"Блумбърг": Путин печели все повече съюзници в Европа

"Блумбърг": Путин печели все повече съюзници в Европа

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Националистическият уклон в страни като Словакия, Австрия и Хърватия, както и в Унгария, поставя под въпрос подкрепата за Украйна, точно когато Доналд Тръмп се опитва да сложи край на войната след завръщането си в Белия дом. Според публикация в Bloomberg лидерите на тези държави се отдалечават от Европейския съюз и НАТО и предлагат на руския президент Владимир Путин удобни съюзници в критичен момент.

Например Словакия е една от първите страни от НАТО, които предоставиха военна помощ на Украйна. Словашкият министър-председател Фицо, който миналия месец посети Владимир Путин в Кремъл, обаче показва колко бързо могат да се променят нещата. Неговата позиция сега е подобна на тази на унгарския министър-председател Виктор Орбан, който последователно поставя под въпрос подкрепата на блока за Украйна и призовава за прекратяване на санкциите срещу Русия.

"Орбан вече не е сам“, коментира Габор Дьори, политически анализатор в Policy Solutions в Будапеща. "ЕС вероятно ще се сблъсква с все повече задънени улици, тъй като ще му е трудно да преодолее несъгласието на националистите.“

Според него националистическите групи в тези страни са получили подкрепа по-бързо, отколкото в останалата част на Европа, защото гражданите са недоволни от рязкото повишаване на цените на енергията, за което мнозина обвиняват войната. Това ги е направило по-уязвими към реториката на крайно десните фракции, които се противопоставят на имиграцията, осъждат помощта за Украйна и подкрепят администрацията на Тръмп.

Например Австрия е на път да номинира първия си крайно десен канцлер след Втората световна война, който ясно заяви, че подкрепата за санкциите противоречи на традиционния неутралитет на страната. В Хърватия гласоподавателите с огромно мнозинство преизбраха президента Зоран Миланович, който остро критикува военната помощ за Киев, наложи вето върху обучението на украински офицери и осъди разширяването на НАТО като "дълбоко неморално“.

Правителствата, които бяха надеждни партньори на Запада, са изложени на риск в други области. Миналата година румънската политическа върхушка изпадна в криза, след като крайнодесният кандидат Калин Джеорджеску излезе от неизвестност и спечели първия тур на президентските избори. 

Пътят му беше пресечен, когато румънският Конституционен съд, позовавайки се на предупреждения за сигурност и чуждестранна намеса, анулира резултата и насрочи нов вот през май. Междувременно Джеорджеску, който се обяви против НАТО и похвали Тръмп и Путин, се нахвърли върху истаблишмънта, като нарече решението на съда „държавен преврат“, организиран от „глобалистката система“. 

„Вълната идва“, заяви румънецът пред водещия на американското дясно радио Алекс Джоунс в подкаст интервю на 17 януари, като нарече резултатите от изборите в Австрия и Хърватия миналата година част от „ефекта на снежната топка на суверенитета“. 

Словения и Чешката република са две други държави в региона, в които антисистемните кандидати могат да се върнат на власт, дори ако тези фигури не са непременно в унисон с Кремъл. 

Социологическите проучвания показват, че чешкият милиардер Андрей Бабиш е доста по-напред от сегашното коалиционно правителство, докато словенският десен опозиционен лидер Янез Янса е ранен фаворит на вота догодина.

В България държавният глава Румен Радев призова за отмяна на санкциите срещу Москва.

Но регионалната промяна се прояви най-ярко този месец в Словакия. Фицо повдигна въпроса за възможността за бъдеще извън ЕС и НАТО. Дни по-късно той обвини организаторите на антиправителствените протести, както и медиите и опозицията, че са организирали „преврат“. 

Миналия петък противниците на Фицо и неговия проруски уклон организираха най-голямата си демонстрация в Братислава, откакто той се върна на власт през 2023 г. Макар че избори не предстоят повече от две години, уличните протести след обвинения в корупция и убийството на разследващ журналист и годеницата му доведоха до свалянето му през 2018 г. 

Според Григорий Месезников, ръководител на Института за обществени въпроси, базиран в Братислава мозъчен тръст, ескалацията на реториката на словашкия премиер отразява по-дълбок проблем за ЕС, тъй като все повече официални лица защитават руските интереси вместо за единен европейски блок. 

„Те се превърнаха в троянски кон, вземайки благоприятни за Русия решения, които могат да станат абсолютно разрушителни за Европейския съюз“, казва Месезников, политически анализатор, който следи Словакия повече от 30 години. 

Но опасността за Европа е по-дълбока от това да се разчупят редиците заради Украйна. Може да бъде подкопан целият интеграционен проект на ЕС. „Надявам се, че това ще помогне на хората в Словакия да се обединят срещу злото, което ни управлява в момента“.

Източник: financialpost.com

 

 

Коментари

  • Тихомир Томов

    31 Яну 2025 12:11ч.

    Навремето Борис Елцин имаше най-сериозния съюзник в Щатите - Джак ДЗаниелс !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Винаров

    31 Яну 2025 12:38ч.

    Тихо Томов, най-сериозният съюзник на Елцин беше водката и чрез нея прозря, видя и изба Путин,- спасителя. Водка Слава!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бидейки знаейки, че уискито произвежда

    31 Яну 2025 14:16ч.

    торбички под очите, реших да задълбая по темата. Та нещо като анкета би бил въпросът дали царевичното уиски продуцира по-малки торби или по-бавно. И има ли алкохол, който няма този ефект?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    31 Яну 2025 16:04ч.

    Погледнах се в огледалото, преди да ви отговоря, и не видях торбички под очите, а съм любител на царевичното уиски, но довечера ще съм на ракия със салата от страх от лишаване от българско гражданство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Докторе милосърден, и аз

    31 Яну 2025 18:37ч.

    на базата на дългогодишен опит съм на мнение, че качествената наша ракия е за предпочитане. Така патриотично подпомагаме българското. ма исках да чуя мнение от компетентен човек.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бобо

    31 Яну 2025 12:26ч.

    Голяма работа, нали Запрянов подкрепя Украйна...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бобо

    31 Яну 2025 12:26ч.

    Голяма работа, нали Запрянов подкрепя Украйна...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    31 Яну 2025 12:28ч.

    "Може да бъде подкопан целият интеграционен проект на ЕС." - мдам... звучи добре, обнадеждаващо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    31 Яну 2025 12:29ч.

    Това е от изолацията на Путин както твърди един многоников форумен клошар хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кацнал Блумбър на тръмпка

    31 Яну 2025 12:36ч.

    Много хубаво циврят тия. Дайте още такива фицове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НАСА прекратява всички мисии до Луната и Марс - изгоряха декорите в Холивуд...

    31 Яну 2025 13:10ч.

    Мъск може да остане без работа...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • „Надявам се, че това ще помогне на хората в Словакия да се обединят срещу злото, което ни управлява в момента“

    31 Яну 2025 13:12ч.

    Горката баба Уши...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жална му майка

    31 Яну 2025 13:18ч.

    Аааа Тръмпецът ще прехвърли издръжката на Зелената жаба изцяло на ЕС. Жална му майка на ЕССР-то.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    31 Яну 2025 16:08ч.

    Как да нарека автора на тази статия, който натъртва дебело за убийството на разследващия журналист и годеницата му преди 7 години, а не обелва и дума за опита за убийство и тежкото раняване на Фицо от нео "либерал"= антилиберал?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи