Властта не очаква засилен миграционен поток заради ситуацията в Сирия, а обратна тенденция

Властта не очаква засилен миграционен поток заради ситуацията в Сирия, а обратна тенденция

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Ситуацията в Сирия в последните дни на този етап не притеснява особено много служебния кабинет. Този извод може да се направи след изслушването в парламента на министрите на вътрешните и външните работи Атанас Илков и Иван Кондов. Те представиха пред депутатите мерките, които биха предприели при засилване на миграционния натиск от Близкия изток, като и двамата се обединиха, че такъв към момента няма.

В изслушването трябваше да участва и служебният премиер Димитър Главчев, но той не се появи в пленарната зала. Реакцията на повечето партии след края на дебата беше укорителна към Илков, който оптимистично заяви, че дори "отчитаме благоприятна за нас ситуация", след като от вчера до днес 20 души от сирийски произход, настанени в бежански центрове, са поискали да се приберат в родината си.

Засега не очакваме повишаване на миграцията и вярваме, че този процес ще доведе до обратен процес - на прибиране на сирийските бежанци и намаляване на натиска от сирийски граждани към границата на България. Това каза външният министър Иван Кондов, който бе изслушан в парламента за ситуацията в Близкия изток.

По думите му миграционният натиск от Близкия изток няма да намалее, тъй като процесите там продължават да са деструктивни. Кондов изрази надежда обстановката в Сирия да се успокои.

"Макар и падането на режима на Башар Асад да създава възможности за възобновяване на политическия процес, ситуацията по сигурността е изключително нестабилна и създава рискове за вътрешна фрагментация , прояви на екстремизъм и възраждане на тероризма", посочи Кондов.

Той подчерта, че позицията на страната ни по отношение на Сирия остава непроменена.

"Продължаваме да подкрепяме суверенитета, независимостта и териториалната цялост на сирийската държава", заяви той.

Министър Кондов отбеляза като изключително важно наличието на приобщаващ, воден от сирийците политически диалог, за да се осигури мирен и приобщаващ преход.

"Призоваваме за защита на цивилните и спазване на международното право, включително международното хуманитарно право. Настояваме за защита на членовете на всички религиозни малцинства, както и безопасността на чуждите граждани и уважението на дипломатическите представителства в Дамаск", отбеляза Кондов.

Той каза още, че българските дипломати са евакуирани от посолството в Дамаск, като в момента се намират в Бейрут.

"Все още нямаме решение за преустановяване на даването на убежище на мигранти от Сирия", каза Иван Кондов.

Според Кондов е добре да се изчака, за да се види развитието на обстановката в следващите седмици. Не трябва да си правим илюзии, видяхме, че през последните 10-15 години процесите на демократизация в региона се провалиха, коментира той. В този смисъл считам, че не е необходимо да се бърза, не сме под натиск, за да бързаме, каза Кондов и добави, че като правителство и с МВР са готови да реагират.

На въпрос дали страната ни е готова да подпомогне възстановяването на Сирия, Иван Кондов каза, че България следи много внимателно всички процеси и участва в конференциите за възстановяване на Сирия.

"Като държава имаме готовност да подпомогнем този процес, като икономика – е по-друг въпрос", заяви той.

Министър Кондов отбеляза, че бюджетът за хуманитарна помощ не е увеличаван от няколко години.

"Нека да видим как ще тръгнат процесите в Сирия, имаме сигналите за най-добри намерения, но да видим какво ще стане. Иначе със сигурност имаме готовност да подпомогнем тези процеси, включително и икономически, ако имаме съответното финансиране", заяви той.

От своя страна служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че няма промяна по обстановката по границите ни след последните събития в Близкия изток и по-конкретно Сирия.

По думите му при необходимост ще се въвеждат допълнителни сили и средства по българо-турската граница: 

"В граничното поделение на българо-турската граница в максимална степен се ползва подкрепата, оказвана от Европейската агенция за гранична брегова охрана ФРОНТЕКС чрез командироване на сили и средства. Към настоящия момент тези сили са увеличени три пъти повече", припомни министър Илков по време на изслушването си в Народното събрание.

Източници: "Дневник", БНТ, БНР

 


 

Коментари

  • >>>

    11 Дек 2024 14:36ч.

    Ами, достатъчно е да видите физиономията на тоя неандерталец, сложен на поста на вътрешен министър и всичко ще ви стане ясно, относно "държавата" ни....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Думата на годината е „ГАЛЯ ОТ ПОСОЛСТВОТО“, а „3.999“ е числото на годината!

    11 Дек 2024 15:07ч.

    С тази колониална администрация, инсталирана с помощта на принципа на отрицателния подбор, подмандатната ни територия не се нуждае от външни врагове, нали/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    11 Дек 2024 16:28ч.

    Изслушах докрай трагичното съвещание на парламента и двамата жалки министри, коита хал хабер си нямат какво предстои . Посолството в Дамаск е изнесено в Бейрут и продавача на дюнери до него има телефон, с който информира какво става наоколо. Двамата ще бъдат почерпени от Равина на София за пълно послушание. Прости политици си избират послушни служители !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    11 Дек 2024 14:37ч.

    Тези изявления показват липса на аналитични звена с професионални анализатори, познаващи ситуацият в Близкия Изток. За съжаление, същата констатация може да се направи и за Външно министерство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бармалей

    11 Дек 2024 17:00ч.

    "Правилните" емигранти наводниха Европа.Алауитите и сирийските християни са неправилни,тоест Сирия вече е свободна.Диктаторът Асад падна.Демократът Джулани от ИДИЛ ще ги "оправи".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    11 Дек 2024 20:48ч.

    тия масали ги размятат в момента из цяла аврупа. днес коментирах с един "западен" колега, според който това щяло било да стане тенденцията. защото тиранинът бил бил избягал. така били били казвали "ръководителите на опозицията в изгнание", каквото и да значи това. види се, от дрешника в ландън са спуснали едни и същи опорки навсякъде и либерастията грачи ли, грачи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    11 Дек 2024 14:38ч.

    Тези министри да обяснят ако могат как действията на Израел са свързани с тяхната обратна тенденция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 15:13ч.

    Не действията на Израел, а Ердоган насочва иждевенците към колонизация на северозападна Сирия. Може да видиш кадри по турските телевизия. При това не само трите милиона сирийци, а и сичкото сволач от Централна Азия.Факт е че инжинерите и лекарите(и не само) отдавна са в Белгия, Германия, Великобритания и Франция, а сега ползва пролетариата за колонизация на Сирия В краткосрочен план решава проблема, въпросът е че конфликта тепърва ще ескалира Иран(не Русия на Путин) едва ли е във възторг. Башка кюрдите . Плюс израелската преса от юг и да видим колко ще устискат хашемитите(които пазеха Израел от Балфур насам)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    11 Дек 2024 15:46ч.

    Съгласен съм. Имах предвид наште министри да обяснят някак си тяхната теза че няма да има бежанци а обратна тенденция. Сиреч сегашните сирийски инженери ще се върнат от Европа в Сирия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    11 Дек 2024 15:52ч.

    Израел го споменах щото той май не им вярва на новоизлюпените демократи. Впрочем бъдещето на Сирия е ясно - справка Ирак, Либия. Жалко все пак за тамошните християни живеещи там от 2000 години. Главорезът Асад ги пазеше, а сегашните новоизлюпени демократи имат друго мнение по въпроса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 16:25ч.

    Християни, арамейци, друзи, язиди...Сирия е Ноев ковчег с оцелели артефакти от преди пирамидите. История на седем хиляди години упадък(от времето на Асирия и Старото царство до сега-в сравнение с тях Рим е миг от вечността). Най-много да се пръкне нова религия. То друго района не изнася.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 16:41ч.

    Що се отнася до "главореза Асад" -ще цитирам Тома-та. Рус "сириец", монофизит, търговец у нас още от деветдесетте(не алауит, от управляващият клан)-за бащата и БААС-" нормална държава. Имаш тайна служба и съседите доносничат. Толкова много са доносите, че просто тайната служба няма време да се заеме със всеки. Инак е като в България-с парите напред, щото всички братовчеди са на държавна заплата . Но бедни няма. Проблем е ако искаш да станеш богат-има таван. Да си братовчед"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Същият.

    11 Дек 2024 16:45ч.

    ...се нервираше, като кажа че Сирия е арабска държава. Било език, не култура. Все едно да твърдиш че Ейре са англичани. Арабите били скапани камилари, а Сирия била култура кога пустинята била още тучна ливада . Всеки си има златен век, винаги в миналото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И Европа...

    11 Дек 2024 16:51ч.

    .. е сирийска принцеса от Триполи(ливански, не либийски) отвлечена и изнасилена от ахейски(арийски-индийски циганин) пират.Това са корените на цивилизацията ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Най ме е страх

    11 Дек 2024 14:40ч.

    от "нема страшно"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Снимката е достатъчна

    11 Дек 2024 14:51ч.

    Няма нужда от коментар. Дето се казва, за (интелектуално) мъртвите или добро, или нищо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    11 Дек 2024 15:01ч.

    експерт в арабскоезичната станция на BBC д-р Уайел Ауад: „В Сирия на власт дойдоха ислямски фундаменталисти, които мразят Запада, цялата западна цивилизация. Мразят демокрацията и ценностите, които се основават на християнската визия за света. А това е голям риск. По-голямата част от света не разбира какво се е случило. Тя не разбира, че ислямистките групи, които сега идват на власт, са де факто терористи. И не, аз не защитавам Асад, не защитавам този режим, но знам, че това, което се случва сега в Сирия, е преврат и връщане към свят, още по-авторитарен от този на Асад".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майна

    11 Дек 2024 15:10ч.

    Триморският ЦРУшник Мister Cash-Радев: Какъв умник ни е Наско Илков! Цял Шиши!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В Русия са много притеснени...

    11 Дек 2024 15:18ч.

    https://tsargrad.tv/articles/sirijskie-boeviki-idut-v-rossiju-za-ljudmi-gruppu-riska-oboznachil-politolog-i-chelovek-uzhe-na-krjuchke_1098506 Сирийские боевики идут в Россию за людьми. Группу риска обозначил политолог: "И человек уже на крючке" Сирийские боевики идут в Россию за людьми. Группу риска обозначил политолог Николай Севостьянов: "И человек уже на крючке". В свою очередь, Александр Беляев рассказал, как осуществляется финансирование радикальных исламистских группировок – в Сирии и других странах мира. Неожиданное усиление боевиков "Хайят Тахрир аш-Шам"* в Сирии привело к стремительной оккупации значительной части территорий на западе страны и государственному перевороту. Президент арабской республики Башар Асад был вынужден бежать в Россию, где ему предоставили политическое убежище.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кек

    11 Дек 2024 15:23ч.

    Глупости. Защо западняците веднага спряха официално приемането на сирийски бегълци? Щото няма да има желаещи ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • обратна тенденция

    11 Дек 2024 15:34ч.

    Много ясно. Десетки хиляди сирийски бежанци от Турция тръгват да се прибират по домовете си. Щяха да са още повече, ако нямаше хиляди бежанци, чиито домове са разрушени от войната /в т.ч. от "хуманните" руски бомбардировки/. Оказа се че страшните брадати джихадисти са по-малко страшни за сирийците от режима на Башар /БААС - социалистичски режим, какво да го правиш ?/ ... Тепърва ще излизат ужасии за диктатурата на Хафез и Башар Асад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тъпак до тъпака от соросиадата

    11 Дек 2024 17:16ч.

    Няма да си измисляш, щот ще ти опъваме ушите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ще си опъваш

    11 Дек 2024 18:56ч.

    Смачканите гащи от 1968-ма. Смарангясан комундел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба Пуси

    11 Дек 2024 19:16ч.

    Пасивният ПеПераст на 18:56 явно търси някой сирийски козолюб да го опъне

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    11 Дек 2024 15:39ч.

    всички сириици които от години пребивават в българия да се връщат и да си градят родината а не да философстват по медиите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    11 Дек 2024 15:39ч.

    Основните дертове на "властта" са как да дерем овцете с още акцизи, защото реална работеща икономика няма. А, и да помагаме на Зеленски

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боко

    11 Дек 2024 15:47ч.

    А защо махат посолството, да го оставят. Сега там, ще е рай на земята...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • TRET

    11 Дек 2024 15:54ч.

    Властта чака инструкции..а докато чака ----папагали

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИсакК

    11 Дек 2024 15:59ч.

    Сирия е провален адържава, както и либия,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алита999

    11 Дек 2024 16:03ч.

    Сирия е бивша държава. Както и Либия, Ирак, Югославия. Над 14 националности, религиозни общности, етноси , и като сложим и кюрдите, които си борят за собствена държава и става говна и помия. Тези всичките не се понасят и съответно нямат държава . Въпросът е пълчищата накъде ще потеглят .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 17:08ч.

    Сирия е цивилизация. Провали се БААС. И Сирия не е границите по ООН.Тепърва ще се решава кюрдският въпрос, еврейският, салафитите и монархиите в Залива с шиитското малцинство(на места до 50 процента), Ливан,Кавказ, Иран...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 17:11ч.

    Проблемът е че не че сме границата, а че сме ничия земя. Спорът е Мамин или Костоваците на седмият ден

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • LandLord

    11 Дек 2024 19:10ч.

    България не е ничия земя . Проблемът ти е , че си на гости , а не на собствена земя. България си има собственици - българите. Аз и много други като мен притежаваме земята си , лично. Платена е с човешка кръв. Има ли някой излишни тонове кръв ?!? Няма желаещи. Плюс това земята ни не се продава . Светли празници и умната със пиенето !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Може да си прав

    11 Дек 2024 22:00ч.

    Ни цялата ни професионална армия не може да удържи рубежа между Сливен и Ямбол за 12 часа и без дронове по норматив .Предполага се че се бият кат самураи...дали!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Abigeil

    11 Дек 2024 21:05ч.

    Сирия е Титаник, който всеки момент ще връхлети айсберга. Сирийците празнуват какво, от държавата им нищо не остана., израелците унищожиха всичко. Какво ще управляват новоизлюпените демократи с брадите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сирия.,

    11 Дек 2024 22:04ч.

    Не е Сирия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 22:07ч.

    m.youtube.com/watch?v=SNocyz1NRjA Всъщност е еврейска песен от Сицилия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 22:16ч.

    https://m.youtube.com/watch?v=PEp711KyvgI

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Според българския безпристрастен AI

    11 Дек 2024 22:51ч.

    "Властта не очаква засилен миграционен поток заради ситуацията в Сирия, а обратна тенденция" т.е. масирани потоци от европейци-емигранти от Европа към Сирия! Абсолютно верно! Имаме сериозни сателитни индикации, че голями групи от хиляди парижани, лондончани, мадридчани, римляни, софиянци и берлинчани са си стегнали багажа и се гласят масово да емигрират в Сирия! 98% от гражданиете на Монако, Монте Карло, Люксембург, целия Сен Тропе, Виадуц, баровските софийски квартали Банкя, Бояна, Симеоново, Манастирските ливади, Бистрица и Княжево са подали групови заявления за спешно приемане в Сирия като икономически емигранти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    11 Дек 2024 22:59ч.

    Тия двамката на снимката, по принцип нищо не очакват!!! Като ги гледам и ние нищо не очакваме от тях!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    11 Дек 2024 23:30ч.

    Викат...водата почва да тече нагоре, а?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи