Свободните цени на тока за бита се отлагат с 2 до 5 години

Свободните цени на тока за бита се отлагат с 2 до 5 години

Освобождаването на цените на електроенергията за бита се отлага с две до пет години като точният срок ще се реши между двете четения на поправките в Закона за енергетиката, след като във вторник депутатите от парламентарната комисия по енергетика приеха два от внесените законопроекта за удължаване на държавно определяните цени на тока.

Три бяха внесените за разглеждани предложения – на БСП за отлагане с две години, на ИНТ – за пет години, и на "Възраждане" – за десет години. Това на националистическата партия бе отхвърлено.

Сега предстои обединяване на предложенията и решаване какъв точно да е срокът на отсрочката, в която Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължава да определя тарифите на тока за домакинствата, Според сега действащите текстове от 1 януари 2026 г. трябваше всички потребители да имат договори с доставчици, които купуват електроенергията от борсата.

Сега предстои да се реши докога точно ще продължава това, но в сила остава отпадането на задължението за електроснабдителните дружества да купуват енергията от държавната "Национална електрическа компания", която пък на свой ред бе длъжна да взема количествата за домакинствата от АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и "AES Гълъбово" по определяни от регулатора квоти и цени. Това отпада и вече обществените доставчици "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" ще купуват тока от борсата, но ще го продават по определена от Министерския съвет цена за периода от 1 юли съответната година до 30 юни на следващата. Ако на борсата цената е по-скъпа, домакинствата ще плащат по фиксираната, а разликата ще се покрива от "Фонда "Сигурност на електроенергийната система". Ако пък е по-ниска, доставчиците ще внасят разликата във фонда.

Депутатите от Комисията по енергетика в Народното събрание (НС) приеха на първо четене два Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката (ЗЕ), с които се отлага либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители. В подкрепа на законопроекта с вносители депутати от Парламентарната група на "БСП-Обединена левица" гласуваха девет народни представители, а двама бяха против. Въздържали се нямаше. Проектът предвижда отлагане на либерализацията за бита с 2 години.

Вторият законопроект е с вносители депутати от ПГ на "ИТН", предвиждащ отлагане с 5 години. В негова подкрепа гласуваха девет от членовете на Комисията, двама бяха против. Въздържали се нямаше. Членовете на Комисията отхвърлиха предлаганите промени от ПГ на "Възраждане" за отлагане с 10 години.

От думите на енергийния министър Жечо Станков, който присъстваше на заседанието на комисията, стана ясно, че този механизъм е договорен с Европейската комисия в нелесни, но конструктивни преговори.

"Договорено е да няма срок кога да се либерализира пазарът, НС да си избере дата", каза той пред депутатите.

Продължава обаче изчистването на детайлите за това как ще се снабдяват крайните битови потребители с електроенергия, като по думите му решение се очаква до дни. Националната електрическа компания (НЕК) няма да е във функцията на обществен доставчик, но се предвижда да осигурява енергията, отчитайки стабилността на електроенергийния пазар и на системата.

Моделът ще бъде изчистен до края на седмицата, посочи Станков, включително и с финансов механизъм, който да осигури стабилност. Очаква се и одобрението на механизма от ЕК, с която преговорите през следващите два дни са ключови, уточни той.

Става въпрос за необходимите на доставчиците средства за плащане на купената от борсата електроенергия и това, че до плащането на сметките от клиентите има два месеца – месец за фактурирането и още месец за плащането от потребителите. Преди време в интервю за Mediapool Станков посочи, че в определени моменти – особено през зимата, на доставчиците ще са необходими 700 млн. лв. месечно за покриване на разходите им за купуване на тока.

Жечо Станков каза, че от Министерството на енергетиката се надяват гласуваните промени за отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за бита да са в сила от 1 юли. Затова министърът се надява законопроектът да мине на две четения в Комисията по енергетика и в пленарна зала до средата на май.

Председателят на КЕВР също призова за ускорена процедура за обсъждане и гласуване на текстовете, ако целта е те да влязат в сила от 1 юли, защото е нужно и време за промени в подзаконовата нормативна рамка.

 

 

 

Коментари

  • Ау, глей ся

    30 Апр 2025 11:16ч.

    Цените не са свободни, арестувани, в затвора. Заразени с ковид или маймунска шарка. Баси жалката простотия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Престъпният ЕС ще престане да съществува преди този срок

    30 Апр 2025 11:37ч.

    Злото няма да успее и този път.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БРАВО БОКО, БРАВО ТИКВО! БЛАГОДАРИМ ТИ ШАЙКО ГЕРБ!

    30 Апр 2025 11:44ч.

    Боко Тиквата е най-начетената невежа на Балканите: 1 гигабайт = 1000 мегавата постоянен ток! https://www.youtube.com/watch?v=Dd_t8fpdGX0 Yuri Atanasov

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    30 Апр 2025 11:47ч.

    Господи, прибери си тази вересия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Господ

    30 Апр 2025 12:01ч.

    Абе да те прибера ама първо се обезпаразити

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поредната истина, укрита от БТВ Факла.бг

    30 Апр 2025 12:22ч.

    БТВ продължават да бистрят и да разсъждават каква е причината за срива на енергийната мрежа в Испания, Португалия и част от Франция. Явно само тези пропагандисти още не са разбрали, че испанският енергиен оператор Red Eléctrica (REE) вече обяви, че над 50 милиона души останаха без ток заради проблеми със свръхпроизводството на електроенергия от възобновяеми източници, основно фотоволтаици. Соларните паркове, с които са покрилти Испания и Португалия, са причинили срива на електромрежата в понеделник. Това вече е написаноь и то не от БТВ, а от отговорните фактори, които оперират енергийната система на Испания. Разбирам, че е политически некоректно да информирате хората, че именно любимите на всеки либерален зелен активист фотоволтаици, са причината за срива на системата в юго-западна Европа, но такива са фактите. Защо не поканите някой вменяем, за да ви разясни ситуацията, а ни показвате само "подбрани" говорители и не казвате истинската причина за случилото се, която е ясна? Страхил АНГЕЛОВ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е то пък

    30 Апр 2025 12:55ч.

    Кой ги гледа тия? А аз мисля, солари добре, сега да им направят и едни завески за когато стане много напечено от слънцето. Все едно атомна електроцентрала без забавители на верижната реакция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Oще малко

    30 Апр 2025 15:21ч.

    ще поискаш и лампички, като стане тъмно, че да не спират съвсем! :))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе, Яворе

    30 Апр 2025 12:47ч.

    а бе, Дачков ... къде са секциите с коментари под „дебата“ за еврозоната в статията и под видеото в тубата? А? Айде, сполай ти - поне имаш достъп до гербави магнитчета...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    30 Апр 2025 13:01ч.

    ха ха ха, голям страх тресе кочината! 🤣🤣🤣 Нема страшно, влизането ни в еврозловоня гарантира краят на сектата ЕС!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Що за колосална тъпотия е това и кой е мозъкът-титан на схемата??!?

    30 Апр 2025 13:36ч.

    "... в сила остава отпадането на задължението за електроснабдителните дружества да купуват енергията от държавната "Национална електрическа компания", която пък на свой ред бе длъжна да взема количествата за домакинствата от АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и "AES Гълъбово" по определяни от регулатора квоти и цени. Това отпада и вече обществените доставчици "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" ще купуват тока от борсата, но ще го продават по определена от Министерския съвет цена за периода от 1 юли съответната година до 30 юни на следващата. Ако на борсата цената е по-скъпа, домакинствата ще плащат по фиксираната, а разликата ще се покрива от "Фонда "Сигурност на електроенергийната система". Ако пък е по-ниска, доставчиците ще внасят разликата във фонда."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи