Текст: Андрей Резиков, vz.ru
САЩ и техните съюзници от НАТО искат да променят режима на черноморските проливи съгласно Конвенцията от Монтрьо и да използват Дунав за военни цели, за да получат достъп до Черно море, заяви президентският съветник Николай Патрушев. Съгласно конвенцията Турция е затворила Босфора и Дарданелите за военни кораби, а Украйна извършва драгажни дейности по Дунав.
Николай Патрушев, съветник на руския президент и председател на Морския съвет, заяви, че САЩ и техните съюзници от НАТО планират да запазят господството си, включително в световния океан. За тази цел те искат да променят режима на черноморските проливи, установен с Конвенцията от Монтрьо. Той посочи и намерението на САЩ да използват река Дунав за достъп на военни кораби до Черно море.
Според Патрушев намаляването на ролята на Русия в Черноморския регион е една от целите на политиката на западните държави. Тези действия са насочени към нанасяне на стратегическо поражение на Русия. В същото време, в съответствие с морската доктрина на Русия, Черно и Азовско море са сред важните зони за гарантиране на националните интереси в световния океан.
„Сред приоритетите за изпълнение на националната морска политика в Азовско-Черноморския басейн са осигуряването на безопасността на корабоплаването и морските дейности, модернизацията на пристанищната и крайбрежната инфраструктура и развитието на корабостроителния комплекс“, заяви Патрушев на среща в Крим по въпросите на корабостроенето.
Съгласно Конвенцията от Монтрьо, приета през 1936 г., черноморските сили могат да прекарват своите военни кораби от всякакъв клас през проливите Босфор и Дарданели само в мирно време и след предварително уведомяване на турските власти. За военните кораби на нечерноморските държави в мирно време се налагат ограничения по отношение на тонажа, общия брой и продължителността на престоя (21 дни).
Няколко дни след началото на специалната военна операция Анкара затвори Босфора и Дарданелите за всички военни кораби. Западът неведнъж е заявявал, че Конвенцията от Монтрьо трябва да бъде преразгледана, за да може военноморските сили на САЩ да имат постоянно присъствие във водите и да оказват натиск върху Русия.
Освен това Пентагонът по-рано предложи на Турция да работят заедно за разрешаване на конфликта в черноморските райони. Турските власти обаче многократно са уверявали, че няма да позволят промяна на действащите правила за призоваване на военни кораби в Черно море. Обещанието на Турция да спазва стриктно Конвенцията от Монтрьо беше припоменно и от руския външен министър Сергей Лавров.
Както отбелязва Максим Климов, капитан ІІІ ранг от резерва, Турция извлича политически и икономически ползи от контрола над Проливите, така че няма да промени подходите си под натиска на Вашингтон. „Докато Ердоган е на власт, това е нереалистично“, смята експертът.
За Турция също така е неизгодно да пуска военни кораби в Истанбулския канал, чието изграждане беше обявено преди три години. Този нов воден път, дълъг 51 км, ще бъде двойник на Босфорския проток. Според експерта, дори ако на власт в Турция дойде проамериканско правителство, също ще бъде „невъзможно да го продаде, защото той също засяга интересите на страната“.
„Западът от много дълго време убеждава Турция да преразгледа подходите си към Конвенцията от Монтрьо. Но според мен този сценарий е малко вероятен. За Турция е благоприятно да контролира пролива, тя се е възползвала от това си право по време на Първата световна война. Тя се гордее с правото да контролира пролива“, добавя военният експерт Василий Дандикин, капитан първи ранг от запаса.
Според него Западът има желание да блокира Черно море за Русия, както се опитва да направи в Балтийско море. „Почти цялото крайбрежие на Балтийско море е на НАТО, с изключение на Калининградска област и Финския залив. А Турция, въпреки членството си в НАТО, спазва неутралитет“, отбеляза събеседникът.
Дандикин също така моделира ситуация, при която кораби на западни държави с ракети „Томахоук“ на борда навлизат в Черно море - „това може да се разглежда като инвазия“. „Конфликтът ще надхвърли рамките на специална военна операция. Това осъзнават дори най-заклетите „ястреби“ на Запад“, отбеляза ораторът.
Въпреки това Климов подчертава, че Западът може да предприеме определени организационни, дипломатически и други стъпки, които ще му позволят да заобиколи Конвенцията от Монтрьо в рамките на действащото законодателство. „Те не присъстват в Черно море, защото има други средства за решаване на поставените задачи, включително авиационни и подводни“, смята Климов.
Експертът отбеляза, че разширяването на военноморското присъствие в Черно море от страна на САЩ и техните съюзници от НАТО вече се осъществява и носи сериозни рискове за Русия. „Разузнавателните самолети постоянно кръжат над морето, така че то е под капак. Трябва да повишим бойната готовност на Черноморския флот. Търговският трафик през Новоросийск е много важен за нас и Черноморският флот е длъжен да го осигури“, подчерта експертът.
Що се отнася до използването на Дунав като алтернатива за преминаване на военни кораби към Черно море, по тази река вече могат да преминават безпилотни лодки и конвенционални военни лодки, а „през годините на войната германците прехвърляха и подводници“. „Времената обаче се промениха, сега се използват нови средства за разузнаване и поразяване, така че е безсмислено да се прокарват големи кораби там. Там им е тясно, могат да се превърнат в мишена за удар“, обяснява експертът. Климов смята, че задълбочаването на коритото на Дунав, с което Украйна се занимава активно от началото на ПСВ, е в името на поддържането на мощна корабна артерия, но не повече от това.
Икономистът Иван Лизан е съгласен с тази гледна точка. Дунав е международна река и корабоплаването по нея се регулира от Конвенцията от 1948 г., която предвижда свобода на търговското корабоплаване за всички държави от Улм (Германия) до Черно море през Сулинското гърло с достъп до морето през Сулинския канал.
Забранено е преминаването на военни кораби на всички държави, които не са дунавски държави, по река Дунав. „Украйна вече трябваше да е приключила с драгирането на канала Дунав Бистро. Тя си има собствен път от Дунав до Черно море“, напомни Лизан.
Според него спецификата на устието на Дунав е, че то е широко, но плитко, така че е възможно да се влиза и излиза от реката към морето чрез два основни канала, чието дъно периодично трябва да се задълбочава. Основният канал, Сулинският канал, се контролира от Румъния. Допълнителният канал, устието на река Бистро, се контролира от Украйна. През съветските години този лиман е използван за преминаване на военни кораби, на които е било забранено да преминават през Сулинския канал.
Дандикин добавя, че Дунав тече през територията на много държави, които имат свои собствени виждания за случващото се. Това се отнася за Австрия, Словакия, Унгария и Сърбия, които не могат да разрешат преминаването на големи военни плавателни съдове през тяхната територия. Ако обаче това се случи, тогава руските въоръжени сили ще трябва да отговорят с удари по речната и крайбрежната инфраструктура по начин, по който това се случва с украинските пристанища.
Източник: vz.ru