Швеция спря разследването за взривяването на "Северен поток"

Швеция спря разследването за взривяването на "Северен поток"

Свързан текст: Как Америка извади от строя "Северен поток" - цялото разследване на Сиймур Хърш

Швеция приключи разследването на саботажа на руските газопроводи "Северен поток", които бяха взривени през септември 2022 г., каза премиерът Улф Кристерсон пред списание Time.

„Проведохме официално разследване, защото това не се случи на шведска територия, а в шведската икономическа зона. Всичко беше направено съвсем професионално и те стигнаха до извода, че не могат да обвинят никого за това. Така че е затворено за нас“, каза Кристерсон.

В края на февруари полицията в Копенхаген и датската служба за сигурност и разузнаване прекратиха съвместното си разследване на експлозиите. Според разследващите Дания няма достатъчно основания да образува наказателно дело.

Както по-рано съобщи шведската прокуратура, властите на кралството искаха да установят дали шведски граждани са замесени в инцидента и дали територията на страната е била използвана за извършване на експлозии. Тъй като разследването не откри доказателства за това, беше решено, че шведската юрисдикция не се прилага за този случай.

Швеция предаде получената информация на Германия, където, както и в Холандия, продължават да разследват случая.

Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова нарече решението на Стокхолм „международен заговор“.

„Нека ви напомня, че престъплението е извършено в специалната икономическа зона на Швеция. И причината за такава правна апатия е, че основният бенефициент на терористичната атака е администрацията на Байдън, която не скри съответните планове. Стокхолм няма нито правото, нито волята да възразява на Щатите. Всъщност говорим за международен заговор за прикриване на тежко престъпление – терористична атака“, написа тя в канала си в Telegram.

Експлозии на газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2" избухнаха в икономическите зони на Швеция и Дания в нощта на 26 септември 2022 г. 

 

 

 

 

Коментари

  • Какво да разследват, то е ясно.

    14 Юли 2024 7:33ч.

    Злото кремълско жуже (ботоксното) се е промъкнало по тръбите и ги е зривило.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател13

    14 Юли 2024 7:39ч.

    Безжалостна разправа на англосаксонците със саксонците. Биеш ме защото ме обичаш :))).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мен

    14 Юли 2024 7:47ч.

    Никой не е очаквал друго заключение. Шведите са наведени, както и ние, както и немците, и т.н. Само унгарците си държат здраво гащите вдигнати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    14 Юли 2024 8:04ч.

    "Всичко беше направено съвсем професионално и те стигнаха до извода, че не могат да обвинят никого за това." Не могат, не искат или НЕ СМЕЯТ да обвинят никого? Щото има достатъчно коствени улики кой е извършителят или поне подбудителят... А тези коствени улики недвусмислено сочат към една бяла колиба отвъд океана...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Веска

    14 Юли 2024 8:16ч.

    Така да продължават да си разследват и бъдещите взривове на всякаквите си територии!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко направено "съвсем професионално"

    14 Юли 2024 8:24ч.

    Според критериите на коя професия? На разследващ НЕ е, на безгръбначно пълзящ пасва!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бригада 77 Бъркшайър, Хермитидж - Инфобюлетин

    14 Юли 2024 9:06ч.

    Британски учени установиха че проведеното шведско разследване е било напълно професионално и не е могло да намери каквито и да е улики или доказателства, предполагащи британска намеса във случая. Отличаващото се с най-висока професионалност шведско разследване, обаче, е открило, че е много вероятно самовзривилият се Северен Поток-2 да е свързан с отравянето на котката на семейство Скрипал и смъртта на опозиционера Навални като деталите на връзката са били предадени на германското разследване за допълнителна обработка. Британските учени са подписали декларация осъждаща виновно самовзривения тръбопровод и режима на Путин като единствено отговорни за измененията в климата и смъртта на въпросната котка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Огнян

    14 Юли 2024 9:26ч.

    не можели да обвинят никого - ами нямате ли клошари бе ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    14 Юли 2024 11:51ч.

    "НЕ МОГАТ да обвинят никого за това", защото (виновните) "НЕ им ДАВАТ да обвинят КОГОТО трябва за това".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валя

    14 Юли 2024 14:27ч.

    Ах, така лелеяния от нас Запад - нищо не е останало 🥴🤣🤣🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи