Путин: Ударите срещу Иран са непровокирана агресия. Арагчи: Русия е на правилната страна на историята

Путин: Ударите срещу Иран са непровокирана агресия. Арагчи: Русия е на правилната страна на историята

На среща с иранския външен министър Абас Арагчи руският президент Владимир Путин нарече ударите по републиката "непровокирана агресия, която няма основание или оправдание". Русия е на правилната страна на историята на фона на атаките на САЩ и Израел срещу Иран, заяви иранският външен министър Абас Арагчи по време на срещата си с руския президент в Москва. Арагчи предаде топли пожелания на руския президент Владимир Путин от върховния лидер на Ислямската република аятолах Али Хаменей и президента на страната Масуд Пезешкиан.

Руският президент Владимир Путин се срещна с иранския външен министър Абас Арагчи в Кремъл. Срещата се провежда на фона на ескалираща ситуация в Близкия изток - Израел нанася ежедневни удари по Иран от 13 юни. Обявената цел на операцията му е унищожаването на ракетните и ядрените програми на Ислямската република. Конфликтът особено се изостри с атаката на САЩ срещу три ирански ядрени обекта в нощта на 22 юни.

 

 

„Уважаеми господин министър, много се радвам да Ви видя, добре дошли. Вие посещавате Русия в труден момент на рязко изостряне на ситуацията в региона и около Вашата страна“, каза руският държавен глава, откривайки срещата. Той отбеляза, че позицията на Русия по ирано-израелския конфликт е добре известна. „Тя е ясно заявено и артикулирана от Министерството на външните работи от името на Русия. И вие знаете какви позиции заехме както в Съвета за сигурност, така и в Организацията на обединените нации“, подчерта Владимир Путин. 

Както се посочва в публикуваното вчера изявление на руското външно министерство, Москва категорично осъжда американските атаки срещу ядрени съоръжения в Иран, определяйки ги като безотговорно решение, което грубо нарушава Устава на ООН.

„Това е абсолютно непровокирана агресия срещу Иран; (тя) няма никакво основание или оправдание“, подчерта руският държавен глава. „Имаме дългогодишни, добри и надеждни отношения с Иран. От наша страна полагаме усилия да окажем помощ на иранския народ“, заяви още руският лидер.

„Русия днес е на правилната страна на историята и международното право“, каза иранският външен министър. Арагчи добави, че Иран благодари на руските си приятели за „острото осъждане на агресивните действия“ срещу републиката. „Нивото на ескалация нараства с всеки изминал ден (...) защото те решиха да ни атакуват, нашите обекти, не само Израел, но и американците“, посочи Абас Арагчи.

Русия и Иран имат близки, приятелски и стратегически отношения. Русия винаги е била партньор на Иран в сферата на мирната ядрена енергетика и е играла положителна роля в преговорите по ядрената програма на Техеран, заяви външният министър на Ислямската република Абас Арагчи на среща с руския президент Владимир Путин. „В сферата на ядрената програма на Иран, Русия винаги е била наш партньор; тя построи атомната електроцентрала в Бушер. В областта на постигането на ядрени споразумения Русия изигра положителна роля“, каза той по време на срещата в Кремъл.

Израел започна военна операция срещу Иран в нощта на 13 юни. По-малко от ден по-късно Ислямската република извърши ответна атака. Взаимните удари продължават. И двете страни съобщават за жертви и ранени в резултат на тези атаки и признаха, че те са поразили редица цели. САЩ влязоха във въоръжения конфликт девет дни след ескалацията му: в нощта на 22 юни американски бомбардировачи атакуваха три ирански ядрени обекта - във Фордо, Натанз и Исфахан. Русия осъди действията на Израел и САЩ.

Източник: ТАСС

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Коментари

  • Факт

    23 Юни 2025 13:25ч.

    Затова бой до откат по ционистките и бандеронацистките каски

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До сега Боят

    23 Юни 2025 15:49ч.

    С голямо “Б” го отнася Иран. Щетите в Израел са пренебрежими за въможностите на Еврейската Държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    23 Юни 2025 13:32ч.

    Нещата за Кремъл се подреждат перфектно. Русия има интерес хем Иран и Израел да се бият хем "режимът" в Иран да не падне. Затова Иран не трябва сериозно да удря САЩ а както казаха самите иранци вчера "Първата част от отмъщението ще бъде удар по "въоръжената ръка" на Вашингтон в региона а именно Израел". Тоест Иран ще отмъсти на САЩ, като удря Израел.... 🤣🤔

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Арагчи: Русия е на правилната страна на историята" Братушките винаги са на правилната страна!

    23 Юни 2025 13:36ч.

    И ние сме на правилната страна. Всички знаят, че назначаните чрез фалшификации управници в България не олицетворяват мнението на нас, българите, а са се продали на чужди сили, ламтящи за земята ни, на които пречим, само защото съществуваме. Затова намаляваме със страшни темпове, за съжаление...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 9 ключови въпроса към режима “Желязков” Факла.бг

    23 Юни 2025 13:40ч.

    Ако имахме журналисти, а не продажни мисирки, щяха да попитат режима "Желязков" следното: 1. Защо вече две денонощия след атаката на САЩ срещу Иран няма официална позиция на българското правителство? Кой е агресорът в тази война? Ако осъждаме Русия за нападението над Украйна, защо не прилагаме същия стандарт и над Израел за нападението над Иран? 2. Американските бази в Безмер и Ново село представляват ли потенциална мишена на иранска атака? Истина ли са твърденията на Соломон Паси, че те са построени "главно заради Иран" и, ако е така, застрашено ли е българското население от военните действия в Близкия Изток? 3. В българската отбранителна доктрина като "опасност за националната сигурност" е посочена конкретно Русия. Кога Иран се е превърнал в "по-голяма опасност", на какво основание и какви мерки се предприемат за защита на цивилните граждани? 4. Разследва ли ДАНС евентуална радикализация сред ислямската общност у нас след атаките срещу Техеран? 5. Защо Агенцията по ядрено регулиране не информира за състоянието на радиационния фон у нас и в региона? Кога кабинетът ще разсее спекулациите в социалните мрежи за "нов Чернобил"? Или няма да ги разсее?! ..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Юни 2025 14:00ч.

    У нас шиити има в Герловото(три села) и две с преселници в силистренско(Искра и забравих другото). Определено не са радикали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    23 Юни 2025 14:25ч.

    А как стои въпросът с нато, чиито член по някакви странни стечения на обстоятелствата сме и ние, след като водещият нато-член извърши военни удари срещу трета държава? Сега нато въвлечено ли е също, а ние, ще трябва ли да прилагаме чл.5, когато Иран удари американско нещо? Ами, ако Иран реши да удари нещо американско на наша територия (такива неща, разбирам, има бол)?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тръмп е детска градина

    23 Юни 2025 15:02ч.

    Това беше разговор между политици, а не шоу, не лъжи, не прах в очите. Те се разбират само с кимване и без превод. Порастнали хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Косев

    23 Юни 2025 15:21ч.

    За каква непровокирана агресия говори другарят Владимирович, при положение, че въпросът с ядреното оръжие е екзистенциален за Израел, както НАТО на границите на РФ е екзистенциален за Фаша?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ти от Луната ли падаш?

    23 Юни 2025 15:37ч.

    Какво ядрено оръжие? ЦРУ твърди, че няма такова. Международната агенция за атомна енергия, чиито инспектори се разхождат из Иран, като у тях си, твърдят, че няма такова.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Целият свят +международната агенция

    23 Юни 2025 15:57ч.

    Констатират че Иран е натрупал близо 300 кг. Уран 235, обогатен до 60 %. Което е стъпка до боен уран 235 ( 85% и на горе) Този уран няма никакво друго предназначение, освен за Бомба! Твърденията за “мирни цели” правят публиката на дебили. Няма такива мирни цели със 60 % обогатен уран.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Toм Сойер

    23 Юни 2025 16:02ч.

    А защо да нямат ядрено оръжие - за едни може, за други не, така ли? Световните терористи ФАЩ ли ще дават наклон на целия свят, аре сиктир клошар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Юни 2025 16:08ч.

    Самата МАГАТЕ(лично Гроси) твърди че оръжейна програма няма(башка Тулси Габард) що се отнася до обогатяването на урана и че нямало такива реактори-в Кодак имаха експериментален реактор с "оръжеен" уран. Първият ИРАНСКИ е доставен от САЩ по времето на шаха и също работи с уран някъде там .. Друга тема е че иранската ядрена програма е "оригинерна"-заради ембаргото от 89-та ползват СОБТВЕНИ разработки. Няма майтап.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Юни 2025 16:19ч.

    Между другото-повечето съвременни боеприпаси са термоядрени и като ядрен материал се използва плутоний 239(при подкалибрените-и Калифорний 251, а там ти трябва "отработено" ядрено гориво или експериментален реактор. Момчетата успяха да се справят с реактор, като тоя на БАН в Младост(все забравямме че всъщност освен петте в Козлодуй имахме и шести-в София)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бен Врабчето

    23 Юни 2025 15:46ч.

    Нараства броя на полетите към и от “унищоженото” летище Бен Гурион. Все по редки и хилави са иранските ракетни атаки. И така, в момента —-потвърдени за излитане са два полета за Атина, един за Ларнака, един за Осло, един за Рим, вече отлетели са за Лиеж, Лондон, Будапеща …Кацнал Боинг 787 от ЛА, също от Лиеж, Ларнака, в полет пристигат от Лондон, Будапеща , Ларнака, Атина… Как е там “унищоженото” летище?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    23 Юни 2025 15:49ч.

    Тутурутка,смени никнейма ли ? Толкова си жалък че чак с елен хахаха едно кликване показва че и в момента,полетите са CANCELLED хахаха Абе тутурутка колко ти плащат за да ставаш за смях тука хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 15:46

    23 Юни 2025 15:50ч.

    Що лъжеш ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • смях

    23 Юни 2025 15:52ч.

    От любопитство проверих и аз - от Бен Гурион на този етап отлитат и кацат само врабчета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Канселед

    23 Юни 2025 16:01ч.

    Ти е помашкото мозъче по рождение. Има флайтрадар, всеки може да види, и да заключи че си идиот.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Юни 2025 16:53ч.

    Като си говорим за "малки, модулни реактори" https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%9C-40%D0%90_(%D0%9E%D0%9A-550)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Юни 2025 17:18ч.

    Иран има варшавянка и собствената разработка Гхадир(седем души екипаж и шест торпеда, което наистина спуска завеса с Ормуз(Гибралтар-може да я транспортирал и на контейнеровоз или среден рибарски кораб), но имат и собствена серия-среден клас като тонаж. Проблемът е че дизел-електрипката я прави съпоставима като маневреност с подводниците на Дьониц. Но са проектирали абсурдно голям двигателен отсек(където ще пасне идеално ядреният реактор). Не казвам че всичко е с военно приложение-Иран има абсурдно богати залежи от газ. Но заради климата (и ембаргото) над 70 процента е за собствено потребление. Заместването на газовите централи с малки модулни реактори ще освободи газ за експорт(като виц звучи как ирански министър на петрола виси в приемната в България, чакаш да приемем да ни подари тръба и газ на цена под тая на Газпром, а секретарката два дена дори кафе не му направила )

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Юни 2025 17:24ч.

    https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A-27

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи