Ален Делон: памфлет за самотата

Ален Делон: памфлет за самотата

Автор: Елена Кондратиева-Салгеро, politconservatism.ru

Той си тръгна много отдавна, но почина едва вчера. Беше мит на великолепния стил и символ на отиващата си красота.

Тръгна си много отдавна, но почина едва вчера. Изпари се безвъзвратно над всичко това, което веднага тръгнаха да пишат провинциалните познавачи и което предстои да напише златната орда на почитателите. За легендата и символа, мита и епохата, любовта и предателството. За мафиоти и самураи, за неотразими бандити и безразсъдни търсачи. За полицаи и отмъстители, за Висконти и Антониони, за Габен и Вентура. За лошия характер и френската елегантност. За дружбата с Жан Мари Льо Пен и обедите с Франсоа Митеран. За сложните отношения със съвестта и самооценката, с децата и семейството, с политиката и идеологията.

Трябва да се предполага, че отношението на познавачите и ордата към всичко горепосочено е просто, затова те ще пишат по тази тема до свършека на света, и на сюжетите.

Ако нещо пропускам, позволете ми да обобщя: става дума за триумфа и разплатата в живота. Както при всички нас, но не и при него.

Най-устойчивият от все още живите митове за него гласи: всичко, което е получил в живота си, го е получил само и единствено благодарение на невероятната си, до спиране на дъха, красота.

Този мит не си струва нито да се потвърждава, нито да се опровергава. Както не си струва да се впускаме в колкото безкрайните, толкова и безсмислени битки относно това дали покойният е бил наистина добър актьор или само е блестял и покорявал с неотразимата си външност. Фактът, че и до сега само при споменаването му се чупят копия, зъбни колела и стереотипи, свидетелства за най-важното: той успя.

Също толкова безполезно е да се разсъждава и спори по темата бил ли е покойният високо нравствен човек, щом като е изоставил жена си, оказал се е замесен в убийство за отмъщение (делото „Маркович“), нееднократно се е показвал самонадеян и невъзможен, високомерен и непримирим, но същевременно смело е отстоявал традиционните ценности, никога не се е отричал от приятелите си и е обичал кучетата.

Още по-безполезно е да се гадае или твърди, кого всъщност е обичал, за кого е тъгувал, по кого си е губил ума и с кого се е утешавал при липсата на нещо по-добро.

Жените, които са го обичали до самозабрава, чак до непредпазливостта да му го покажат, бързо са го охлаждали, а онези, които с привидното си равнодушие са разпалвали у него истинска страст, бързо са го предавали. Затова, притиснат от личните си катастрофи, облечен в блясъка на официалното признание за себе си като за неуморима легенда на гламура и успеха, той постепенно понижи както летвата, така и отскока, докато не достигна до нивото „от тук само назад“. Но не му позволиха „назад“, затова той се опитваше, отново и отново, и отново и отново плащаше сметката за онова най-първо и най-тънко предателство.

Към края на живота му го предаваха на практика всички – децата, приятелите, прислугата, пресата. Както и силите, здравето, паметта и обстоятелствата. Не го предадоха само кучетата.

Но основното е, че се предаде най-важният негов бастион: избледняващият и скован в немощ разум. Пред тази последна битка всички предшестващи отоци на възрастта и на съдбата, планомерно и неумолимо разрушавали красотата му, на която се крепяха и легендата, и репутацията му, отстъпиха и изоставиха съпротивата. Но не се предадоха.

Не се предадоха: още докато беше в ясен разсъдък и трезва памет, той успя да каже, че не желае повече да живее в свят, в който го няма „неговото кино“. Неговото кино е самата Франция, която днес, вече повече от трийсет години, усърдно и истерично е изтривана от лицето на земята, както и от умовете и спомените на трудно преживяващите, но упорито оцеляващи земляни.

Той си тръгна сам. Тръгна си отдавна и далеч преди да стане ясно, че Акела толкова много пъти е губил, че вече е слаб въпреки живата легенда за себе си и вихрената репутация, която я съпътства. Легендата е това, което успяваш да създадеш у зрителите, въпреки старанията на режисьора, грешките на гримьора и смешките на сценариста. Репутацията е това, което остава, след като плътоядната преса е конвертирала останките ти в оборотна валута. Репутацията може да се прекупува и препродава, в зависимост от политическата необходимост и идеологическата конюнктура.

Той почина едва вчера, а днес вече се опитват да препродадат репутацията му. Вече пресметнаха и съобщиха от коя страна са забелязани по-искрени и обстоятелствени некролози – от дясната или от лявата. От една страна, покойният винаги пределно ясно е отговарял на сложните въпроси, заявявайки се като „убеден десен консерватор“. От друга страна, беше усилено приветстван и канен на деликатесни обеди лично от Франсоа Митеран, с когото, съдейки по възторга на всички политически коректни, е поддържал доста дружески отношения. От една страна, покойният открито и спокойно афишираше старото си приятелство с Жан Мари Льо Пен във времена, когато самото запознанство с този персонаж беше подобно на професионална смърт. От друга страна, никога не е взимал участие в политическите кампании на този човек. Нежно и крепко дружеше с Брижит Бардо, която ярко и открито поддържаше кампаниите на Льо Пен. И едновременно беше с Жак Ланг – един от най-омразните представители на френския „социализъм с черен хайвер“ (втръснал на преситената буржоазия, която страстно си въобразява, че я е грижа за „пролетариата“), който допринесе много за днешното катастрофално ниво на френското образование и култура. Уверено посочва Дьо Гол за свой кумир и се снима при Висконти с признателност към маестрото, известен с „комунистическите си симпатии“.

Тук е моментът за заключението, че актьорът е платена птица, пее на този, който плаща и изпълнява каквото поръчат. Но нали днес сме събрали тук именно по този повод – следва да допеем куплета докрай. А краят не съвпада с началото. Може би защото, както правилно отбелязва класикът, само „дупетатите“, които имаме, са прости, а творците са сложносъставни.

Макар че почина едва вчера, той си отиде отдавна и си тръгваше дълго. И докато си отиваше, нищо у него не се връзваше по никакъв начин с общоприетата доктрина на цялата ъ.

Още през 1969 г., след като френските избиратели се отрекоха от Дьо Гол, той пише на генерала лично писмо, в което с прискърбие съобщава, че изпитва неудържим срам „от неблагодарността и недомислието на по-голямата половина от своя народ“. И оттогава, изглежда, живее така – именно с това пронизващо и раздробяващо усещане за хора, които не знаят какво вършат. Което не му попречи самият той да направи достатъчно, за да има както за критики, така и за възторзи.

В последните години на относително публичната му активност той беше изгонен от почетното жури на конкурс за красота заради поредица от „безсрамни изявления“, като например, че мъжът и жената са два различни пола и са единствените на планетата. Както и за наглата забележка в телевизионно предаване, че в някаква си забравена от Бога Океания, при някакви си индианци, хомосексуализмът не съществува в природата, в естеството, и изобщо, защото на тези племена не са им познати прогресът и еволюцията, затова и си живеят спокойно и преживяват без еднополови връзки като дори не подозират, че такива са възможни.

Тогава него започнаха да го лишават от ефир, корици и други подобни челни страници.

Тогава той започна да отстъпва в сенките на животворящите зелени хектари на любимото си имение, зад каменните стени на селцето Души (с ударение на последната сричка), в департамента Лоара. И тогава ограничи общуването си до крайно близък кръг приятели, доверявайки се изцяло само на кучетата си, които погреба, едно след друго, също там, в имението, в малкото параклисче, независимо от забраната на френското законодателство за всякакви погребения в частни имоти. Днес неговата фраза „Характерът ми е труден, просто имам характер“ не се цитира само от заекващите. Местните власти са били наясно с това положение много отдавна, защото той е получил още приживе разрешение за собственото си погребение сред кучетата си. Искал е да бъде погребан сред малцина избрани, без официални церемонии и национални почести.

Живя дълго, обичаше рядко, но умееше да бъде приятел и да отстоява позициите си.

И всевъзможните изблици на отслабващото му съзнание, избледняло под натиска на огромните разочарования и агресивните тълкувания, бяха превърнати от ловките пиари в неразбираеми за него трагедии – крайно маловажни и катастрофално несъществени. Важното е това, което остана, а остана достатъчно, което да продължава да напомня на човечеството на какво е способна красотата в един свят, от който това понятие последователно и жестоко е прогонвано.
Той беше мита за великолепния стил и стана символ на отиващата си красота. Красотата също го предаде и напусна, както и останалите, на които той се отдаваше с единствената истинска страст.

Беше и заложник на пронизваща самота, при това още от раждането си и през целия си привидно забързан живот. Ако внимателно разгледаме биографията му, ще забележим, че самотата е негово вродено качество. Или недъг. Който както иска.
Тръгването му беше дълго и се случи много отдавна, но умря едва вчера. И още днес мрежите и рубриките се напълниха с интерпретации на неговите славни и не толкова славни дела. В диапазона от възторг до разстрел. Той живя в епоха, в която красивите хора правеха красиво кино. Гледайте и не забравяйте това.

Защото и победителите ги съдят, но не тук. А той беше победител.

Източник: politconservatism.ru

Превод за "Гласове": Ектарина Грънчарова

 

 

 

 

Коментари

  • хиляда плоскости

    22 Авг 2024 10:09ч.

    Доста стойностен политически памфлет, не просто естетически. Браво на Елена Кондратиева - Салгеро! Руснаците могат да кажат за звездите на французите онова, което последните (спрямо някои тънки поанти) даже не забелязват у себе си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    22 Авг 2024 10:23ч.

    Това не е памфлет. Това е развълнувано и красиво любовно признание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • диктатура

    22 Авг 2024 10:29ч.

    Страхотно написано! Няколко минути след прочитане бях и аз не знам къде. Благодарности на Гласове!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    22 Авг 2024 10:38ч.

    Къде? Може би там, където мъжете са красиви и силни, а жените красиви и верни. Неговият свят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вълнуващо есе за човека и актьора-

    22 Авг 2024 10:43ч.

    символ на красивото и истинското в киното и в живота. Благодаря, Гласове! Благодарности и на впечатляващо интелигентната главна редакторка на алманаха "Думи и смисли" Елена Кондратиева-Салгеро!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    22 Авг 2024 10:54ч.

    Да, доста силен текст.Има и леки грешчици, но иначе много силен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добре написано

    22 Авг 2024 11:01ч.

    и близко до истината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    22 Авг 2024 11:28ч.

    Дали ще бъде удобно уважаемата преводачка да ни запознае по-подробно с „общоприетата доктрина на цялата ъ“?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • по-подробно

    22 Авг 2024 11:40ч.

    общоприетата доктрина на цялата ъ = И пока уходил, ничего и нигде у него с общепринятой доктриной всея политкорректи никак не складывалось.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @!@

    22 Авг 2024 12:54ч.

    Както е казал Жан-Пол Сартър (бащата на Екзистенциализма), човек се ражда сам, живее сам и умира сам, независимо от колко хора е заобиколен...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Миловидна

    22 Авг 2024 13:01ч.

    Не мога да забравя Ален Делон-красив,мъжесвен ,желан.Той ще продължава да живее в сърцата на милиони негови почитателки.Отива си една филмова епоха.Това натъжава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кондратиева е доказан консерватор

    22 Авг 2024 13:37ч.

    Затова текстът е стойностен, но и откровен. Бих внесъл корекция за Митеран и познанството на Делон с него. Митеран е меко казано спорна личност, за мен лично крайно антипатична. Но в политически план за него се казваше - Митеран е един дълбоко десен политик, маскиран като ляв. Обратното на Де Гол - един ляв по манталитет политик, наложено му цял живот да бъде десен политик... Та с тази вметка бих искал да позиционирам Делон политически твърдо в дясно. Десни възгледи, консервативни, без колебания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • (ре)блокиран

    22 Авг 2024 14:49ч.

    хубав коментар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Все пак,

    22 Авг 2024 15:49ч.

    да не забравяме, че актьорите са интерпретатори, а не автори. Които пък по призвание/природа - напред и нагоре, са ляво мислещи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво

    26 Авг 2024 17:32ч.

    на коментара!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Porcus de grege Epicuri

    22 Авг 2024 14:57ч.

    За да не отстъпва преводът на оригинала, бих поправил две неща: "воспарил" не значи "изпари се", а "издигна се високо" и "одутловатость" не е "оток", а "подпухналост".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Д Адамс

    22 Авг 2024 15:15ч.

    Ален Делон беше от Времето Вкогато сърцата бяха юнашки, залозите високи, мъжете бяха истински мъже, жените — истински жени, а малките космати същества от Алфа Кентавър бяха истински малки космати същества от Алфа Кентавър. Той си отиде с онова Време, което няма да се върне никога.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Може

    22 Авг 2024 15:23ч.

    Да е примитивно,просташко и цинично ,но относно "ляво" -"дясно" при Дьо Гол и Митеран при водачите на автомобили никога не трябва да "бъркате" левия с десния ...педал!Особено ако Ви се наложи да свиквате с автоматична кутия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе кретен 22 Авг 2024 15:23ч

    23 Авг 2024 18:13ч.

    Цитирана ти е оценка на французи за Митеран и Де Гол, къде си тръгнал с галошите и примитивната си обща култура на ляво и на дясно...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Албена

    22 Авг 2024 16:07ч.

    Прекрасно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    22 Авг 2024 17:08ч.

    има два или три филма,по гениални сценарии и които са достаъчни, да е един от големите световни артисти. личният му живот с жените е объкващ. самозаблуждавала го е красотата му. никога не е бил казанова в леглото. не е бил надарен например като джордж бест, звезда на футбола ,славен хубавец и женкар признат от жените като бог в леглото. имал е хомосексуална забежка и зам той казва,че е опитвал от всичко. тъкмо за това е яростен противник на обратните. красотата преспива всяка жена. жените халюцинират за не, особено когато до тях в леглото е мъж с корем и други сексуални дефицити. казвам го и като клиничен психолог. за политическите му псистрастия има специалсти. но един велик човек казва,че на артистите трябва да се забрани да говорят и занимават с политика. и има психологическа причина и психологията се е произнесла. екатерина не крие,че го е сънувала и сънува. браво на нея. и форумците,как да си кривя душата,този път са на висота. благодаря и на гласове,че ни поднесе смислени емоции. чел съм и съм гледал няколко пъти Гепадът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Високи критерии

    22 Авг 2024 18:09ч.

    Красотата на Ален Делон за мен лично се изразява в това, че самият критерий за красиво се оказва вълнуващо, но не и потискащо недостижим. Относно Елена Кондратиева-Салгеро - тя също задава високи критерии за това какво значи да бъдеш журналист. Чел съм нейни текстове и съм я гледал в излъчване наживо. Аристократизъм и професионализъм, обрати на мисълта, които схващат и предават парадоксалното, противоречивото, невидимото на пръв поглед. Така е и в тази статия. Красота.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прекрасен текст

    22 Авг 2024 18:25ч.

    Рядко хубав текст. Благодаря.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Monsieur Wolland

    22 Авг 2024 22:43ч.

    Делон можеше да въздейства само със неотразимия си поглед без да говори. Просто имаше харизма . Но времето променя всичко, включително красотата. Или както казваше Клинт Ийстууд във култовия "Cry Macho" - "Не знам как се лекува старост" . От старата гилдия останаха живи много малко - Клинт Ийстууд не се дава все още. Но времето изцежда енергията от всеки, малко по малко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    22 Авг 2024 23:03ч.

    Да се присъединя и аз към изразените по- горе от други коментиращи благодарности към сайта за този материал. Прочетох го на един дъх. И толкова неща минаха през главата ми. Пред очите ми. Като на лента. Аз съм на 10. Мама на около 35. Седим, гледаме Борсалино. Двете. Аз не мигам, като залепена за екрана. Мама, отявлен поклонник на Белмондо. Гледа Делон така, малко под око. И сглобява следното изявление: "Толкова пък да е красив, бе! Толкова чак! Иде ми да му счупя носа, да заприлича на нормален човек!" Нормален човек. Простосмъртен. Да, но той не беше простосмъртен. Бивайки смъртен, уви. И, не. Не съм съгласна с твърдението, че красотата му го е направила легенда. Всеки, който е гледал Затъмнение или Басейнът, Самурай или Гепардът, ще разбере това моментално. Да не говорим, ако е имал редкия шанс да види някои от не многото, но запомнящи се прояви на Делон на театрална сцена. Пък и...ако трябва да съм напълно искрена, с риск всички тук да ме скъсат от "шеги и закачки"- като всеки очевадно красив мъж Делон всъщност става наистина красив едва след 48-50- та си година. Когато тази красота узрява. Добива блясъка на опита, разочарованието, щастието, болката. И подхранена от изключително силното му вътрешно излъчване, тази красота наистина става непоносима. В най- хубавия смисъл на тази дума. Вижте кадрите от онзи фестивал в Кан, когато му връчиха почетната Палма. Последната му голяма публична поява. Боже, та той е красив дори на сто! Сигурно е противоречив и парадоксален в живота си. Сигурно има за какво да бъде укоряван. Че кой от нас няма!? Но този мъж остави толкова много след себе си. Да бъдем благодарни. Че го е имало. Че сме споделили живота си с него. Казах нещо на близка своя приятелка, когато разбрах, че е починал. Тя ми каза, че съм патетична и изключително разстроена. Сигурно. И все пак твърдя, че съм права. Казах й, че последният истински мъж напусна този свят. Някога, в далечната 1997- ма по чиста и абсолютна случайност имах шанса да видя едно театрално представление с Делон в Париж. Пиесата на Ерик Еманюел Шмид Енигматични вариации. Той я създава конкретно за двама актьори- за Мишел Пиколи и Ален Делон. През онази вечер му партнираше актьор с фамилията Юстер, не помня първото име. Но цял живот няма да забравя как...седях в един малък театър, в една камерна зала със своя приятелка и родителите ни и...на точно пет крачки пред мен беше Ален Делон. През онази вечер разбрах защо този мъж е легенда. Мит. Мечта. Защото дори когато персонажът му не говореше, цялото му същество "разказваше" пиесата. Дори без да се движи. Просто с очи. С една усмивка. Ех, тези сини очи! Много, много важна част от нас си отива с този мъж. Да му е светло и леко. Когато си отиде Белмондо, той каза: "Всички, които съм обичал ме чакат там". Е, дочакаха го... За нас остават спомените. И болката. И филмите, Слава Богу.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитър Смилянов

    24 Авг 2024 15:49ч.

    Честно казано, коментарът ви ме разплака... Не, не съм го виждал наживо. Не, дори не съм голям негов почитател. Срам ме е да го кажа, но мисля, че дори, не съм изгледал цял негов филм (естествено, имал съм възможност, но ми е пречел вечния "недостиг" на време, а всъщност наличието на твърде много други изкушения). Последно два пъти изгледах по телевизия "Носталгия" филмът му Monsieur Klein (1976), в който играе потресаващо силно. Толкова много хора се натъжиха от новината за смъртта му, защото той беше символ на една наистина отмираща епоха, в която истинският мъж е не просто силен, той е отговорен за действията си джентълмен, който най-много държи на честта си, а истинската жена е красива и нежна, но и умна, и в никакъв случай не е малодушна играчка в ръцете на мъжа. В тази епоха достойният идеал е да отстояваш собствените си убеждения, но и съвестта ти да е коректив на тези убеждения. В тази епоха егоцентризма не е достоен за подражание. Опитайте се днес да заговите с някого за чест, 90% от хората направо ще ви се изсмеят в лицето, на другите този въпрос ще им е напълно безразличен или пък студено и "аналитично" ще ви кажат, че подобна тема днес изобщо не присъства в дневния ред на обществото. И други неща могат да се кажат, но не му е мястото тук подробно да анализирам съвременния свят. Но да се върна на филма. В него ме потресе една реплика на главния герой (игран, естествено, от Делон): "Безразличието е като спокойно море, в което се дави човек. Или като стадо овце, което пасе в руините на някое село. Или като червей, който пълзи под гноясала рана". Както се казва, без коментар. В другата главна роля е друга филмова легенда - Жана Моро. По въпроса за самотата не знам какво да кажа... Как може да не е самотен човек, независимо колко пари има и колко е известен, ако не е конформист и при положение, че в последните десетилетия светът се променя кошмарно бързо и то по-скоро в отрицателна посока? В последните години имам чувството, че поколенията се сменят не на всеки 10, ами на всеки пет години и всяко ново поколение се разминава житейски от предходното. Как тогава Делон няма да се чувства самотен дори и с близките си? Как няма да се чувства отчужден от съвременния свят? И не е въпросът да се идеализира този човек. Глупаво е също да се каже, че е бил "противоречива личност". Със сигурност обаче беше ярка личност. Най-важното нещо е, дали животът на дадения човек е изживян достойно. А Делон наистина живя достойно. Бог да го прости, да бъде вечна и блажена паметта му!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    23 Авг 2024 9:23ч.

    Все пак странно е, че толкова много материали се появиха тук именно по повод смъртта на Ален Делон. Именно на Делон и именно на смъртта му. Може би не е само заради пословичната му красота и чар, пък и Делон нито е единственият, нито най-стойностният символ на времето си. Може би е защото едва сега окончателно осъзнаваме, че френското кино, а и киното изобщо, умря. То умря преди десетки години, знаете кога – когато умря уж само соца, но, както се оказа – и много други неща, за които тогава не мислехме. Едно от тях беше киното. Не само френското – цялото кино. Италианско, испанско, тези от СССР, английско, унгарско, полско – изчезнаха всички. И сега ни е тъжно. Пред очите ни минават прекрасни и обичани женски и мъжки лица и кадри – колко много лица сега ги няма, и колко човещина и интелигентност носеха те! Все още имаме Сорентино, Алмодовар, Ийстууд, още един-двама – няколко стърчащи колоса, но под тях няма нищо, никого. Стъписваме се от изненада, когато видим и съвременен, и истински филм. Защото са огромна рядкост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    23 Авг 2024 12:15ч.

    аменеменема, 23 Авг 2024 9:23ч., "Именно на Делон и именно на смъртта му", защото такава е човешката природа. Нека бъдем честни. Болезнено честни. И да си признаем, че рядко- да не кажа никога- оценяваме какво имаме, преди да го изгубим. Безвъзвратно да го изгубим. И Ален така. Той се оттегли отдавна, ако и да присъстваше в този свят, в този живот с филмите си, с нашите спомени и нашата любов към него. Но той отдавна избра да остави този свят, за който сам казваше: "Това не е моят свят и няма да съжалявам, когато си тръгна". Той не, но ние! Ние. Беше ясно, че е въпрос на време. Беше ясно, че не е добре и по- добре няма да стане. И все пак, шокът от смъртта му ще отеква още дълго. Именно заради написаното от Вас, именно по тези причини. Колос, след когото няма нищо. Не остава нищо. Киното, което не е кино от десетилетия. А индустрия с тъпи блокбастъри и кармелизирани пуканки. Да, може би и неговите филми не всичките са шедьоври. Но между тях определено има истински шедьоври. Колко, кои от актьорите от последните 30 години могат да кажат това за кариерите си? Не мисля, че са много. Преди години четох едно интервю с Мастрояни в италианско списание, преди доста години. На въпроса дали някога е имал усещането, че по някаква причина може да се провали, да не постигне успех в кариерата си, той отговаря: "През целият си път в професията съм имал само един страх. Ален Делон. Не, не защото е красив. Светът е пълен с красиви мъже. Но мъжете с присъствие, с излъчване, мъжете, които променят светове с един поглед- те не са толкова много, нали? Един ден Делон ще бъде мит, вярвайте ми. И ще казват за мен, че съм най- добрият италиански актьор, работил по времето на Ален Делон". Какви думи, а. Забележителни първо с това, че са изречени от мъж. И то какъв мъж! Защото нали все се опитват да омаловажат Делон- жените го били обожавали, затова бил звезда. Ти да видиш. И второ- Мастрояни е роден през 1924- та години. Делон през 1935- та. Това са почти десет години. Достатъчно, за да се приеме, че са актьори от различни поколения. Което прави думите на Мастрояни още по- забележителни. Така че тепърва има да разбираме- и да усещаме- какво си отива от нас със смъртта на Ален Делон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ОпечАлен

    23 Авг 2024 13:19ч.

    Да да, точно така си е! Дано се оправи човека...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Gost

    23 Авг 2024 19:40ч.

    Всички сме смъртни но разликата между нас и Делон е безсмъртието.Той наистина е епоха,мерило за мъжка харизма.Преди време ми попадна една снимка На Делон и Мик Джагър на млади години в апогея на славата си .Двете най разпознаваеми личности на своето време,колоси.И двамата стилни облечени седят на хубави фотьоли ,Джагър крак върху крак с набиващи на очи различни чорапи и Делон с кацнала на облегалката на фотьола му мадама вперила с обожание и захлас поглед в него и изцяло игнорирала другия идол от сцената по когото милиони почитателки са изпадали в екстаз,но не и в този момент защото Делон е тук.Ето един напръв поглед маловажен факт но показващ харизмата му.Можеби сме пристрастни но кончината му ни разтърси,отиде си последният истински кумир,идол на милиони по света.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    25 Авг 2024 2:54ч.

    Господин Смилянов, съжалявам, че коментарът ми Ви е разплакал, но се радвам, че очевидно Ви е развълнувал. Позволете да се приесъединя към написаното от Вас, напълно го споделям. И независимо от публичността на един форум като този тук, ще си позволя да добавя нещо наистина много лично. Онази пиеса, която гледах в Париж преди толкова време, е по принцип една от любимите ми театрални творби. Гледала съм десетки нейни варианти в различни театри с невероятни актьори. Но никога повече не успях да я възприема извън спомена от онази вечер. Никога. Колкото и да се опитвах. Най- яркият ми спомен от онзи спектакъл е гласът му. Промените в тембъра и динамиката на говорене всъщност "изиграха" не малка част от пиесата. Без той да се движи, без да помръдва. Седнал в едно кресло. И очите му. Боже, тези очи. Те бяха поразяващи дори на екран. А там, в тази малка зала...Дори не съм сигурна, че мога да опиша чувството. Ще ни липсва. Много. Колкото до филмите, аз също много харесвам Господин Клайн. Също Затъмнение и Самурай.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поздрави на Дачков

    26 Авг 2024 17:37ч.

    за този материал!Факт е е Делон бе абсолютен Нарцис и един среден актьор но е и факт че природата по чиста случайност го бе наградила със съвършена външност и това бе най големия плюс в живота му!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    26 Авг 2024 23:03ч.

    "Среден актьор" и "нарцис"?! А мислех, че само жените сме зли и завистливи една към друга! Явно не е точно така. Колкото до "средния" актьор- горещо Ви препоръчвам да гледате Господин Клайн, Самурай, Двама мъже в града и Кланът на сицилианците. И Борсалино. Току- виж забележите, че това не са филми на "среден" актьор. Стига да не сте предубеден, разбира се. Но Вие сте.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Михаил

    28 Авг 2024 8:37ч.

    С кончината на Ален Делон се слага край на една епоха на европейското кино и култура, които олицетворяваха и въплъщаваха истинския дух на свободна, независима и самостоятелна Европа. Една Европа, която живееше в свой свят, изграден на многообразието, интелекта, креативността и самочувствието да бъдеш себе си, но същевременно и европеец. Самочувствието, че представляваш своята собствена култура, но същевременно си част от нещо повече, наречено Европа. Цялата плеяда на европейски киноартисти от 60-те, 70-те и 80-те вдъхновяваше всички нас с присъствието си на телевизионния екран. И, то не заради друго, а защото за разлика от Холивуд, ги чувствахме близо до всички нас зрителите. Актьор като Делон, Белмондо, Жан Габен, Жерар Филип, Клаудия Кардинале, София Лорен, Мастрояни, Фернандел, дьо Финес и т.н. са част от тази култура, която буквално бе пометена от субкултурата на Холивуд. Делон, който олицетворяваше късния, така да се каже остатъчния етап от европейското кино, на практика беше един от последните мохикани, които защитаваха до последно европейската култура от киноекрана. С неговата кончина се сложи окончателно надгробната плоча на европейската култура, кино и изкуство, което изчезна някъде през 90-те години на миналия век, след падането на Желязната завеса и трайното установяване на американската култура на масова конусмация на европейския континент. Така обезличена Европа, губеща свята идентичност, самоопределение и самочувствие, ще остане само един бегъл спомен. Сбогом Ален, сбогом Франция, сбогом Европа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Михаил,

    28 Авг 2024 10:00ч.

    добър и точен коментар,ако и Делон не ми е бил от добрите актьори а ла Ж.Габен!Поздрави за коментара!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • KitCat

    09 Sep 2024 15:14ч.

    Чак пък "съвършена красота". Правилни черти, добра операторска работа. Жалко че си отиде, но такъв е животът, ама като завъздишате по красотата му... И "мъжка харизма" - леле свършиха се мъжете. Играеше или доброто ченге или чаровен престъпник, не кой знае колко сложни образи. Никога не е учил актьорско майсторство, освен от големите актщори с които си е партнирал. Както впрочем и Брад Пит. Ако след време ми напишете ода за красотата на Брад пит, ще мина на успокоителни напитки. На мен ми е много по-мъчно за Луи дьо Фюнес, за епохата на живия френски хумор. Не е съвсем загинала...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    10 Sep 2024 21:29ч.

    KitCat, това

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    10 Sep 2024 21:48ч.

    Нещо не се разбрахме с компютъра. Втори опит. Та, KitCat, това, че Вие лично не сте гледал/ гледала филмите, в които Делон превъплъщава сериозни и определено сложни образи е Ваш проблем. И Ваш пропуск. Препоръчвам Господин Клайн, Червеният кръг, Затъмнението на Антониони задължително, в някаква степен и Басейнът. На първо четене за тези филми се сещам, защото са сред предпочитаните ми. Всеки от тях съм гледала многократно. Да подчертавате липсата на актьорско образование у Делон е проява на доста лош вкус- все пак говорите за покойник, който вече не може да се защити по никакъв начин. Напротив, това, че е постигнал успехите си въпреки липсата на това образование и учейки в движение от тези около него, доказва характер, дисциплина, постоянство, способност да се концентрира и посвети на определена цел. Мога да направя много дълъг списък с академично образовани актьори, които са пълни бездария. Ето Ви още един пример за актьор БЕЗ специфичното академично образование- Георги Парцалев. Или може би и той не е достатъчно талантлив според Вас? Колкото до външния вид. Брад Пит НЕ е красив. Не е дори хубав. Просто приятно изглеждащ мъж с банална външност. Нищо друго. Но прекрасен актьор без съмнение. А красотата на Делон Е съвършена. И НЕ Е въпрос на операторска работа. А е въпрос на изключителен дар от природата. Вижте филми и фотографии на Делон след 1990- 95 г. Времето след 55- та му година. С времето красотата му се променя, може би дори избледнява, но не и излъчването му. Напротив. Харизмата му, невидимото, необяснимо обаяние, което този мъж притежава без капка съмнение стават все по- изразени, все по- подчертани. Вижте кадри от последната му публична проява пред света, фестивалът в Кан през 2019. Той е вече болен, достатъчно възрастен, на 84, отдавна живеещ в доброволно избрана самота. И въпреки това. Въпреки възрастта и болестта, вижте този мъж, който излъчва точно и единствено това. Мъжествената красота на един отминал свят. Не е нужно да си жена, за да признаеш, че е красив дори така. Да, красотата на този мъж е съвършена. По простата причина, че се оказа непреходна. В букнален смисъл. Той не просто беше красив. Той остана такъв. Както казва една велика французойка, Габриел Шанел: " На младини всички сме красиви. В зряла възраст всеки има лицето, което заслужава". Разбира се, с едно наум- Шанел казва това в ерата преди естетичната хирургия. И за финал. Още нещо за красотата. От София Лорен:"Красотата е характер. Забелязали ли сте, че мекотелите без мнение, чест и достойнство не са красиви? Красотата стои добре и остава дълго само на добре изправен гръбнак". Тези думи като че ли са изречени точно за Делон. Мир на душата му. Липсва ми. Много. Дори само присъствието му стигаше да вярваме, че все още живеем в един добър свят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи