Кристалина Георгиева: 40% от глобалната заетост е засегната от изкуствения интелект

Кристалина Георгиева: 40% от глобалната заетост е засегната от изкуствения интелект

Снимка: ТАСС

По-нататъшното развитие на изкуствения интелект (КК) може да доведе до по-малко работни места, както и до увеличаване на неравенството в света. Такива оценки дава управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в блога си на сайта на финансовата институция, съобщава ТАСС.

„ИИ ще повлияе на почти 40% от работните места по света, заменяйки някои и допълвайки други. Нуждаем се от интелигентен баланс на политиките, за да оползотворим неговия потенциал. Ние сме на прага на технологична революция, която може да повиши производителността, да ускори глобалния икономически растеж и да повиши доходите в световен мащаб. То обаче може да доведе и до загуба на работни места и увеличаване на неравенството“, подчерта Георгиева.

Според нея въздействието на развитието на ИИ върху глобалната икономика е „трудно за прогнозиране“, защото ще се случи по „много сложен начин“. „Констатациите са поразителни: почти 40% от глобалната заетост е засегната от ИИ“, добави ръководителят на фонда. С влиянието на изкуствения интелект върху висококвалифицираните работни места, продължи Георгиева, „страните с развити икономики са изправени пред по-големи рискове“, както и по-големи възможности в сравнение с нововъзникващите пазари и развиващите се икономики.

Подобна ситуация, добави Кристалина Георгиева, може да увеличи неравенството в света. „В повечето сценарии изкуственият интелект вероятно ще влоши общото неравенство, което е тревожна тенденция, която политиците трябва да предотвратят, за да попречат на технологията да увеличи допълнително социалното напрежение“, каза Георгиева.

Източник: ТАСС

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Коментари

  • У чен

    15 Яну 2024 9:11ч.

    Нека да ви насоча вниманието към един ефект, наречен сингулярност: изкустевния интелект става все по-"умен", а хората все по-глупави. Особено в метрополитните гета, където хората са превърнати в биомаса, а поведението им - до задоволяване на базови нужди и справянето със изкуствено създадени проблеми. ИИ е всъщност един папагал, който повтаря заучени шаблони, копирани от поведението на все по-прости хора. При липса на духовност, на емоционалност, при абсолютна предвидимост на поведението шаблонизирането на поведението се превръща в тривиална задача за компютрите. С една дума - малоумна работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • неясна теза

    15 Яну 2024 9:32ч.

    При изкуствения интелект има хипертрофия по-скоро на регулярност; напротив, сингулярността е крайната точка на рефлексивността, която пък няма нищо общо с изкуствения интелект, а само с естествения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • У чен

    15 Яну 2024 9:41ч.

    Мисли, мисли, още можеш. Баш сингулярност наблюдаваме с ИИ и ЕИ. И скоро ще се разминат, що се отнася до модерните метрополитни гета - лаборатории.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • екс-телект

    15 Яну 2024 10:15ч.

    Ако е така, както казваш, значи фокусът на удържането на биващо не е откъм най-конкретното - субекта на опита. Обаче не е така. Удържането на реалност никога не е аналитично (а ИИ е плод именно на нескончаем анализ), а синтетично. ИИ е фантазъм, симулакрум и никога не може да пред-извиква сингулярност. Сингулярността е плод само на трансценденталната синтеза откъм жив и свободен субектна опита.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • попр.

    15 Яну 2024 10:16ч.

    *субект НА

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • У чен

    15 Яну 2024 10:33ч.

    Ако А е А, а Б ебе, може може. ИИ нито е фантазъм, нито е трансцедентална синтеза. "Жив" ли или не е жив. ИИ дублира модели. Може да се замоизгражда и достига средната интелигентност на метрополитен бройлер. Това прави ли го жив и естествен интелект? Естествено, че го прави. Ей ти сингулярност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • естество-екстелигентска

    15 Яну 2024 10:52ч.

    Проблемът е такъв: той може да замени, но не може да отмени живия субект, който няма изначална идентичност и е отговорен за асамблиране и удържане на опит. Няма как да се сдобие с метод за това, защото екзистенцията е повече от методите. Екзистенцията е цялостна, фантазмите са всякога частични и заемат енергия за съществуването си от субекта, а не обратното. Ако ИИ замести ЕИ, ще се наложи след 100 години, докато разберат за какво иде реч, да се хванат с изобретяването на изкуствен екстелект, ала това съвсем го казвам в кръга на шегата, защото екстелектуалното е самият абсолютен модус на не-изоставане на живото в познание и време, хахахаха!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • более правильная механика никогда не мешает

    15 Яну 2024 10:59ч.

    Разберете, ИИ е утопия, защото няма едно-единствено за всички състояние на нещата. Това, че някои могат да бъдат накарани да вярват, че има, това няма да повлияе ни на йота на едно пробудено съзнание, което не се уеднаквява с нещата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • У чен

    15 Яну 2024 11:08ч.

    Що е то "живо"? Камъкът жив ли? Размножава ли се? Човека от маймуната ли е? А защо има и човек и маймуна? Що е то "естествен" интелект? Зомби хората по цял ден и нощ надрусани, дето само ядат и акат естествен интелект ли са .. или са по-скоро биороботи с примитивни функции. Къде е Духа в тях? А ИИ дето и сам пари вади, а само ток харчи? Хммм...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логосът

    15 Яну 2024 11:17ч.

    Не знам за други, ама за мен живо значи съзнателно. Пак ти казвам, анализът като ориентация към определено емпирично съдържание е експеримент откъм синтеза на аперцепцията. Живото е засвидетелстващото синтеза на аперцепцията. Анализът представя само апостериорни (случайни) съдържания и не е изначално отвъд формата на светови асамблаж. Тоест, няма перцепция без аперцепция, така че отпада и контрарността на противоположността между естествено и изкуствено. Това, че контрадикторното им (условно) противопоставяне се използва за някакви случайни и обстоятелствени технически цели, изобщо не брига истината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • извод: самоотписване

    15 Яну 2024 11:21ч.

    По-малко магично мислене, по-малко товарене с уеднаквявания на субектното откъм магично натоварени предмети и реликви в света.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • У чен Ик

    15 Яну 2024 11:27ч.

    Ха, що е то съзнателно? Не е ли то проста физикобиохимия? Размножаването на камъка в пясък също е физикобиохимия или не? Съзнанието е резултат, не причина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тук има апория, която не се решава с частнонаучни методи

    15 Яну 2024 11:31ч.

    Как разбра, че съзнанието е резултат? Не е ли самото това разбиране конкретна форма на съзнателно схващане? (Впрочем, предлагам да спираме тая специална дискусия или да я продължим под друга тема, защото жалката буля не заслужава чак такава чест).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как ви се струва ?

    15 Яну 2024 11:41ч.

    Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП) и дирекция „Вътрешна сигурност“ (ДВС) да имат достъп до банковите сметки на граждани и фирми, предвиждат промени в Закона за кредитните институции, предложени за обществено обсъждане

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • У чен Ик

    15 Яну 2024 11:42ч.

    Най-добре на чай, че през интернет е като близалка с целуфан. Иначе съм съгласен за тази простакеса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • У чен Ик

    15 Яну 2024 11:46ч.

    Ми как да ни се струва.. До вчера всичко незабранено от закона беше позволено, от вчера всичко неразрешено от закона е забранено - двете лица на една и съща свобода. Да му мисли който има пари в тия сметки. Аз пари в банката нямам, а до края на януари мисля да съм си закрил и всички сметки. Кредити нямам. Кому кура че дирят там дори и аз не знам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трудно ли ви е да се изразявате на български език?

    15 Яну 2024 12:37ч.

    Не ставате за четене. Като се набутвате в лабиринта на чуждите думи, освен че сте безполезни за другите, може да се загубите в чуждите термини и да станете неопределени до уеднаквяване...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • може, ако не става дума за специфична научна терминология

    15 Яну 2024 13:01ч.

    Туй го кажи на някой медик или на някой юрист също, щото при тях почти всичко ключово е на латински, ама съм сигурен, че не те дразни. Така е в някои субкултурни области, науката си има специфичен език, който е повече или по-малко интернационализиран. Съвсем друг е въпросът за допускането на наукообразен дискурс в средства за масова информация - разбираемо е защо всичкото това дразни плебса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От плебса

    15 Яну 2024 13:13ч.

    Мислите се за полезни и умного мни, нали? Уеднаквявате се в своята безполезност и дори не го разбирате. Впрочем, в англоговорящите държави изписват рецептите и на английски, а не само на латински език. За да са полезни за себе си. Но папагалите се учат единствено да повтарят... Повтаряйте колко сте умни и колко са раздразнени от плебса. Това ще ви направи много щастливи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От плебса

    15 Яну 2024 13:34ч.

    Мислите се за полезни и умного умни, нали?....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • проучете въпроса за пренасочен оргазъм, който не обезателно е свързан с органите

    15 Яну 2024 14:31ч.

    Научната истина не винаги има нещо с ползата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    15 Яну 2024 9:19ч.

    бля бля... блажени са вярващите ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кристалина Георгиева: 40% от глобалната заетост е засегната от изкуствения интелект

    15 Яну 2024 11:53ч.

    Хехехе, ако това е вярно, то КриСталина и подобните ще са първите застрашени да останат без работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    15 Яну 2024 9:28ч.

    Сталинка е пример за хамелеонщината на комунистическата аристокрация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джони инглиш

    15 Яну 2024 11:45ч.

    Комунистката Сталинка иска да ни каже, че се задава криза при която почти половината население на запад ще остане без работа. И за да оправдаят очевидната си некадърност ще обвинят ИИ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • У чен

    15 Яну 2024 12:08ч.

    Моделът в който съществуваха метрополитните социални лаборатории се изчерпва. Т.е. в модерните книжки за икономика, пише, че ако имаме решение, но нямаме проблем, то трябва да си създадем проблем, или друго яче - да създадем търсене за нашият продукт. Това е особено популярна бизнес стратегия на запад, която води до синтетични икономически взаимоотношения. Лабораторни. Това е висша форма на ненужност. С появата на ИИ и с прогресивното затъпяване на бройлерите в метрополиите, те малко по-малко се превръщат в чиста биомаса. Хубавото е, че поне деца няма да страдат, тъй като те така или иначе не раждат, защото са еднополови кариеристи, потънали в егоизъм, алчност, себелюбие и суета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    15 Яну 2024 12:34ч.

    Каквито и изкуствени кризи да създават, пак не могат да спрат процесите на развитие... един пиклив долар не могат да съборят, защото вече не зависи от тях. Хванали са се като удавник за сламка за тъпия изкуствен интелект, който не е нищо повече от електронна енциклопедия и си мислят, че им е по силите да контролират цялото човечество! Дей тя! ?? Толкова са скучни, че чак безинтересни...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Караман

    15 Яну 2024 12:55ч.

    Предполагам, че ИИ няма да засегне "работните места" на робите в африканските мини. Новината е за т.н. средна класа, да се приготви за отслабване и последващо изчезване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    15 Яну 2024 15:29ч.

    Е, браво бе! Измъкна ми думите от клавиатирата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На снимката ясно

    15 Яну 2024 14:07ч.

    се вижда как ИИ говори в ухото на ЕН (Естествен Неинтелект).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така ще е

    15 Яну 2024 22:15ч.

    Когато плащате на умните компютърни специалисти, които се пропиват или дрогират, за да ви изпълнят плана. После те си отиват млади от този свят, а вие ще векувате с разработките им. Пример е Тесла. И евреинът бизнесмен назовал колата си Тесла, за да се подигре с умът на човека. Всеки бъдещ роб ще знае колата убиец, но няма да знае нищо за Тесла.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Манол Кехая

    15 Яну 2024 22:29ч.

    Кристалина Георгиева просто изказва неща, които са се случили, или ще се случат в близко бъдеще. Със сигурност. Тя е просто една радио точка, но изказваща реално предстоящи събития. От години беше ясно, че ИИ регулира реклама, маркетинг и новини в интернет и телевизия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи