Петро Порошенко: Зеленски движи страната към диктатура

Петро Порошенко: Зеленски движи страната към диктатура

Бившия украински президент Петро Порошенко отново разкритикува настоящия президент Володимир Зеленски, твърдейки, че неговият екип води страната към диктатура и нарушава върховенството на закона. Той също така нарече санкциите, наложени срещу него от украинското правителство, "атака срещу свободата и демокрацията" в интервю за германския таблоид "Билд".

Порошенко, ръководител на опозиционната партия "Европейска солидарност" и президент на Украйна между 2014 и 2019 г., е един от няколкото политици и олигарси, санкционирани от Киев през февруари. Медиите спекулираха, че санкциите срещу Порошенко са свързани с делото му за държавна измяна.

Активите на бившия президент са замразени. Той няма право и да напуска страната.

„Това, което се случва тук, е противоконституционно, незаконно е, няма съдебно решение“, твърди Порошенко.

На въпрос относно обвиненията на президента на САЩ Доналд Тръмп към президента Володимир Зеленски, Порошенко отговори: „Ако ме питате за диктатура, отговорът е ясен – диктаторът е (руският президент Владимир) Путин“.

В същото време Порошенко обвини екипа на Зеленски, че "движи страната към диктатура", като същевременно осъди наложените срещу него санкции.

Тръмп обвини Зеленски, че е „диктатор без избори“ поради това, че не е провел президентски вот по време на война. Конституцията на Украйна забранява провеждането на избори при военно положение, което беше въведено при избухването на пълномащабната война на Русия през 2022 г.

Публичната атака на Тръмп срещу Зеленски беше последвана от слухове, че екипът на президента на САЩ е поддържал тайни контакти с украински опозиционни фигури, включително високопоставени членове на партията на Порошенко.

Порошенко призна само, че е имал "публични и прозрачни" контакти с партньорите на САЩ и отхвърли възможността за провеждане на избори по време на военно положение.

Бизнесменът и собственик на групата за производство на сладкарски изделия Roshen беше победен от Зеленски със съкрушителна победа на изборите през 2019 г. Оттогава двамата остават ожесточени политически съперници, като често прибягват до словесни нападки.

Едно от последните проучвания на общественото мнение показа, че подкрепата за Порошенко е 10%, много под бившия главнокомандващ Валерий Залужний (21%) и Зеленски (44%).

Говорейки за ситуацията на бойното поле, Порошенко каза, че Украйна „незабавно трябва да спрем да губим хора и незабавно да спрем да губим територия“.

„Защитата на територията е основен приоритет. Използвайте укрепления, минни полета и най-модерната противовъздушна защита срещу управляеми бомби“, добави бившият президент, като каза, че Украйна трябва „да забрави думата „настъпателна операция“.

 

 

Коментари

  • Хайде сега

    19 Март 2025 14:59ч.

    посочете поне един от конкурентите на Путин от последната кандидатпрезидентска надпревара, който да е останал в Русия, да е жив и да не е в затвора и да може да си позволи да заяви публично, че Владимир Владимирович е диктатор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добре, щом искаш..

    19 Март 2025 15:17ч.

    Преброй населението на Русия, вземи 80%, имаш го отговора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @Хайде сега

    19 Март 2025 15:19ч.

    Независимо от това дали ви харесва или не, Русия победи Запада в хибридната война, което доведе до вчерашната капитулация на Тръмп. Това бе битка за бъдещето, която вие изгубихте, нещастници живяли напразно. България, или това което остане от нея заради вашата глупост, няма да бъде със Запада. Децата ще учат руски от втори клас. А ти се се успокоявай с "Хайде сега". Vae victis!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кеееф

    19 Март 2025 16:23ч.

    Страшно се кефя колко отчаяно истерясал е укропитешкия трол на 15:53. Явно капитулацията на киевското фюрерче го е накарала да превърти 😁😄 толкова си тъп и жалък,че няма накъде повече хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 15:53

    19 Март 2025 16:25ч.

    Другарю хохъл,ти като си твърдо в западния лагер да те пратим "миротворец" в УСрайна,искаш ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    19 Март 2025 16:30ч.

    Палячо от 15:53 - българският ВПК като работел за УСрайна,що нацистите само ядат бой и все губят,а 😁😄

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    19 Март 2025 16:36ч.

    сатанистите са световно зло и в момента унищожават руснаците (по-точно мъжкото население) в Украйна и в Русия, принуждавайки ги да се самоизбиват. и наскоро са дали партида прясно напечатани зелени хартийки на дрогираното еврейче да изгради нови гробища за още 1,5 милиона (!) гробове… а мръсниците от КОХОРТАТА на р. радев са щастливи, че изпращат оръжие за заличаване на славянския генофонд, заявявайки, че са US „верни съюзници“ - без изобщо да имат мозък да проумеят, че никоя страна от НАТО няма военна база на амер. земя и сме окупирани колонии...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бъра-бъра

    19 Март 2025 17:06ч.

    https://rutube.ru/video/ab8dcad6ccd631c1ab2da234fbe3ba6a/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ко? Не! Пейкин

    19 Март 2025 17:39ч.

    Седни си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вий говорите на 15:53,

    19 Март 2025 18:20ч.

    ма него го няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    20 Март 2025 10:23ч.

    Хайде, хайде, помним те и теб:"За нас ще има пенсии, за тях НЕ/за нас ще има социални плащания и заплати, за тях НЕ(за Доннецка и Луганска области). И да ЗНАЕТЕ-НЕ КУПУВАМ ШОКОЛАДА ВИ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Галя от Посолството

    19 Март 2025 15:08ч.

    Гнидата е наясно с отредената му съдба. Кандидатпрезидентската кампания в 404 запачна. Арестович заяви, че Гнидата води страната :"от нигде к никуда!" Еволюция на слугите на народа...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    19 Март 2025 18:45ч.

    Има една книга : " Бележитые евреи Украины " - прочетете я и ще разберете кои управляват там !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    19 Март 2025 15:14ч.

    намерете видеото от 2014 г киев какви ги ръси този ам гражданин и сега ще дава оценки на този или онзи

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ибасимамата

    19 Март 2025 15:16ч.

    Не може да бъде!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    19 Март 2025 16:13ч.

    В България всички участващите като избирателите вече са 10-15%. Останалите не понасят никой, особено нещо свързано с ЕС. Защото ЕС е едно голямо нищо. В момента става преразпределението на света и ЕС не участва в нищо. И в подялбата на Украйна не участва. Мнението им е без значение. Никой не се интересува от него. Молят се на Путин за газ и петрол, защото без тях всичко ще спре. Концерните се изнасят към САЩ. Това е положението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това, че ЕС се моли на Русия

    19 Март 2025 16:28ч.

    за нефт и газ, ти е много добро. Препоръчвам ти да го развиеш в статия или в по-дългичък пост. А за това кога започна новото разпределение на света, трябва да помислиш още веднъж. Съсредоточи се върху въпроса дали Путин не започна войната, защото се усети, че Русия остана много назад в преразпределението, което вървеше през първите две десетилетия на 21. век.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 16:28

    19 Март 2025 18:11ч.

    Опорката че Путин започнал войната вече не минава никъде освен сред жълтоклозетния добитък

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бялджип

    19 Март 2025 16:26ч.

    Изпълзяха старите дървеници от цепнатините на времето. Този, онази с плитките, други се измъкват.. Разбра се че неадекватния наркозависим със стъклени очи, вече е токсичен за западните си приятели. Очаква се друг, който да се наведе и целуне обувките в Белия дом.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бъра-бъра

    19 Март 2025 17:28ч.

    Да ги върже, а не да ги целуне ;-) https://www.youtube.com/watch?v=do4G-6_Hjs8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Родина

    19 Март 2025 16:32ч.

    А , ти Порошенко какъв си ? Ти където обещаваше смърт за руските деца . Боклук!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Порошенко само обещаваше

    19 Март 2025 16:42ч.

    смърт за руските деца, а Путин избива наред руски и украински деца. Това обаче не ви пречи да обожавате изрода и да плюете по политическия шмекер. Сбърканяци сте.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • така е

    19 Март 2025 16:51ч.

    Да. Сещам се дори за предаване по въпроса с Порошенко на БТВ (!) и репортер беше Рада Домусчиева. Дали може да го излъчат пак, да си припомнят хората някои моменти?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    19 Март 2025 18:13ч.

    До 16:42 - отрепко смрадлива - деца избиваха бандеронацистките отрепки,когато обстрелваха невъоръжени цивилни. Гнусен плужек укропитешки - скоро ще видиш насраното си фюрерче да се вее на клона хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    19 Март 2025 18:01ч.

    УкРайха е диктатура от 2014-та! Ти също си диктатор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Путин ето за това беше толкова отстъпчив и добър

    20 Март 2025 15:34ч.

    Защото знаеше как ще постъпят Зелкьо и сие . А те искаха да влязат в Белгород , пускат си дроновете , в Курск не се предават ( ами като ги стрелят отзад )и т.н . Путин си изми ръцете - колко много иска мир , а те не . Тръпм е наясно с украинците и не може да не го подразни тяхното ''непослушание '' . САЩ искат да спрат войната , защото така са обещали . И ще имат облаги - ресурси .Дреме им за ЕС и британците . Що се отнася дали Зеленски е диктатор - да , защото е просрочен . Имат си закон при военно положение и други форсмажори каксе процедира . Но му хареса славата и многото пари , и особено на тези около него .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи