Автор: Обективно
Брюксел иска страните от ЕС да намалят потреблението на вода с най-малко 10% до 2030 г., според нов план на Европейската комисия за намаляващите запаси на подпочвените води в ЕС, който трябва да бъде представен следващия месец.
„Трябва да помислим как трябва да използваме водата по-ефективно“, заяви еврокомисарят по околната среда Джесика Росуол пред „Файненшъл таймс“. – „Когато вземаме душ, трябва да помислим за това.“
Летните мандати за ограничаване на потреблението на вода, включително забраните за пълнене на плувни басейни, вече започнаха да се налагат в Южна Европа.
Харис Сачинис, главният изпълнителен директор на Eydap, най-голямата водна компания в Гърция, предупреди многократно, че ако не се предприемат незабавно действия, Атина може да остане без вода през следващите две години, особено ако сегашните хидроложки условия се запазят.
В Кипър 2025 г. отбелязва третата поредна година на суша и представлява осмият най-лош период за водните запаси от 50 години насам, според министъра на земеделието Мария Панайотоу.
В Швеция, родината на еврокомисаря по околната среда Джесика Росуол, една от най-северните страни в Европа, поливането на градини с маркуч вече е забранено в някои райони. Във Франция и Испания избухнаха боеве между фермери и природозащитници заради правата върху водите и плановете за изграждане на язовири през последните години.
В плана за водата ще се определи как ЕС може да стане по-устойчив в условията на воден стрес – когато търсенето изпреварва предлагането – и има за цел да накара държавите членки да инвестират повече в тръби, помпи и пречиствателни станции.
Около 25% от водата в ЕС се губи чрез течове. Но процентът е много по-висок в някои страни като България, която губи около 60 на сто от водата чрез течащи тръби всяка година, според европейското сдружение на водната индустрия EarEau.
Комисията изчислява, че са необходима 23 млрд. евро годишно, за да се финансира водната инфраструктура. Европейската инвестиционна банка също така ще изготви програма от 15 млрд. евро заеми и гаранции за финансиране на водната инфраструктура от 2025 до 2027 г., се казва в документа.
Източник: Обективно