ИКЕА ще плати милиони евро на бивши затворници от ГДР, чийто труд е бил експлоатиран от компанията

ИКЕА ще плати милиони евро на бивши затворници от ГДР, чийто труд е бил експлоатиран от компанията

По време на комунистическата диктатура ИКЕА е печелила много добре от принудителния труд в затворите в бившата ГДР. Сега компанията най-после е готова за изплати обезщетения на потърпевшите.

Те дълго са чакали да чуят тази новина: ИКЕА ще изплати финансови обезщетения на хиляди, преминали през затворите в бившата ГДР, където са полагали принудителен труд в полза на шведската мебелна компания. За тази цел фирмата е подготвила шест милиона евро.

Така ИКЕА изпълнява обещанието си от 2012-а година, когато беше публикуван първият доклад за експлоатираните затворници в ГДР. От него стана ясно, че и редица западногермански компании са участвали в системата за принудителен труд, като фирмата за каталожна търговия Quelle или веригата супермаркети "Aлди".

Фактът, че ИКЕА поставя началото, е от историческо значение, казва за ДВ федералната пълномощничка за жертвите на диктатурата на Германската единна социалистическа партия (ГЕСП - комунистическата партия в бившата ГДР) Евелин Цупке. По думите ѝ ИКЕА показва как и днес може да се помага на хората, страдали по време на диктатурата.

Парите, обещани от ИКЕА, ще се влеят в общ фонд за подпомагане на хората в затруднено положение, който Бундестагът възнамерява да приеме до края на тази година. Засега такива фондове съществуват само в източните германски провинции, като право на обезщетение от тях имат само жертвите на диктатурата, които живеят на територията на бившата ГДР. С новия фонд обезщетения ще могат да получат и хората, които междувременно живеят в западните провинции.

Парите ще стигнат за 2000 души

Според изчисленията на пълномощничката за жертвите на диктатурата на ГЕСП само милионите от ИКЕА ще осигурят финансова подкрепа за около 2000 засегнати. Покрай това Цупке се надява, че и германски фирми ще последват примера и ще се включат във фонда за подпомагане на потърпевшите.

Други компании обаче засега не са проявили желание да обезщетят хората, полагали принудителен труд в миналото. Проучване на Хумболтовия университет в Берлин, публикувано през април 2024 година, също не доведе до никакъв резултат - макар да изброяваше множество такива случаи. Така например се твърди, че политически затворници са били принуждавани да произвеждат чорапогащи, които са били продавани в "Алди".

Камери за Quelle и Otto

В проучването се описва как продукти, произведени с принудителен труд в ГДР, се озовават в западногермански магазини и каталози за поръчки по пощата. Затворници в Котбус са заставяни да произвеждат фотоапарати Praktica за клиенти на Quelle и Otto. Аудиокасетите за компанията Magna пък са произвеждани от затворници в Десау. Така режимът в ГДР си набавял спешно необходимата му твърда валута от капиталистическа чужбина.

Системата за принудителен труд в затворите на ГДР е просъществувала няколко десетилетия: "Използването на затворници е имало за цел да се експлоатира трудът им в полза на държавната планова икономика", се посочва в изследването. "От 50-те години до края на съществуването на ГДР през 1990-а всяка година между 15 000 и 30 000 затворници са били подложени на принудителен труд и са били използвани главно в сфери, в които цивилните не са искали да работят поради лошите условия."

Изолация за непокорни затворници

Затворниците, които оказвали съпротива, рискували да бъдат подложени на тежки наказания - от отнемането на привилегии като приемане на посетители и пратки до изпращането за три седмици в изолатор с минимални дажби.

"Съжаляваме и осъждаме очевидно широко разпространената практика в бившата ГДР да се използват за принудителен труд политически затворници и осъдени", заяви след публикуването на доклада говорител на веригата супермаркети "Aлди".

Защо "Aлди" отказва да изплаща обезщетения?

Въпреки това е малко вероятно "Aлди" да последва примера на ИКЕА - макар още от 2013-а година да се знае, че продуктите на дискаунтъра са били произвеждани и в печално известния женски затвор "Хоенек" в ГДР. "Поради времевата отдалеченост от събитията обаче подробностите вече не могат да бъдат обработени в степента, необходима за окончателната оценка на решението за компенсация", обясняват от "Алди" отрицателната си позиция.

Засега ИКЕА остава единствената компания, която участва във фонда за подпомагане на бивши работници, полагали принудителен труд. Постигнатото сега споразумение е резултат от дългогодишни разговори между ИКЕА, федералната пълномощничка Евелин Цупке и Съюза на пълномощниците за жертвите на комунистическото управление в ГДР, чийто председател Дитер Домбровски също е полагал принудителен труд в затвор на ГДР през 70-те години.

"Заедно тръгнахме по този път и ИКЕА вече се срещна със засегнатите. Решението показва посоката и се надяваме и други компании да последват примера на ИКЕА", казва Домбровски за ДВ.

 

Източник: "Дойче веле"

 

 

 

Коментари

  • чвор комерс

    04 Ное 2024 8:45ч.

    Ихаа, 6млн евро от ГДР насам! Тия направо ще се охарчат за робски труд, впрегнат да произвежда абсолютните мебелни боклуци, които бълват. Дори не са и евтини. Евтино хубаво няма, скъпи боклуци - колкото щеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подновен расизъм, спрямо другите

    04 Ное 2024 9:16ч.

    , дали най много жертви в геноцида.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    04 Ное 2024 10:08ч.

    Бълха ги е ухапала. Концерн като ИКЕА трябва да плати процент от печалбата за робски труд, а не някакви си 6 млн.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наша българска мебелна частна фирма работеше за ИКЕА

    04 Ное 2024 11:00ч.

    Усетиха се, че със заемите, които им предлагат, уж да си развиват бизнеса ги правят и зависими и не платени и се отказаха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мнооо евтин ПР

    04 Ное 2024 15:19ч.

    насочен към глсоподавателите на Алтернатива за Германия. ГДР = затвори + работа! А кой ще плаща за "Arbeit macht frei"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не са морално гнусливи капиталистите!

    04 Ное 2024 8:46ч.

    Хахахахаха, а как се нарича трудът, който американските и западно-европейски затворници полагат и в момента - доброволно задължителен? Те ще бъдат ли овезмездявани?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    04 Ное 2024 8:53ч.

    Реално ИКЕА е плащала на ГДР.Не е взимала безплатно произведените неща

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ????

    04 Ное 2024 8:57ч.

    И колко е плащала?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Име

    04 Ное 2024 9:26ч.

    По-малко от цената, на която е продавала в магазините си. А трудът в затворите е практика навсякъде. Да видим кога ще компенсират работилите в, да речем, Алкатраз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТИНТИ РИ МИНТИРИ

    04 Ное 2024 10:46ч.

    ала бала.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще се наложи и Европа

    04 Ное 2024 8:58ч.

    един ден да плаща на България репарации за ЕС

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    04 Ное 2024 9:15ч.

    Се разбира от това материал, че капиталистите от Запада успели да издоят, наред с други, и пандизчиите от ГДР. И че поради това комунизъм (а не капитализъм) лошо, комунизъм ногу лошо. Последното се повтаря многократно за по-убедително. А га Икеа еди кифтетата рива ли? Ни рива. Риве сига.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Име

    04 Ное 2024 9:40ч.

    Що пък да риве? Напротив. Заделила 6 милиона евро за това, че ползвала труд на затворници 10-20-30 години. Чиста годишна печалба - 1,5 милиарда евро. Широки души, щедри сърца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    04 Ное 2024 9:54ч.

    Риве, риве – колко лошо е било, когато е имало соц. Всъщност риве, че соца го няма, та да продължи онзи сладък бизнес с пандиз-лейбъра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма "лоша" реклама!

    04 Ное 2024 9:16ч.

    За "Икеа" - ясно защо, за "дойче зеле" - също, "ах този лош социализъм" ("всяка година между 15 000 и 30 000 затворници са били подложени на принудителен труд"; "всяка година между 15 000 и 30 000 затворници са били подложени на принудителен труд").

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аха

    04 Ное 2024 9:32ч.

    Ето кой е произвеждал прословутите тостери - ГДР

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Истината излиза наяве

    04 Ное 2024 9:34ч.

    Да не се окаже, че в Трабант са правели двигатели за Мерцедес

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Родина

    04 Ное 2024 10:33ч.

    Колко дървесина е унищожила.Зелена сделка!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    04 Ное 2024 12:12ч.

    „Затворници в Котбус са заставяни да произвеждат фотоапарати Praktica за клиенти на Quelle и Otto.“ — само това изречение е достатъчно, за да гледаме на цялата публикация с недоверия. Лентовите фотоапарати са рожба на фина механика и оптика и да се сглобяват от затворници ми изглежда нелепо твърдение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да ама не

    04 Ное 2024 12:20ч.

    А Leica-та у ФРГ-то кой я сглабяше - вълъщаря Петер Мунк!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    04 Ное 2024 13:55ч.

    Балиго - сигурно западногерманските затворници. Те да не са били по-долу от източногерманските? Или по-малко? И шикалкавите, да знаете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    06 Ное 2024 0:50ч.

    Пълно полудяване. Как е минал подобен иск?! В практически всяка държава затворниците упражняват труд и получават срещу него пари. Макар често малки. В нашата също! Това е превъзпитателна мярка и се отчита като аргумент за предсрочно освобождаване! Затворниците се наказват за нарушеня, не с труд, а с прекратяване на труда, защото когато работят, хем скъсяват престоя, хем разполагат с пари В рахитичната дописка естествено подобен контекст липсва. Нима тези германци не са чували, че в САЩ от десетилетия трудът на затворниците е повод за остри социални критики? Причината е, че там осъждат маса хора за притежание на марихуана с дълги присъди, за да може частните затвори да извличат доход от почти безплатния им труд. И това е напълно законно и се вмества в западното разбиране за права на човека. Много ми е интересно, днешните германски затворници с присъди не работят ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи