Зачестяват фалитите в соларната индустрия

Зачестяват фалитите в соларната индустрия

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Поредица от големи фалити във фотоволтаичния бизнес започна тази година. „Залязоха“ някои от най-големите имена в бранша, а анализатори прогнозират, че ще видим още банкрути.

Американската соларна компания SunPower Corp. подаде заявление за банкрут. Представители на фирмата побързаха да успокоят обществеността, че „ситуацията не засяга слънчевите панели с марката SunPower“, които са проектирани, произведени и продавани от Maxeon Solar Technologies в Европа и другаде по света.

„Освен името на продуктовата марка, няма съществуваща връзка между Maxeon и SunPower Corporation“, каза говорител на Maxeon Solar.

„SunPower се сблъска с тежка криза на ликвидността, причинена от рязък спад в търсенето на соларния пазар и неспособността на SunPower да получи нов капитал“, заяви Матю Хенри, главен директор по трансформацията на SunPower.

Фактор за случилото се е и това, че фотоволтаичната индустрия в Съединените щати изпитва затруднения през последните две години, тъй като нарастващите лихвени проценти и регулаторните промени намалиха стойността, предлагана на клиентите. Търсенето намаля, а нарастващият излишък от наличности постави допълнителни предизвикателства за инсталаторите.

SunPower се присъедини към Titan Solar Power и Sunworks като публично търгувани соларни компании, които банкрутираха в последните месеци. Titan Solar приключи работа през юни и освободи служителите си. Sunworks преустанови работа през февруари.

Още 12 други американски соларни компании са фалирали в последните месеци: MC Solar, Harness Power, NM Solar Group, ASA, Kuubix Energy, Erus Energy, Infinity Energy, Suntuity Renewables, ADT Solar, Vision Solar, Solcius, Kayo Energy и iSun.

Извън САЩ също се наблюдават фалити на соларни бизнеси. Например, в края на юли немската Priogo обяви несъстоятелност. Преди броени дни друга немска фирма, Bosswerk, също „потъна под повърхността“.

През февруари банкрутира швейцарската Meyer Burger. Датският производител Exasun обяви фалит през януари. През декември окончателно затвориха врати немската Eigensonne и австралийската Energetica Industries.

Успоредно с това често се чуват и вести за закриването на заводи на водещи брандове в индустрията. Фалираха и някои производители на техника, свързана със соларните инсталации – например инвертори и батерии.

Тази мрачна поредица от фалити не е неочаквана. По време на изложението Intersolar в Мюнхен тази година анализаторите на BloombergNEF намекнаха, че има основание да се готвим за подобна серия. Невероятно ниските цени на полисилиция и огромният свръхкапацитет няма как да не дадат отражение, коментира Джени Чейс, соларен анализатор в BloombergNEF.

Според нея, през настоящата година ще има достатъчно полисилициев капацитет за производство на 1,1 TW слънчеви модули, но глобалното търсене на панели се очаква да достигне около 585 GW. „Това е доста огромна делта“, каза тя. През следващата година някои от фирмите в бранша ще изчезнат.

Наред с това слънчевата индустрия трябва да се подготви за серия от „механизми за отрицателна обратна връзка“, като например отрицателни цени и излишък от слънчева енергия.

Налице са предизвикателства при вземането на заеми за соларните компании, казват наблюдателите от SolarInsure. А много от бизнесите в сектора обикновено разчитат на заемен капитал, за да финансират своите дейности и проекти.

Повишаването на лихвените проценти в САЩ значително увеличи цената на капитала им. Този скок в разходите за оборотен капитал натовари техните финансови ресурси, което пък доведе до проблеми с паричния поток и, за някои, несъстоятелност.

Източник: technews.bg

 

 

Коментари

  • Ами почвайте да правите качествени монокристални(инни), Made in Germany, Japan or USA, със стогодишна абсолютна издържливост и на цена 10 долара за киловат инсталирана

    11 Авг 2024 16:40ч.

    и пазарът ще шурне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    11 Авг 2024 18:50ч.

    Слънцето ако фалира, тогава я втасахме !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ковачев

    11 Авг 2024 21:57ч.

    Германците с перки , ще правят солари.... Перпетум Мобиле.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    13 Авг 2024 1:14ч.

    Тези, които са си купили соларки ще духат, от духането ще се завъртят перките от въртенето на перките ще избягат облаците, ще огрее слънце и цикълът се затваря.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Американската соларна компания SunPower Corp."

    11 Авг 2024 16:47ч.

    Американска друг път. Американски им е само пръдлив планктон. И цените. Стоката е "от пръдня – боя". Китай и прочее занзибар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ФОКУС БОКУС

    11 Авг 2024 18:29ч.

    Големи пари за големи шарани. Зелената сделка си е за зелен хайвер , който не е разбрал да си купи ТЕСЛА и соларен парк да я храни, дават и сандък за закопаване на СО2 като бонус.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вземи заем за соларка

    12 Авг 2024 5:34ч.

    От банка, пък ограби населението. Слънцето храни Банката, а масрафа го плаща народеца. Тук зелен е само този, който дава зелника.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуряк

    12 Авг 2024 9:56ч.

    А - ха - ха . Соларната индустрия в Европа и Северна Америка отдавна е изгърмяла . Вие вижте какво става с автомобилната индустрия . Китайските акули вече правят кръгове около Стелантис и Нисан , които са в технически фалит . Единственото спасение е поредният транш от правителствата . Само да отбележа , че въпросната Стелантис е собственик на 20 - на марки автомобили , между които Фиат , Опел , Пежо , Алфа Ромео , Ланча , Мазерати , Воксхол , Крайслер , Рам , Додж , Ситроен , Джип и още няколко . Вече единственият въпрос , който стои е дали цялата компания ще бъде прилагана и след това реструктурирана от Китайците или те ще си изберат да купят и запазят само тези брандове , които имат някакъв шанс да оцелеят . Нисан е в същото крайно тежко положение и на него единствената му надежда е да бъде купен някоя Китайска компания . Ето и един американец , който пищи , че навярно почти всички заводи в Северна Америка ще хлопнат кепенците : https://youtu.be/a3eWgbsgL0E?si=kHxUW4YiU-BHM91h.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Птибурдуков

    12 Авг 2024 15:26ч.

    Сравнение на G класа AMG с китайския му еквивалент: https://www.youtube.com/watch?v=IK-EJT14TXc&t=349s

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуряк

    12 Авг 2024 10:07ч.

    Дачков , като сме на технологична вълна да попитам вярно ли е , космическият кораб на Боинг , Старлайнер , който трябваше да стои прикачен към международната космическа станция около една седмица сега е отложен за връщане чак към средата на Февруари ? Вярно ли е че Боинг отначало са лъгали , че имат проблеми само с изтичането на Хелий , а сега се оказва , че и двигателите не им работят, а оня ден , че и софтуера им не работи и трябва да се пренапише , защото не позволява на кораба да се откачи от ме народната космическа станция в автоматичен режим . Заради него се отлага полет на Спейс Екс засега до средата на Септември . Вярно ли е че НАСА се чуди кого да моли , да върне космонавтите или Спейс Екс или Руснаците .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Саботин

    12 Авг 2024 10:14ч.

    Бавно и полека огромният сапунените балони на соларната енергетика ще се спукат и на двата ще останат богаташите натрупали милиарди от лъжата "безплатна енергия от слънцето" и планините скрап по соларните паркове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи