Марио Драги: ЕС е заплашен от крах. Нужни са 800 млрд. евро инвестиции годишно, за да догони САЩ и Китай

Марио Драги: ЕС е заплашен от крах. Нужни са 800 млрд. евро инвестиции годишно, за да догони САЩ и Китай

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Европейският съюз може да изгуби смисъла на своето съществуване, се казва в доклад за конкурентоспособността на ЕС, изготвен за Европейската комисия от бившия италиански премиер и бивш шеф на ЕЦБ Марио Драги. 

По време на осемгодишния си мандат като ръководител на Европейската централна банка италианският икономист и бивш премиер Марио Драги обеща да направи "всичко необходимо", за да защити евровалутата от пазарните сътресения. Урсула фон дер Лайен му възложи задачата да спаси цялата икономика и да я върне по пътя на конкурентоспособността.

Сега след година работа, Драги излезе с дългоочаквания си доклад, който трябва да даде рецептата за бъдещето на Европейския съюз.

„Ако Европа не успее да стане по-продуктивна, ще трябва да избираме: няма да можем да бъдем едновременно лидер в новите технологии, фар на климатичния преход и независим играч на световната сцена. Няма да можем да финансираме нашия социален модел. Ще се наложи да намалим някои, ако не и всички наши амбиции. Това е екзистенциално предизвикателство. Ако Европа престане да предоставя основни ценности (просперитет, равенство, свобода, мир, демокрация в устойчива среда) и гаранции на населението, тя ще загуби смисъла на своето съществуване“, се посочва в документа.

Драги отбеляза, че в Европа икономическият растеж се забавя от началото на века, производителността намалява, а разликата в БВП и личните доходи между САЩ и ЕС по различни показатели нараства. Той обясни, че ЕС се е възползвал от благоприятната глобална среда, а чадърът за сигурност на държавите е освободил бюджетите за отбрана, за да се изразходват за други приоритети.

„В свят на стабилна геополитика нямахме причина да се притесняваме за нарастващата зависимост от държавите, от които очаквахме да останат наши партньори“, се казва в доклада.

В него се посочва, че сътресенията през последните години, конкуренцията с Китай и промяната на интересите на САЩ са довели до проблеми в европейската икономика.

Освен това ЕС „внезапно загуби“ най-важния си енергиен доставчик - Русия. В същото време Европа до голяма степен е пропуснала цифровата революция и повишението на производителността, което тя е донесла.

Драги обаче отбелязва, че ЕС навлиза в нов период от своята история, в който икономическият растеж няма да се подхранва от нарастването на населението.

„До 2040 г. се очаква работната сила да намалее с почти два милиона работници годишно, ще трябва да разчитаме повече на производителността“, обясни той.

Бившият шеф на ЕЦБ тъврди също, че ЕС внася около 40% от критичните суровини и технологии от трети страни и тази зависимост няма да бъде преодоляна в средносрочен план. Освен това около половината от тези доставки идват от държави, с които Европа няма стратегически връзки.

Обръщайки внимание на въпросите на отбраната, Драги отбеляза, че нарастващият интерес на САЩ към Тихоокеанския регион и конкуренцията им с Китай значително намаляват готовността на Вашингтон да продължи да действа като „чадър за сигурност“ за Европа. На свой ред самият ЕС все още не е готов да увеличи многократно инвестициите в собствената си отбрана и дори да достигне обещаните от НАТО разходи за отбрана от два процента от БВП.

Той изтъква, че членовете на общността са направили около 78% от покупките си за отбрана от трети страни между средата на 2022 г. и средата на 2023 г., като 63% от тях са от САЩ.

Бившият шеф на ЕЦБ отбелязва и проблемите в енергийния сектор. Например цените на газа в ЕС са четири до пет пъти по-високи от тези в Щатите, а цените на електроенергията са два до три пъти по-високи.

Сред мерките за подобряване на конкурентоспособността на ЕС Драги предлага „радикално пренасочване на колективните усилия за намаляване на разликата в иновациите спрямо САЩ и Китай, особено в областта на модерните технологии“, както и преразглеждане и коригиране на плановете за „зеления преход“.

Докладът излезе официално днес, а "Капитал" го предава основните акценти от него: 

Проблемите в европейската икономика

Очаквано Марио Драги говори за слона в стаята, а именно изоставането на европейската икономика от тази на САЩ и Китай. "ЕС си постави набор от амбиции - като постигане на високи нива на социално включване, на въглероден неутралитет и увеличаване на геополитическото значение - които зависят от поддържането на стабилни темпове на икономически растеж. Икономическият растеж на ЕС обаче е забавен в сравнение със САЩ през последните две десетилетия, а Китай бързо наваксва", се казва в доклада.

Той посочва още, че разликата между ЕС и САЩ в нивото на БВП по цени от 2015 г. постепенно се разшири от малко повече от 15% през 2002 г. до 30% през 2023 г., докато на базата на паритета на покупателната способност (ППС) се появи разлика от 12%. Разликата се е увеличила по-малко на база на глава от населението (от 31% през 2002 г. до 34% днес на база ППС), тъй като САЩ отгоре на това имат и демографски ръст.

Причината е производителността, казва Драги. Около 70% от разликата в БВП на глава от населението със САЩ се обяснява с по-ниската производителност в блока. По-бавният растеж на производителността на свой ред се свързва с по-бавен растеж на доходите и по-слабо вътрешно търсене в Европа: на базата на глава от населението реалният разполагаем доход е нараснал почти два пъти повече в САЩ, отколкото в ЕС от 2000 г. насам.

Какво трябва да се промени?

Според италианския икономист Европа е изправена към момента пред три големи трансформации, първата от които е необходимостта от ускоряване на иновациите и намиране на нови двигатели на растежа. "Само четири от 50-те най-големи технологични компании в света са европейски и глобалната позиция на ЕС в областта на технологиите се влошава: от 2013 г. до 2023 г. делът му в глобалните технологични приходи спадна от 22% на 18%, докато делът на САЩ се повиши от 30% на 38%", се казва още в доклада. Европа спешно трябва да ускори темпа си на иновации както за да запази водещата си позиция в производството, така и за да разработи нови революционни технологии.

По-бързите иновации от своя страна ще спомогнат за повишаване на ръста на производителността в ЕС, което ще доведе до по-силен растеж на доходите на домакинствата и по-силно вътрешно търсене. "Европа все още има възможност да промени пътя. Тъй като светът сега е на прага на друга дигитална революция, предизвикана от разпространението на изкуствения интелект (AI), се отвори прозорец за Европа да поправи недостатъците си в иновациите и производителността и да възстанови своя производствен потенциал", пише Драги.

Като пример докладът посочва, че основният инструмент за подкрепа на нови технологии с ниска степен на готовност - Pathfinder instrument на European Innovation Council - има годишен бюджет 256 млн. евро, докато американската Defence Advanced Research Projects Agency има годишен бюджет 4.1 млрд. долара и още 2 млрд. долара в допълнение. Също така начело на европейския инструмент са чиновници, не учени.

На второ място, докладът посочва, че Европа трябва да намали високите цени на енергията, като същевременно продължи декарбонизацията и преминаването към кръгова икономика. Енергийният преход ще бъде постепенен и изкопаемите горива ще продължат да играят централна роля в ценообразуването на енергията до края на това десетилетие, което обещава още нестабилност на цените за крайни потребители. Индустриите в ЕС, които използват интензивно енергия, са изправени пред по-високи инвестиционни разходи от техните конкуренти, за да постигнат целите за декарбонизация, смята още той.

Трето, Европа трябва да реагира адекватно на променената геополитическа обстановка, където "зависимостите се превръщат в уязвимост и тя вече не може да разчита на другите за своята сигурност". САЩ инвестират във вътрешен капацитет за производство на полупроводници и чисти технологии, като същевременно се стремят да пренасочат критичните вериги за доставки през своите съюзници. Китай се стреми към технологична автаркия и вертикална интеграция на веригата за доставки, от добива на суровини до преработката и от производството до доставката. Въпреки че все още има малко доказателства, че тези мерки водят до деглобализация, държавните интервенции нарастват. "ЕС трябва също да отговори на радикално променената среда за сигурност по своите граници. Общите разходи за отбрана на ЕС в момента са една трета от нивата на САЩ, а европейската отбранителна индустрия страда от десетилетия на недостатъчни инвестиции и изчерпани запаси. За да постигне истинска стратегическа независимост и да увеличи глобалното си геополитическо влияние, Европа се нуждае от план за управление на тези зависимости и засилване на инвестициите в отбраната", казва Драги.

Всичко това обаче е трудно в условия на вътрешнополитическа несигурност и трудности в ЕС. В Германия нараства популистката вълна, която е против увеличаване на бюджетните разходи на съюза, Франция току-що назначи министър-председател след месеци на безизходица, срещу когото още същия ден започнаха масови протести в страната. Австрия се раздира от антиимиграционни настроения и това е основното, което я движи, италианските, испанските и португалските притеснения са в съвсем различна посока.

Именно фрагментираните реакции на държавите членки на променената среда ги отслабват, а икономика на вмешателство на пазара, особено от големите икономики в блока, създава допълнителни проблеми в единния пазар. Има липса на координация между финансовите инструменти - включително плановете за възстановяване (които се финансират с общ заем на ЕС).

Въпреки че ЕС изразходва колективно голяма сума за индустриалните си цели, финансовите инструменти са разделени по национални линии и между държавите членки и Брюксел. Тази фрагментация възпрепятства мащаба на индустриалните инвестиции, предотвратявайки създаването на големи капиталови пулове, по-специално за инвестиции в революционни иновации. Освен това възпрепятства иновациите, като създава ненужна сложност и бюрокрация за частния сектор.

Накрая, липсва координация между политиките. Индустриалните политики днес - както се вижда в САЩ и Китай - включват многополитически стратегии, съчетаващи фискални политики за стимулиране на вътрешното производство, търговски политики за санкциониране на антиконкурентно поведение в чужбина и външноикономически политики за осигуряване на веригите за доставки. В ЕС свързването на политиките по този начин изисква висока степен на координация между държавите и съюза. Поради сложната си структура на управление и бавния и разпокъсан процес на изготвяне на политики ЕС е по-малко способен да даде такъв отговор.

Има ли лекарство за терминалната болест на европейската икономика?

Европа се нуждае от мощно лекарство, за да избегне навлизането в крайния икономически упадък и да бъде изядена от световните икономически суперсили, смята Драги.

Докладът му предлага нова индустриална стратегия за Европа, която да се реализира с инвестиции от 800 млрд. евро годишно в европейската икономика и с радикални реформи.

Европа се нуждае от общ план за декарбонизация и конкурентоспособност, смята Драги, което напълно обръща досегашните варианти за планиране и финансиране на собствения преход. Този план ще трябва да гарантира, че амбициозното търсене за декарбонизация може да бъде съчетано с лидерство в технологиите, които ще го осигурят. Той ще трябва да обхване индустрии, които произвеждат енергия, такива, които позволяват декарбонизация, като чисти технологии и автомобилостроене и индустрии, които използват интензивно енергия и са трудни за декарбонизиране.

И накрая според Драги Европа трябва да увеличи сигурността и да намали зависимостите, без да загърбва климатичните цели. ЕС ще трябва да гарантира, че зависимостите не се увеличават, и ще се стреми да "впрегне потенциала на вътрешните ресурси чрез добив, рециклиране и иновации в алтернативни материали"

Следващите градивни елементи са политиките в областта на промишлеността, конкуренцията и търговията, които си взаимодействат тясно и трябва да бъдат приведени в съответствие като част от цялостна стратегия. "ЕС ще трябва да разработи истинска "външна икономическа политика", която координира преференциални търговски споразумения и преки инвестиции с богати на ресурси нации, изграждането на запаси в избрани критични зони и създаването на индустриални партньорства за осигуряване на веригата за доставки на ключови технологии", се посочва в доклада.

Европейската коалиция трябва също така да улесни "огромни инвестиционни нужди, невиждани от половин век в Европа", чрез комбинация от частно финансиране и публична подкрепа. Съотношението на общите инвестиции към БВП на ЕС ще трябва да нарасне с около 5 процентни пункта от БВП на ЕС годишно до нива, наблюдавани последно през 60-те и 70-те години, за да се постигнат целите за отбрана, цифровизация и декарбонизация според проучването.

Що се отнася до стъпките за мобилизиране на частно финансиране, докладът препоръчва преход на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) от координатор на националните регулатори в единен регулатор за всички пазари на ценни книжа в ЕС, способен да се фокусира върху всеобхватни цели, подобно на ценните книжа на САЩ и Борсова комисия (SEC).

Основните препоръки включват още облекчаване на правилата за конкуренция, за да се даде възможност за консолидиране на пазара в сектори като телекомуникациите; интегриране на капиталовите пазари чрез централизиране на надзора на пазара; по-голямо използване на съвместни поръчки в отбранителния сектор и нова търговска програма за увеличаване на икономическата независимост на ЕС.

Докладът, който трябваше да излезе още през юли, бе забавен и се официализира в момент, в който политическите приоритети на Урсула фон дер Лайен вече са финализирани, структурата на новата ЕК вече е почти готова, както и разпределението на ресорите за бъдещи еврокомисари (които се чакат в сряда, 11 септември). Идеите в него са важни и добре познати, но изпълнението им все още изглежда трудно реализируемо в един по-скоро разделен съюз.

Най-големият риск за доклада е да не остане поредният изискван, представен (от Монти, от Лета) и останал по-скоро само на хартия. Все пак Фон дер Лайен обещава да включи някои от идеите му в уведомителните писма до избраните еврокомисари.

Източници: Риа Новости, "Капитал"

 

 

 

 

Коментари

  • Нестор Инвестор

    09 Sep 2024 16:28ч.

    Па инвестирай ги ти, бе, капут.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eeeeeeeee

    09 Sep 2024 16:43ч.

    Що ги ручахте жааабетата с енергоносителите ? Да не сте мазУхисти ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ади

    09 Sep 2024 17:11ч.

    Италианците под тези статии във всички вестници са бесни срещу Драги и искат разпадане на ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лекуващ лекар

    09 Sep 2024 17:28ч.

    Драги ми Драги, 2008 г БВП на Сатанинските Античовешки Щати беше абсолютно еднакъв, с този на ОПГ-то Еврейско Нацисткия Съюз, сега е с 40 % разлика, както и дългът им е 36 трилиона $$$$!!! Точно в ОПГ –то в лицето на Урспията и предишните боклуци като теб, постигнахте това, като оставихте Сатанистите да си веят байрака до днес! Гей Европа може да се оправи, когато изгони американските бази и нарита всичките им НПО- та и финансови акули!!! Но това няма да стане по мирен път, мат‘рялът ви ще си изпие до дъно чашата с отрова, и който оцелее !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • smb

    09 Sep 2024 21:13ч.

    Смешен плач...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • То пък ЕС ГОЛЯМА ЦЕННОСТ, досущ ромите

    10 Sep 2024 6:44ч.

    ,занимаващо се предимно с измами за помощи , проституция и амгетамини.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Проблемът на европа е, че е прислужница на САЩ

    10 Sep 2024 6:48ч.

    и страните членки са подчинени на една безмозъчница, която ни превърна в подразделение на НАТО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    10 Sep 2024 13:00ч.

    С една дума, глобалистите отвъд океана не можаха да опоскат Украйна и Русия и опоскаха Европа. А тя се предаде като долна блудница на САЩ концерните с 2000 офиси в Брюксел, всичките около Вавилонската кула.За да налагат Директивите на Гинеколожката и европейското население.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    09 Sep 2024 16:29ч.

    Аko ЕС е заплашен от крах, тогава ние сме заплашени от свобода

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мяууууу

    09 Sep 2024 16:53ч.

    Ес е като в един голям Бльок да махнеш веатите ма апартаментите. О всеки да кльопа от който си хладилник иска и да спи при която си булка иска. Резултата от това е ясен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Аko ЕС е заплашен от крах, тогава ние сме заплашени от свобода"

    09 Sep 2024 18:08ч.

    Заслужава да бъде поставено в заглавие! Но може да бъде избегнат и крахът на ЕС и нашето унизително положение - ЕС да бъде свободна, но чисто и единствено икономическа зона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    09 Sep 2024 19:48ч.

    Абсолютно и аз съм на мниението, че ЕС не трябва да е нищо повече от икономическа зона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Надежда

    09 Sep 2024 22:43ч.

    Ми то току виж сме се оправили

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българинът

    09 Sep 2024 16:35ч.

    Пред очите ни разни измамници и стартъп "предприемачи" опоскват като марокански скакалци еврофондовете за иновации, а тоя иска да ми обясни, че съм трябвало да давам още пари за иновации? Марио, бегай си в италия и не се връщай. Скоро ще падат глави в Брюксел ми се струва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • долу ес

    09 Sep 2024 16:45ч.

    от план на план, ес стана джендърска с ган. Ес е неспасяем. наритахте Русия а не сащ, опрайте се......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българинът

    09 Sep 2024 16:47ч.

    Аз съм за. Долу ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелените чорапи

    09 Sep 2024 17:06ч.

    Стига лозунги, бе. Е, бившата австрийска министърка се пресели в руско село.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Папки с имената ви ще се търкалят край посолствата в Денят на Колесника

    09 Sep 2024 18:05ч.

    Да не мислиш, че англоезичните ще ти плащат и пенсия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    09 Sep 2024 16:37ч.

    Идиотщини като безсмислените фантазми "климатичен преход" и "декарбонизация" съсипват Европа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    09 Sep 2024 18:41ч.

    Тия дето са на получаващата страна са си добре. Да му мислят останалите. Иначе "карботаксите" са си просто данъци. Някой трябва да плаща за тая евробюрокрация, т.е. паразити. https://www.youtube.com/watch?v=sFXGrTng0gQ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател13

    09 Sep 2024 16:38ч.

    Трилионите в полезни изкопаеми в недрата на Украйна за които говореше др. Линдзи Греъм щяха да ни дойдат дюшеш, разбира се ако руснаците и американците се откажат от тях в наша полза.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    09 Sep 2024 16:38ч.

    Я па тоа путинист. Разбира му главата от инвестиции. ЕС е стожер на демкрацията и либерализма, в момента инвестира в свободата по улиците на Киев. Кеф ти чисто ново ламборгини, или ферари, или порше, или мерцедед за бедняци. Това са инвестициите за свртлото бъдеще на ЕС защото първо трябва да се пребори с путинузъма, както на времето Хитлер се пребори с него и тогава ще се мисли за инвестиции в други направления, като яростна пропаганда за химядата пома, новите ваксини срещу змийска депресия и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Марио Драги е

    09 Sep 2024 16:42ч.

    Сатанист, ултраглобалист, един от рупорите на лъжата Ковид 19. “Репутацията” на Драги е като тази на Бил Гейтс или Клаус Швааб. Рептилска мутра.😈

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • долу ес

    09 Sep 2024 16:43ч.

    Драги ми драги, 2008 г БВП НА сащ беше абсолютно еднакъв, сега е с 40 пр разлика. Точно ЕК в лицето на Урсула и предишните бо уци като теб, постигнахте това, като оставихте сащ да си вее байрака до днес! европа ще се оправи когато изгони американските бази и нарита всичките им нпо та и финансови акули Но това няма да стане по мирен път, гласоподавателя иди от ще си изпие чашата с отрова, който оцелее

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Един нов Европейски Горбачов

    09 Sep 2024 16:49ч.

    Този документ, очертавайки все по-отявлената невъзможност на положението, по същество маркира официално началото на катастройката в ЕС. Следва постепенен курс към ускорен, планомерен и безболезнен разпад на съюзния мастодонт, по примера на съветския му предшественик.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • долу ес

    09 Sep 2024 16:50ч.

    тъпако дгаги, сащ накараха всички глупаци от ЕС да харчат 2 пр. от бвп за оръжие, 80 пр американско разбира се, ти говориш за 5 .... утре от Посолствата ще ти обяснят чинно че Русия е заплаха и не трябва да се инвестира в иновации , а в сигурност.. който слуша сащ бял ден не е видял..... ама аз съм проз българин, какво ли разбирам. Вие сте умните и ни докарахте до тука, опрайте се без нас, ще има БГЕКЗИТ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минчо

    09 Sep 2024 18:02ч.

    Ти ми напомни спомен га бех войник в Крумово.. Развивахме бурми, сваляхме тенекета , а старшините мажеха с ЦИАТИМ заземки лагерчета и щанги.. Докараха едни малки БЕЛ'с . пак развивахме тенкйй.. Ама доде Американецът и каза на старшййте, че не могат мажат с ЦИАТИМа, да докарат смазки от Америка.. Евтино ги давали, 62 долара унция смазка, гедорето за отвъртане завъртане гайки - бурми, че бяха цолови, беха 2 000 долара.. имахме китайски за 4 долара... От Корпуса един полковник каза . че имат на ссклад 35 тона ЦИАТИМ.. Изгониха го.. Развалял Българо Амеиканската Дружба.... Ми както ни цакат Брадарушките , ще ни требват 22 % военени разходи...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фриц Клингенберг

    09 Sep 2024 16:56ч.

    Добро утро! Аз съм вашата леля от Америка. ЕС е causa perduta.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    09 Sep 2024 21:14ч.

    Тутакси ми блесна в главата телефонната любовна изповед към Европа на г-жа Нюланд - "F@#& Europe"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелените чорапи

    09 Sep 2024 17:04ч.

    Какво общо имате тукашните копейкаджии с ЕС. Занимавайте се с Иран, С. Корея, Куба и други прогресивни държави

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мухахахахаха

    09 Sep 2024 20:20ч.

    а какво общо с ес има цървул като теб ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЙ КАЗА: просперитет, равенство, свобода, мир, демокрация в устойчива среда...

    09 Sep 2024 17:33ч.

    Това предоставял ЕС на гражданите си? Това предоставяШЕ ЕС на гражданите си ... докато източваше ресурсите на източните си провинции и преди нахлуването на Африка и Азия в Европа. Сега предоставя нападения с ножове над деца, опасност от замръзване вкъяи през зимата, безработица, радикализация, оперверзване на децата и т.н. ЕС отдавна е загубил смисъла на съществуването си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    09 Sep 2024 17:35ч.

    Къде го чукаш, къде се пука. Преди години са наричали Османската империя “Болният човек на Европа”. Сега ЕС е “болният човек”. И болестта не е една за да може да се лекува. Много са болестите: Икономика, индустрия, здравеопазване, морал, наплив от мюсулмани, които постепенно превземат държавите. Но както винаги Драги както и всеки друг “специалист” предлага лекуването да е с пари. Нито 800 милиарда, нито десет пъти повече ще могат да излекуват “болният човек”.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Драги Драги

    09 Sep 2024 17:43ч.

    Инвестиране = раздаване на пари на свои хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    09 Sep 2024 18:37ч.

    "начело на европейския инструмент са чиновници, не учени" - дайте да напечатаме едни 800 млрд евро и да ги инвестираме (раздадем на наши хора) и ще се оправим. Няма как да правиш едно и също и да очакваш различен резултат. Зеления преход, повече пари на хамериканците за оръжия, газ и какво ли не още, раздути социални политики за поддържане на мигранти, украинци и други мангали, ресторантьори, хотелиери, дотации в селското стопанство и фотоволтаиците и технологии за закопаване на СО2. Глупости на таркалета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АБЕУЙЙЙ

    09 Sep 2024 18:47ч.

    Абе, я го закриват тоя скапан ЕС, бъдещето му е чалмосан кенеф в мангалското гето, хехе

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Амии

    09 Sep 2024 18:52ч.

    Направо 10 трилиона годишно да хрантутим негрите и арабеските на социални....а те да ни претопят до неколко десетилетки и да мучат колко са зле

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мен

    09 Sep 2024 18:55ч.

    ЕСССР = СССР. В едно село в северозападна България видях строеж....на къща, подобна по мащаб на боянските сараи. Оказа се че тоз ПАЛАТ се прави с евросредства...щяло да се казва "къща за гости"-хотел демек. И сега да си помислим...колко ли японци, германци, китайци и други ще се редят на опашка да посетят тази "къща за гости". В това село турист не е идвал никога, няма и да дойде. Накъде бия?...ЕСССР разхищава навсякъде, евробюрокрацията изяжда милиарди евро за собствен кеф, разхищава и в северозападните провинции, и във всичко. Евробюрократите са на къс повод на американските си господари, и е въпрос на време всичко да су срути. Британците усетиха какво ще стане с ЕСССР и напуснаха потъващия кораб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хпээ

    09 Sep 2024 19:03ч.

    Абе, не сравнявай Съветския съюз с тия имбицили от ЕС, Фащ само се чудат как да си пробутат военните тенекета за над 1000% надценка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • парадокс

    09 Sep 2024 19:21ч.

    С това източване на милиарди за усрайна и унищожаване на икономиките лично от двете жени на ДБ, съществуването наистина губи смисъл и виновните за това трябва да бъдат съдени. Само нашите идиоти продажници от НС настояват да ни убият тотално с въвеждането на еврото. Българаските депутати работят против собствения си народ и това е парадокс

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Драги

    09 Sep 2024 19:25ч.

    в противовес на името си е дори по-голям боклук от урсулата, защото за разлика от нея не е когнитивно ограничен. Надявам се Господ гледа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    09 Sep 2024 20:13ч.

    Най-напред всички зелени талибани и американски марионетки в ръководството на ЕС и в отделните държави, трябва да бъдат свалени от власт и съдени за измяна. Ако имаше нормални закони, те щяха да бъдат екзекутирани. Второто е по-трудно - рестарт на отношенията с Русия. Нз как ЕС-пейците ще ги убедят, че тоя път не лъжат. И трето - силна икономика има там където има правов ред и стабилни социални системи. Ето затова всички незаконно влезли в Европа мигри, трябва да бъдат прогонени, ако трябва с оръжие. Ако се изпълни това, бизнесът (който винаги е мобилен) ще започне да се мести от САЩ в Европа... и не само бизнес, но и жива сила. Белите хора от Америка ще се върнат в прародината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба Гицка

    09 Sep 2024 21:00ч.

    Чак сега ли разбраха, че Европа е пред крах. Урсула се почесваше 5 години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    09 Sep 2024 21:10ч.

    Всичките 800 млрд. годишно трябва да се дават на украина, където ще бъдат инвестирани технологично, иновативно, продуктивно, екологично, социално, дигитално, изкуствено-интелектуално, декорбанизационно, безотпадно, кръгово-икономично и по всякакви други начини, които великият, мъдър и талантлив зелен клоун прецени и поиска. Другото е мижи да те лажим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    09 Sep 2024 21:20ч.

    "Ако Европа престане да предоставя основни ценности (просперитет, равенство, свобода, мир, демокрация в устойчива среда) и гаранции на населението, тя ще загуби смисъла на своето съществуване“, се посочва в документа" Колко добре казано. Струва ми се недалеч времето когато ще се наложи да си издигнем "Китайска стена" откъде Черна Гора до Полша. Да се пазим от плодовете на европейските" ценности".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защо ЕС съсипва собствената си икономика

    09 Sep 2024 22:43ч.

    Полезно четиво: https://gaiusbaltar.substack.com/p/why-is-the-european-union-destroying

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Свидетел

    09 Sep 2024 23:26ч.

    Вие и *****е *****а пред очите ни. Сефте! Въпросът е, че плебса е много проЗт и нищо не разбра!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Драги ми Смехурко

    10 Sep 2024 0:18ч.

    За теб една специална европейска права краставица - украинска-зелена. И ще видиш розовото бъдеще. Патиланчо Данчо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Политкомисар

    10 Sep 2024 0:20ч.

    Нема страшно - всяка година ще даряваме едни милиарди за Украйна, дето не е в ЕС и НАТО и още едни милиарди за оръжия и войни, вместо за решаване на реалните проблеми, после ще чакаме налъмите и райската градина на Борел да цъфнат...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    10 Sep 2024 6:50ч.

    Закривай!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ще се оправи... след разпада

    10 Sep 2024 9:29ч.

    Няма страшно.Тези 800 млрд. ще се напечатат от САЩ и ще се дадат на ЕС като заем. После ЕС веднага ще им ги върне, за да си поръча оръжие и още оръжие за хунтата в Киев. Това ще е последния пирон в ковчега на групаците от Брюксел. Русичките капацитети като Урсула и недоразуменията като Шолц и Макрон съсипаха един перфектно работещ ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвременник

    10 Sep 2024 12:28ч.

    Единственото, което разбрах е, че трябва да печатаме и да хвърляме на вентилатора повече пари от сега. На 27 май 2020 Европейската комисия предложи обширен план за възстановяване за възстановяване на Европа: "Следващо поколение ЕС" на стойност 750 милиарда Евро. Ефекта е хиперинфлация и изядени парите на следващото поколение. Сега явно ще започне плюскането на парите на по-следващото поколение и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Yukb

    10 Sep 2024 13:47ч.

    Тоя Ес умре още през 2001 г, когато реши дъ се сдуши с бандитите да има формално едни географски територии да екслоатира

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    15 Sep 2024 17:06ч.

    и защо е заплашена защото сте идиоти след 80 години мир в европа се подведохте по гмо мозъците от сащ и 2014 маидана в киев ам милионер порошенко след това комика всичко това е мюре целта е да се докопате до ресурсите на русия поука от историята никаква затова сега ще се къпете един път в седмицата наводнения арабски ножове и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИТАЛИ

    16 Sep 2024 17:24ч.

    Китай е номер 1 икономика по БВП

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи