Шефът на АПИ: 50 млн. лв./км за магистралата Русе - Велико Търново е реална цена

Шефът на АПИ: 50 млн. лв./км за магистралата Русе - Велико Търново е реална цена

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Цената за новия участък от магистралата Русе - Велико Търново, е реална и напълно съпоставима с тази от предходния търг от 2020-а година. Оттогава насам инфлацията конкретно при строителните материали е 108%. Показателно за това са и минималните цени на сходни големи проекти в съседни страни, като в Румъния минимална цена на километър магистрала в момента е 55 млн. лв. Това коментира в студиото на Нова тв инж. Йордан Вълчев, председател на УС на Агенция “Пътна инфраструктура”. Според Вълчев критиките за корупционно завишаване на цената нямат основание.  

Рекорд! 50 млн. лв./км за магистралата Велико Търново -Бяла при скорост от 120 км/ч

Предходният участък на магистралата между Русе и Бяла е с дължина от близо 76 км., показва проверка в регистъра на обществените поръчки. Процедурата е открита през 2020 г., а договорът е сключен 2022 г. При провеждането на тази процедура прогнозната цена е надхвърлена с 68%, коментира пред Нова тв Вълчев. Справка в документацията потвърждава думите на шефа на АПИ. Процедурата е открита при прогнозна цена за целия участък в размер на 982 740 000 лв. без ДДС, а е възложена реално на цена от 1.53 млрд. лв. без ДДС. 

Това е позволено от закона, като възможността предложените цени да надхвърлят прогнозните е била практика по това време, могат да се дадат и други такива примери, коментира Вълчев. Според Вълчев е неадекватно да се дава пример с остойностяването на идейния проект за втория участък на магистралата, правено през 2017 година, когато прогнозната цена е възлизала на 550 млн. лв. Нямам идея как е изчислявана цената, каза Вълчев. Той допълни, че цената на новия участък на магистралата е 42 млн. лв. на километър и е реална. 

Вълчев изтъкна и по-голямата сложност на новия участък. Освен виадукти, по него има и тунели, каквито няма в проекта на първия участък, и пресичания магистрала с магистрала, коментира шефът на АПИ. Той определи като неточни и твърденията, че е поставен рекорд с цената, с аргумента, че само едното платно на магистрала “Струма” в района на Кресна излиза 40 млн. лв. на километър. С второто платно цената е 120 млн. лв. на километър. 

Както “Сега” писа, търгът за нови 60 км. магистрала в участъка от Бяла до Велико Търново са с прогнозна цена от близо 3 млрд. лв. без ДДС или 50 млн. лв. на километър. Сравнението в параметрите на поръчките от 2020 и 2025 показва, че настоящият участък действително предвижда повече виадукти и тунели. 

Източник: segabg.com

 

 

Коментари

  • Сравняваш новата кражба със старата и твърдиш, че всичко било добре и реално.

    20 Март 2025 13:00ч.

    до-добре дайте на някой турска или румънска фирма да построи за една трета от тази „цена“. падението в булгарисГан е пълно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    20 Март 2025 17:03ч.

    масови пенсии от по 600 лв достатъчни за разкошен живот !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ъхъ

    20 Март 2025 13:52ч.

    Прочетох колко струва магистрала Таврида в Крим. Дължина 250 км, цена - 160 милиарда рубли. След прости изчисления се стига до цена на км от 13 милиона лв. Между другото Таврида вече е построена и функционира. Така е в бедната Русия, не е като при нас - богатата България.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    20 Март 2025 17:06ч.

    В Щатите също е по-евтино на миля .....................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • PanAm

    20 Март 2025 14:13ч.

    В БГ магистрали няма. Има второстепенни, двулентови междуградски пътища. Ако ги строи Трейс са четвърторазрядни. Магистрали има тук, в САЩ, с по седем-осем ленти в едната посока и винаги са в рамките на метро частта (градската част) която обслужват. Междуградските и тези между щатите са също двулентови. Цената на миля (1.6км) двулентов междуградски път в равнинни условия (както е въпросния път в БГ) е със средна цена $3.5 милиона или 6 милиона лева. В трудна планинска местност цената е средно към $10 милиона. Обърнато в км това е $2.2 и $6.2 милиона на километър съответно. Шефът на АПИ е директно за затвора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Том Круз

    20 Март 2025 14:15ч.

    Германия, 2020-21, средна цена на км - 6-12милиона евро без ДДС. Дори цените на материалите да са се УТРОИЛИ в хубавата ни територийка, няма как да е повече от 20-22 милиона евро. Вие сметнете за какъв грабеж говорим. Че и АПИ даже не се свенят да покажат колко са "вътре" в схемата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Инфлация имало

    20 Март 2025 14:24ч.

    Ама как така имало инфлация при строителните материали 108%, а при хранителните продукти и всичко друго е само 2,6%? Тухлите и чакъла били по-важни от маслото и хляба. Виж ти, какъв умник бил този миризливец.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цената е (почти) реална защото ...

    20 Март 2025 14:36ч.

    комисионната на Боко Тиквата е 20000000 на лот.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • северомакедонец

    20 Март 2025 15:39ч.

    Това е цената на 10 МВТ инсталирана мощност на ядрена централа или един многоцелеви самолет......Това си е уливане отвсякъде. Нагло....О това можем от това крадем.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интересно ми е каква част от откраднатото остава за нашите и колко заминава за Берлин, за Брюксел или дори по-нагоре и на Запад

    20 Март 2025 16:58ч.

    Щото никой не може да ме убеди, че това не е общоевропейска / общозападна схема.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • корумпирани престъпници

    20 Март 2025 17:29ч.

    Помним жертвите от Своге и адекватно наказание нямаше. Да се молят да не се събуди заспалия българин, че Македония и Сърбия ще им се види като песен. Тези крадци трябва да бъдат разследвани и осъдени, все пак са държавни чиновници и не могат да си позволяват такива кражби на десетки милиаради от най-бедните европейци!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    20 Март 2025 18:30ч.

    Колегата говори в защита на строителните компании, а не в защита на държавата. Как ще почнете строеж, като нямате пълен проект с тунелите. Проектът трябва да даде цената / тя винаги е завишена/. Просто в пътищата се краде много и на едро! И тоя шеф на АПИ не е за там!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АПИ

    20 Март 2025 22:48ч.

    Познавам лично този малоумник. Разсипа и малкото останало читаво в АПИ. Не става за нищо и слуша каквото му спуснат отгоре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    20 Март 2025 19:18ч.

    Не разбирам от строителство на магистрали. Впечатлява ме шеметното противоречие между цената от 50 млн. за километър, смятана от инж. Йордан Вълчев за нормална и цените, цитирани от читатели, за сходни пътища в различни страни из света. Излиза, че българското пътно строителство държи рекордно високи цени. Как да си обясним това? Може би има някакво тайно масонско правило, че колкото строителството е по-некачествено, толкова по-висока трябва да е цената му. Мога да посоча и още един любопитен факт. Китайската пътностроителна фирма Yuèqiú mànbù (Лунна пътеека) ще построи осем километров път от лунното Море на дъждовете до кратера Св. Джордж с цена 43 млн. лева за километър. Пътят се прадлага със следните характеристики: две платна за движение по 10.5м; разделителна ивица – 3.0 и банкети – 2х1.5м. Тази цена не ме впечатли толкова, колкото зловещия вид на инж. Вълчев от АПИ. Той има вид на извратен садист-злодий, мастурбант, готов да заколи баба си с кухненски нож по време на следобедния й сън. Преди това съм сигурен, че ще отреже ушите й ще ги предложи на питона си като брънч.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуряк

    21 Март 2025 10:25ч.

    108 % инфлация в цените на строителните материали за 4 години твърди началникът на АПИ . В същото време другият мошеник началникът на стъкмистиката НСИ твърди , че инфлацията изобщо е 2 , 6 % . Извод : инфлацията е толкова , колкото е изгодна на различните мошеници назначени на държавна служба . На кой , колкото му е изгодна .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи