България отбелязва 149 години от Априлското въстание

България отбелязва 149 години от Априлското въстание

България отбелязва 149 години от обявяването на Априлското въстание. Център на тържествата са Копривщица, Клисура и Панагюрище, които са пряко свързани с Априлската епопея. С тържествена заря-проверка в Клисура снощи отбелязаха годишнината от избухването на Априлското въстание. Градът дава около 500 жертви по време на бунта, а от близо век възстановките в града са се превърнали в традиция, разказва БНТ.

Със заря на централния площад в Копривщица започнаха снощи и тържествата - мястото откъдето на 20 април 1876 година започва въстанието. В честванията участва и председателят на парламента Наталия Киселова. В церемонията се включиха военни от 61-а Стрямска механизирана бригада. Днес в Копривщица тържествата продължават с полагане на венци и цветя на гроба на Тодор Каблешков. След това ще се проведе и възстановка на събитията от 1876 година като над 160 самодейци ще пресъздадат сцени от въстанието.

В Панагюрище днес е кулминацията на националните чествания на 149- та година от обявяването на Априлското въстание. От общинската администрация съобщиха, че програмата на тържествата започва в 10:00 часа с литийно шествие от Историческия музей до площад "20 април", където ще бъде ритуалът по издигане на националното знаме на България. След това в църквата "Св. Въведение Богородично" ще бъде отслужена заупокойна панихида за загиналите във въстанието. Пред "Вечния огън" на мемориалния комплекс "Априлци" ще бъдат поднесени венци и цветя, а възпитаници на Центъра за подкрепа на личностното развитие ще представят музикална програма.

Честванията, посветени на Априлската епопея, завършват с тържествена заря-проверка, която ще започне в 20:30 часа. Официалното слово ще произнесе председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

Източник: БНТ, БТА

Коментари

  • Тихомир Томов

    01 Май 2025 9:07ч.

    Българите отбелязаха въстанието на 20 април, а властите на 1 май. / първомайското въстание /

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    01 Май 2025 14:45ч.

    не забравяйте, че т. нар. "Запад" винаги е бил на страната на турците във войните им срещу православните държави и срещу Русия ! техните „кръстоносци“ разграбиха Константинопол и разориха православна Византия, като по този начин разчистиха пътя за нахлуването на селджукските турци. и тези подлеци винаги са прислугвали с кораби, с оръжие, с офицерски кадри и специалисти на чалмите: като се започне с генуезки и венециански кораби, които са превозвали гаджалите, за да ги стоварят в гръб на християнските войски, при завземането на Балканския полуостров, та се мине през Кримската война и се стигне до "евро-атлантическите" евреи Сюлейман паша и Вейсел паша... и днес отново най-големия враг на Европа са извратеняците, начело на евроГейския съюз, а тези нещастници за жалки американски долари са готови да продадат и майките си...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    01 Май 2025 17:39ч.

    горепосочените кораби са собственост на ев реи !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на въстание срещу еврото, братя... иначе позор и смърт

    01 Май 2025 9:37ч.

    Държавата няма какво да го отбелязва, тя доброволно се отказва от независимост. И българският лев пада - щом се отказват от него като средство за размяна, следва да падне и от знамената на бунтовниците-априлци...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ggg

    01 Май 2025 14:12ч.

    Mоще и да не падне, да видяхте европейски знамена в тия бълг градчета, аз не

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    01 Май 2025 11:06ч.

    a 1-ви май кога

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Load Runner

    01 Май 2025 13:53ч.

    Аман от гейщини - 1-ви май е международния ден на труда и Путин няма нищо общо с неговото създаване. Да вземат малко да просветят жалките ни политици. Иначе още малко ще започнем да отбелязваме първомайското въстание от 1976 година.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    01 Май 2025 14:33ч.

    Поклон пред саможертвата на всички, дръзнали да се опълчат на робството и да се борят за свободата си от турско робство. Не сте забравени !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Присъединявам се

    01 Май 2025 15:06ч.

    Поклон пред саможертвата и жертвите! Ако не бяха те, нямаше да се задвижи обществото в Русия, за да принуди руския цар да ни освободи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    01 Май 2025 15:39ч.

    Най-новата българска държавица е влюбена до полуда във възстановка на какви ли не исторически събития. Специалистите смятат тази патологична склонност за проява на обсесивно-компулсивното разстройство. Арт средите пък я реферират като пърформанс и поставят акцента най-вече върху красивата опаковка на събитията. Ето че днес научаваме за поредната възстановка. Тя е от Копривщица. Там с мерак пресъздават избухването на Априлското въстание. Камбанен звън, по улиците наизлизат юнаци, нарамили пушки, премени в униформи дизайн на Хуго Бос и Агресия. Юнаците се целуват страстно, някои гърмят пробно с шишанета, подарък от казанлъшките оръжейници. Ето и друга сцена. Тя е от Калъчовия мост. По него преминава местният бизнесмен Таралежа, комуто е поверена ролята на въстаника Тиханек, командир на чета. Срещу него се задава заптието Карахюсеин. Неговата роля се изпълнява от гл. инсп.Цончев, началник РПУ Пирдоп. Таралежа, след снощния як запой, а е с кървялали очи. Щом разпознава инспектор Цончев, той мигновено изважда верния си Smith & Wesson и без да го зарежда, още с първия изстрел поваля Карахюсеин. Утре полицаити от Пирдоп и съседните участъци ще погребват своя началник. В този арт-сезон публиката ще може да се наслади и на други любопитни възстановки: Ботев и Енглендер, капитан на австрийския пощенски параход "Радецки", си разменят визитни картички и обсъждат проекта на Westinghouse за нови блокове в АЕЦ "Козлодуй"; Хан Аспарух преминава Дунава и инспектира строежа на магистралата Русе-Бяла; на връх Трифон зарезан Хан Крум зарязва лозя в Карабунар; порф. Пимпирев открива на о-в Ливинстън позлатения череп на император Никифор и останки от повреден български F-16 и т.н., и т.н. От толкова много възстановси сили не ни остават да вдигнем едно ново въстание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Даскал Фратю

    01 Май 2025 17:17ч.

    НЕ СЪМ СИГУРЕН ДАЛИ БЪЛГАРСКИЯТ ДНЕШЕН НАРОД МОЖЕ ДА ОЦЕНИ ВЕЛИЧАВАТА ЕПОПЕЯ НА АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ. КАКЪВ ГЕРОИЗЪМ, КАКВО СЕБЕОТРИЦАНИЕ! ДА ЗАПАЛЯТ КЪЩИТЕ СИ, ДА ЗАРЕЖАТ ИМОТИТЕ СИ, ДА ОТКЪСНАТ ОТ СЕБЕ СИ ВСЯКО СОБСТВЕНИЧЕСКО ЧУВСТГВО И ДА ОТИДАТ В ГОРАТА, ЗА ДА ПОЕМАТ ГЛЪТКА СВОБОДА И ЗА ТАЗИ СВОБООДА ДА ИЗЛЯЗАТ С ГОЛИ РЪЦЕ СРЕЩУ БАШИБОЗУШКИЯ ЯТАГАН - ТОВА Е НЕЗАПОМНЕНО ПАТРИОТИЧНО ДЕЛО НЕ САМО В БЪЛГАРИЯ, НО И В МНОГО ЧАСТИ НА СВЕТА. КОЙ БЪЛГАРИН СЕГА БИ НАПРАВИЛ СЪЩОТО - МИЛИОНЕРИТЕ, ДЕПУТАТИТЕ, МИНИСТРИТЕ, ПАРТИЙЦИТЕ, НПО-ТАТА ?! ПО АПРИЛЦИ ТРЯБВА ДА СЕ РАВНЯВАМЕ, А НЕ ПО НЯКАКВИ ВИРТУАЛНИ ЦЕННОСТИ И УБИЙСТВА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бойчо Огнянов

    01 Май 2025 19:41ч.

    Повтарянето на шаблонни определения, наложени от българската историография, замъглява мотивите и превръща поведението на участниците във въстанието в красива, но нелогична абстракция. Виждаме същото и във вашия коментар. Освен всичко друго, българската историография (маргинална по манталитет и провинциална по произход) е свикнала да разглежда историята не в цялост - като отражение на определени процеси, протичащи в определени исторически, политически и социални условия (за този период в рамките на континента), а изолирано, локално, в опростенческите рамки на конкретни събития. Какъв е контекстът на Априлското въстание от 1876 г.: то избухва и протича в Подбалкана - районите, които исторически са най-слабо засегнати от феодалния гнет в ранния период на Османската империя (бивши дервентджийски и войнушки/ войнугански села) и от стопанския и административен произвол, с който се характеризира разпада на османската феодална държава (с протичащите периоди на дирижирана или провокирана от външни сили модернизация). Селищата, които обхваща въстанието са населени места, които се издържат не със земеделие (то има помощни стопански функции), а с манифактурно производство - гайтанджийство, мутафчийство, абаджийство, кожарство, бубарство, копринарство. Основен клиент е армията на Османската империя, която е започнала да се модернизира по западен образец. През 30-те и 40-те години на 19 в. и особено след Кримската война (60-те години) в империята започват активно да проникват британски и британско-фенски капитали, което води и до създаването на първата емисионна (централна) банка - Отоман банк (съвместно предприятие на английския и френския клон на Ротшилдите), както и до масираното навлизане на западни промишлени стоки, от които най-сериозната заплаха за подбалканското манифактурно стопанство представляват британските вълнени платове (спомнете си, че Левски е син на разорен гайтанджия). За разлика от други бунтове и въстания в по-ранен период, имащи стихиен характер или крайно ограничено влияние сред основните маси от населението, тук вече вече имаме не само широко социално недоволство, предизвикано от политиката на централната власт, но и идеология, която предлага решение - националната идея, която е буржоазен конструкт и има за цел обособяването на определена територия и население в рамките на собствен, вътрешен пазар с модерните за времето си форми на собственост и търговски обмен, както и правна система, която да ги защитава. Това по никакъв начин на омаловажава въстанието (което е по същество първи опит за буржоазна революция), нито мотивите на участниците, нито жертвите които понасят. Напротив - прави действията им много по-близки, много по-разбираеми и много по-логични от романтично-наивистичната окраска, която родната историография им придава. Тези хора знаят, защо се вдигат на бунт срещу султана (централната власт, чиято политика ги лишава от пазар и ги разорява), имат цел (обособяване в собствена национална държава) и идеология, която обосновава действията им ги мотивира (националната идея). Разглеждано по този начин и в този контекст - Априлското въстание от 1876 г. далеч не е локално събитие в рамките на Балканите или Империята (заедно с Херцеговинското въстание от предишната година, което продължава да тлее и през 1876 г), а част от процесите, протичащи в останалата част на Европа (революциите и войните, водещи до разпада на многонационалните империи и образуването на доминираните от местната буржоазия национални държави).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи