Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Военният бюджет на Русия надхвърля разходите за отбрана на всички страни от Европейския съюз и Великобритания взети заедно, пише Financial Times, позовавайки се на изследване на Международния институт за стратегически изследвания (IISS)
През 2024 г. руските разходи за отбрана са се увеличили с 42% и са достигнали 13,1 трилиона рубли. (около 462 милиарда долара). Бюджетите за отбрана на всички европейски страни заедно през 2024 г. възлизат на 457 милиарда долара.
Общите разходи за отбрана на Русия се очаква да достигнат 15,6 трилиона през 2025 г.
Според проучване военните разходи в Русия, чиято икономика президентът Владимир Путин постави на военна основа, вече надхвърлят всички европейски бюджети за отбрана, взети заедно.
„Военният баланс“ на IISS - годишна оценка на глобалните военни способности и разходи за отбрана - разкрива някои от предизвикателствата пред сигурността на Европа, ако САЩ намалят подкрепата си за Украйна и европейската отбрана.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който обеща да сложи бърз край на войната на Русия срещу Украйна, заяви, че администрацията му е провела „много сериозни“ разговори с Москва, и се оплака, че САЩ харчат твърде много за конфликта и за европейската сигурност като цяло.
Очаква се висши съветници в администрацията на Тръмп, включително вицепрезидентът Джей Ди Ванс и специалният пратеник Кийт Келог, да се срещнат с украинския президент Володимир Зеленски и с европейски партньори на Мюнхенската конференция по сигурността тази седмица.
Един от показателите, които Тръмп неведнъж е посочвал, е необходимостта Европа да плаща повече за своята отбрана, включително за подкрепата на Украйна. По данни на мозъчния тръст „Килски институт за световна икономика“ помощта на САЩ за Украйна досега е възлизала на около 88 млрд. евро, което е с почти една трета по-малко от общата сума на Европа от 125 млрд. евро.
Тръмп също така заяви, че Европа трябва да изразходва 5 % от БВП за отбрана, в сравнение със сегашната си средна стойност от около 1,7 %. Междувременно генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че европейските разходи за отбрана трябва да нараснат до 3 %.
И в двата случая Европа ще изпревари значително руските разходи за отбрана.
IISS прогнозира, че през тази година общите руски разходи за отбрана - включително т.нар. доброволни плащания от страна на регионалните власти и компаниите - ще се увеличат с 13,7 % и ще достигнат 15,6 млрд. рубли, което се равнява на 7,5 % от БВП или почти 40 % от руските федерални разходи.
Въпреки че това се отразява негативно на икономиката, IISS заяви: „Русия все още може да понесе разходите за войната“.
За разлика от това, ако Европа увеличи разходите си за отбрана до 3 % от БВП, това би се равнявало на допълнителни 250 млрд. долара, според IISS. Ако те се увеличат до 5% от БВП, разходите за отбрана ще нараснат с около 800 млрд. долара - почти два пъти повече от сегашното ниво на разходите на Русия.
Въпреки това европейските разходи за отбрана вече са нараснали наполовина от 2014 г. насам, казват от IISS, и „фискалните ограничения могат да потиснат [по-нататъшния] растеж“.
Бюджетът за отбрана на Германия нарасна с 23% и достигна 86 млрд. долара, като за първи път от повече от три десетилетия надмина бюджета за отбрана на Обединеното кралство, който е 81 млрд. долара.
Това обаче се дължи на еднократни плащания от специален германски фонд за отбрана. Поддържането на това ниво е „обект на по-висока степен на несигурност“, пишат от IISS. Ангажиментът на Германия да изразходва 2 % от БВП до 2029 г., в сравнение с 1,8 % сега, също е „несигурен“.
Обединеното кралство, което традиционно е вторият по големина доставчик на средства за отбрана в НАТО след САЩ, понастоящем изразходва 2,3 % от БВП за отбрана. Правителството заяви, че се ангажира да увеличи този процент до 2,5 %, въпреки че не посочи кога.
Френските разходи за отбрана, които традиционно са втори по големина в абсолютни стойности в Европа, са нараснали с 4,5% до 64 млрд. долара през миналата година, което се равнява на 2% от БВП.
Сред най-големите разходи за отбрана в Европа Естония, която граничи с Русия, е похарчила почти 4% от БВП за отбрана през миналата година, а Полша с 3,25% е на второ място в Европа. Но техните абсолютни нива на разходи за отбрана са далеч по-малки от тези на трите най-големи икономики в Европа, съответно 1,7 млрд. и 28 млрд. долара.
Russian defence spending exceeds all of Europe combined, study finds https://t.co/fwMqJEQM0O
— FT Europe (@ftbrussels) February 12, 2025
Източници: "Труд", Х, ft.com