Подразделение от чуждестранни наемници от Колумбия е разбито при освобождаването на Волчанск. Това съобщиха за ТАСС от руските силови структури. Украйна може да е загубила приблизително 10 хил. чуждестранни наемници в зоната на специалната военна операция по време на боевете, заяви пред агенцията Василий Прозоров, бивш офицер от Службата за сигурност на Украйна.
"Колко е общият им брой (на убитите наемници в Украйна) е трудно да се каже, защото, първо, в Украйна това е секретна информация, и те имат много различни подразделения. Дори чуждестранният легион в Украйна не е само един. Има чуждестранен легион на военната разузнавателна служба на Украйна, има чуждестранен легион на сухопътните войски, и те са разпръснати в различни подразделения, в различни механизирани бригади, в някакви десантно-щурмови подразделения. Те са много, но мисля, че общата им бройка се оценява на около 10 хиляди", каза Васлий Прозоров.
Според Апти Алаудинов, командир на специалните сили "Ахмат", командването на украинските въоръжени сили е концентрирало чуждестранни наемници в района на Красноармейск (с украинското име Покровск) и Купянск в опит да спре настъплението на руските сили.

Междувременно ТАСС съобщи, че е разбито подразделение от колумбийски наемници във ВСУ в района на Волчанск. „По време на освобождението на Волчанск бойци от групировката „Север“, освен бригади на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), се натъкнаха на части от чуждестранни наемници от Латинска Америка. Телата им все още се погребват след идентификация. Вчера в Киев бяха погребани двама бойци-наемници от Колумбия с позивни Тайсън и Авентуреро. Колумбийската страна не е взела телата им, вероятно поради отсъствието на роднини у дома“, каза източник на ТАСС
Както съобщават от Министерството на отбраната на Русия, във ВСУ има наемници от различни страни. Чуждестранните наемници се използват от киевския режим като "пушечно месо". Никой от украинското командване не щади за живота им. Руските военни продължават да унищожават наемниците, добавя ТАСС.