Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Извънредно положение е обявено на гръцкия остров Санторини днес на фона на засилената сеизмична активност, която продължава да разтърсва популярния егейски остров и съседните Аморгос, Анафи и Иос, и която накара много от жителите и посетителите да напуснат района, съобщава електронното издание на в. "Катимерини".
Извънредното положение ще бъде в сила до 3 март, съобщиха органите за гражданска защита.

Трусовете продължават да разтърсват зоната, повишавайки риска от сериозни свлачища и срутване на скални маси, допълва БТА.


Само през нощта във вторник срещу сряда шест земетресения с магнитуд около 4 бяха регистрирани в района на Санторини, които бяха последвани от по-силен трус с магнитуд 5,2 южно от Аморгос снощи.
The Santorini-Amorgos earthquake swarm just keeps going. It has now produced over 1,000 individual events since it began on January 27. pic.twitter.com/KQwxEj0Vbb
— Nahel Belgherze (@WxNB_) February 5, 2025
Интензивната активност създава проблеми и за жителите, които избраха да останат там.
"Продължаващите трусове започват да ни изморяват. Особено миналата нощ. Случваше се отново и отново. Хората са притеснени, разбира се, но най-големият проблем е, че те стоят будни през цялото време", заяви за националната агенция АНА-МПА кметът на Анафи Яковос Пусос.
По същото време българският външен министър Георг Георгиев обяви, че в 15:30 ч. очаква девет българи да отплават от Санторини. Други 27 са отказали да напуснат и остават на острова, около 30 вече са го напуснали.
"В 15:30 ч., когато нашите сънародници са на кораба, който предстои да отпътува от Санторини, ще ни бъде потвърдено, така че да се уверим, че те са добре и пътуват към безопасна дестинация", обясни Георгиев и добави, че продължават да следят ситуацията.
По думите му няма масова евакуация или панически действия, които да са настъпили.
Над 6400 земетресения са регистрирани между гръцките острови Санторини и Аморгос от 26 януари до 3 февруари, съобщи снощи Атинският национален университет, цитиран от в. "Катимерини".
В съобщението се отбелязва, че сеизмичната активност има характеристиките на "земетръсен рояк", тъй като нито един от трусовете не е бил значително по-силен от останалите, за да бъде класифициран като основен.
Що се отнася до потенциалното развитие на явлението, Атинският университет очертава два възможни сценария: активността може постепенно да отслабне, като земетресенията с по-нисък магнитуд може да продължат няколко месеца, или роякът може да предизвика по-голямо основно земетресение, последвано от обичайната поредица от вторични трусове.
Според университета сеизмичната активност се проявява в рамките на активната вулканична дъга в южно Егейско море. Тя обаче не е пряко свързана с нито един известен вулканичен център.
Ръководителят на Гръцката организация за планиране и защита от земетресения Ефтимиос Лекас издаде предупреждение днес за повишен риск от свлачища в Санторини заради продължаващата сеизмична активност.
Източник: dnes.dir.bg, dariknews.bg, kathimerini.gr