Бивш италиански премиер идва в България: Докладът на Енрико Лета и бъдещето на единния пазар

Бивш италиански премиер идва в България: Докладът на Енрико Лета и бъдещето на единния пазар

Бившият италиански премиер разглежда силните и слабите страни на ЕС и неговия единен пазар и определя серия от мерки, насочени към подобряване на икономическата устойчивост на блока

Един от най-влиятелните хора, участващи в дебата за конкурентоспособността на ЕС и ролята на частния сектор в трансформацията - Енрико Лета, идва за първи път в България. Бившият италиански премиер и настоящ президент на института Jacques Delors ще участва в най-голямата среща на високо ниво за зелената трансформация в Централна и Източна Европа Green Transition Forum 5.0. Събитието ще се проведе от 16 до 20 юни в София, a част от него ще бъде и ексклузивна среща със специална VIP вечеря с Енрико Лета, на която ще се съберат водещи фигури от бизнеса, институциите и европейските среди.

ЗАПАЗЕТЕ ВАШЕТО МЯСТО >>

През април 2024 г. Лета публикува своя доклад за бъдещето на единния пазар на ЕС "Повече от единен пазар". В него той идентифицира много от най-неотложните проблеми на блока и дава предложения за решаването им - от високоскоростни железопътни линии, инвестиции в космоса и по-унифициран здравен сектор до по-ежедневни усилия за подобряване на законодателните процеси на ЕС.

Докладът е изготвен след проведени над 400 срещи в 65 европейски града със стотици експерти. Един от основните призиви към ЕС в него е постигането на "баланс между конкурентоспособност, стратегическа независимост и справедливи глобални условия, избягвайки налагането на вредни регулации и насърчавайки стратегически партньорства, основани на добре обосновани политики".

Ключови аспекти на доклада:

Съюз на капиталовите пазари

Най-ключовият и най-важен принос на доклада са предложенията на Енрико Лета за развитие на съюза на капиталовите пазари - сега наричан съюз на спестяванията и инвестициите. Докладът предлага например нов пенсионен продукт с автоматично записване в целия ЕС и засилване на надзора на финансовите пазари на европейско ниво чрез Европейския орган за ценни книжа и пазари. Той също така препоръчва хомогенизиране на дълга на ЕС - така че облигациите, емитирани от Европейската комисия, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейския механизъм за стабилност (ЕМС), да не се диференцират на пазара, а вместо това да се предлагат на пазара като един продукт.

Лета предлага и създаването на Европейски бизнес кодекс, който би функционирал като 28-ми режим, за да даде на фирмите алтернатива на спазването на съществуващите национални кодекси и да позволи по-бърза европеизация. Това би позволило на държавите да запазят собствените си национални кодекси, като същевременно предоставя привлекателна алтернатива на европейско ниво, която фирмите биха могли да изберат да възприемат - и би намалило правната сложност за инвеститорите на капиталовите пазари във фирми от ЕС.

Свобода на иновациите

Енрико Лета предлага разширяване на свободите на единния пазар - движение на капитал, труд, стоки и услуги - така че да обхванат свободата на научните изследвания, данните, знанията, компетенциите, иновациите и образованието.

Изправен пред демографски насрещни ветрове, бъдещият растеж на производителността в ЕС ще трябва да разчита много повече на създаването на иновации и нарастващото използване на технологии в целия Съюз. Според Лета ЕС трябва да намали зависимостите си - включително в области като изкуствения интелект, където повечето доставчици са от САЩ - и да разшири своето "намаляване на риска" до нови сектори.

Лета подчертава силната и трайна роля на публичния сектор - например, върху използването на отворена публична инфраструктура и споделянето на данни. Основното му предложение за частни инвестиции е те да бъдат съобразени с "принципите на отвореното знание". Той също така приветства редица скорошни цифрови регламенти на ЕС - като Общия регламент относно защитата на данните, Закона за цифровия пазар, Закона за цифровите услуги, Закона за изкуствения интелект, Закона за данните и Закона за управление на данните - като "ключови стъпки" в цифровите стратегии на ЕС.

Политика на конкуренцията

Докладът признава неспособността на фирмите от ЕС да се разрастват. Лета посочва, че европейските фирми се държат изкуствено малки поради непълния единен пазар.

Докладът също предлага хармонизиране на европейското регулиране в области като разпределението на радиочестотния спектър и правилата за запазване на данни - отбелязвайки, че по-хармонизираните правила биха могли да помогнат за насърчаване на европейските фирми да натрупат мащаб, като работят в целия ЕС. Лета изключва искането към държавите членки да прехвърлят търговете за радиочестотен спектър на Комисията.

Според бившия италиански премиер пътят към единен телекомуникационен пазар е политиката в областта на конкуренцията активно да помага на фирмите от ЕС да се разрастват. Той намеква, че Комисията трябва да третира пазарите в някои сектори като общоевропейски, а не като национални, когато оценява въздействието на сливане върху конкуренцията. Това би означавало Комисията да игнорира бариерите, които действително съществуват за правене на бизнес през граница.

Държавна помощ и търговия

Докладът разглежда и необходимостта от по-европейска индустриална политика. Правилата на ЕС забраняват на държавите членки да отпускат субсидии на собствените си компании. Но Комисията многократно е предоставяла изключения от това правило - първо, в отговор на пандемията от Covid, след това на скоковете в цените на енергията, причинени от войната в Украйна, и накрая поради опасения от изтегляне на инвестиции от Европа благодарение на големите субсидии, достъпни по Закона за намаляване на инфлацията в САЩ.

Лета признава, че публичното финансиране ще бъде от съществено значение за справяне с големите предизвикателства пред Европа, като зеления и цифровия преход, и че по-голяма част от това трябва да се изразходва от ЕС, а не от държавите членки, за да се поддържат равни условия.

Той също така признава, че големите държави членки засега изглежда не желаят да предадат пълния контрол върху индустриалната политика на Брюксел. Затова той предлага да се изисква от държавите членки да предадат част от националните си субсидии за паневропейски проекти. Според него ЕС трябва да харчи големи суми за зеления и цифровия преход - и това изисква индустриална политика на ниво ЕС, за да се поддържат равни условия. Докладът отбелязва и значението на подобряването на икономическите отношения със САЩ,

РЕЗЕРВИРАЙТЕ ВАШЕТО МЯСТО >>