Захарова: С "Железния купол" Тръмп иска да превърне космоса в арена на въоръжено противопоставяне

Захарова: С "Железния купол" Тръмп иска да превърне космоса в арена на въоръжено противопоставяне

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Москва осъди днес указа за противоракетния щит, подписан от американския президент Доналд Тръмп, заявявайки, че той е насочен към отслабването на способността на Русия и Китай за ядрено възпиране, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова каза, че за Русия този ход е потвърждение на намерението на САЩ да превърне космоса в "арена на въоръжено противопоставяне".

"Ние тълкуваме това като очевидно потвърждение на намерението на САЩ да превърнат космоса в арена на въоръжено противопоставяне, на притовоборство, на разполагане на оръжия", заяви Захарова.

Тръмп подписа в понеделник указ за изграждането на американски противоракетен щит от отбранителни оръжия от ново поколение за защита от хиперзвукови и крилати ракети, както и всякакви други средства за въздушно нападение, посочва "Ройтерс".

Малко преди да подпише указа, американският президент съобщи пред републикански законодатели, събрали се в голф клуба му "Дорал" в Маями, че ще разпореди изграждането на противоракетен щит от типа "Железен купол", за да бъдат защитени САЩ.

"Железен купол" прави препратка към системата за противовъздушна отбрана на Израел, която защитава тази страна от атаки с ракети, но също и с дронове и която беше въведена в експлоатация през 2011 г. Нейната успеваемост при прехващането на ракетите и дроновете е 90 процента.

Какъв е планът на Тръмп за противоракетен щит?

Изпълнителната заповед на президента на САЩ, подписана в понеделник, дава на министъра на отбраната Пийт Хегсет 60 дни да изготви план за защита на САЩ срещу атака с балистични, хиперзвукови и модерни крилати ракети. Предложената от Тръмп система, очертана в бележката, е всеобхватна, изключително скъпа и с различна степен на техническа сложност от израелската Железен купол. Тази система защитава само малки области от ракети с малък обсег, нисколетящи и неядрени ракети. Инициативата на Тръмп се стреми да прихваща междуконтинентални балистични ракети, които пътуват 100 пъти по-далеч и седем пъти по-бързо. САЩ също са почти 450 пъти по-големи от Израел.

Вместо това заповедта на Тръмп изисква разполагането на „космически прехващачи“ – мрежа от сателити, някои оборудвани с лазери. След това се изисква разработването на друг слой прехващачи на по-ниска надморска височина, ако лазерите се провалят.

В допълнение, той изисква „способности за побеждаване на ракетни атаки преди изстрелването“ - с други думи, система, която унищожава стрелеца, а не само стрелата.

Анализаторите казват, че непропускливият противоракетен щит с космическо базиране е почти невъзможен. „Няма магическо одеяло за сигурност“, каза Том Карако, водещ експерт по ракети в мозъчния тръст CSIS във Вашингтон.

Как ще работи и какво може да струва?

За откриване, прихващане и унищожаване на балистични ядрени ракети по време на тяхната така наречена фаза на усилване, периодът от три до пет минути преди да излязат в орбита, ще са необходими лазерни лъчи, ефективни над стотици километри. В момента не съществува такава технология.

Отчасти това се дължи на „топлинно разцъфване“, при което енергията от лазера загрява заобикалящата го атмосфера и намалява мощността на лъча. Докато ефектът е малък в почти вакуума на космическото пространство, той е много по-голям, когато лъчът удари земната атмосфера.

Захранването на сателитите, които изстрелват лазерите, също би изисквало те да имат мини ядрени реактори или може би усъвършенствана система от слънчеви панели. „Това не е невъзможно, но . . . би изисквало големи изследователски и инвестиционни усилия, които не могат да бъдат завършени в краткосрочен план“, каза Фабиан Хофман, експерт по ракети в ядрения проект в Осло.

След това има разходи, които Тръмп ще трябва да убеди Конгреса да финансира.

Доклад от 2012 г. на Националната академия на науките установи, че „дори една строга и ограничена способност“ космическа отбранителна система ще изисква 650 сателита на цена от 300 милиарда долара. Той също така предупреждава, че ще бъде уязвим за антисателитни оръжия - като космическите ядрени оръжия , които Русия е разработила наскоро, според американското разузнаване.

„Базираната в космоса противоракетна отбрана многократно е била изоставяна, защото е скъпа, много предизвикателна от техническа гледна точка и лесно се побеждава“, каза Лаура Грего, директор по изследванията на Програмата за глобална сигурност към Съюза на загрижените учени.

Как биха могли да реагират ядрените противници на Америка?

Дори една умерено успешна „Междузвездни войни 2.0“ би лишила Русия и Китай от способността им за отмъщение и може да ги подтикне да се впуснат в ускорена надпревара във въоръжаването, за да запазят ядрения паритет.

„Ако една ядрена сила може да покаже, че може да се защитава, като същевременно има и способност за първи удар [за своите ядрени оръжия], това е дестабилизиращо“, каза Манпреет Сети, ръководител на ядрената програма в Центъра за изследвания на въздушната мощ в Ню Йорк. Делхи.

„Това е нападателна заплаха, която големите съперници в силата не могат и няма да пренебрегнат“, каза Ерик Хегинботам, експерт по китайските ядрени въпроси в MIT. „Намерението ни може да е отбранително. . . но каквото и да е намерението, ако възможностите са реални, това ще се разглежда като критична нападателна заплаха.

Тогава противниците биха могли да предприемат лесно достъпни контрамерки. Русия, например, може да зареди повече ядрени бойни глави на съществуващи балистични ракети или да се насочи към зони с по-слаба защита.

„Противниците биха могли просто да пренасочат атаките към множество незащитени населени центрове – което прави отбраната на избрани места стратегически безсмислена“, каза Джао.

Анализаторите твърдят, че по-трезвият подход би включвал САЩ да работят за ограничаване на стратегическите ядрени арсенали на страните - нещо, което Тръмп подкрепи в неотдавнашна реч в Давос. Междувременно конвенционалните ракетни заплахи могат да бъдат адресирани чрез усилване на системите с по-ниска надморска височина, базирани на земята или на американски военноморски кораби. Цената пак ще бъде огромна, но подобен подход ще бъде технически осъществим и потенциално ще избегне нова надпревара във въоръжаването.

„САЩ трябва да се съсредоточат върху укрепването на противоракетната отбрана от по-нисък слой, като същевременно се стремят да запазят настоящия баланс на силите в ядрената сфера“, каза Хофман.

Базираната в космоса част от програмата ще изисква изстрелването на стотици сателити носители - пазар, който в момента е доминиран от SpaceX на Илон Мъск. Въпреки че правителството на САЩ има други изпълнители, способни да изпращат сателити носители в космоса, ракетите на Мъск имат по-голям полезен капацитет, по-голям обем на полезен товар и са значително по-евтини от повечето конкуренти. Те също така се изстрелват много по-често, с едно изстрелване средно на всеки три дни миналата година.

„Много хора могат да правят пари“, каза Грего от Съюза на загрижените учени.

Ще има обаче компромиси. SpaceX вече има правителствени договори на стойност 20 милиарда долара и вероятно ще трябва да пожертва капацитет, запазен за запълване на нейното съзвездие Starlink - най-големият двигател на приходите на компанията.

Всичко това предполага, че космическата програма, която Грего описа като „фантазия“, ще бъде одобрена от Конгреса и ще продължи напред.

Източници: dnes.dir.bg, dnes.bg

 

 

Коментари

  • Ами крайно време е да престанете да им доставяте РД-180

    31 Яну 2025 14:36ч.

            

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ръждясал купол

    31 Яну 2025 15:25ч.

    "Железен купол" прави препратка към системата за противовъздушна отбрана на Израел. Нейната успеваемост при прехващането на ракетите и дроновете е 90 процента." Смях в залата. Само преди месеци Иран развенча митичната успеваемост на израелския ръждясал купол.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бахура

    31 Яну 2025 16:06ч.

    И това е за ракети самоделки, които палестинците сглобяват в гаражи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    31 Яну 2025 16:51ч.

    Рейгън с програмата за звездни войни ви разби болшевишко колхозния кенеф.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    31 Яну 2025 17:10ч.

    Така ли изглеждат нещата от контейнера,евроклошар пропаднал? Защото в момента разбит е евроклошарския ти кенеф в който ти плуваш най отгоре

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    31 Яну 2025 17:37ч.

    Железният купол е мукавян, ма златен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Star Wars program

    31 Яну 2025 19:15ч.

    Направи си справка за Strategic Defense Initiative. Говори се, че като са му го показали на Горби е казал "айде да разваляме седенката на съюза"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    31 Яну 2025 17:51ч.

    До последния от нашите световни конфликти Съединените щати нямаха военна индустрия. Американските производители на плугове можеха, с времето и според изискванията, да правят и мечове. Но сега не можем повече да рискуваме извънредна импровизация на националната отбрана. Бяхме принудени да създадем постоянна военна индустрия ос огромни размери. Добавено към това, три и половина милиона мъже и жени са пряко заети в отбранителното учреждение. Годишно харчим само за военна сигурност повече от нетния доход на всички американски корпорации. Сега това съединение на огромно военно учреждение и голяма военна промишленост е ново в американския опит. Общото влияние – икономическо, политическо, дори духовно – се чувства във всеки град, всяко щатско събрание, всяка служба на федералното правителство. Ние признаваме наложителната необходимост за това развитие. При все това не трябва да пропуснем да разберем сериозните му последици. Нашият тежък труд, ресурси и поминък са въвлечени. Така е и със самата структура на нашето общество. В съветите на правителството трябва да пазим срещу придобиването на неоправдано влияние, дали търсено или нетърсено, от военно-индустриалния комплекс. Потенциалът за катастрофално издигане на зле поставена власт съществува и ще се задържи. Не трябва никога да позволим тежестта на тази комбинация да застраши нашите свободи и демократични процеси. Не трябва да вземаме нищо за даденост. Само будно и знаещо гражданство може да принуди правилното впримчване на огромния индустриален и военен механизъм на отбраната с нашите мирни методи и цел, така че сигурността и свободата да могат да просперират заедно. Сродна и в значителна степен отговорна за обхватните промени в нашата индустриално-военна поза е технологичната революция през последните десетилетия. В тази революция изследванията са станали централни, също така са станали формализирани, сложни и скъпи. Стабилно увеличаващ се дял се провежда за, от и под управлението на федералното правителство. Днес самотният изобретател, човъркащ в своята работилница е засенчен от отряди учени със специални задачи в лаборатории и изпитателни полета. По същият начин свободният университет, исторически изворът на свободни идеи и научни открития, е преживял революция в провеждането на изследванията. Отчасти поради огромните включени разходи един правителствен договор става заместител на интелектуалното любопитство. За всяка стара черна дъска сега има стотици нови електронни компютри. Перспективата на доминация на учените на нацията от федерална заетост, разпределение на проекти и властта на парите е винаги присъстваща – и трябва да се разглежда сериозно. При все това, уважавайки научните изследвания и открития, както всички трябва да правим, трябва също да сме съзнателни за равната и противоположна опасност, че самата обществена политика може да стане пленник на научно-технологичен елит... 1961

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Блъфовете вече

    31 Яну 2025 17:54ч.

    взеха да не минават. Гащи няма, гайда иска. Тръмп ще се поизмъче и ще му висне човката. Кога тръгвахме за Марс? Специално от три месеца се върти една много скучна програма на НАСА. Балони.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитър Стоянов

    31 Яну 2025 19:15ч.

    „Дядо Тричко знае всичко: шие капи от чорапи, мели трици от мекици, върже крава със кощрява, спира влака със кривака, хваща раци със мустаци, сбира круши със ботуши, брули дюли със цървули“.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    31 Яну 2025 18:27ч.

    Има си класически текстове. Като Еклесиаст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    31 Яну 2025 19:33ч.

    Проблемът на Маша е че вече не е Антиамерика, а с претенция да е новата Псаки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не е ли по-лесно и по-евтино

    31 Яну 2025 20:20ч.

    великите сили, след като си разпределят света, да договорят тотална забрана търговия и разпространение на всички видове въоръжение и боеприпаси, в това число и конвенционални оръжия? А освободените средства да вложат в демографски мерки за белите в Европа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не, не,

    31 Яну 2025 20:31ч.

    белите са най-вредни. Просто трябва да се преселят в Африка и да станат и те черни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи