Герасимов: Руските сили настъпват във всички направления на операцията в Украйна

Герасимов: Руските сили настъпват във всички направления на операцията в Украйна

Обединената групировка войски на руските въоръжени сили провежда настъпления във всички направления на специалната военна операция в Украйна, съобщи ген. Валерий Герасимов, началник на Генералния щаб на руските въоръжени сили. От началото на годината руските войски са поели контрола над 80 населени места, обхващащи над 1700 кв. км територия и напълно са освободили Луганската народна република (ЛНР). ВСУ загубиха над 3000 души при неуспешни контраатаки през февруари и март. В опит да прикрие провала си, командването на ВСУ твърди, че са си възвърнали 480 кв. км. територия, заяви още Герасимов.

„В момента настъплението на формированията и военните части от Обединената група сили се провежда във всички направления“, каза Валерий Герасимов по време на проверка на Южната групировка войски.

„От началото на тази година под наш контрол са преминали 80 населени места и над 1700 кв.км територия. Освобождението на Луганската народна република е напълно завършено“, заяви началникът на Генщаба по време на проверка на Южната групировка войски. По думите му, през март и април руските войски са освободили 34 населени места и приблизително 700 кв. км територия в зоната на специалната военна операция.

Предните подразделения на руските войски са на 12 км от източните покрайнини на Славянск, на 7 км - от Краматорск, има улични битки в Крива Лука. Подразделенията на Южната група войски напредват дълбоко на североизток и югозапад от Константиновка. Освен това, има битки в покрайнините на Константиновка - в населените места Новодмитровка и Илиновка, каза началникът на руския Генщаб.

Групировката "Запад" завършва ликвидирането на обкръжените подразделения на ВСУ на източния бряг на река Оскол, южно от Купянск-Узлов: "В момента съединенията и военните части на групировката водят улични битки за унищожаване на формированията на противника в населените пунктове Боровая, Святогорск, Студенок и Стария Караван", каза Герасимов.

Групировката войски „Център“ настъпва в посока Доброполе, завършва прочистването на Нов Донбас и води боеве за Белицкое: „Формированията и войсковите части на групировката увеличиха зоната на контрол и настъпват в посока Доброполе. Гришино и Павловка са освободени, завършва прочистването на формирования на ВСУ от селището Нов Донбас, боевете за Белицкое продължава“т.

"Групировката "Север", настъпваща едновременно в няколко направления, продължава да създава зона за сигурност на териториите на Сумска и Харковска области на Украйна. През март 15 населени места бяха взети под наш контрол, през април бяха освободени Волчанские Хутора и Зибино", каза той.

Групировката войски „Изток“, без да загуби територия, продължава да разширява зоната за сигурност в южната част на Днепропетровска област: „Едновременно с това, формированията и военните части на групировката войски „Изток“, след като отблъснаха атаките на щурмови формирования на ВСУ в направлението Великомихайловка и Покровск, предотвратиха загубата на територия и продължават да разширяват зоната за сигурност в южната част на Днепропетровска област.“

През февруари и март Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) загубиха над 3000 души личен състав и 160 единици техника при неуспешни контраатаки, като не успяха да достигнат целите си в зоната на групировките войски „Изток“, съобщи Герасимов.

Командването на Въоръжените сили на Украйна прехвърли части от 105-а бригада за териториална отбрана от Тернополска област на границата на Харковска и Сумска области, съобщиха от руските силови структури пред ТАСС. "В Харковско направление се водят ожесточени боеве в пограничното село Ветеринарное и околностите му. Врагът прехвърля резерви от 22-ра отделна механизирана бригада и 58-ма мотопехотна бригада, които са разгромени от "северяните" (Северната групировка руски - бел. ТАСС). Анализът на некролозите на унищожените противници също показа, че на границата на Харковската и Сумската области командването на ВСУ е прехвърлило подразделения на 105-та отделна бригада на ТерО (Тернополска област)", каза събеседникът на агенцията.

Източник: ТАСС

 

Коментари

  • Е как, ген.Атанасов каза че сме гарант

    21 Апр 2026 8:39ч.

    за Победата на ВСУ над рускоговорящите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    21 Апр 2026 9:08ч.

    Е, те и украинците са рускоговорящи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • една песен има

    21 Апр 2026 9:14ч.

    Руские рубят руских!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Когато танковете на дядо Иван наближат ще се разбере кои са човешки същества, а кои мислят на английски

    21 Апр 2026 9:45ч.

    Мисленето на английски умъртвява мозъка, а после идва народния съд

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джуджето хаяско

    21 Апр 2026 9:59ч.

    За генерал Гном ли говориш

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Държава или Федерация ;-)

    21 Апр 2026 9:14ч.

    На началника това му е работата, да изпълнява плановете на държавата. Проблема е малко по-сложен от това. И той е има ли държава, или федерация ;-) ! САЩ е федерация, ЕС е Федерация. В някакъв смисъл и Китай е федерация, но близка до Държава. А Русия какво точно е ;-) - федерация или държава. Защото китайското разбиране по въпроса е доста ясно и хилядолетно по опит, по-старо и от САЩ и от Русия ;-) . "Почему это важно? Потому что китайцы ждут от России возвращения статуса державы. В их языке есть чёткое различие: «го» — это держава, государство высшего порядка. А Российская Федерация в китайском обозначается как «联邦» (ляньбан) — федерация. Но здесь важна деталь. Слово «бан» звучит так же, как иероглиф 帮 (bāng), который означает «группировка», «клан», а в разговорном смысле — и «банда». Это не прямой перевод, но именно на этом созвучии строится образ: не цельная держава, а соединение частей. Они думают иероглифами, и в этой логике статус России понижен. Китайцы хотят видеть Россию не просто федерацией — «ляньбан», а державой — «го». Вернувшись в этот статус, Россия сможет говорить с Китаем не как младший партнёр, а как равный субъект большой игры." https://t.me/andrejdevyatov/2951 П.П. За България няма да питам, какво е ;-).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Танас

    21 Апр 2026 9:26ч.

    Прочетох ти размишленията и сега малко ме е яд, че си загубих времето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Имайте предвид, че последния път когато Русия е воювала за тези земи е продължило 21 години

    21 Апр 2026 9:51ч.

    Русия може да си позволи да воюва 10-летия за да почистяисвета от паразити като французи, като германци, като англичани, тези където не пият кръвта като "инвеститори". Веолия, Челопеч и т.н. Смърт за тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добре тогава ;-)

    21 Апр 2026 10:01ч.

    Българина с двойно гражданство, какъв е ;-) ? Ако спрат да плащат заплати, колко ще останат на фронта ;-) ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • :-)

    21 Апр 2026 10:13ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=YljUxYEof60&t=1440s

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анастас

    21 Апр 2026 10:15ч.

    Бай Танасе, що се фалиш с приткоумие?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 10:21ч.

    Всъщност ти си плиткоумния,даже си откровено тъп

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "САЩ е федерация", "А Русия какво точно е "

    21 Апр 2026 12:05ч.

    Казва се: Държава с федеративно устройство. Разликата е, че РФ има име като държава - Русия. САЩ няма име като държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добавка към горният ми коментар

    21 Апр 2026 12:09ч.

    Русия дори има име за гражданите си - россияни. Руснаците се наричат руснаци, а гражданите на РФ са россияни. На български няма две имена и е малко неразбираемо. Гражданите на САЩ се наричат американци, но американци са ВСИЧКИ, които живеят на континента Америка - Северна Америка и Южна Америка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГОДО

    21 Апр 2026 20:03ч.

    Е! Рано им е още...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Теорията на игрите

    22 Апр 2026 4:01ч.

    Проблема на Русия не е СВО, проблема е взаимоотношенията в тройката със САЩ и Китай. Не дай си боже ако е 4-ка, петорка или седморка, по Хънтингтън. "Айдентитито" в такива случай, а и във всички по моему, е по-важно от това дали ще спечели определена територия и определен военен конфликт. Факта, че има проблеми на собствените си земи е достатъчно показателен и е следствие на "имперски овърстреч" , от предишните две структури, имперска Русия и СССР. България го има същия проблем, като минимум с Македония, да не говоря за беломорска Тракия, северна Добруджа и т.н. малцинства в покрайнините ;-) . Иначе рационално погледнато си играят играта прилично, да не кажа добре, на фона на наследството и последните поне 50 години политика. Тоя проблем го имат и щатите, особено с трилионните дългове, които ще разцепят страната при банкрут. Просто погледнете късния Рим, щатското законодателство взима толкова много от Рим, дори фашата в Конгреса ;-) . Как беше, когато двамата се карат, в покрайнините, третия печели ;-) . Въпроса е кой е печелившия. Едва ли има по-смислена теория от теорията на игрите в тоя случай, в различните и интерпретации . https://www.youtube.com/watch?v=EriI3JkadRg - проф. Наш, мир на душата му работеше в края на живота си по въпроса за отношенията на агента даващ власта и тоя който я употребява ;-) . А това е асиметрична игра, за разлика на стандартната дилема на затворника ;-) - https://www.youtube.com/watch?v=s2pyt7ctZB4, любимото ми отиграване е това ;-) - https://www.youtube.com/watch?v=S0qjK3TWZE8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ибрик Пеев

    21 Апр 2026 9:26ч.

    Не е вярно Иран капитулира петролът е без пари РФ фалира вчера Купянск е украински 😁😄😀😀😀😀

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Макак така

    21 Апр 2026 9:27ч.

    Аз от Асан Агов знам че Русия изгуби войната,какви са тия работи сега

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жълтохубавец

    21 Апр 2026 9:31ч.

    Добре де САЩ, Швейцария, Германия и Бразилия са си федерации, а и те са банда по чайна разбиране? Абе трол седнал да си чопли пъпа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 9:36ч.

    Вие от 4 години настъпвате,ама не това което ви се иска ,ами едно трибуквие.Къде е оня Конашенко,дето всеки ден унищожаваше по 10 самолета и 100 танка?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    21 Апр 2026 9:40ч.

    Как е ибрик,този никнейм ли ползваш сега ? Кой ще връща Купянск,измет укроробска ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелю

    21 Апр 2026 9:41ч.

    Търся язовци за фронта,че капитулирах :(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 9:41ч.

    Бързо ме разкрихте,по миризмата ли ме познахте :(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 9:36

    21 Апр 2026 9:42ч.

    Скоро няма ли да има усраинско ИИ клипче с 45 унищожени стратегически бомбардировачи? Беше много забавно онова,един самолет дори имаше две предници 😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец - истински

    21 Апр 2026 9:56ч.

    С тези номерца от “трети клас - голямото междучасие” ,освен още повече да затвърждавате безсилието си,нищо друго няма да постигнете.Приликати между дъртите комуняги и младите либерали са прекалено много ,но най-основната е ,че никога не приемате реалността

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 9:56

    21 Апр 2026 9:58ч.

    Защо този никнейм ? Защото миришеш на язовец ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 9:56

    21 Апр 2026 9:59ч.

    Коя е реалността,скункс ? Фронтът не мърда,а матушката ти УСрайна всъщност печели???? 😁😄😀😄

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 10:02ч.

    Ако беше малко по-умно добиче от настъпан галош не само това,но и други неща щяха да ти станат ясни :))(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 10:20ч.

    До укропитека на 10:02 - нямаш какво да кажеш,а мекере ? Инструкциите свършиха и зацикли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гатанка

    21 Апр 2026 9:37ч.

    Цяло НАТО го въоръжава то едно село не може да си върне що е то

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Триумф на киевското нищожество

    21 Апр 2026 9:45ч.

    Киевский пиздец НА ДУ ЛИ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 9:48ч.

    С контранаступа какво става ? Че цяла Луганска област замина

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец - истински

    21 Апр 2026 10:00ч.

    Тролче,иди свърши една полезна работа(макар тази дума да не ти е позната) - незабавно се ликвидирай !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 10:19ч.

    Не използвай никнейма ми,укроробско мекере пропадналон

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тук се лее език на омразата и кремълска пропаганда

    21 Апр 2026 9:51ч.

    ще подам сигнал в на органите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 9:57ч.

    Фани ме за органа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Язовец

    21 Апр 2026 10:22ч.

    Няма по жалко нищожество от киевското капитулирало хуйло

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Има, има

    21 Апр 2026 12:20ч.

    В московский Кремль има.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нема няма

    21 Апр 2026 14:42ч.

    Освен в тел авив

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смех

    21 Апр 2026 10:24ч.

    Много тежки новини за укроподлогите напоследък - Русия ги пердаши,Иран ги нарита,сектата им изгуби изборите....смеееех

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спок, само с 20млн сме намалели украинците

    21 Апр 2026 11:14ч.

    ТЦК веке не ни търси, сами идваме в сънищата им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хохохо

    21 Апр 2026 11:19ч.

    Най обичам истеричен укроробски квич хохохо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • действайте

    21 Апр 2026 12:02ч.

    Много, много, ама много ги жалите и грешите. После ще съжалявате горчиво. Веднага трябва с пълна мощ и сила напълно да се смаже това украинско терористично сборище, което съсипа и унищожи живото на милиони в ЕС заради корумпираните им политици, комбина със Зеленски. Пълен разгром и капитулация. Това дето го правите, само дава време на ЕС да се въоръжи до зъби и да почне по-сериозна помощ за Украйна, което в крайта сметка ще ви накара или да отстъпите всичко, или ще предизвика вътрешнополитичи сътресения. ЕС в момента са по бели гащи - без оръжия, без пари, без гориво, пред фалит, без армия, липсваща мобилизационна организация и т.н. Сега е момента да приключите с Украйна - до месец-два, защото после няма да има тази възможност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не става, защото борбата не е между Русия и Украйна

    21 Апр 2026 15:20ч.

    Така нареченият "запад" воюва срещу руснаците. Последствията се виждат - САЩ, НАТО и съюзниците им похарчиха оръжията си, изпразниха складовете си и затова се спънаха в Иран.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съвет

    21 Апр 2026 12:04ч.

    Абе гласове, какво е това нещо? Непрекъснато ми излиза, че имам забрана за коментиране. Каква е тази цензура? Защо забрана - спазвам всички правила, няма обиден тон, няма обиди. Махайте тези забрани, да може човек да се изкаже свободно. Сега по половин часа трябва да правя хакерски пинизи, та да пусна един коментар. Не ви прави чест това нещо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И на мен всеки ден ми излиза забрана за коментиране, заобикалям я

    21 Апр 2026 15:25ч.

    Пиша грамотно, не обиждам никого...Явно някой не е съгласен с чуждите мнения. "Дай на глупака власт и му гледай сеира!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пета година настъпление…

    21 Апр 2026 12:36ч.

    И все на едно място ! Това като “лунната стъпка” на Майкъл Джексън, уж върви напред, а всъщност е назад😄

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    21 Апр 2026 13:02ч.

    Хахаха жалък превъртял укропитек - кой ще връща Луганска област бе,нещастно мекере ? Фронтът не мърда,а ибрик ? Само дето четири области плюс Крим ви взеха хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 12:36

    21 Апр 2026 13:03ч.

    Укролигофренията е тежко психическо отклонение - ако фронтът не мърда какво губи киевското късо фаше всеки ден ? Точно така,губи територия - от загубата на Купянск ли превъртя така ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 12:36

    21 Апр 2026 14:01ч.

    Контранаступа как върви иначе ? Към КиеФ ли тръгна че нещо не се вижда ? 😁😄

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Агент Арабаджиев

    21 Апр 2026 13:47ч.

    Вярно ли, че имало копие на досието ми в ДС?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • о.з ефрейтор доц. Карачибук

    21 Апр 2026 15:14ч.

    "Обединената групировка войски на руските въоръжени сили провежда настъпления във всички направления на СВО" - такива твърдения на ген. Валерий Герасимов отдавна са ми дотегнали. Чел съм ги десетки пъти. След тях Герасимов, ако е на кеф, дава сводка колко квадратни километра са превзети. Ако руската армия продължи да воюва така, то краят на войната ще настъпи 23 години. Така поне предричат оракулили близки до Кремъл. Според тях тогава Иван, големият син на Путин, ще бъде произведе в чин армейски генерал. Той още от Суворовското училище ще знае, че според Сун Дзъ войната обича победата, а не продължителността. А като портупей-юнкер ще е попил и съвата на Клаузевиц: "Никога не воювайте с един противник твърде дълго - той се приспособява към вашата тактика". Тази препоръка, изписани с готически шрифт, Ваня ще татуира върху дясната си ръка. А когато стане генерал, ще му му поверят да командва Първи украински фронт. След няколко блестящи операции Иван Путин ще влезне в Киев на бял кон. Това ще се случи на 9-ти май 2049, неделя. За тази победоносна операция Иван ще получи маршалска звезда и орден "Свети Газ" със синя лента и три тръби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е нищо де

    21 Апр 2026 15:41ч.

    Важното е че киевското хуйло има златна тоалетна чиния

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Триумф на киевското нищожество

    21 Апр 2026 16:21ч.

    Горкичкото киевско капитулирало джудженце - всеки ден го бият и унижават :(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Герасимов: Руските сили настъпват във всички направления на операцията в Украйна

    21 Апр 2026 18:22ч.

    ...и така вече пета година...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелю

    21 Апр 2026 18:33ч.

    Луганска област и Купянск няма кой да върне и така вече пета година :(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Факт

    21 Апр 2026 18:33ч.

    Вече пета година киевският куколд не може да си върне и едно село

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "...и така вече пета година..."

    21 Апр 2026 18:52ч.

    Как сме с Газа в това отношение, ако погледнем какво прави израелската армия? вече трета година няма даже опит за сухопътно превземане на Газа, язък за развалините и десетките хиляди избити деца и старци. Същата работа и с Южен Ливан: ще се обзаложиш ли, че след още 2 години нито ЮЛ ще е превзет, нито Газа?! Просто без тотална мобилизация никой няма да умира за крупномащабни настъпления при тия нови оръжия, с които разполагат страните, хеле пък особено отчитайки положението на украинският фронт, където 52 държави, начело с НАТО, помагат да укрите да воюват с Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ибрик Пеев

    21 Апр 2026 19:06ч.

    Не мога да отговаря на тези сложни въпроси,трябва да попитам Пеевски ага :(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • актуално от днес

    21 Апр 2026 19:15ч.

    Путин за СВО: ние предварително знаем как ще завърши всичко това - https://vz.ru/news/2026/4/21/1412710.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи