"Политико": ЕС допуска отстъпки за Гренландия в замяна на гаранции от САЩ за Украйна

"Политико": ЕС допуска отстъпки за Гренландия в замяна на гаранции от САЩ за Украйна

Снимка: АП

Европейският съюз нарече възможен сценарий, при който европейските страни ще се съгласят на разширяване на ролята на САЩ в Гренландия в замяна на по-силни гаранции за сигурност за Украйна от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Това съобщи европейското издание "Политико", позовавайки се на неназован дипломат от ЕС. Дипломатът нарекъл такъв сценарий "пакет от мерки "сигурност срещу сигурност".

"Политико" нарича този вариант „горчив хап за преглъщане“, но отказът от подобни възможни договорености може да доведе до усложняване на отношенията с Тръмп, който е в състояние да отговори със санкции, да се оттегли от мирните преговори или да заеме по-благоприятна позиция за Русия в преговорите за Украйна.

Източник: ТАСС
 

Коментари

  • "европейските страни ще се съгласят на разширяване на ролята на САЩ в Гренландия в замяна на по-силни гаранции за сигурност за Украйна"

    08 Яну 2026 14:59ч.

    Моля? Какво общо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма "СЪЮЗ"...,

    08 Яну 2026 17:28ч.

    сборище от чакали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    08 Яну 2026 18:14ч.

    Много общо има: Тръмп взема цяла Гренландия, а Путин - цяла Украйна. Звучи справедливо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Политико": ЕС допуска отстъпки за Гренландия в замяна на гаранции от САЩ за Украйна

    08 Яну 2026 19:07ч.

    Миризмата партенка! Блъф. Пробват дали някой ще клъвне и опит за изкуствено дишане на Зеленски

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • страхотно

    08 Яну 2026 15:02ч.

    Значи ЕС е склонен да отстъпи влияние върху територия, която принадлежи на държава-членка на ЕС, за да се грижи за интересите на държава, която не е член на ЕС??? Извинявайте, ама тогава кому е нужно това членство в съюз, който с леко предава интересите на държавите в него и обгрижва чужди интереси? Време е за Булекзит. Нито сме желаещи, нито сме евроатлантици, нито имаме доверие в ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Този съюз е несполучлива пародия на първоначалната си идея

    08 Яну 2026 15:16ч.

    Сякаш "лидерите" му имат специално поставена задача зорлем да отвратят евронаселението от самата идея за ЕС. И дали пък наистина не е така?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вероятно е така

    08 Яну 2026 15:36ч.

    И затова европейците трябва да се вземат в ръце. Да се измете либерасткото брюкселско гюбре. ЕС да се ПРЕОСНОВЕ като Европа на Народите ! Европа на Де Гол, а не Европа на Урсула…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Chcjvjc

    08 Яну 2026 15:43ч.

    Браво! Поздравявам ви за коментара! Най-после нещо смислено

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кфйцйц

    08 Яну 2026 15:53ч.

    Тръмп, колкото и да не го харесваме, ще изиграе положителна роля по отношение на Европа. Най-после галеното детенце ще поеме живота си в свои ръце. Да, ще се сблъска с трудности , но така се израства. Европа се опитва още да го играе любимото отроче, но ще и се наложи сама да оцелява в лошия враждебен свят, което надявам се ще ни направи по силни и ще се изчистим от неадекватниците които управляват ЕС!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    08 Яну 2026 16:02ч.

    България без Брюксел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Долу сащ и ес

    08 Яну 2026 16:10ч.

    да се готви Ю България! с цел сигурност за Брюксел

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    08 Яну 2026 19:49ч.

    Прав си/15;16/!Още през 70те Бжезински издигна тезата ,че християнството е изчерпано и е в голям упадък и че държавата далече е по НЕОРГАНИЗИРАНА! и частните структори!!!!!Така започна възходът на неолиберализма с ясно поставена цел-ликвидиране на държавата като субект,разтворена в глобални структори/ЕС<МВФ<СБ<СТО<ООН<СЗО.И унищожаване на християнството и семейството като основа на обществото.Истамбулската ,глобалното затопляне и ковид са драстични опити за преформатиране на планетата!...Путин ги спря а Тръмп сега хептем ги ошашави!Но не са победени гаднярите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    08 Яну 2026 19:51ч.

    и че държавата далече е по НЕОРГАНИЗИРАНА! ОТ частните структори!!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Jfjcjvjc

    08 Яну 2026 20:06ч.

    Точката, ти си неграмотна, но се опитваш да анализираш световните процеси? Тъжна история!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Политико": ЕС допуска отстъпки за Гренландия в замяна на гаранции от САЩ за Украйна

    08 Яну 2026 15:16ч.

    Хахахаха, идиоти, сър???!?!??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХАХА

    08 Яну 2026 15:21ч.

    С тия патки начело на тоя ес - толкова !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • видяхте ли ги какви ку*ви са?

    08 Яну 2026 15:27ч.

    А при нас Бокаса се гордее, че членуваме в тая организация, която била най-добра във всичко... Ето защо и дума не трябва да се вярва на политик, а нашите ходят да ги легитимират с вотове, макар да не им разрешават референдум за валутата си... Е няма такова проклятие за човеците - самият обществен живот, за да може да осъществява някакво движение, да залага на порива към престъпност и беззаконие на хората. А Европа за кой път го показа, че е гнусна вавилонска блудница, гадна, злокобна, недостойна!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    08 Яну 2026 15:31ч.

    Микрон заплаши Тръмп, че ако вземе Гренландия ще си смени пола. Отново, тоя път за постоянно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба Бриджит

    08 Яну 2026 15:41ч.

    И аз тогава така

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    08 Яну 2026 15:46ч.

    Майтапа ти е добър, но доста е близко до истината! Тръмп вчера се е подиграл с Макрон на някакво сборище на МАГА, като го е имитирал, как е реагирал на исканията на Тръмп за 200% повишаване на лекарствата! Тоя нещастник-Микрон, първо се опъвал, но накрая клекнал и казал на Тръмп да не казва на никой, че е отстъпил!? Ето такива са "най-великите" европейски "лидери"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    08 Яну 2026 15:46ч.

    Майтапа ти е добър, но доста е близко до истината! Тръмп вчера се е подиграл с Макрон на някакво сборище на МАГА, като го е имитирал, как е реагирал на исканията на Тръмп за 200% повишаване на лекарствата! Тоя нещастник-Микрон, първо се опъвал, но накрая клекнал и казал на Тръмп да не казва на никой, че е отстъпил!? Ето такива са "най-великите" европейски "лидери"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подиграл му се и как

    08 Яну 2026 17:51ч.

    "Ще правиш каквото ти кажа". Но понеже Макрония вече не произвежда лекарства от национална необходимост, а ги внася от САЩ (и не само), като например парацетамол за деца, колко му е на Макрон да се съгласи. Баща е той. На нацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Next

    08 Яну 2026 15:40ч.

    ЕС няма нищо против от разширяването на ролята на съюзника от НАТО - Република Турция в .... срещу гаранции срещу нелегалната миграция... Бай-бай, Бългейрия, няма да липсваш на никого.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    08 Яну 2026 15:42ч.

    Няма такова нещо като "легална" и "нелегална". Маймуна с печат пак си е маймуна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • защото са беззаконници

    08 Яну 2026 15:41ч.

    САЩ и Западна Европа прекалено зависят от морската търговия. В момента ги чакат да се наиграят. В даден момент флотовете им - търговски и военен, ще станат обект на ответни атаки и това няма да спре, докато западащите гниди не загубят всякаква мотивация да съществуват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MAGA

    08 Яну 2026 15:41ч.

    2008 България и Сърбия са равни по бвп на човек, в момента сме с 30-40 % пред сърбите, благодарение на Ес. Четете малко, ако не, си пуснете интервюто на дачката с бб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Leto

    08 Яну 2026 15:48ч.

    ББ ли ти е ориентир?!!! Боже, опази от идиоти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    08 Яну 2026 15:53ч.

    Ти пък наБойко ли вярваш? Та тоя лъже повече от дърт циганин! Даже в един и същ ден си сменя твърденията на 180 градуса и въпреки това има малоумници, които още му вярват! Това за мен си остава неразрешима загадка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХАХА

    08 Яну 2026 15:53ч.

    То въпорсът не е само да четеш, какво ти падне, ами да четеш каквото трябва и най-вече да мислиш !!! Пример: днес излезе информация, че сме на трето място по най-малко безработвни в еврогейския съюз. Наистина ли мислиш, че е така ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 15:41

    08 Яну 2026 16:00ч.

    Цървул пробит - това е абсолютна лъжа,която днес укроибрикчиите разпространяваха из Фейсбук. Гледам че и тук се опитвате да тропате тъпотиите си,но няма как да успеете. Бил ли си някога в Сърбия,цървуле прост ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MAGA

    08 Яну 2026 16:49ч.

    Опитах се да излъжа ама не успях :(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • новини от последния час

    08 Яну 2026 15:47ч.

    Нов танкер от т.нар. сенчест танкерен флот на Русия е атакуван с въздушен дрон на 50 мили от турските брегове в Черно море. ЕК е упълномощила отделните страни да вземат решения как да противодействат на танкерите от руския сенчест флот. Войната е между Русия и запада, госпожи и господа. Затова продължава вече 4 години и тепърва преминава в нова фаза. Интересно е да се види под каква форма Китай ще бъде вкаран в горещите военни действия, защото нашите западащи ментори нямат намерение да отстъпват. Младите ни поколения мъже ще бъдат изпращани на фронта, ако всичко това продължава така. затова и тоталитарно ни насилиха да влезем в уродливата им еврозона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    08 Яну 2026 15:57ч.

    Не си спомням точно коя беше страната, но в една от прибалтийските страни възстановяват задължителната военна служба! Така, че това ни чака и нас! Щом в Брюксел пръднат, нашите "политически управляващи лидери" се н@сират!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Новина няма

    08 Яну 2026 16:01ч.

    Оказа се фейк от дъртия трол на 15:47

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до дедото от 16:01

    08 Яну 2026 16:05ч.

    Ти си явно като щрауса, когато си навре дъртата шия в пясъка - тогава новини няма, и даже светът спира да съществува...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На Хан Крум Баджанака

    09 Яну 2026 5:41ч.

    В Естония, бачо! Която е най-близо до Санкт Петербург и най-смешна от всички прибалтийци. Доколкото разбрах, В Русия вече се евакуират зад Урал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до страхотно

    08 Яну 2026 15:47ч.

    този коментар трябва да се прочете в Европарламента и урсула да отговори, в качеството на какви чиновници търгуват със земя и имагинерна сигурнист на чужди държави?????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХАХА

    08 Яну 2026 15:54ч.

    В качеството си на марионетки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Долу сащ и ес

    08 Яну 2026 15:48ч.

    утре ще изтъргуват за сигурноат Южна България или пък софия!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Без изненада

    08 Яну 2026 15:49ч.

    Брюкселските непрелетни домашни птици вече показаха неведнъж, че Украйна им е по-важна от интересите на страни-членки като Унгария и Словакия. Сега е ред на Дания, но с малката разлика, че тя си го заслужава. Някой разбра ли, кога борбата на Източния фронт стана основният приоритет и цел на ЕС?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    08 Яну 2026 16:06ч.

    Най-смешното и в същото време най-тъжно е, че Русия не им е враг на западналите! Руските олигарси с кеф си харчеха парите на Запад и пращаха копелетата си да живеят в "цивилизования" свят! На всичкото отгоре почти харизваха руските природни ресурси и енергия на западняците и по този начин западните стоки бяха силно конкурентно способни. Особенно това бе в сила с Германия! Руснаците, като православни простиха много бързо на немците това, което те направиха на територията на СССР по време на Втората Световна война и разрешиха обединението на Германия въпреки съпротивата на Маргарет Татчър. За "благодарност" сега немците са в челото на русофобските страни в ЕС! Излезе, като в нашата народна мъдрост: Храни куче да те лае!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • домачине

    08 Яну 2026 16:09ч.

    Това е много показателно. Западняците (с изключение на немците в миналото) нямат воля да воюват, те могат единствено да представят разни пиески и сценки с удобни статисти в тях за гореща война. Днес ми изтриха пост в друга тема, в която напомнях на някаква пишурка, възхваляваща западните освободители на Франция, че немските танкови части при операцията в Ардените именно благодарение на намесата на Сталин на Източния фронт, не натикаха обратно англоамериканците в Атлантика. На фона на тази новина, считам че модераторката трябва да ми се извини за изтрития смислен пост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Богат беден

    08 Яну 2026 16:46ч.

    Е,така се оказа да си член в клуба на богатите. Те си гледат своите печалби от войната в Урайна и защитават държава, която не е член, не плаща такси членство и само иска да допълнителни пари. А членовете, да го духат, съпътвстващи жертви на Кая и Урсула.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Търговец

    08 Яну 2026 16:48ч.

    За да съберем средства ще пуснем на пазара в ЕС синьожълта тоалетна хартия с лика на Зеленски

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    08 Яну 2026 16:49ч.

    Написах го в другата одая,театърът продължава.Кой ще плати сметката накрая,все още е неизвестно,макар,че Дания уж е на пангара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кувбойат на Марборо иди!

    08 Яну 2026 16:49ч.

    Да ва нъкажи със свойат смидивесон и си пали цигарата у нокъдя

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чезаре Ламброзо

    08 Яну 2026 17:03ч.

    Дания готова ли е да преглътне този "горчив хап" и извън короната да остане най-големия остров за сметка на продължаване на войната с Русия за остатъчна Украйна, като при това положение става актуален въпроса какъв е смисъла от едно такова членство в ЕС при това ръководство, след като страните-членки са най-потърпевши.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    08 Яну 2026 17:42ч.

    Ексклузивно. ХОРОР В КРИВОЙ РОГ. Вечерен удар по всичко там.Ударен е и коксохимическия комбинат.Трудно се диша.Небето е изцяло оранжево. Зеленски е роден там.... 🤔

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Начи кво- утре ще поиска и части от България

    08 Яну 2026 17:52ч.

    Не е поискал- не са му дали. Ехх, тази Украйна..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ще ви дадем, че и г*за си ще разтворим

    08 Яну 2026 18:17ч.

    Това е то гордостта на Бокаса - еврогейство до дупка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    08 Яну 2026 19:19ч.

    Европците все пак искат война. Но не мога да разбера за кво им е нужна. Тая война няма да е като войната с Украйна и няма кой да ги пази щото уж са братски народи. Ще ги засипят с разни анимационни ракети(според европците) и толкова. Щатите естествено няма да жертват Ню Йорк, Вашингтон, Далас, Сан Франциско и т.н. заради Източна, а то и заради Западна Европа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    08 Яну 2026 19:29ч.

    Дори да игнорираме правният аспект и да гледаме чисто прагматически - някакви теоретични гаранции за смачканата от бой укропия, равностройни ли са на контролът над най-големият остров на света, фрашкан с газ, петрол и редки метали? Крава за кокошка?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    08 Яну 2026 19:49ч.

    Приключиха всички съюзи - има само търгаши. ЕС ще даде на Тръмп Гренландия, ако им помогне а войната срещу Русия. Утре ЕС може да му дотрябва и Турция за нещо и да й обещае половини България. Путин вече много се бави....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • търгашите убиват себе си и останалите

    08 Яну 2026 20:17ч.

    Не са готови хората да поемат хаоса, който ще настане след ядрения удар. И все пак, добре че има Орешници. Време е да им свалят брезента и първият еврогейски кандидат за славата да го излупат, да пропищи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...с чужда пита...

    08 Яну 2026 21:14ч.

    ...майчин помен. Да видя как ИИ ще преведе целият контекст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Beco

    09 Яну 2026 3:08ч.

    тия дето мислят че ЕС може да се реформира са най-заблудените. То няма кой да сложиш там защото "големия брат" следи и елиминира "по-народните" водачи още в зародиш. Тия постове са само за удобни на сащ хора, на първо място доказани русофоби. Защото в геополитиката най-големия страх на сащ е съюз на ЕС с ресурсите на Русия, от край време. Сащ са наясно че сам ЕС е нищо в геополитиката но в съюз с Русия е световна сила #1, и ако ЕС си мисли че със сащ ще стигне до ресурсите на Русия много се лъже, сащ ще се намърдат на баницата и няма да им даде и трохи, точно както с украйна и Венецуела и безчет, независимо какво говорят на думи.Излизане от ЕС е добре за нас, но с еврото този път е затворен, анексия от Русия най-ще ни е в полза, ама де тоз късмет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На Хан Крум Баджанака

    09 Яну 2026 5:33ч.

    Да замениш цяла Гренландия за това, което остане от украйна - е ово йе стандарт! Има нещо мътно в Денмарк!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи