Българите работят най-малко допълнителни часове в ЕС

Българите работят най-малко допълнителни часове в ЕС

Следвайте "Гласове" в Телеграм

В България се полагат най-малко допълнителни часове труд от всички страни в Европейския съюз, показват данни на Евростат, публикувани по повод днешния Международен ден на труда - 1 май.

У нас делът на служителите, работили над 49 часа седмично, е 0,4 на сто. След нас с най-малко допълнителни трудови часове са Литва и Латвия - с по 1,1% работещи допълнително. В страните от ЕС Гърция има най-висок дял на работници с допълнителни трудови часове - 11,6%, следвана от Кипър - 10,4% и Франция - 10,1%.

Данните на Евростат показват, че през 2023 г. 7,1% от заетите в страните от ЕС са се трудили повече часове на основното си работно място. Увеличените трудови часове се отнасят за онези служители, които обикновено работят по 49 часа или повече на седмица, уточняват от европейската статистическа служба.

По-висок е делът на самостоятелно заетите лица, трудили се повече часове - 29,3 на сто от всички самонаети служители - в сравнение с наетите лица - 3,6 на сто от всички заети лица.

Продължителното работно време е по-често срещано при квалифицираните работници в селското, горското и рибното стопанство (27,5% от всички квалифицирани работници в селското, горското и рибното стопанство) и мениджърите (21,9%), отчитат от Евростат.

От всички останали професионални групи средно 7,3% работят повече от 49 часа на седмица, показват данните. 

Източник: segabg.com

 

 

Коментари

  • Щото никой честен час'ник не плаща пари за извънреден труд

    01 Май 2024 19:35ч.

    Абе вий за пазарна икономика не сте ли чували? Уж сте европейци 😀

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    01 Май 2024 20:37ч.

    "Гърция има най-висок дял на работници с допълнителни трудови часове - 11,6%,..." Гърчолята го докарват от калем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    01 Май 2024 20:49ч.

    По-точно е да се каже, че в България просто не се плащат допълнителните часове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • nan

    01 Май 2024 22:07ч.

    я се таковайте с тия статистики - омръзна ми да слушам как българина не работел или имал нискл кпд. отидете в италия или вече споменатата гърция - не можеш да схванеш тия в туобще бачкат ли или с какво работно време са. копенхаген - същата работа. в западна по Коледа гладен ще останеш - нищо не бачка. тук се работи 24/7. няма празник, няма делник. ебете се в гъза с тия "новини".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    01 Май 2024 22:44ч.

    Към авторите на тая "статистика". Колко се плаща на час РЕАЛНО за една и съща работа в България, в Германия и в Дания да речем? Какво РЕАЛНО може да се купи с парите за един час работа в България, Италия и Франция СЛЕД като се извадят от ставката данъците и осигуровките? Какво е заплащането в България, Италия и Словакия да речем на т.н. свободни творчески професии- хората, които според българите "не работят"? Пояснявам- библиотекари, музейни работници, архивисти, цигулари? Колко са ИСТИНСКИ ЧЕСТНИТЕ проверки- и съответно наказания- за спазване на трудовото законодателство за един месец да речем? Отговарям на част от въпросите. От личен опит. И от позицията на работодател в тази страна. Да, аз давам работа на "някакви си" педесетина човека и все пак. Ето какво е положението. От моята камбанария. В България 99, 9% от работодателите ЛЪЖАТ работниците си. Съвсем съзнателно. Поради която причина работниците отвръщат със същото. Излизат в "болничен", за да слеят почивни дни, правят всичко възможно да не работят не само на празници като хората- просто хората са наясно, че се заплаща неравнопоставено и по странни критерии. Кажете ми, коя точно причина оправдава заплата от 8 000 лева за готвач в нам къв си ресторант срещу 1500 заплата на учител, 2300 на хирург, 1800 на пожарникар? 8 000 за рязане на марули. Пък после се чудите защо едно и друго. Заплатата на библиотекар в университетска библиотека, главен експерт е ПОД 1000 лева. В Румъния същата заплата, стартова е 4000 ЕВРО. В Унгария- 6. До тук мисля да спра. От позицията на работодател ще кажа и друго. 99% от хората в страната- дори такива на които се плаща добре и редовно- ОТКАЗВАТ да се развиват, да учат допълнително, да усвояват нови умения, да стават по- добри. Отказват. Категорично. И това е огромен проблем. Но това също е част от големия проблем с отношението на работодателите. И за финал- чутовната "трудова" инспекция. Това са едни мили хора, които идват и ти казват- дай едни хикс пари и оправяме всичко. Пък после- не работели хората. А защо да работят? Кой ги защитава? И за финал- написалите тая "статистика" да опитат да си купят един хляб в Берлин, Виена или Брюксел в петък след 18 часа или в събота или неделя. Един хляб. Ако няма наблизо турски квартал или арабска фурна- гладни си умирате. Това е положението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • знаете ли че

    02 Май 2024 1:34ч.

    Логично, като затрита икономика и потребление, има излишна работна ръка. Особено не високо квалифицирана, квалифицираната пък се търси но евтино, та ги карат повече часове и по трудно се укрива - по светли сектори - по-млко сива икономика. Да, тази статистика доказва, че българският бизнес няма нужда от кадри, дори съкращава. Иначе 2022 г. европейската статистика казва, че българинът работи най-много седмично. Българинът работи 2000 часа годишно, в Германия средно се работи 1400 часа годишно. България на последно място в статистикта, работят на непълна заетост са 11%, в Германия са над 40%, в най-развитите в ЕС и Британия са над 40%. Полша 25%, Чехия 28%.. така борят безработицта. НО С ДВЕ ДУМИ: Ако имаш нужда от кадри, дефицит, ще плщаш на наличният персонал за да покрие нуждите. Щом не го правиш, значи имаш излишък от персонал, и затова заплатите са малки и българите търсят нещо в чужбина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха

    02 Май 2024 8:42ч.

    И защо човек трябва да работи извънредно? Да не говорим

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха

    02 Май 2024 8:45ч.

    Да не говорим, че в ресторантите хората работят извънредно, но без да се пускат документи затова. Там им плащат на час, така че се работят много повече часове от заявените по договор. Отделно доста хора работят и на две места. Всъщност, добре е човек да има повече време за семейството, защото колкото повече извънреден труд, толкова повече необгрижени деца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sitbull

    02 Май 2024 9:10ч.

    Защо "над 49 часа седмично"? Според българскто трудово законодателство, официалната нормирана работна седмица е 40 часа (8 часа/5 работни дни). Така че ако някой работи по 1 час извънредно всеки работен ден (45 часа) пак е работил извънредно, но не влиза в тази статистика. (тези допълнителни 5 часа обикновено не са заплатени...)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кодекс на труда, чл. 143 и 144

    04 Май 2024 11:08ч.

    Извънредният труд в България е забранен!!! Може да се полага само при изключителни случаи, които са подробно описани в Кодекса на труда - https://lex.bg/laws/ldoc/1594373121.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи