САЩ, всички държави - членки на ЕС, и 32 държави извън ЕС обявиха декларация за бъдещето на интернет. Украйна също е сред подписалите споразумението. В документа са очертани приоритетите за "отворен, свободен, глобален, оперативно съвместим, надежден и сигурен" интернет. В него се изтъкват цели като достъпност, неутралност на мрежата и премахване на незаконно съдържание, без да се ограничава свободата на словото, въпреки че се предлагат малко конкретни подробности за постигането им.
"Обединени сме от вярата си в потенциала на цифровите технологии за свързаност, демокрация, мир, върховенство на закона, устойчиво развитие и упражняване на правата на човека и основните свободи", гласят първите редове на документа от 3 страници. В същото време в декларацията се посочва, че "достъпът до отворен интернет се ограничава от някои авторитарни правителства и онлайн платформи, а цифровите инструменти все по-често се използват за потискане на свободата на изразяване и отричане на други човешки права и основни свободи.
В декларацията се подчертава, че интернет трябва да бъде децентрализиран и глобално взаимосвързан и че държавите трябва да се "въздържат от подкопаване на техническата инфраструктура, необходима за публичната достъпност и целостта на интернет. Това е негласно отхвърляне на интернет, който е фрагментиран от държави, забраняващи отделни услуги и спиращи достъпа до него. Става дума за Китай и Русия, които, между другото, не са подписали Декларацията за бъдещето на интернет. В същото време това противоречи на неуспешните искания на Украйна да изключи Русия от глобалните услуги в областта на домейните.
В същото време Министерството на цифровите технологии на Украйна твърди, че сътрудничеството с водещите държави ще помогне за противодействие:
- Разпространението на дезинформация и неточна информация,
- злонамерена кибердейност,
- ограничен достъп до интернет,
- незаконно наблюдение и др.
Подписалите споразумението страни се съгласяват също така да спазват принципите на неутралност на мрежата и "да се въздържат от блокиране или ограничаване на достъпа до законно съдържание, услуги и приложения в интернет".