Васил Велев: Компенсацията за ток на бизнеса да е бърза, за да не влияе на инфлацията

Васил Велев: Компенсацията за ток на бизнеса да е бърза, за да не влияе на инфлацията

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Програми за компенсиране на високите цени на тока трябва да действат автоматично, защото забавянето води до вдигане не инфлацията. Това предупреди председателят на АИКБ Васил Велев в интервю пред БНР.

Цените се покачиха бързо в началото на второто полугодие, а програма за компенсиране имаше за първото полугодие, но не се наложи да се използва, коментира той днешното решение за получаване на компенсации за ток над 180 лв. за киловатчас. 

"ЕС като нашата, мила Татковина се занимава с второстепенни въпроси и конкурентоспособността на европейската индустрия не е на дневен ред. Става дума за абсолютен дисбаланс в рамките на ЕС. Проблемът трябва да се реши, но не сме оптимисти, че бързо ще стане. Затова програми за компенсиране на  надвзетото да действат автоматично, за да не се натрупват такива задължения и напрежение, които отпушват инфлацията", категоричен е Велев.

И даде пример с 2021 г.:

"Закъсняхме с програмата компенсиране и затова имахме по-висока инфлация от другите страни, и затова не сме в еврозоната."

Парите ще бъдат бързо преведени на бизнеса за юли и август, а за септември ще влязат директно във фактурите.

"Ние казахме, че имаме Европа на 3 скорост, Северна с 4 пъти по-ниски цени, Западна с 2 пъти по-ниски, отколкото са в Източна Европа. Причината са няколко и се наслагват. Не е само, че Украйна от нетен износител се превърна във вносител, въпреки че и това играе роля. Няма достатъчна свързаност на пазарите, въпреки че трябва да е еднаква цената в Европа, това води до влошаване на конкурентоспособността на компаниите в Източна Европа и подклажда инфлацията", каза Васил Велев.

Той обясни, че програмата на правителството не е била нотифицирана от Брюксел, "защото не бяха включени мрежовите оператори и ЕРП-ата, сега са включени и това прави програмата утвърдена от Брюксел". 

Необходимият финансов ресурс ще се вземе от Фонда на енергийната система.

"Защото, когато се компенсират всички по един и същи начин, не е държавна помощ. Ако се беше забавила компенсацията още малко, щеше да действа на инфлацията, защото компаниите започват да калкулират тези по-високи цени в стоките и услугите", каза председателят на АИКБ.

Той припомни, че румънският министър на енергетиката е поискал Брюксел да плати сметката, защото в случая разликата ние си плащаме със свръхпечалбите. "Несправедливо е да плащаме цялата сметка", каза Велев.

И допълни, че индустрията е със спад 19-и месец, икономиката ни е на изкуствено дишане с взетите заеми и с дефицити, които правим в бюджета.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Васил Велев в предаването ''Нещо повече'' може да чуете тук.

Източник: БНР

 

 

Коментари

  • Какво стана с пазарната икономика и пазара регулатор бе, приватизатори?

    18 Sep 2024 18:07ч.

    На къра на бели фарове. До девето коляно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на карабаир

    18 Sep 2024 18:13ч.

    на кол

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вас на ДАНС

    18 Sep 2024 18:14ч.

    долу в мазето

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    18 Sep 2024 19:00ч.

    Схемата с източването на бюджета в нова фаза.......в Чалгария няма нормална икономика. Навсякъде сме на загуба . Управляват ни тъпаци !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тъпаци не са хич

    18 Sep 2024 19:06ч.

    алчни студени търгаши

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мамут

    18 Sep 2024 20:49ч.

    Е тия комсомолци не се нахраниха , нали пазара определя цената , що не мъцвате ,че е заради износа на елктрическа енергия за украйна, където пък цената е ниска. като две години имаше компенсации що не падна цената на нищо като продукти и услуги, особено по заведенията ,щото и ддс им намалиха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мими

    18 Sep 2024 21:05ч.

    точно така

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логе

    19 Sep 2024 7:49ч.

    Как високото потребление на ток от бизнесът, ще спадне цената му? И това са 90 процента компаниии като Прешъс металс. Нали високата цена сваля потреблението и така цената падала. А ПАЗАРНИЦИ, а и искате държавата да ви плаща? Когато цената ви е ниска, давате ли на държавата, нали искате ниски данъци да ви взимат - значи се отказахте от помощ от държавата. Няма да участвате на спот пазарът, а ше сключвате фюърсни договори. ЗАЩО СА ИЗМИСЛЕНИ ФЮЧЪРСИТИ??? Спот пазарът е много ниска цена до много висока, но вие искате само да плащате когато е ниска цената, а когато е висока да ви плаща държавата хранителница - на която не давате данъци - дори и най-малки, само смучите..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гриша Димов Грозев

    19 Sep 2024 12:14ч.

    Браво.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българия или мафията читанка инфо

    19 Sep 2024 8:49ч.

    1975г. в САЩ минималната заплата е 2,5 долара за час. Което е 425 долара месечно при 170 часа месечно. Тогава БВП на глава там е 7500 долара. Сега БВП на глава в България е 15900 долара, двойно повече. Тоест минималната заплата трябва да е 900 долара, сега в България. 1960 г. БВП на САЩ 3000 долара на глава, минимална заплата 1-долар на час, но инфлационният калкулатор показва - че 1-долар тогава сега струва 10 долара. Следователно българският стандарт е по лош от 80 години преди в САЩ. .... Големите доходи смъкват цените, правят оборот. Падането на доходите намалява оборотът, и цените се качват, големите цени изяжда още от доходите, и оборотът още пада.. Инфлация при свободен пазар няма, всичко е на световни цени, има само догонване на световни цени. Колкото и да увеличиш доходите, нищо няма да надмине световните цени, само неподвижното в дефицит. Но имотите са златото на народът което не може да се изнесе. 200 милиарда бизнесът е спестил в банки и офшорни зони, метали и акции на чужди борси. Работническата класа, повечето пенсионери, са спестили 2-милиарда, средно 300 лева на вложител. През социализмът в ДСК има средно 1000 лева на българин, купуващи колкото сега 10 000 лева, или спестени общо 90 милиарда сегашни левове, тогава, а сега работниците 2-милиарда лева. ............ . . . 50% от фирмите произвеждат толкова, че да платят 3000 лева минимална заплата, като половината от тях произвеждат толкова, че да плащат 10 000 лева средна заплата. И ако те го правят, тогава и другите 50% ще имат добавена стойност и оборот, че да могат и те да дават такива заплати. Но трябва всеки да е в свестен профсъюз, и да се борят за 70% от добавената стойност да е за заплати, а 70% от това да е за минимална заплата. Ако добавената стойност е 100 000 лева на работник формиращи печалба и работни заплати, 70 000 лева трябва да е работната заплата средна в това предприятие, 6000 месечно, а минималната 70% от това, около 4000 лева на месец. А сега освен регрес и износ на млади българи, друго няма. През социализмът 60 000 нови жилища всяка година получаваха работниците, сега нула, което тогава е 3% от работниците с ново жилище всяка година, за 20 години 60%. Сега една минимална заплата купува 200 литра мляко от палмово масло уж краве мляко, в социализмът минимална заплата купуваше 500 литра истинско краве мляко. Сега средната заплата купува 500 литра краве мляко от палма, а през социализмът средната заплата купува над 1000 литра истинско краве мляко. https://youtu.be/pJErx6jfEAI?t=2998

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    19 Sep 2024 8:59ч.

    Капиталистите искат държавата да "дундурка" нерентабилните производители на стоки и услуги като при комунизма... Още малко ще поискат и служителите им да минат на държавни заплати, като при комунизма. Да, ама не! Никаква държавна помощ за неефективния частен бизнес. Който оцелее, оцелее. Да видите как е когато "пазарът решава".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи