Масови съкращения в автомобилния гигант "Форд", 4000 души остават без работа

Масови съкращения в автомобилния гигант "Форд", 4000 души остават без работа

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Ford обяви, че ще съкрати около 14% от работната си сила в Европа, което се равнява на 4000 работни места, поради значителни загуби през последните години, съобщава CNBC.

Сред основните причини са слабото търсене на електрически превозни средства (EV), липсата на правителствена подкрепа за прехода към електромобилност и засилената конкуренция, особено от китайски конкуренти.

Повечето съкращения ще бъдат извършени в Германия и Обединеното кралство -  страни, където автомобилната индустрия играе съществена роля.

Решението е тежък удар за икономиката на Германия, най-голямата в Европа, която вече се справя с проблеми като затварянето на заводите на Volkswagen и търговското напрежение между Китай и Съединените щати.

В Германия продажбите на електрически превозни средства са паднали с 28,6% през първите девет месеца на тази година, на фона на премахването на държавните субсидии за електромобили през декември 2022 г.

Ford поиска от германското правителство повече инвестиции в инфраструктура за зареждане, финансови стимули и ясни политики в подкрепа на прехода към електрически превозни средства.

В писмо до властите в Берлин главният финансов директор на компанията Джон Лоулър критикува липсата на ясен дневен ред за подкрепа на електрическата мобилност.

Съобщението на Ford идва на фона на общи проблеми в европейската автомобилна индустрия, която е изправена пред спад на продажбите от 6,1% през 2023 г. За Ford спадът е 17,9% за същия период.

Европейският съюз също така наложи мита върху електрически превозни средства, произведени в Китай, обвинявайки китайското правителство в несправедливи субсидии, които вредят на конкуренцията.

Ford продължава процеса на преструктуриране в Европа, който включва затваряне на завод в Саарлуис, Германия, през следващата година и други съкращения на персонал. Компанията също така обяви 3800 съкращения през февруари 2023 г. Настоящите съкращения на персонала трябва да приключат до края на 2027 г.

Тази ситуация подчертава основните предизвикателства, пред които е изправена световната автомобилна индустрия в период на преход към електрически превозни средства и засилване на конкуренцията.

Източник: "Труд"

 

 

Коментари

  • да оставим другото настрана

    21 Ное 2024 17:30ч.

    Бърз тест. Уринирайте върху двг и електрика. Сравнете резултатите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тока не е зле

    21 Ное 2024 17:31ч.

    Стига да има кабел

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    21 Ное 2024 18:36ч.

    Found On Road Dead - FORD !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Водка Томова

    23 Ное 2024 14:16ч.

    електрокарите имат вид на сапунерки, грозни и опасни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • създателят на индустриалната поточна линия

    21 Ное 2024 17:46ч.

    Канибализмът срещу свръхконцентрираната в немския свят европейска индустрия продължава с пълна сила. Излишно е да ви казвам коя е иноконтиненталната сила, която си спасява осRания дирник с подобен канибализъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    21 Ное 2024 17:57ч.

    Скоро господата европейци ще идват на слънчака да мият чинии

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станислав

    21 Ное 2024 19:29ч.

    Ще им бъде много трудно да се справят с непалската конкуренция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • добре де

    21 Ное 2024 19:48ч.

    Вие бихте ли яли от посуда мита от непалци? Как да върви туристическият бизнес?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мужик

    21 Ное 2024 22:37ч.

    Демек ще ти станат колеги. Вие си задайте въпроса какво ще работи тая част от крепостните /30 %/, което сега работи във военните заводи. Какво ще правят крепостните като се върнат от фронта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мухахахахаха

    21 Ное 2024 23:22ч.

    Интересно защо клошар като Мужика се е загрижил за работещите хора мухахахха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бармалей

    22 Ное 2024 19:00ч.

    Дедо викаше - рани войската, да не раниш чужда!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бармалей

    21 Ное 2024 20:23ч.

    На ората непалци гъзовете им до връо на свето качват (и свалят)... Ние тука ени чинии не щеме да им делегираме.... Срамота!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха ха ха

    21 Ное 2024 22:32ч.

    Това изкърти

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия

    21 Ное 2024 22:00ч.

    "Сред основните причини са слабото търсене на електрически превозни средства (EV), липсата на правителствена подкрепа за прехода към електромобилност и засилената конкуренция, особено от китайски конкуренти." Наркуманцити не обичат конкуренцията и липса на парична помощ от държавата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Ное 2024 22:37ч.

    Сегодня всюду обсуждают ребрендинг автомобильной компании Jaguar. https://rutube.ru/video/335e6ab76b2c6d7693c59bd4af61e4f5/?r=plemwd

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трябва да се мисли какво можем да краднем за нас

    22 Ное 2024 6:31ч.

    Част от стотиците хиляди работници изхвърлени от автомобилните заводи в европа могат да бъдат привлечени у нас. България не произвежда краен продукт, но тук има производство на части за автомобилната индустрия. Трябва да се замислим за китайските инвестиции, Унгария в момента се ориентира правилно, отварят заводи на BYD. Турция също се очертава да бъде производител на коли с китайски марки. България пак стои пасивна и чака нещо да и се случи. А то в момента се случва - огромно преразпределение на хора с полезни умения, за които работодателите в България дълго време ревяха, че не съществуват. Да, лесно е да подбиваш пазара на труда с евтина работна ръка от Азия и от това всички губим, защото това не са хора които предлагат нещо ново, а просто същото на по-ниска цена. Отделно парите които изработват, колкото и да са малко, не остават нито в европейската, нито в българската икономика. 90% от тези едва ли ще се задържат дори няколко години. А на немските специалисти има какво да предложим, за да ги задържим за постоянно. У нас се живее евтино, имотите са евтини, данъците са ниски, а доходите на висококвалифициран персонал са прилични спрямо средноевропейските, като вземеш предвид високия стандарт и разходи за жилище на запад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи