подчерта, че това не е европейска алтернатива на „Един пояс, един път“ - китайската програма за финансиране на инфраструктурни и други проекти за развитие в Азия и Африка.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • От няколко години насам европедерастията откровено ни източва

    10 Sep 2024 11:41ч.

    То не че в предходния период нещо сме видели от европарите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еничар

    10 Sep 2024 11:46ч.

    1989 - Българя загуби Стидената война. И до сега плаща репарации + кръвен данък

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХАХА

    10 Sep 2024 16:10ч.

    Неверотно "партньорство"!!! Мижава икономика, източване на ресурси, изчезващи села, увеличаваща се корупция и престпност, намаляваща популация ... С такива "партньори", врагове не ни трябват!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кучето дърпа яко

    10 Sep 2024 16:58ч.

    Когато у нас се краде, знаем т.н. краен бенефициент - неизчерпателно това са БХ, ДП и бай Ахмед - отговорни за преобладаващата част от върнатия по каналния ред усвоен ресурс. Киретата също имаха голям мерак и те да топнат пръстите в меда, ама овреме ги удариха през крадливите ръчични. Ес прави същото - там му се вика програми, проекти, семинари, обучения, които като краен ефект са доста сходни на кражбите на БХ и сие, само дето участниците прикриват по-дългия и сложен път до пъстра палитра от крайни бенефициенти. На тези системи им се вика "кече влачи рейс"! Ако не намерим човек от кухнята, трудно можем да представим сериозни данни за процента на отклонявания обществен ресурс.Неофициално се говори, че геппсовете са прибирали повече от половината. Реолният ефект от т.н. европейски мероприятия и инициативи от разни мъглявини, каквото представлява примерно споменатото по-горе човешко развитие, не вярвам да достига и 10 %. Боже, Боже, докъде я докарахме! Формалната логика постулира, че е по-смислено и изгодно да разрешаваме на БХ да гепи, отколкото да даваме пари на чиновниците в Брюксел, които гарантирано ги омотват, често без никаква смислена полза!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи