Дъг Бендоу: Провалената външна политика на САЩ - глупаците от Вашингтон си мислят, че управляват света

Дъг Бендоу: Провалената външна политика на САЩ - глупаците от Вашингтон си мислят, че управляват света

Автор: Дъг Бендоу, The American Conservative

Американските политици трябва да свикнат с мисълта, че съвсем не всички държави ще търчат да изпълнват всяко тяхно желание. Това пише Дъг Бендоу в The American Conservative. Например, с Русия и Китай този номер няма да мине, категоричен е бившият специален съветник на президента Роналд Рейгън.

Съединените щати излязоха от Втората световна война едновременно богати и силни. Родната им земя беше по същество недокосната и американците станаха почти неуязвими след това. Никаква война не можеше да достигне до нашите брегове.

За съжаление, мирът предложи малко богатства и сигурност на всички останали страни. Така американците се присъединиха към войните на други нации, патрулирайки земното кълбо по време на Студената война, която понякога ставаше изпепеляващо гореща. Поемането на това бреме наложи известно смирение дори във Вашингтон.

Въпреки постоянните искания за намеса, президентите на САЩ болезнено научиха своите граници. За Хари Труман и Дуайт Айзенхауер имаше незадоволителна безизходица в Корея. Айзенхауер и Линдън Джонсън отказаха да се бият със Съветския съюз, за ​​да освободят съответно Унгария и Чехословакия. Джонсън също така остави 82-мата оцелели членове на екипажа на USS Pueblo в севернокорейски плен за близо година.

Случи се и още по-болезненото предаване на Индокитай от Ричард Никсън и Джералд Форд. Вместо да разположат допълнителни военнослужещи в Южен Виетнам или да хвърлят ядрени оръжия върху Северен Виетнам, те в крайна сметка изооставиха приятелски настроени виетнамци на покрива на американското посолство, отчаяно чакащи спасение. След като положи хаотични усилия да освободи пленения персонал на американското посолство в Техеран, Джими Картър се отказа. През 1981 г. Роналд Рейгън не се противопостави на вдъхновените от Съветския съюз репресии в Полша; по-късно той изостави гражданската война в Ливан, след като бомбен атентат уби 241 морски пехотинци.

Демократи и републиканци, либерали и консерватори, ястреби и гълъби - всички осъзнаха, че има граници на американската мощ. След това дойде разпадането на Съветския съюз, разпускането на Варшавския договор и унижението на комунистите по целия свят. Вашингтон получи един изцяло нов свят, описан от Джордж Х.У. Буш по време на първата война в Персийския залив, когато обяви: "Това, което казваме, става".

В този конфликт така и стана. Но само в този конфликт. Намесата на Клинтън на Балканите спря сраженията, но не успя да преобрази тези земи по образа и подобието на Америка. Сомалия и Хаити също се оказаха неподатливи на неговия опит за социално инженерство. Постоянните бомбардировки на Ирак не донесоха спокойствие или мир. Последва катастрофалното президентство на Джордж У. Буш, с лъжи, маскирани като факти, и фантазия, заместваща анализа. Хиляди американци и стотици хиляди иракчани загинаха ненужно в Близкия изток и Южна Азия. Барак Обама разпали граждански войни в Либия и Сирия в името на демокрацията. Въпреки че Доналд Тръмп заклейми безпомощните съюзници, че избягват отговорностите си за отбрана, той остави американските войски навсякъде.

Джо Байдън, може би най-опитният, но най-малко подготвен ръководител на изпълнителната власт на Америка по въпросите на външната политика, очевидно вярваше, че "управлява света", дори когато провалите се натрупаха. Престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман продължи да потиска народа си, докато унижаваше президента, отхвърляйки молбите на администрацията за увеличаване на производството на петрол.

Руският лидер Владимир Путин нахлу в Украйна, след като Байдън отхвърли преговорите, злополучно разчитайки на силата на своята личност и заплахите от санкции, за да възпира Москва. Израелският премиер Бенямин Нетаняху безмилостно изигра Байдън, използвайки осигурени от Америка оръжия, за да избие жителите на Газа и да освободи територия за заселване от неговите екстремистки поддръжници.

Сега администрацията на Байдън настоява Китайската народна република да разбие процъфтяващата връзка между Путин и севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Преди изборите, които демонстративно заличиха президентството на Байдън и формализираха статута му на бита карта, държавният секретар Антъни Блинкен обяви: "Мисля, че те разбират добре нашата загриженост и очакванията ни, че, както на думи, така и на дела, те ще използват влиянието, което имат и ще ограничат тези дейности. Така че ще видим дали ще предприемат действия."

Това ли е политиката на Вашингтон? Екипът на Байдън има "очаквания", че Китай ще действа според указанията им, "за да ограничи" действията както на Русия, така и на Северна Корея. А администрацията (на Байдън) – с по-малко от три месеца, оставащи във властта, водена от един все по-немощен президент, отхвърлен от американската общественост, докато прокарва своите неуспешни политики – ще чака Пекин да се съобрази с нея.

Подобна арогантност е ендемична за Вашингтон. Преди повече от три години Леон Панета, началник на кабинета при Клинтън и министър на отбраната и шеф на ЦРУ при Обама, отхвърли страховете от война с КНР: "Честно казано, мисля, че ако Китай разбере, че сме сериозни за [Тайван], Китай няма да направя това." Всичко, от което се нуждаят вашингтонските законотворци, е да изрекат няколко думи, докато щракат с пръсти, и от членовете на ръководството на Китай се очаква да се приберат на пръсти в луксозните си резиденции в Пекин, в очакване на следващото грандиозно изявление на Вашингтон.

Особено КНР едва ли ще приеме добре това обяснение на "очакванията" на Америка. Китай представлява древна и горда цивилизация, някога доминираща в Азия и притежава най-голямата икономика в света. Уви, тази глава от историята завършва зле.

Китайците по целия свят са добре запознати с така наречения Век на унижението, по време на който европейските сили, заедно със САЩ и Япония, окупираха и ограбиха западналата империя. Разбира се, китайската комунистическа партия използва тази сага за своя политическа изгода. Повечето китайци обаче остават горди с изключителното си наследство и критични към западния империализъм. Техният национализъм идва естествено и се обижда от чужди правителства, бълващи лицемерни диктати.

Днес Пекин е особено уморен от лекциите на Вашингтон. Не е изненадващо, че КНР разглежда сегашната политика на САЩ като враждебна: насърчаване на военното ѝ сдържане до границата в Източна Азия, налагане на икономически санкции, за да възпрепятстват достъпа на Китай до високотехнологични продукти и услуги, водене на търговска война за защита на неефективните американски производители и изискване Пекин да се откаже от своите цели и ангажименти за сигурност, защото Вашингтон казва така.

Човек може да защити всички тези политики от гледна точка на САЩ, но никой американец не би отговорил с топла усмивка, ако друга нация възприеме подобен подход към Америка.

Миналата седмица разговарях с високопоставен китайски дипломат за новата ос Русия-Северна Корея. Той отбеляза с известна острота, че Вашингтон не е в позиция да търси помощта на КНР в това отношение и учтиво цитира сегашното състояние на отношенията Китай-САЩ. Подозирам, че предпочитаният от него отговор на думите на Блинкен щеше да бъде съкратена версия на прословутия вик на Уимбълдън на тенис легендата Джон Макенроу: "Това не може да е сериозно!"

Москва и Пхенян предизвикаха много заглавия с пристигането на няколко хиляди севернокорейци в Русия. Независимо от това, дори и да участват активно в битка, техният брой не е достатъчно голям, за да промени баланса на силите във войната. Далеч по-значима досега беше доставката на артилерийски снаряди и ракети от Северна Корея.

Във всеки случай Китай не е виновен за внезапната прегръдка на Владимир Путин с Ким Чен-ун. Напротив, има много доказателства, че Пекин не е доволен от този ход. Доскоро КНДР беше предимно китайски, а не руски клиент. Москва обаче освободи Севера от дългото и студено влияние на КНР. Пхенян никога не е бил послушен и благодарен партньор и сега е свободен да игнорира мненията на Си Дзинпин.

Нито пък Си вероятно е доволен от противоречията, породени от все по-близките отношения на Северна Корея с Русия. Възможните последствия са много. Връзките между САЩ, Южна Корея и Япония може да бъдат засилени, днешните ограничени отношения между НАТО и азиатските съюзници на Америка може да бъдат разширени и/или европейските и южнокорейските отношения с Китай може да пострадат. И всичко това с случва с Пекин, който е обвиняван, при това несправедливо, за руското сътрудничество със Севера.

Но наистина КНР може да направи малко за Пхенян. Последният никога не е бил много отстъпчив, дори когато почти напълно разчиташе на Китай. Ким знае, че Си не иска провалена, но въоръжена ядрена държава на своята граница, с потенциал за масови бежански потоци, гражданска война и хлабаво контролирани ядрени оръжия, и е готов за игра на геополитически нерви с високи залози с номиналния си съюзник. Нещо повече, сега КНДР може да се обърне към Русия, ако Си окаже нежелан натиск върху Северна Корея.

На практика тогава единственият вариант на Пекин би бил да притисне Москва да отстъпи. Това обаче не е по-вероятно. Тъй като Вашингтон изглежда безвъзвратно враждебен, най-важният приоритет на КНР е да гарантира, че Русия няма да загуби в Украйна. Китай не иска да бъде сам, изправен пред мрежа от транстихоокеански и атлантически съюзи. Нито иска да бъде известен с това, че продава приятелите си, за да помогне на своите заклети противници. В един от които САЩ очевидно са се превърнали.

Всъщност Вашингтон, с помощта на европейските си съюзници, е този, който тласна Русия в обятията на Китай и Северна Корея. Мао Цзедун не беше доволен от "десталинизацията", която имплицитно критикува неговия култ към личността. Москва и Пекин водиха жестока гранична война през 60-те години. Китай и Русия имат противоречиви интереси в Централна Азия, докато Пекин мърмори заплашително за продължаващата несправедливост на териториалните отстъпки, направени на царска Русия от имперски Китай. Взаимният антагонизъм към САЩ днес обаче надделява над миналото и сближи Москва и Пекин.

Подобен е случаят с отношенията на Русия с Пхенян, които се разпаднаха, след като Москва призна Южна Корея през 1992 г. Въпреки че двустранните връзки по-късно се подобриха, Северна Корея остана само от второстепенен интерес за Москва. Русия се присъедини към КНР в подкрепа на санкциите срещу КНДР. Сред всички срещи на върха през 2018 и 2019 г. Ким се срещна с Путин само веднъж, за един ден, през 2019 г. във Владивосток.

Едва ли Москва е променила основното си мнение за проблемния си съсед. По-скоро прокси войната на Запада плюс налагането на широкообхватни икономически санкции и предоставяне на оръжия на Украйна, отговорна за смъртта на хиляди, а вероятно и десетки хиляди руски военни – доведе до предвидимо отмъщение. Правителството на Путин подкрепи Северна Корея и други американски противници, създавайки проблеми на Вашингтон на други места.

Не желаейки да признаят разрушителните последици от своята политика, много политици в САЩ отхвърлят тези резултати като временни и разчитат че наскоро активизираните отношения на Русия с тези страни вероятно ще изчезнат, когато естествените противоречия, разногласия и спорове излязат на преден план.

Но новите злонамерени партньорства на Москва вероятно ще продължат толкова дълго, колкото Западът подготвя и води война срещу Русия. Освен това някои въздействия могат да бъдат постоянни, като например всякаква подкрепа за ракетните и ядрените програми на Пхенян. А архитектите на сегашната политика ще могат да се покаят, когато КНДР придобие способността да изпепелява американски градове.

За съжаление, Вашингтон може да направи малко, за да накара Китай да разбие съглашението между Русия и Северна Корея. Властното диктуване на "очакванията" на Америка със сигурност няма да проработи.

Това, което Америка казва, вече не става. Политиците на САЩ трябва да се адаптират към свят, в който уменията им да убеждават ще бъдат по-важни от инструментите за принуда.

Дъг Бендоу е старши сътрудник в Cato Institute. Бивш специален помощник на президента Роналд Рейгън, той е автор на "Отвъдморски безумия: Новата глобална империя на Америка".

Превод и редакция: Епицентър.БГ

 

 

Коментари

  • Гласувах за Величие

    12 Ное 2024 10:10ч.

    Съгласен съм на 100 %

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добре бе

    12 Ное 2024 10:15ч.

    Да се хвърлят атомни бомби върху северен Виетнам (Корея). Да се обстреля Съветския съюз с атомни ракети? България също? С това ли си на 100% съгласен, величество?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    12 Ное 2024 14:55ч.

    Дълъг и обстоен анализ, къде правдив, къде не толкова. Все пак, да не забравяме, че той е направен през погледа на американски политик, макар и прогресивен, в положителния смисъл на думата... Но, най-важното е казано накрая: "Това, което Америка казва, вече не става."... Нека тези, които това ги касае да си направят изводите... И дано си направят правилни и адекватни изводи, защото това е реалността!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И можахме да следим...

    12 Ное 2024 10:13ч.

    ... как се произвежда дим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kan Kan

    12 Ное 2024 10:13ч.

    Ледът се пука. Американската великост отиде в клоаката. Констатациите вече не могат да бъдат спряни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    12 Ное 2024 10:23ч.

    А, че то не само в краварско глупаците си мислят така! Но пък за там поне има логика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    12 Ное 2024 10:33ч.

    Ще продължат да ви бъркат все по-дълбоко в джоба, за да ги спасявате и те да баламосват света и себе си с поредния фетиш - MAGA... Сякаш пак сме роби на Болния човек, както преди 150 години прадедите ни...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Политиците на САЩ трябва да се адаптират към свят, в който уменията им да убеждават ще бъдат по-важни от инструментите за принуда"

    12 Ное 2024 10:37ч.

    Обяснете ми как мътната вода би могла за каквото и да е да убеди чистата? Тази вехта империя е обречена на саморазпад. Тоталитарното в днешния свят не се простира до ръководната и направляваща сила на партията, както едно време, а засяга глобалното финансово господство на Нова Юдея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това са БЪЛНУВАНИЯ на един...

    12 Ное 2024 10:38ч.

    ...ВЕЧЕ ЗАБРАВЕН ЧОВЕК,който бил "сАветник" на един ОЩЕ ПО-вече ЗАБРАВЕН "КЛОУН-СМЕШНИК-УЖ президент"!!!АКО НЕ БЕше "белязанияТ-ПРЕДАТЕЛ - УЖ КОМУНИСТ" горби-пЕрЕстройката и ПИЯНИЦАТА-елцин едва ли тоз ГОРНИяТ ЩЕШЕ ДА ГИ БЪЛНУВА сегашните ДРАСКАНИЦИ ПО горе!!!!с.а.щ "страната на НЕ-Уграничените вАзможности" наистина е страна на НЕБЯТНАТА ЧОВЕШКА глупосТ,АЛЧНОСТ и НЕ-ЧОВЕШКО СЪЩЕСТВУВАНЕ!!!!Те дори "гЪрмяха" срещу трАмп!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    12 Ное 2024 10:39ч.

    Хубава, систематизирана и последователна рекапитулация. Най-малкото, тя показва, че в Америка, тук-там, има и мислещи анализатори. За разлика от преобладаващата маса онанализатори. Забележително е как една малка държава, с ограничени ресурси, санкционирана и заградена от всички страни - КНДР, се превръща в световен играч. И тук не съм съгласен с автора, че Пхенян не е "благодарен" партньор. Благодарността му не трябва да се смесва с послушността му. Не само китайците са горд народ, а също и севернокорейците са. За южните им кръвни братя, не съм уверен. Но, безспорно в тая част на кълбото, живеят талантливи хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Пут Ин

    12 Ное 2024 10:55ч.

    интересно как тези мислещи анализиратори винаги намират място на страниците на Митрофанови вести.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    12 Ное 2024 10:58ч.

    Ми къде да намират място - в Пеерастки вести?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    12 Ное 2024 11:25ч.

    Киме, а вие къде намирате място?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сюжет по американски: профан учи професори

    12 Ное 2024 12:40ч.

    Как къде, тоя е с акъла на един автомонтьор, демек сервизчия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Пут Ин

    12 Ное 2024 10:53ч.

    Айде, ся. Управляват златния милиард. Русийката не може да управлява даже тая малка част от Украйна, която завзе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ./.

    12 Ное 2024 14:59ч.

    Да ти го кажа директно - Fucked up си в главата! Както се пее в една родна песничка, "главата празна, косата мазна... Ооо, колко си проЗд!" :-D

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    12 Ное 2024 10:56ч.

    Другарят анализатор е прав във много отношения но според мен пропуска нещо важно. Бъдещето е на прокситата и частните армии. На КитРус ще му трябва човешки ресурс за Африка който да поддържа съюзните режими там. Русия след тази кръвопролитна война няма тези сили, китайците ги имат но те са добри търговци а не войници. Наличието на десетки китайски и руски бази е малко вероятно но виж няколко стотин хиляди корейци ще вършат добра работа. Фактически неизказаното недоволство от Китай може да идва от разбирането, че командването на тези сили ще е в Русия но надали ще доведе до конфликт. Китайците обичат да купуват и продават но не и да се бият. На др. генерал Евкуров му трябва дисциплинирана жива сила за да е полезен за Империята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    12 Ное 2024 11:00ч.

    "На КитРус ще му трябва човешки ресурс за Африка който да поддържа съюзните режими там. " Срещу кого?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock - "Срещу кого?"

    12 Ное 2024 12:21ч.

    Как "кого?" Срещу залязващият видиотен хегемон. Повечето антисъветчици и про-западни клошари не разбирате все още, че пирамидата "Капитализъм", си отива. Сега трескаво се търси някаква друга обществено-икономическо-политическа платформа, освен познатите и изминати четири. Вместо продължаване на нова витка със старите, се възлагат надежди на ИИ като "спасение". Но видимо "забравят" за опасността от другия, нечовешки разум! И когато този овладее производството на свой механични под-изпълнителни механизми, то краят на човечеството, с голяма вероятност, ще настъпи! *** - Кому са нужни глупави, бавно мислещи, тъповати, биологични и ненадеждни механизми? На един свръх разум ли? Хайде бе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • лонгър

    12 Ное 2024 12:38ч.

    ИИ не може да използва мисленето за инсайти и творчески решения, а само за бърза обработка на огромно количество информация. Само че информираността все още не е знание, защото не е ясно как може без ЕИ да установи касателство с качеството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    12 Ное 2024 12:56ч.

    В часта си загубената икономическа битка си прав.САЩ няма как да си върнат икономическото господство без да разрушат сегашното си соц.устройство.А и дори нашата скромна държава показва че рушенето без да знаеш какво ще градиш те връща в каменният век.Да речем ги осени някаква идея и имат план.А дали ще проработи.И как по дяволите ще подчиниш олигархията.В Китай олигарх да работи срещу държавата?Немислимо!В Русия?Скоро ще е като в Китай!Даже С.Арабия взема пример.......от Китай.САЩ щат не щат приключват с глобализма.Но нямат и идея с какво и как да го заместят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    12 Ное 2024 13:15ч.

    "Повечето антисъветчици и про-западни клошари ..." И туй доживях. Питам "срещу кого", защото няма кой да се противопостави на африканците, че и на латиноамериканците. Кой е този, който ще се изтъпани на африканците, да им обещава западни ценности срещу природни богатства от всякакъв вид? Ми те, африканците, ще отидат, където си решат и сами ще си вземат, каквото си поискат. И отиват, както ги виждаме. Има един друг въпрос, подхванат от колегата - демографията в Русия. Относително сериозен въпрос, но той се решава в рамките на 5-10 години. СССР донякъде възстанови демографията си в средата на 70-те. Но, човешките загуби бяха: долна оценка 20 млн., горна оценка - 27 млн., основно руснаци и основно мъже. Сега и дума не може да става за такива милиони, затова и възстановяването ще е по-бързо. И още един фактор, който ще доведе до спаружването на западния свят, светът на моите хора. Предстоящото пробуждане на Лат. Америка. Още преди 10+ години писах, че Лат. Америка е като врящо гърне, времето ѝ идва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    13 Ное 2024 1:50ч.

    „Демографският въпрос“ на Русия се нарича демографска катастрофа. Той не е породен само от ненужно изтребените на война мъже и няма да се реши за 5-10 години. Породен е и от твърде голямата емиграция – много руснаци не искат да чакат края на режима и какъв друг ужас ще го последва, а се изнасят. Демографската катастрофа е породена и от много ниската раждаемост в Русия – лесно обяснима при продължаващите близо пет години безумия и засега никаквите изгледи за промяна към по-добро. И не на последно място – тежка демографска криза, на доста места с параметрите на катастрофа, е присъща на всички страни с бяло население. А точно Русия, поради изброените фактори, не само не е изключение, а е от най-засегнатите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин

    12 Ное 2024 14:04ч.

    Маи не разбирате , нищо от това би се случило, идея си имате !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    12 Ное 2024 21:39ч.

    Никой не е по -бърз от куршума, никой не е по-голям от хляба.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    12 Ное 2024 21:43ч.

    И колкото и да си голям си по-малко от три джуджета, заедно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    12 Ное 2024 21:44ч.

    Смирение, не претенции, е сила. Границите са само самоограничението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    12 Ное 2024 21:46ч.

    Без претенция за коан

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дъг

    13 Ное 2024 9:17ч.

    Дъг да не са роднини с Остап? Остап Бендер, много ми е приятно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До thenewone

    13 Ное 2024 14:50ч.

    Както винаги сте прав.Но дали тези, които четат ще разберат статията и Вас е друг въпрос.Само ще добавя, че авторът явно чете само западни статии и ползва не много запознати с фактите източници.Връзките между трите страни Русия, КНР и КНДР са много интересни,според източници много по-тесни, много динамични, разностранни и по някои дейности по-задълбочени, но никой освен тях не знае наистина какво става.Другото са спекулаци и дезимформация!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • JeruSalem

    13 Ное 2024 22:48ч.

    Дъглас Бандоу е политически писател 2005 г. изхвърлен от института Като след като бе разкрито, че той десетилетия наред та досега приемал плащания в замяна на публикуване на поръчкови пасквили от кой клиент му плати. Да вникнем в ситуацията обаче извън напълно яловите драсканици на пасквиладжията.Oфициалният бюджет на Пентагона е 1 трл.$ а черният им бюджет е 20 трилиона без горен таван.Американският пазар по остта Сащ-Токио- Европа-Лондон-Австралия доминира планетата и финансите на света.Чрез инвестиция или отлив те могат да ликвидират всяка държава ако решат. Деривативният пазар е остойностен на около 60 планети Земя БВП и то без крипто и въглеродните слоеве.Златото,петролът,нефта,металите суровините ...всичко се търгува в $.Америка поддържа хиляди официални бази из цял свят., и още 3х по толкова неофициални във всички държави в света.Това е негатива да си супер сила трябва да прожектираш ред и проецираш контрол.Което става чрез бази,доминация ижхегемония. За да си суперсила трябва реално присъствие,а не намерения. Тя притежава и върхът в технологиите.Тръмп е избран именно за това за да започне постепенно ограничение в хегемобията и прехвърляне на контролът. Но за да заемеш мястото на хегемона трябва да имащ идея какво правиш.А Брикс няма,защото е подчовешки сбироток. Страхът управлява,а любовта е слаба.Америка ще разпали глобални огнища на войни, ще печели от тях ,а те ще отсеят каймакът с най достойните да владеят. Русия,Китай и НКорея не са се доказали досега в нищичко.Русия е огромна супка с минерали и ресурси -тя един транзистор ,телефон,прахосмукачка не е произвела глобално. Да изнасяш ракия с хайвер и сурово злато не е икономика.Китай освен евтина ръка и кражби на технологии, останалото е инвестиции в Американски ценни книжа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи