И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов беше номиниран за титуляр за поста от трима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет - Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова. Сарафов ще е единственият кандидат за поста. Взели сме предвид състоянието, проблемите и достиженията на прокуратурата, докладва Петров. Кандидатурата му отговора на законовите изисквания и притежава необходимите качества да заеме поста. "Неговият последователен кариерен път и натрупаният опит ни дават основание да предложим кандидатурата му", завърши пледоарията, с която Петров докладва мотивите на тримата номиниращи.
Сарафов в момента е втори мандат директор на Националната следствена служба и заместник главен прокурор. Той беше заместник на Иван Гешев, преди уволнението му и в началото на сътресенията в прокуратурата, твърдо стоеше зад него. След това обаче се превърна в негов ревностен критик и дори подаде сигнал срещу него в прокуратурата.
Днес беше последното, четвърто, заседание на Пленума на съвета, на което може да бъдат правени номинации. На предходните три заседания кадровиците пасуваха.
Това е най-очакваният сценарий, като се има предвид, че Сарафов, който вече повече от година е и. ф. главен прокурор след уволнението на Иван Гешев. След като е приел да бъде номиниран, вероятно има гаранции, че ще бъде и избран. Макар че изборът е насрочен за януари и тепърва предстоят парламентарните избори, които биха могли много да променят нагласите във ВСС.
Сред магистратите, политиците, а и в самия ВСС се чуват гласове, че този състав на съвета няма право да избере следващия главен прокурор заради отдавна изтеклия си мандат и ниското обществено доверие, с което се ползва.
Има и опасения, че има законова пречка за провеждането му покрай промените в Конституцията и отмяната на част от тях от Конституционния съд. ПП-ДБ внесоха законопроект, забраняващ на съвета с изтекъл мандат да проведе процедурата, но той залежава в парламента. Висшият адвокатски съвет също призова да няма избор.
За избор на главен прокурор по силата на последните промени в НПК и Закона за съдебната власт вече трябват само 13 гласа в 25-членния ВСС (преди бяха нужни 17). Номинации могат да правят група от поне трима членове на Прокурорската колегия на съвета, както и министърът на правосъдието. Мария Павлова вече обяви, че няма да се възползва от това си правомощие, нито пък ще приеме предложение самата тя да бъде издигната да поста.
Ако бъде внесена кандидатура за главен прокурор, от ПП-ДБ ще сезират Конституционния съд. Това обясни преди дни депутатката Лена Бориславова пред Нова тв. От ПП-ДБ смятат за нелегитимна стартиралата процедура за избор на главен прокурор. Ако се съберат 48 подписа на депутати, може да бъде внесено искане за тълкуване от КС дали след произнасянето му по последните промени в Конституцията, ВСС може да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища, без да бъде променен Законът за съдебната власт.
"Ако наистина има прокурори, които решат да участват в тази процедура, ние ще съберем подписи и ще внесем искане до КС за тълкуване на разпоредбите, свързани с това дали този ВСС има право да избере нов главен прокурор за 7 години", коментира Бориславова.
"Сега" говори и с други депутати от коалицията, които обясниха, че аргументите им са валидни и за процедурата за избор на председател на Върховния административен съд, която съветът се кани да започне следващата седмица. "Обмисляме какво можем да направим, за да се съпротивляваме на тази ситуация", коментира депутат.
Искането за тълкуване обаче няма да спре автоматично процедурата. Първо изобщо не е ясно дали КС, който след месец ще е с обновен състав, ще допусне тълкуването. След това решението за евентуално спиране ще е в ръцете на Висшия съдебен съвет, който, както се видя, изобщо няма намерение да се бави.