Президентът на Естония отказа да подпише закона за забрана на Естонската църква

Президентът на Естония отказа да подпише закона за забрана на Естонската църква

Източник: СПЖ

Президентът на Естония Алар Карис отказа да подпише приетия от парламента Закон за изменение на Закона за църквите и енориите, който засягаше пряко интересите на Естонската църква към Московската патриаршия. Държавният глава призна поправките за противоречащи на Конституцията на Естония.

„Московският патриархат подкопава суверенитета и демокрацията на държавите, но изменението на закона в настоящата му редакция противоречи на членове 40, 48 и 11 от Конституцията, като несъразмерно ограничава свободата на сдружаване и религия“, заяви президентът в официално прессъобщение.

Според Карис „неясното забрана на външни връзки ще създаде правни спорове и може да доведе до ситуация, в която свободите на всички сдружения, включително политическите партии, също ще бъдат ограничени“.

Държавният глава подчерта, че действащото законодателство вече предоставя достатъчни правни механизми за контрол над религиозните сдружения. „Въпросът не е в липсата на правни средства, а в тяхното използване. При необходимост съществуващите инструменти трябва да се използват по-активно“, отбеляза президентът.

Карис припомни, че Наказателният кодекс на страната определя държавната измяна като престъпление, което включва враждебно въздействие и разпространение на дезинформация с цел оказване на помощ на чужда организация. „Конституцията трябва да се тълкува в смисъл, че за забрана на сдружение не е достатъчно простото определение „ръководство“ от страна на чуждестранно лице. Такова забрана, вече поради своята неяснота, би оказала неподходящо възпиращо въздействие върху демократичното общество“, заяви президентът.

Сега законопроектът се връща в естонския парламент за доработване и привеждане в съответствие с Конституцията.
Въпреки решението на президента, министърът на вътрешните работи Игор Таро заяви, че въпросът за ограничаването на „враждебното външно влияние“ върху църквите ще остане на дневен ред. „Във всеки случай, в Естония не можем да допуснем нашите религиозни общности да бъдат ръководени от враждебни режими и организации, подкрепящи агресията“, подчерта министърът.

Припомняме, че по-рано парламентът на Естония прие поправки, насочени към ограничаване на дейността на религиозни организации, свързани с Московската патриаршия. Решението на президента Карис временно отложи влизането в сила на тези промени.

Източник: СПЖ

 

 

Коментари

  • 007

    30 Апр 2025 16:09ч.

    Това очевидно са фашистки изстъпления на чухнарите, които освен бавноразвиващи се, са и поддръжници на религиозни преследвания като в Усрайна. Аз лично съм против такива уроди да се държат в Евросъюза.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ама те в Трибалтиките, всите заедно, са на брой колкото един средноголям град в Русия, като при това поне 1/3 от тях са руснаци и едва ли са фашисти

    30 Апр 2025 16:49ч.

    Ето това, трибалтийското поведение, наричам аз Синдром на палето - колкото си по-дребен, толкова по-силно лаеш срещу сибирското хъски. От страх.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи