Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Министрите на външните работи на България и Гърция Георг Георгиев и Георгиос Герапетритис са подписали съвместна декларация за използването на водите на река Арда на 2 май. Това съобщи БНР, като цитира съобщение на гръцкото министерство на външните работи.
"По силата на Съвместната декларация се гарантира осигуряването от страна на България на достатъчно количество вода за период от пет години, като по този начин се гарантира гладкото и непрекъснато функциониране на напоителната система и селскостопанското производство в граничния регион Еврос, след изтичане на съответното 60-годишно двустранно споразумение между Гърция и България", се посочва в съобщението на МВнР на Гърция.
В съобщението се казва също така, че споразумението е подписано в координация и със съответните министерства на околната среда и енергетиката и развитието на селските райони и храните.
Информация за подписания на 2 май документ от нашето МВнР не е публикувана до момента.
Пет години ще даваме на Гърция вода за напояване от река Арда, докато си построят язовир
На последното си заседание Министерски съвет одобри проекта на съвместната декларация с Гърция за ползване на водите на река Арда за напояване.
В началото на юли 2024 г. изтече действието на спогодбата между двете страни за ангажимента на нашата страна да доставя на регулирана вода от р. Арда за напояване на земи на гръцка територия, подписана в далечната 1964 г.
Правителството на Гърция декларира намерението си да започне в разумен срок съответните дейности за модернизиране на изградения или изграждане на нов изравнител (язовир), като по този начин се осигурят нуждите от напояване на гръцка територия, се казва в прессъобщението на МС.
От своя страна България заяви намерението си да предоставя услугата „акумулиране, съхранение и регулирано подаване на водни обеми" от река Арда чрез каскадната система „Арда" за напояване на земи на гръцка територия до изграждането на язовира за 5 години от подписването на съвместната декларация. След този период двете страни декларират намерението си да преразгледат положенията на настоящата Съвместна декларация.
В прессъобщението на МС се посочва още, че Гърция ще възстанови съответните разходи за предоставяната от българска страна услуга по „акумулиране, съхранение и регулирано подаване на водни обеми" от река Арда, но не се посочва каква е сумата.
Източници: segabg.com, БНР