Бежанците от Украйна са най-недоволни от предоставента им помощ в Румъния и България

Бежанците от Украйна са най-недоволни от предоставента им помощ в Румъния и България

Автор: mediapool.bg

Над 80% от украинските семейства са доволни от помощта, която получават в страните, в които са потърсили убежище, но въпреки това почти половината от тях остават под прага на бедността, което показва, че помощта, макар и оценена, не е достатъчна. Това се посочва в Междуведомствения доклад за закрила и отговорност за бежанците от Украйна, който беше публикуван в края на юни от Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН). Документът проучва състоянието на закрилата за украинските бежанци в 7 европейски държави: България, Чехия, Унгария, Молдова, Полша, Румъния и Словакия. В отделните страни нивото на удовлетвореност от подкрепата за украинските бежанци варира: сред високо оценяваните страни са Молдова (98%), Словакия (90%) и Унгария (88%), докато по-ниски нива на удовлетвореност са отчетени в Румъния (61%), България (69%) и Полша (77%).

Украински бежанци в Монако:

 

Средно 7% от анкетираните 11 530 украински домакинства в седемте държави са недоволни от предоставената помощ, като най-висок е делът им в Румъния (14%) и България (9%). Недоволството е основно от размера на финансовата помощ и е особено забележимо в семействата, в които има човек с увреждане.

В различните държави от ЕС социалната подкрепа, на която украинските бежанци имат право, е различна – в зависимост от спецификите на местното законодателство. Първоначалните програми за подкрепа на бягащите от войната в повечето страни вече бяха ревизирани и видоизменени, като сега са фокусирани върху интеграцията на украинците и техните деца.

На каква помощ имат право украинците в България

Повече от 2.2 милиона бежанци от Украйна са преминали през България от началото на войната, а към февруари 2024 г. в страната са останали поне 52 780 души. По-голямата част от бежанците от Украйна са жени и деца. Временна закрила е предоставена на над 174 622 души.

От началото на войната в България има програма за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна, по която държавата плаща за настаняването на украинци, получили временна закрила, в държавни бази и хотели. За последно тя беше удължена до 31 юли 2024 г. По данни на Министерството на финансите за 2023 година държавата е платила 56 млн. лева (28.6 млн. евро) за настанените в хотели украински бежанци. Към февруари тази година настанените в държавни бази са около 5 600 души, а от началото на войната повече от 25 000 души са получили подслон по програмата.

Украинските граждани, които са получили временна закрила в България, могат да ползват социално подпомагане по същия ред, който е валиден за българските граждани. Те имат право веднъж годишно на еднократна помощ за задоволяване на инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни потребности, обясниха за Mediapool от Министерството на труда и социалната политика. Еднократната помощ се отпуска само ако са изпълнени две условия: да е възникнал инцидент и семейството да е в невъзможност да покрие непредвидените разходи със собствени средства. От 01.06.2023 г. максималната стойност на помощта е 1578 лв (806 евро), а преди това беше 375 лв. (191 евро). За да бъде отпусната помощта, се извършва социална анкета, която има за цел да установи всички обстоятелства от социален, семеен, битов и здравен характер, имотно състояние и други. От началото на годината до 30.06.2024 г. този вид помощ е отпусната в 142 случая.

На 124 украински граждани е отпусната месечна финансова подкрепа, на която имат право хората с увреждания. По закон тя варира от 36.82 лв. (19 евро) на месец до 299.82 (152 евро) за хората с най-тежки увреждания.

Интересът към ползването на социални услуги е много слаб: от началото на войната в Украйна до момента са подадени едва 33 заявления за ползване на социални услуги: в кризисни центрове, центрове за обществена подкрепа, дневни центрове за хора с увреждания и др. Основната причина за това е езиковата бариера.

14 786 украинци работят официално у нас, 143 са на борсата

Чужденците, ползващи се от временна закрила по Закона за убежището и бежанците, включително и украинските граждани, имат право да се регистрират в бюрата по труда и да се ползват от същите права като българските граждани. Могат да се включат в програми за субсидирана заетост и обучение, за стартиране на собствен бизнес или да бъдат насочени към подходяща работа.

Общият брой украински граждани, ползвали услуги по заетостта през 2023 г. е 2180 души.

Към 30 юни 2024 г. в бюрата по труда са регистрирани 143 украински граждани
със статут на временна закрила. От тях 26 са мъже и 117 жени. Най-много са в
София – 19 души, следват Пловдив -17, Бургас -15, Варна -12, Благоевград – 11 и др.

По данни на Националната агенция за приходите от регистъра на трудовите
договори към 30 юни 2024 г. работят общо 14 786 украински граждани. От тях с
временна закрила са 12 594. Не е ясно какъв е делът на заетите в сивата икономика.

Във всички 28 области на страната има заети украински граждани. Най-много са
работещите в област Бургас – 4735 души. Следват областите София-столица – 3437 души, Варна – 2806, Пловдив -1380, Добрич – 340, Благоевград – 334, и др.

Най-много са заетите в хотели и ресторанти - 6223 души, в сферата на търговията - 1793, и в преработващата промишленост - 1569.

Държавата осигурява здравно децата и възрастните над 63 г. с временна закрила, но е проблем намирането на лични лекари за тях. Украински бежанци споделят, че трудно се оправят в лабиринта на българската здравна система.

"Достъпът до социална подкрепа е труден"

"По закон е даден достъп до социална подкрепа, но на практика много малко хора я получават и е много трудно да се отговори на изискванията за получаването ѝ. Това се случва едва ли не в изключителни случаи. Един такъв случай е на самотна майка от Украйна с 4 деца, едно от които е с детска церебрална парализа и епилепсия, което се нуждае от парентерално хранене. Само храната му на месец е 2000 лева, а след множество сигнали и жалби получиха помощ от 1250 лева", разказа пред Mediapool Ваня Добрева, доброволка от Варна, която още от първите дни на войната помага за интеграцията на украински бежанци у нас. Тя обяснява, че достъпът до социални услуги е възпрепятстван, включително заради езиковата бариера.

"Няма как да ползват психолог или логопед на чужд език. Или дете с аутизъм да посещава дневен център за чужд език", коментира тя. Според нея много малко от нуждаещите се хора с увреждания получават индивидуална оценка на потребностите, за да получат адекватна помощ. Като проблем Добрева отчита това, че украинските бежанци нямат право на семейни помощи за деца и данъчни облекчения за деца, което ощетява работещите хора, които допринасят за икономиката ни. Проблеми има при включването на украински граждани в курсове за квалификация заради изискваните за целта документи. Добрева припомни и огромните бюрократични трудности пред интеграцията на украинците с медицинско образование в българската здравна система.

Помощ за работещите украински семейства в Румъния

В съседна Румъния от началото на войната са преминали 5.5 милиона украинци и около 100 000 са решили да останат. От избухването на войната до януари 2024 г. повече от 21 000 украински граждани са се регистрирали в бюрата по труда за информация, професионално консултиране и трудово посредничество. 2736 украинци са наети през бюрата по труда, а 622 работодатели са изявили желание да наемат хора от Украйна, като са обявили 5673 свободни работни места за тях. Повечето работни места са в хотели, барове и ресторанти, сладкарство, строителство или транспорт.

От април 2023 г. румънското правителство е променило условията и механизма за предоставяне на помощ. Украинските бежанци могат да получат за 4 последователни месеца помощ от 600 леи (120 евро) на човек за храна и 750 леи (150 евро) за настаняване или 2000 леи на семейство (400 евро).

След четирите месеца само бежанците, които могат да докажат, че работят в Румъния и имат деца, записани в румънската образователна система, ще получават пари за настаняване.

Тричленно украинско семейство има право на 3800 леи (760 евро) на месец от румънската държава за настаняване и храна, докато сам човек може да получава 1350 леи на месец (270 евро). Преди това сам човек получаваше 2100 леи (420 евро) на месец за настаняване и храна, а тричленно семейство можеше да получи максимум 6300 леи (1265 евро) на месец.

В Чехия най-нуждаещите се получават 120 евро на месец

В Чехия всеки украински бежанец получава хуманитарна помощ от около 160 евро месечно за период от шест месеца, след което се намалява до приблизително 120 евро на месец за неопределено време. Правото на обезщетение се губи когато човек разполага с достатъчно пари, за да си осигури жилище, да си купи храна и хигиенни принадлежности. Украинските бежанци в Чехия имат право на безплатно здравеопазване и обучение за децата, помощ при намиране на работа чрез бюрото по труда и курсове по чешки език.

Държавата също така предоставя субсидии на чехи, които приемат украински бежанци. Те обаче постепенно намаляват и в момента са по-скоро символични - за разлика от времето непосредствено след руската инвация в Украйна.

Официално 600 000 украински бежанци са преминали през Чешката република досега и продължават да пристигат по около 1500 на седмица. Около половината от тези 600 000 са останали в Чехия. Една част са се върнали в Украйна или са продължили към други държави от Западна Европа.

Днес приблизително 340 000 украински бежанци живеят в Чехия, като 123 000 от тях работят легално. Правителството изчислява, че около 50 000 други работят нелегално. Останалите са безработни, пенсионери и деца. Около 100 000 бежанци в момента получават горепосочените хуманитарни помощи, тъй като доходите им не стигат за осигуряването на жилище, храна и хигиенни нужди.

Полша спря някои облаги за украинските бежанци

От 1 юли 2024 г. в Полша влязоха в сила нови правила за подкрепа на украинските бежанци. Новото законодателство прекратява еднократната помощ от 300 полски злоти (69 евро) за основни разходи за живот и дневната помощ от 40 злоти (9 евро) за тези, които осигуряват настаняване и храна на украински граждани. Местата за настаняване ще бъдат финансирани от държавата, само ако имат договори с местните власти. Частните лица, които приемаха украински граждани, вече няма да имат право на финансова подкрепа от държавата.

За приобщаването на украинските деца се въвежда задължението те да посещават полски училища. Досега украинските деца можеха да учат и дистанционно в рамките на украинската образователна система. Също така украинчетата трябва да посещават полски училища, за да могат родителите им да получават месечна надбавка от 800 полски злоти (приблизително 186 евро).

Към май тази година над 950 000 украинци, пребиваващи в Полша, имат активен национален идентификационен номер, като ВКБООН прогнозира, че този брой ще достигне 1.1 милиона до края на годината.

Как е в Италия и Испания

Украинските бежанци в Италия могат да получат разрешение за пребиваване с временна закрила, което им позволява достъп до услуги за помощ и интеграция. Те могат да бъдат настанени в приемни центрове, управлявани от държавата или хуманитарни организации, където получават храна, настаняване и основна помощ. Украинските бежанци под временна закрила имат незабавен достъп до различни услуги, включително жилище, здравеопазване и професионално обучение.

Има организации, които предлагат правна помощ за бюрократични процедури и насоки за интегриране в италианското общество. Има също психологическа подкрепа и услуги за училищна интеграция на непълнолетни. Освен това бежанците могат да участват в курсове за професионално обучение и програми за намиране на работа, за да се улесни навлизането им на пазара на труда. По данни на Евростат в края на април 2024 г. в Италия е имало 164 725 украински бежанци.

Към 31 март 2024 г. в Испания е имало 293 131 украинци с валидни документи за пребиваване. В Испания всички украинци и членовете на техните семейства могат да кандидатстват за временна закрила. Заетите в Испания украинци с времена закрила са предимно в хотелиерството (4 246), строителството (4 054), търговията (2 380) и информацията и комуникациите (2 236). За сравнение, преди войната в Украйна украинските граждани в Испания са били заети основно в домашните грижи и услуги, строителството, търговията.

Източник: mediapool.bg

 

 

Коментари

  • чемадан вагзал гуляйполе

    14 Юли 2024 8:04ч.

    щом са недоволни

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бежанците от Украйна са най-недоволни от предоставента им помощ в Румъния и България

    14 Юли 2024 13:43ч.

    Да идат в Саудитска Арабия, Индонезия или Малайзия, ако тук у нас не им харесва?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • badfinger

    14 Юли 2024 15:26ч.

    В клон но ОББ жена пререди 3-4 човека . След като направих скандал шефката на клона ми обясни , че тя е украинка и имат нареждане да не им създават неудобства . Най-лошо е да си българин в БГ .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сикейрос, незалежни

    14 Юли 2024 17:39ч.

    Ма чупката бе, ние не сме длъжни да ви храним, докато вие си печете трътките трета година на Черно море. Ай сиктир!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александрова

    15 Юли 2024 11:21ч.

    Тя самата няма ли срам?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    17 Юли 2024 13:07ч.

    Щом не им харесва чемодан, вокзал,Киив.Зеля ще ги гледа ОТЛИЧНО-НЕМЕДЛЕННО НА ФРОНТА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ElCondor

    14 Юли 2024 8:13ч.

    То и болшинството от българите не са доволни от трудовите си възнаграждения, ама...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 14 Юли 2024 8:13ч. То и болшинството от българите не са доволни от трудовите си възнаграждения, ама...

    14 Юли 2024 9:14ч.

    Ми, да, болшинството сме работещи бедни, но на профсъюзите ни им е транс пенис този факт. Държавата ни храни и помага на цветни и безцветни ябанджии, а "нейните" хора, плащащи ѝ дан кучета ги яли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чупара

    14 Юли 2024 8:13ч.

    Точка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Украинец споделя

    14 Юли 2024 10:42ч.

    Когато фактите говорят...https://www.youtube.com/@Brodyaga_odessa

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Украинецът конкретно

    14 Юли 2024 10:44ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=R6Wc0bmaXCk&t=1607s

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • критична

    14 Юли 2024 8:14ч.

    Трябва да ги храним,да ги поим и всякакви услуги,от които се нуждае човек.Ама те работят ли.Защо внасяме филипинци и други чужденци за работа.Тук да не е почивен дом.Разхождат се с лъскави коли в лъскави квартали в София много от тях.И на тях ли предоставяме помощи.И те да помогнат на сънародниците си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    14 Юли 2024 8:25ч.

    Работат, ребята!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Decart

    14 Юли 2024 8:58ч.

    Скоро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нагли и неблагодарни

    14 Юли 2024 8:32ч.

    Ами да си ходят, и без това вече ни дойде байгън от техните претенции и изисквания. За социално бедните българските наведени власти никога така не са се грижели както за нахалните и неблагодарни украинци, които са обсебили морските ни куророрти и пак недоволни. Да си ходят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    14 Юли 2024 8:53ч.

    Начи, тук толкова... който не може да работи, заедно с другите бежанци "ромите" в Германия, там много пара, голяма келепир! Айде чааааал...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Курортният сезон

    14 Юли 2024 9:08ч.

    На тези добре гледани, охранени и скъпарски облечени нагли хохли по нашето Черноморие, на които от залъка на българските деца и пенсионери се взема, за да им се плащат храна, хотели, джобни пари на глава, безплатен градски транспорт, здавеопазване, твърде се проточи и е крайно време да приключи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Огнян

    14 Юли 2024 9:18ч.

    Любопитна статистика - цитати "Над 20% от българите са били под прага на бедност през 2023 г." Украински бежанци - "....почти половината от тях остават под прага на бедността" коментарите са излишни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аква

    14 Юли 2024 9:18ч.

    НЯМА НЕНАКАЗАНО ДОБРО!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Препоръка

    14 Юли 2024 9:21ч.

    Ами да заповядат на село при Иво МОЧА-та и Генчо Миндята, единият ще ги посрещне с песни, изпълнени от жена му, а другият - с местна сливовица...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    14 Юли 2024 9:29ч.

    Аз също съм много недоволна от присъствието на украинските бежанци в България. Да се махат като не им харесва, никой не ги е канил тука. Никой не им е длъжен, сами си направиха майдана, сами си избраха съдбата. Наглеци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дон Корлеоне

    14 Юли 2024 9:34ч.

    Каква е разликата между бежанците от Украйна, Сирия или Афганистан и кое налага едните да се ползват с по- големи облаги от другите?!?Общо погледнато България не е тази България, която трябваше да бъде, отново ни предадоха управниците...нищо не се е променило, справка историята!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    14 Юли 2024 9:46ч.

    Преди месец в гр. Бърно в автобуса, с който пътувах влезе група украинци. Бяха доста пияни. На висок глас обсъждаха какво са успели да "Си вземат от глупавите чехи". Единият от тях направо каза- цигтирам :дай да заминем за Испания. От тука взехме каквото можахме".Наскоро разговарях с украински шофьор. Той сподели,че според него България е бедна страна, защото по пътищата виждал много коли от средна класа. Мой познат международен шофьор вече пети месец пътува от Германия за Украйна като превозва коли за богатите украинци. Марките и моделите коли , които вкарва в Украйна не са по-евтини от 100 000 евро. Това е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бурятмонгол

    14 Юли 2024 11:09ч.

    Не случайно от векове не ги щат наблизо нито поляци, нито литовци, нито унгарци и словаци. Само руснаците ги търпят, помагат им, спасявали са ги два-три пъти от изтребване, държава им направиха богата, а те им се отблагодариха с черно предателство. Да вървят в Германия и Британия, като не им харесва у нас!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо

    14 Юли 2024 11:47ч.

    Нямате право да се оплаквате. Повярвахте на бандеровците,които пък "повярваха" на ЦРУ . И всичко това ви докара дотук. Като не мислите,то тогава страдате,заради лични интереси на малка група хора,които си играят с вашата съдба.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чукигек

    14 Юли 2024 11:57ч.

    По овчи народ от укрите едва ли има, заслужават си съдбата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВИК

    14 Юли 2024 12:34ч.

    Има. Българският! Констатацията е с болка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Необичаен

    14 Юли 2024 12:50ч.

    Има изход - да звъннат в ТЦК. Там ще ги настанят директно където трябва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Помощ!

    14 Юли 2024 14:50ч.

    Байгън от тия "помощи", които се оказват накрая все пак заеми срещу нещо. Да си спомним за една иранка, избягала от Иран, но не могла да покрие норматива за участие в анти-ирански "мероприятия". Експулсирана, натоварена на самолет за Иран. И никога не стигнала никъде. Починала от задушаване при съпротива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не прочетох да има отчитане на авоарите им

    14 Юли 2024 16:07ч.

    при изчисляването на помощите на бежанците. Например в ЕС отдавна започнаха да отчитат притежаването на скъпи коли и ги принудиха да ги продадат и си купят по-скромни возила, ако искат да получават помощи за бежанци. Нека поне декларират какви авоари имат в банки, така поне след време могат да бъдат накарани да върнат помощите ако се окаже че са излъгали. Не е справедливо богати хора да бъдат хрантутници на бедни държави, само защото в момента минават за бежанци. Винаги има начин да се изясни кой какво притежава, свършва времето на скритите пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е

    14 Юли 2024 18:18ч.

    помощ, а не заплащане за извършен труд, така че няма как да са равни или близки по стойност. дарени пари, а не изработени. Толкова могат да отделят от изработреното за себе си местните, толкова и дават, не всички държави са като САЩ, богати....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никой

    14 Юли 2024 18:29ч.

    не ги спира, като не им харесва, свят широк, да ходят другаде. Ние не сме богата държава и толкова можем, даже и това им е много.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    14 Юли 2024 21:06ч.

    като не са доволни довиждане ние ще събираме капачки и пари за лечение те били недоволни наглост

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    15 Юли 2024 1:09ч.

    Вероятно много хора няма да се съгласят с мен и дори ще ме ругаят, но все пак всеки има право на мнение. Моето е следното. Няма да повтарям историята с моя личен опит с украински "бежанци"- вече съм я разказала под друг материал по темата тук. Но понеже наистина се ядосах, ще споделя още две неща. Пък който иска, да ме ругае. Хора всякакви. Всеки има право на мнение. Недоволни значи, били украинците. А няма ли някой нас да ни попита ние ДОВОЛНИ ли сме данъците ни да се прахосват за луксозни, капризни, претенциозни, НЕБЛАГОДАРНИ туристи? Някой нас това няма ли да ни попита? Първо. Близка моя приятелка, лекар в огромна частна болница. Отива един хубав ден на работа и й се заявява, че има в екипа си нов хирург специализант. Украинка. Когато приятелката ми спокойно обяснява, че това няма как да стане и няма да допусне назначение през главата й в собственият й екип, следва фразата: "Болници много, колега. Потърсете си друга". Приятелката ми продължава. Това момиче е неясно къде учило. Няма диплома, призната в ЕС. Трябва да вземе поне държавните изпити по хирургия в България. Отговор: "Ама Вие не чувате ли!? Тя е украинка!". Приятелката ми: "Добре. Ако загуби пациент на масата, кой носи отговорност за това?" Отговор: "Вие, разбира се. Тя е специализант. И е от екипа Ви". Така значи. "Тя е украинка" и това изчерпва всичко. Приятелката ми решила да поговори на четири очи с въпросната. Обяснила й за дипломата, за изпитите. Онази я погледната нагло: "Тъпа путинистка. Коя си ти, че да ми обясняваш да ходя на изпит!?". Историята завършва с това, че приятелката ми вече работи в друга болница. В Израел. Когато я попитали дали има лични условия за работа, казала: "Да не виждам украинец на разстояние под 10 километра от себе си." В Израел, за Бога. В средата на една ужасна война. Чухме се тия дни. Каза, че е спокойна и е добре. Втората история е от преди дни. Уви, аз съм главният герой в нея. Екипът ми има нужда от офис асистент и мениджър. Вярно е, че никога не съм работила такава работа, но не ми се вижда като да жънеш на полето или да лееш бетон. Нормално работно време, нормална работна среда, приемливо заплащане. Повече от приемливо. Свързваме се с фирмата за човешки ресурси, с която работим от години и чакаме кандидати. Преди пет дни ми звънят и притеснено ми казват дословно това: "Имаме идеални кандидати, но от социалното министерство имаме устно нареждане на всяко интервю да изпращаме първо украинци. Трябва да ги пратя. Иначе ще си загубя разрешителното за работа." Поех дълбоко въздух, нищо не казах. Срещнах се с тримата "кандидати". Около 27 годишни мъже. Единият категорично не беше трезвен. Нахални. Зле възпитани. Колко била заплатата. Кога била първата отпуска. На забележката ми, че още не са назначени, последва: "Ние сме украинци. Ще ни вземеш, кукло".!? Я пак. КУКЛО. Добре. Усмихнах се. Казах, че ще им се обадя. Докато бяха в асансьора, се обадих на охраната. Казах тихо и бързо да ги приберат в хубавото ни удобно дълбоко мазе. Оставих ги да висят от тавана три часа. След като хубаво упражних замаха на дясната си ръка и силата на удара си. Обясних им, че има два варианта. Вариант едно- да не ги виждат очите ми. И вариант две- да се обадя в посолството им. Ще им се зарадват много. На фронта ги очакват. "Шибана путинистка" е най- безобидното, което чух. И най- цензорното. Да, предполагам, че да провесиш някого от тавана не е върхът на цивилизованото отношение. Но не, не съжалявам. Пак бих го направила. Недоволни били моля ти се. Ми да вървят на майната си, бе! В Саудитска Арабия, в Иран, в Северна Корея. Недоволни били. От какво? Не че не са осем звезди безплатните хотели по морето ли!? Мен лично друго нещо много сериозно ме вади от обувките. Постоянно чета и слушам разни наши актьори, писатели, обществени фигури да обясняват как българите не правят достатъчно за "горките украинци". Назидание едно такова. Насаждане на вина. А вие бе, мамини златни, за кого какво направихте в тоя живот- без да ви показват по телевизора? А? Много съжалявам, но ако трябва да избирам дали да платя обяда на едно българче или да едно украинче- ще избера българчето. И, не. Няма да разделя обяда по равно. Защото със сигурност българското дете е по- важно. Българите сме хора, които знаем да помагаме в тежък момент. Но на истински страдащи. А на разни фльорци с претенции, айде нема нужда. Недоволни били. Неблагодарни хрантутници. Да, доста нелицеприянто се изразявам, но така мисля. И, да. Можете да ми обясните колко съм ужасна. Имате право. Свобода на словото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Госпожо Костова,

    15 Юли 2024 12:17ч.

    Може да сте права, а може и да не сте права. Аз имплицитно вярвам в ИНДИВИДУАЛНИТЕ човешки права, а не в колективните. Съответно чакам индивидуална отговорност от хората, а не “отговорност от украинците” , от българите, от германците, турците, папуасите и т.н. Трудно е да се живее без предубеждения, но се налага. Хората са различни, и ако може да се разделят на раси -има две раси. Свестни хора, кофти хора. Всичко друго са колективни предубеждения. Колективните предразсъдъци могат да послужат само при “първа среща”. А после да мерим и съдим според конкретния човек, а не според националност, раса, пол , здравословен статус и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нещо нередно ли питам?

    16 Юли 2024 19:40ч.

    Госпожо Костова, не бъдете злобна. Каква е тази злоба срещу мъжете, пък били те и от квази-държавата Украйна? Като вършите зло ли се подмокряте?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Petronius

    15 Юли 2024 11:35ч.

    80 Milion Dollars for Ukraina - super!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като

    15 Юли 2024 14:55ч.

    не им харесва, да отидат другаде, никой не ги спира. Такива са ни възможностите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    16 Юли 2024 22:41ч.

    До "Госпожо Костова, 15 Юли 2024 12:17ч." Принципно съм съгласна с Вашия коментар. Особено в частта, че човекът или е читав, или не е. За индивидуалната отговорност също. Но извън това, истината е, че натрупах доста впечатления от украинските "бежанци". По ред причини, имам доста впечатления. И в около 85% от всички случаи, които са различни, отделни и всеки за себе си, срещу готовността ми да бъда полезна и да помогна, срещнах наглост, нахалство, невъзпитание и откровено презрително отношение към "тъпите българи". Цитирам точно една мила дама на около 80, която, удобно разположена в петзвезден хотел, заплатен от някой друг, жално окайваше съдбата си на "захвърлена в тази варварска страна." Била имала прислужница у дома в Киев. А тук нямало кой да й налива вода. Моля? Сериозно ли. Наистина? И аз имам домашен персонал. На който плащам- не очаквам някой друг да го направи вместо мен. И освен, че не го очаквам- не го изисквам. Защото тези хора изискват определен стандарт, без да се съобразяват, че не са си вкъщи. И без да се досещат,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    16 Юли 2024 22:44ч.

    , че в чужд дом се съобразяваш с домакините си- не те с теб. Особено когато не си поканен, е доста примитивно да развяваш изисквания и откровена неблагодарност. Така че да, всеки човек е сам за себе си. Но 85% от "бежанците", които срещнах до тук са невъзпитани, неблагодарни, нагли идиоти. Точно като руснаците, от които уж били така "различни". Ами не, не са. Противни са точно като руснаците. Които като туристи в страната се държат така, сякаш я притежават. Всички сме го виждали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    16 Юли 2024 22:48ч.

    "Нещо нередно ли питам? 16 Юли 2024 19:40ч.", коментарът Ви е толкова просташки, примитивен и невъзпитан, че е направо умилителен. Не е Ваша работа, категорично не е, какво ме "подмокря"! Що за нагла намеса на лични нападки и то такива точно, нямащи нищо общо с темата!? Или може би Вие изпитвате нещо като възбуда да се заяждате с непознати жени публично!? Не си позволявайте да ме заливате с тъпотията и сексуалната си малоценност повече- защото наистина ще стана зла!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как да няма общо с темата, г-жо Костова?

    18 Юли 2024 12:51ч.

    Вие с възбуда и удоволствое разказвате как сте сторили зло на трима мъже. Не се отказвайте от разказа си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пенсионер

    17 Юли 2024 19:37ч.

    Нещастници! Идите родину защищать! Большинство из вас в призивном возрости!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи