Bloomberg: Защо съхранението на газ в Европа става все по-притеснително

Bloomberg: Защо съхранението на газ в Европа става все по-притеснително

Запасите от природен газ в Европа са внимателно наблюдаван показател, откакто нахлуването в Украйна предизвика драматичен спад в руските доставки за региона. Мрежата от газохранилища в Европейския съюз е втората по големина в света след САЩ и се превръща във все по-важен буфер срещу сътресения в доставките и скокове на цените, пише Bloomberg.

Тъй като Москва намали притока на газ по тръбопроводите, ЕС успя да избегне криза в доставките през зимата, като ограничи общото търсене на газ и увеличи вноса на втечнен природен газ от САЩ, Катар и дори Русия.

Но 2025 г. може да увеличи натиска. Неблагоприятните климатични условия доведоха до това, че Европа изразходва по-бързо своите газови резерви през зимата, а сезонните ценови разлики се обърнаха и направиха нерентабилно попълването на запасите през лятото.

Ако бъде постигнато мирно споразумение между Русия и Украйна, това би могло да съживи транзита на газ по този маршрут за Европа. Дали ЕС ще се върне към вноса на руски тръбопроводен газ, предстои да разберем. Малко вероятно е блокът да иска да отстъпи контрола върху енергийната си сигурност обратно на Москва.

Доколко Европа разчита на съхранението на газ?

Европа разчита на своите газови запаси през зимата, когато средното потребление се удвоява, тъй като отоплението се увеличава. Въпреки че доставчиците на газ на континента - от Норвегия и Алжир до Катар и САЩ - обикновено увеличават производството си до максимални нива, това не е достатъчно, за да се отговори на повишеното търсене.

В резултат на това съхраняваният в хранилищата газ покрива около 30 % от дневните нужди на ЕС през зимата. Този дял може да достигне 50 % в най-студените дни, особено ако скоростта на вятъра е ниска и производството на електроенергия от възобновяеми източници спада. Този процент е още по-висок при сериозни прекъсвания на доставките, като например газовите спорове между Русия и Украйна през 2006 и 2009 г., когато времето беше студено.

През лятото, когато дневните нужди от газ са по-малки, ситуацията е обратна. Търсенето на енергия от климатици все още е сравнително слабо в Европа в сравнение със САЩ или Азия. И въпреки че производителите на горива използват топлия сезон за поддръжка и ремонтни дейности, а световното производство спада, в Европа все още има свръхпредлагане. То може да се инжектира в подземни обекти.

Точният обем зависи от цените на газа и от търсенето на други места, например в Азия и Латинска Америка. Излагането на Европа на динамиката на световния газов пазар се е увеличило драстично след масовото намаляване на доставките от Русия за региона през 2022 г.

Как енергийната криза промени подхода на Европа към съхранението на газ?

Енергийната криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна, накара ЕС да въведе правно обвързващи цели за съхранение на газ в целия блок от 2022 г. нататък. Това трябваше да гарантира сигурността на доставките.

До 1 ноември запасите трябва да бъдат запълнени поне на 90%, а през февруари, май, юли и септември трябва да бъдат постигнати междинни цели. Междинните цели са различни за отделните държави членки в зависимост от размера на техните резервоари за съхранение и нивата на потребление.

Някои държави не успяха да постигнат целите си през февруари 2025 г. Блокът все още не е наказал членка за неизпълнение на целите, но регламентът на ЕС гласи, че „значително и трайно отклонение“ може да доведе до предприемане на действия от страна на Европейската комисия, за да се гарантира, че сигурността на доставките на газ не е застрашена.

Дали едно мирно споразумение между Русия и Украйна ще доведе до нормализиране на европейската стратегия за съхранение на газ?

Петгодишното споразумение, позволяващо транзитирането на руски газ през Украйна и в Европа, изтече в края на 2024 г. Преди прекратяването на споразумението този маршрут осигуряваше по-малко от 5% от нуждите на Европа от газ, в сравнение с повече от 15% в началото на споразумението. Москва не е затворила напълно кранчетата към региона; руски газ все още постъпва на континента по линията TurkStream през Турция.

Ако президентът на САЩ Доналд Тръмп успее да сключи мирно споразумение между Русия и Украйна, има вероятност споразумението за транзит да бъде възобновено. Но е трудно да си представим, че Европа ще се върне към нивото на внос на руски газ, наблюдавано преди войната.

В годините след нахлуването в Украйна бяха сключени сделки с алтернативни доставчици на газ и ЕС изглежда решен да не се връща към същото ниво на зависимост от Русия. В рамките на плана REPowerEU блокът има за цел постепенно да премахне зависимостта си от руски изкопаеми горива до 2027 г.

Междувременно Европейската комисия обсъди предложение за удължаване на срока на действие на целите на ЕС за съхранение на газ след 2025 г. - до 2027 г. Група държави членки, сред които Германия, Италия и Нидерландия, също са говорили за възможността за по-облекчени прагове след тази година, за да се намали натискът през летния сезон на зареждане.

Запасите от газ в ЕС бързо се изчерпаха през зимния отоплителен сезон 2024-25 г. По-студеното време в сравнение с предходната година и повече безветрени дни увеличиха търсенето на газ и принудиха държавите да използват своите хранилища. В съчетание със загубата на руски газ по тръбопроводите през Украйна, в началото на февруари складовете на блока бяха пълни само на около 50%, което е доста под близо 70%, наблюдавани година по-рано, и най-ниското ниво за това време на годината от енергийната криза през 2022 г. насам.

Няма непосредствена заплаха Европа да изчерпи запасите си от газ, но има опасения относно темпото на попълване на хранилищата, необходимо за готовност за следващата зима. Длъжностните лица в целия блок се борят с това как да постигнат целите си за запасите. Италия настоява за по-ранно започване на натрупването на запаси, а Германия обсъжда субсидии за попълване на хранилищата.

Опасенията за това как Европа ще попълни своите хранилища доведоха до рязък ръст на цените на летните договори за доставка на газ и доведоха до двугодишен връх на 10 февруари. На свой ред сметките за енергия останаха високи, което удължава болката на европейските домакинства и предприятия, докато рисковете от рецесия отново са във фокуса на вниманието на страни като Германия и Обединеното кралство.

Малко вероятно е облекчението да дойде в близко бъдеще от страна на предлагането, което се очаква да остане ограничено през 2025 г., тъй като много нови производствени проекти се сблъскаха със закъснения. Равнището на конкуренция, с която Европа се сблъсква по отношение на товарите с втечнен природен газ, ще зависи от икономическото възстановяване в Китай, рестартирането на ядрените реактори в Япония и метеорологичните условия в Северна Азия, които оказват влияние върху нуждите от отопление и охлаждане.

Спредът между летните и зимните договори за газ е от ключово значение за определяне на това дали има икономически стимул за складиране на газ за следващата зима. Купувачите обикновено се стремят да се възползват от по-ниските цени през лятото, да съхранят газа и след това да го използват през зимата или да го продадат с печалба.

Но закупуването на газ за лятото 2025 г. стана по-скъпо, отколкото за следващата зима. През януари разликата достигна най-големия си размер от три години насам. На 10 февруари той все още беше висок и възлизаше на около 5 евро за мегаватчас (5,16 долара за мегаватчас).

Това се равнява на около 3 млрд. евро дефицит между покупките през лятото и продажбите през зимата за целия газ, който Европа може да се наложи да добави в хранилищата си, за да постигне целта си от 90%, според Bloomberg Intelligence. Това са потенциални загуби за енергийните компании, търговците и дори за някои потребители, които се запасяват с газ, като Vitol Group, Shell Plc и RWE AG.

Регламентът на ЕС предполага, че правителствата могат да се намесят, ако пазарните участници не успеят да запълнят запасите си навреме, и да наредят на специални структури, които имат правомощия, да купуват газ.

Някои членове на ЕС, включително Италия и Австрия, разполагат с контролирани от държавата стратегически газови резерви, които не са свободно достъпни за използване от останалата част от пазара. По данни на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи държавните резерви покриват средно около 11 % от общия капацитет за съхранение в блока.

Въпреки че държавната намеса може да гарантира сигурността на доставките, тя рискува да изкриви цените. Търговците се опасяват, че задължителните покупки могат да подтикнат конкуренцията за газ между членовете на ЕС, както се случи през 2022 г.

Газът се компресира и изпомпва под високо налягане в хранилища, докато стане необходим. Съоръженията в Европа често се сливат със заобикалящия ги пейзаж, като само главите на кладенците или помпените станции загатват за километри изчерпани газови находища, солни пещери или водоносни хоризонти, които осигуряват затворена среда под земята. Някои обекти - като германския Rheden, един от най-големите в Европа - имат подземна площ, равняваща се на повече от 900 футболни игрища.

Коментари

  • Митето

    11 Фев 2025 11:00ч.

    И пак Русия им е виновна.Тия еврогадове са неличимо оглупели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Когато Господ иска да убие някого, той му взима ума

    11 Фев 2025 11:05ч.

    Майната и на Европа, няма да липсва на никого.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    11 Фев 2025 11:21ч.

    Тъй като Москва намали притока на газ по тръбопроводите Стигнах до тази лъжа престанах да чета материала.След като запада спря закупуването на газ от Русия, наложи й санкции, прекрати договорите за закупуването му и взриви Северния поток да се прехвърля вината на Русия е все едно да се нарича бялото черно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 0007

    15 Фев 2025 13:17ч.

    Точно обратното е - те наричат черното бяло. Те гръмнаха СП, те отказваха доставки, налагаха санкции, все Черни дела. Но за тях са Бели и Светли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Даааа

    11 Фев 2025 11:23ч.

    Една лъжа се повтаря непрекъснато. Русия спря, Русия спря газа. Лъжа. Истинат е, че Европа се отказа от евтин руски газ за да купува 3 пъти по скъп американски. Не съм русофил и не познавам нито един руснак.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    11 Фев 2025 11:33ч.

    "Неблагоприятните климатични условия". Кой ги пише тези глупости? Студ през зимата било неблагоприятно климатично условие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    11 Фев 2025 11:35ч.

    "Тъй като Москва намали притока на газ по тръбопроводите, ЕС успя да избегне криза в доставките през зимата, като ограничи общото търсене на газ и увеличи вноса на втечнен природен газ от САЩ, Катар и дори Русия." Явно Блумбърг продължава да живее в света на Постистината, където значението на думите е инвертирано на 180 градуса! Москва НИКОГА не е намалявала доставките на газ за Европа, а европейските дебили сами се отказха от руския газ! Те си мислеха да задушат Русия, като спрат копуването на газ от нея, а в действителност се простреляха в краката, защото доставките на втечнен газ се оказаха на доста по-високи цени отколкото руския тръбен газ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    11 Фев 2025 11:47ч.

    Балтийските "тигри" преди няколко дни се отказаха и от електричество от Русия. Обявиха го с фанфари. Но ... сега внасят от ЕС. Успяха да прекъснат пъпната връзка СЛЕД 35 години и за това време НИЩО не са построили. След като комунистите вземат властта в България, за 35 години построиха множество електроцентрали, включително и атомна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    11 Фев 2025 11:54ч.

    Мдам, най-напред Москва им спря газа, не стигаше това, а сега им спря и тока. Което ще увеличи "болката на домакинствата" - цитат от матряла.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Пеев

    11 Фев 2025 12:38ч.

    Нашият народ казва: Ако искаш да ти е хубаво за една нощ - напий се, ако искаш да ти е хубаво заедин месец - ожени се, ако искаш да ти е хубаво за цял живот - разбирай се със съседа си. Време е еврогейците да научат български език! Ако не - ще им го втъкнем, с помощта на руснаците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуряк

    12 Фев 2025 8:45ч.

    Четейки глупостите в статията стигам до извода , че цялото управление на Еврогейколхоза е някакъв циркаджилък или водевил като за ролите като , че ли нарочно са подбирани най - некомпетентните и най - некадърните актьори . Ще излезе истина тезата , че в Еврогейколхоза се осъществява обратна селекция . Винаги на длъжността се назначава най - некадърни и най - некомпетентния .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 0007

    15 Фев 2025 13:13ч.

    "Запасите от природен газ в Европа са внимателно наблюдаван показател, откакто нахлуването в Украйна предизвика драматичен спад в руските доставки за региона." Ясно като бял ден е, че Путин лично гръмна Северните патоци, за да накаже ФЕС. Затова сега се водят справедливи дела срещу Газпром за недоставен газ, съгласно договорите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи