Коледа в стара София

Коледа в стара София

Из книгата на Райна Костенцева „Моят роден град София“ (изд. „Рива“)

Стара София не познаваше обичая да се окичва елха за празника. Само чужденците – руснаци, французи, унгарци и др., с големи усилия можеха да си намерят коледно дръвче. Една наша съседка и сватя – леля Тереза, беше окичила елха за момиченцето си. Това ми хареса много и аз също изявих желание пред мама и татко да имам коледно дръвче. Татко домъкна от пруста голямото олеандрово дърво с бурето, в кое го то растеше, и каза: „Ето ти дръвце! Окичвай го!“. Заех се с голяма радост и го накичих с какво ли не. Само свещички не търпеше олеандровият храст, но затова пък по Коледа не липсваха сухи плодове, както и разни други лакомства и подаръци.

Бъдникът се купуваше в предколедния петък, който беше и пазарски ден, когато се продаваха най-различни сухи плодове: смокини, рожкови, бадеми, лешници, стафиди, сливи, круши, ябълки, дренки и свежите портокали, лимони и мандарини. Портокали, мандарини и лимони се носеха обикновено на кръстниците, на кумовете и на старата майка. От сухите плодове домакините варяха разнообразен и вкусен ошаф, който заемаше първото място на трапезата на Бъдни вечер. Яденето на софрата беше сарми с кисело зеле и ориз, и печено в подница турте*, с вложена в него пара. Вярваше се, че на когото се паднеше парата на Бъдни вечер, той ще бъде щастлив през цялата година.

Туртето се ядеше с орехи и мед, а парата се слагаше пред иконите в дома. От бъдника се вземаше една смокиня и се слагаше настрана – за „кадията“. В отвореното огнище или печката бумтеше голям пън – бъдник, който трябваше да гори чак до сутринта.

Бъдни вечер беше един от най-светлите, най-очакваните и най-тържествените празници за софиянци. Той преминаваше при специални церемонии. Първо се слагаше трапезата с постните сарми, ошафа и плодовете. В средата се поставяше погачата (туртето) със запалена и бодната в средата ѝ свещ. Майката започваше да кади с кадилницата, от която се разнасяше аромат на тамян. Тя извършваше каденето в четирите посоки – изток, запад, север и юг. Всички наоколо стояха прави. Бащата или най-голямото дете прочиташе молитвата, членовете на семейството се прекръстваха и сядаха смирено около софрата. Започваше се с разчупването на погачата. Най-напред я поемаха бащата и майката един срещу друг и я разчупваха с усилията на двамата на две половини. След това майката я разчупваше на толкова парчета, колкото души са насядали около трапезата. Ако някой член на семейството отсъствваше, отчупваше се парче и за него. Тогава всеки от насядалите около софрата започваше нетърпеливо да разтваря късчето от туртето и да търси паричката. С какво вълнение само се очакваше късметчето! Яденето започваше със сармите, които се приготовляваха с разни миризми и със зехтин. Имаше и носен боб, който също се сервираше. Вечерята приключваше с плодовете и ошафа. Голяма част от яденето оставаше.

Софрата не се вдигаше до другия ден – Коледата. Тогава обедът пак започваше с постната храна и след това се преминаваше към месната, наричана блажна. В селата съществуваше поверие, че ако за Коледа се облажим с месото на врабче, през цялата година работите ще вървят много леко. Блажното ястие на Коледа беше свинското.

Много интересни бяха коледарските хорове. Техни предшественици бяха обикновените коледари, които навръх празника ходеха по домовете и пееха коледарски песни. Една популярна песен започваше така:

Стани нине, господине,
дошли сме ти скъпи гости,
скъпи гости, коледари.

Коледните песни са многобройни и разнообразни по съдържание, но смисълът им беше един и същ. Коледарите наистина бяха скъпи гости – всеки искаше да дойдат в дома му. Това се смяташе и за чест, и за пожелание за щастие. Навсякъде ги почерпваха богато и им даваха по някоя пара.

Бъдни вечер наричаха „Малката Коледа“, а първият ден – „Голямата Коледа“. В някои села коледуването на голямата Коледа почваше след пладне, а посещенията на коледарите, които в село наричаха „пеяче“- чак привечер. Между песните имаше и припявания за всеки член от семейството. И тук домакините даряваха коледарите с пари, колачета и бъдник. Колачетата коледарите нанизваха на пръчка, която се държеше в ръце. Накрая се пееше:

„До тука ти кажувам, метни кърпа на рамо, вържи пари у крайо“.

Софиянци отрано се грижеха за коледното прасе. Охранваха го няколко месеца преди това, за да бъде тлъстичко за празника. Семействата, които нямаха възможност да отглеждат прасе, купуваха свинско месо от Женския пазар в петъка преди самия празник или пък, ако кесията им позволяваше – цяло угоено прасе, една част от месото на което консервираха за през цялата зима, а сланината претопяваха на мас.

Както и днес, по-късно на видни пазарища преди Коледа се продаваха и елхови дръвчета. Тази продажба, разбира се, започна едва когато софиянци видяха какво правят чужденците.

Райна Костенцева (1885-1967) е потомка на прочут род от Щип, Македония. Баща й, Михаил хаджи Костенцев, е първият книжар в новоосвободена София. Майка й е ученичка на баба Неделя Петкова и е една от заслужилите учителки през Възраждането.

В своите спомени авторката не цитира дати, не прави сухи исторически разбори, а представя увлекателно и завладяващо всекидневния живот на столичани в края на ХІХ и началото на ХХ век. Пред очите на читателя възкръсват улици, бани, църкви и джамии, публични домове, пазари, улични търговци, кръчми, театри...

Сладкодумно, черпейки от първоизвора като очевидец на случващото се в новоизбраната столица, Райна Костенцева пише книга, която и днес изпълнява ролята на своеобразен пътеводител в душевността и манталитета на първите столичани - премного ориенталци, не толкова европейци. Тя разказва също и за своя род, за предсмъртната песен на Левски, за героизма и саможертвата на първостроителите на българската култура и държава, за шопските сватби, за рекета на общинарите, за браковете си с известните художници Август Розентал и Макс Мецгер...

За съдбата на Райна Костенцева след 1944 г. свидетелстват писма и документи, включени тук за първи път. Изцяло е публикуван и прочутият албум със снимки на фотографа Димитър Карастоянов от 1912 година.

Източник: ploshtadslaveikov.com

 

 

Коментари

  • thenewone

    25 Дек 2023 15:06ч.

    Колко прекрасна е била София по времето, когато Царство България е било нормална държава на нормални хора, преди преврата на Девети, МОЧА, Белене и пленумите на ЦК на БКП!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Z T.M.

    25 Дек 2023 16:31ч.

    Е ли Ви е възможно поне на тези светли и хубави празници да бъдете по- смирен и да спрете да ръсите политически простотии и опорки за щяло и нещяло???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 25 Дек 2023 15:06ч.

    25 Дек 2023 16:37ч.

    И сега е прекрасно място, я погледни костенурките, не те ли умиляват?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до thenewone

    26 Дек 2023 8:24ч.

    Не, още по-прекрасно стана после, през добрите години на социализма, когато в училища, предприятия, и научни институти хората празнуваха, веселяха се, играеха хора, ходеха на манифестации, имаха безгрижие и сигурност. Децата играеха с часове, улиците бяха сигурни, а дойдеше ли празник, празнуваше се с много радост. Така че не пиши глупости, а се осъзнай като започнеш от името ти, плачещо за психоаналитик...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мозък-личинка

    26 Дек 2023 8:30ч.

    Който се радва на варварството на Съветската армия, той реабилитира фашизма. Как точно бихте искали да е свършила войната? С победа на Хитлер? Толкова сте се оплели в объркване че в бедния ви мозък има сигурно и мечтание и към Османската империя . Исахте да сте част от нея щом отричате руско-турската война.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 1923 - 1926 г.

    26 Дек 2023 9:11ч.

    Избити без съд и присъда 250000 български граждани и селяни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нормален

    06 Яну 2024 11:16ч.

    Айде посмали малко Манго!!! Те и за Руско Турската война ни разправяха, че руснаците са дали 200 000 жертви, а то се оказа огромна лъжа - 10 пъти по-малко са! Демагогия и пропаганда навсякъде! Айде да си говорим истината. Същата демагогоя и лъжа за жетртвите в т.н. възстание 1923 г. - жертвите са десетки пъти по-малко! Друг е въпроса за убитите по време на кървавия комунистически режим - по данни на международния червен кръст - между 222 000 и 223 000!!! Знам, че ще активирам една дузина тролове (все пак трябва да си заработят парите), но истината е една!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поредното доказателство за кацата с мед

    25 Дек 2023 15:37ч.

    и лъжицата катран! - „Едно време имало един цар. Този цар знаел езика на животните. Веднъж той поискал да разбере какво си говорят те, затова заповядал всички Четириноги да се съберат в един ден на едно място. По пътя към сборното място конят рекъл на магарето: «Братовчеде, да не вземеш сега пред всички да си покажеш магарията. Бъди разумен. Дръж се прилично!» «Добре!» — обещало магарето и се възгордяло, че върви редом с такъв умен, красив и силен роднина. Но щом видяло другите животни, то навирило уши, започнало да реве, да рита, да скача, затъркаляло се в пепелта… «Ей, братовчеде, какво направи, защо ме засрами?» — запитал го после насаме конят. «Като видях толкова много хора, не можах да се стърпя. Трябваше да покажа магарията си!» — отговорило магарето.“

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    25 Дек 2023 17:10ч.

    Само аз ли съм пропуснал да прочета, че тогава не е имало никакъв дядо Коледа? :))))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не е имало

    25 Дек 2023 19:14ч.

    Имало е коледно дръвче, поне за хората по селата не е било проблем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не е имало и подаръци по Коледа

    25 Дек 2023 21:12ч.

    Даряването на подаръци и то не подаръци а остатъци от коледната вечеря на богатите, които "дарявали" остатъците от трапезата на всички, които са им работили по Коледа и така втория ден, познат у нас като Стефанов ден, се е водил когато раята не работи, а "празнува" с остатъка от господарската трапеза. Това не е у нас, това е там, заветния Запад и най-вече Великобритания и Америка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    25 Дек 2023 17:49ч.

    Дядо Коледа е внесен от запад и има езически произход, макар и да е прикрит като Санта Клаус. Клод Леви-Строс дори описва как през 1952г. на Рождество в Дижон е обвинен в ерес и паганизъм, а фигурата му е обесена и изгорена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САМО ДА ПИТАМ!

    25 Дек 2023 22:09ч.

    Z T.M., написаното от thenewone НЕ са "политически простотии и опорки"! Това е ИСТИНАТА. България е била нормална държава преди преврата, преди девети, преди комунистите и окупаторите. Това НЕ са опорки. Това е историческата истина. Препоръчвам цитираната книга на Р. Констанцева. Чел съм я. Забележително четиво. Честито Рождество Христово на всички. Здрави и обичани да сте. И дано всички сме по- добри през новата година.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Z T.M.

    25 Дек 2023 22:59ч.

    Така е било в нейното детство. Детството на много други деца е било значително по- бедно, а животът им- много по- тежък. Това което исках да кажа е, че миналото не може да бъде променено каквото и да правим. Редно е в тези дни да престанем (макар и временно) с политическите спорове и ежби. И навсякъде да търсим с какво да се заядем (това последното не е към Вас, разбира се).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 25 Дек 2023 Това е ИСТИНАТА. България е била нормална държава преди преврата, преди девети, преди комунистите и окупаторите. Това НЕ са опорки. Това е историческата истина. Препоръчвам цитираната книга на Р. Констанцева.

    26 Дек 2023 9:14ч.

    Хехехе, препоръчвам Тютюн на Д. Димов!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Том Сойер

    04 Яну 2024 17:21ч.

    Преди 9-ти в БГ партиите са били забранени, писатели са душени с тел и хвърляни в пещите, без съд и присъда са убити хиляди хора, БГ е била съюзник на Хитлер, изгорил милиони хора в концлагерите, та тъй....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САМО ДА ПИТАМ!

    25 Дек 2023 22:26ч.

    "Не е имало и подаръци по Коледа 25 Дек 2023 21:12ч."- третият, а не вторият ден на Рожденственските празници е Стефановден. Третият. 27- ми декември. А бедни и богати винаги е имало. И винаги ще има. Ние не сме равни. Нито по произход, нито по способности, по нищо не сме равни. Едни се с правят по- добре, други не толкова. Едни са по- умни, по- работливи, други не чак толкова- по- лесно им е да обвиняват "богатите" за хала си. А не това, че не са достатъчно образовани например. Или че ги мързи и се правят, че работят. Но настояват да получават заплата за това. Никой никога не е обещавал, че този живот ще е еднакво справедлив и еднакво хубав за всички. Да, понякога животът е жесток и несправедлив към невероятни хора. Които не заслужават това. Понякога е така. Но общо- взето забелязал съм, че хората, които се стараят, не се оплакват и си гледат работата- в един момент успяват. Справят се повече от добре. Толкова по въпроса са "раята", "остатъците" и "гадните богаташи". Аман от глуповати опорки. Щеше да е смешно, ако не беше просто жалко. У дома имаше домашна помощница. Веднъж, почти преди университета, я попитах защо е съгласна на подобна работа. Баба ми беше изключително стриктна- типичен немски възпитаник. Маниакален перфекционист. Майка ми не търпеше и най- малка нередност. Трудно се работи за такива хора. Тя правеше всичко. Присъединявах се към готвенето понякога, но по- скоро като зрител и от любопитство. Та, когато попитах тази приятна жена защо е съгласна да работи това, чух това: "Имам четири деца. Нямам образование. Кой ще ме вземе? Освен на полето. Ама аз не искам да робувам на земята! По- добре да работя в хубав дом. Като не съм се погрижила да се науча на друго". Чудя се колко от хората, които не стават за друго, освен да мият чинии и подове, осъзнават чудесно, че просто не стават? Не вярвам да са много. За протокола- огромна част от хората около нас, от приятелите и близките ни, също имаха домашен персонал в домовете си. В комунизма това ми се виждаше нонсенс. Но беше факт. Приживе баба ми казваше: "Само в България не е нормално един учител, лекар, архитект, инженер, музикант да има домашен персонал. Само в България това е повод за клюки и цъкане с език. В приличните държави образованите хора не мият чинии." Приличните държави. Помня този израз. Да, винаги е имало и винаги ще има хора, които мият чинии и хора, които не го правят. Такъв е животът. От край време. Ако някой има усещането, че получава "остатъци" от каквото и да е- това е личен проблем. Елинор Рузвелт казва: "Никой не може да те накара да се почувстваш посредствен без твое съгласие." Права е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нормален

    06 Яну 2024 19:36ч.

    Отличен анализ и страхотен коментар професор Стоянович!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САМО ДА ПИТАМ! 25 Дек 2023 22:26ч.

    26 Дек 2023 9:17ч.

    Успокой се, "умнико" и се смири, защото монетата има две страни. Днес си с претенции за аристокрация, а утре си никой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи