Asia Times: Константин Черненко и Джо Байдън. Старческите проблеми на САЩ напомнят за годините на упадък на СССР

Asia Times: Константин Черненко и Джо Байдън. Старческите проблеми на САЩ напомнят за годините на упадък на СССР

Автор: Даниел Уилямс, Asia Times

На 25 февруари 1985 г. съветските граждани отиват до урните за еднопартийни местни избори и по традиция висшите ръководители гласуват публично.

Генералният секретар на Комунистическата партия на СССР Константин Черненко се появява публично, както е обичайно за висшите съветски ръководители, пускайки бюлетина, макар и само на живо по телевизията. Изявата му е очаквана с интерес, тъй като той е отсъствал от публичното пространство в продължение на два месеца.

Предполага се, че историята се разиграва в избирателна секция в Кремъл. Заобиколен от държавни служители и вестникарски фотографи, той се изправя и облегна на помощник. Изглежда измършавял. Промълвява няколко поздрава. Вместо да успокои гражданите, че СССР е в здрави ръце, картината предизвика тревожно вълнение в цялата страна: Кой точно ръководи огромната еднопартийна държава с ядрено оръжие?

През 2024 г. Съединените щати, привидно отворена политическа система, в която подобен спектакъл не би могъл да се случи, са изправени пред подобна, макар и доста продължителна драма относно здравето на своя лидер. Видимо слабият и объркан президент Джо Байдън се появи тромаво на дебат миналия месец с политическия си съперник, бившия президент Доналд Тръмп. Оттогава неговият автопортрет на способен лидер - споделян публично от членове на неговата Демократическа партия и благоприятни насхроени медии - се разпадна.

Той е под обсадата на някогашните си поддръжници, които искат да го сменят на изборите.

Паралелът между ситуацията с Байдън и отслабналите съветски лидери от 80-те години на ХХ век - Черненко беше последният от трима болни висши служители, които починаха на поста си - предизвиква сравнения с разпадащия се СССР.

Преди четири години историкът от Принстънския университет Харолд Джеймс написа есе, озаглавено "Късната съветска Америка", в което описа САЩ при Тръмп като намиращи се в политически упадък, подобен на съветския. "Ако това вече не е било очевидно, сега целият свят знае, че САЩ нямат никаква стратегическа ориентация или сплотено ръководство", пише Джеймс.

Миналия месец консервативният коментатор Найл Фъргюсън предложи актуализация. Той очерта слабостите на САЩ в съветски стил, включително претоварването им с чуждестранни отговорности, армия - натоварена с остаряло оборудване, все по-ниски образователни и здравни стандарти, слаба икономическа производителност в силно задлъжняла икономика.

"Бихте ли ми казали за друго развито общество, в което жизнените стандарти са спаднали, смъртността е нараснала, където 100 000 души годишно умират от свръхдоза? Мога да се сетя само за един друг пример и това е Съветският съюз?", казва Фъргюсън. 

Сравнението със Съветския съюз е подкрепено и от сравнението между възрастта на висшите ръководители, които и когато умират на поста си. Леонид Брежнев е на 75 години и е с влошено здраве от поне две години. Неговият наследник, Юрий Андропов, е само на 68 години, но умира след едва 15 месеца на поста, след като получава тежки сърдечни проблеми.  

Черненко почина на 73 години, само две седмици след като посети Потьомкинската избирателна урна, и изкара на поста си само 11 месеца, като дълго време страдаше от сърдечни проблеми, белодробни заболявания и цироза на черния дроб.

Байдън е на 81 години и във вторник се разболя от Ковид (за трети път). Тръмп е на 78 години.

Секретният СССР рутинно криеше докладите за здравословното състояние на своите лидери. Смъртта им, веднъж обявена, често водеше до интриги и жестоки борби за власт. След смъртта на Йосиф Сталин през 1953 г. Никита Хрушчов елиминира главния си съперник, началника на тайната полиция Лаврентий Берия, като го екзекутира за държавна измяна.

В деня на последната публична изява на Черненко, един енергичен Михаил Горбачов също се появява по телевизията пред истинска урна в присъствието на руски и чуждестранни репортери. Той вече е подписвал правителствени укази от името на Черненко.

Интригата се виждаше в усилията да се попречи на Байдън да се кандидатира отново за президент и в контраусилията на Байдън да се задържи. До дебата старческите му недъзи бяха държани настрана от медиите, които го бяха предпочели пред Доналд Тръмп в президентския вот през 2020 г.

След като провалът стана виден, някои от същите издания го призоваха да напусне надпреварата. В странно признание в новинарската мрежа CNN един от водещите призна, че психическото здраве на Байдън се е влошило две години преди прословутото представяне на дебата.

"Това е една от онези, знаете, това е класическата публична тайна", каза дългогодишният политически репортер на CNN Чък Тод. "Това е история, която всички знаят и ... всички се страхуват да говорят за нея."

Източник: asiatimes.com/

 

 

Коментари

  • Абсолютно така е

    23 Юли 2024 8:36ч.

    Кризата у един човек е кризата у цялото общество и обратното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    23 Юли 2024 23:36ч.

    След като КГБ -еца Юрий Либерман Фанщейн го гръмнаха в корема, изплува внука с белега на Андрей Мойсеевич Епщайн !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    23 Юли 2024 8:49ч.

    Това е огромен проблем и за управляващите елити в пудел-стейтс. Какво да правят? Кого да слушат, по кого да джафкат, по кого да се равняват? А ако утре се окаже, че са взели грешната посока и им изстине мястото? Кофти положение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    23 Юли 2024 8:52ч.

    Джо Байдън е най-малкия проблем на САЩ... даже никакъв. Президентът на САЩ е кукла на конци винаги е била, ако ще и магаре да сложат - все тая! 😆

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митрофанова

    23 Юли 2024 9:34ч.

    Ми що и ваш Путьо чака изборите в САЩ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    23 Юли 2024 9:58ч.

    Къде видя Путин да чака резултатите от изборите в Щатите?! Той заяви, че който и да дойде на власт, промяна коренна в отношенията между Русия и САЩ няма да има... Чакал бил...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митрофанова

    23 Юли 2024 10:23ч.

    Целият свят чака хегемона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • То па един хегемон. Фалирала печатница

    23 Юли 2024 16:36ч.

    За подрискания филиал Еврабия да не говорим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Случаен

    23 Юли 2024 9:54ч.

    Тия всички телевизии,с екипите си журналисти,анализатори,експерти,чак на дебата ли разбраха за състоянието на Байдън.Или удобно си затваряха очите и устите,финансирани от където трябва.Да живее честната журналистика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • SapunRK

    23 Юли 2024 10:00ч.

    Сега остава да видим кой ще играе ролята на онзи с белега на главата. Ролите винаги са едни и същи, само актьорите се менят, щото sic transit gloria mundii...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    23 Юли 2024 10:03ч.

    Сравняването между късния СССР и днешните Щати е не съвсем вярно. Защото в късния СССР повсеместна наркомания нямаше, нито пък срив на образованието и здравеопазването...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    23 Юли 2024 10:28ч.

    Разбира се, сравняването е пределно повърхностно. То разчита на визуалните, но не и на съдържателните характеристики. От съдържателна гледна точка и двете политически системи са изградени върху демократичния принцип за избор на ръководните длъжности. Формалната разлика е в това, че конституционно в СССР е определена еднопартийна система. Но в какво е разликата между КПСС и двете (или повече) управляващи партии в Америка и другите "демократични" страни. Организационно те са неразличими, има разлика в идеологически план и тя е фундаментална - отношението към експлоатацията, което пък води до това, че в СССР, а и в другите социалистически страни, конституционно бяха закрепени социални придобивки, които (не всички) в останалия "демократичен" свят бяха плод на кефа на собственика на средствата за производство. Например и в нашата Конституция има остатъци от социализма - правото на безплатно образование, социално и здравно осигуряване, здравеопазване и т.н. Има ли ги в днешния ни "жив живот"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    23 Юли 2024 16:07ч.

    Точно затова съм против разните писъци и ревове за промяна или направо за нова конституция... А за това че не се спазват текстовете за образованието и здравеопазването - твърде много хора си затварят очите... И то такива, които биха могли да променят нещата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    23 Юли 2024 11:24ч.

    Това са абсолютно несъвместими сравнения. Байдрън е кукла на ФЕД и няма никаква автономност. ФЕД фамилиите и най-големите корпорации се управляват на наследствен принцип. Лицето им за пред маймуните може да е магаре или неудушевен предмет, все тая. Предмета, който виждате НЕ е този, който взима решенията. Докато в СССР имаш явна власт и явни лидери. КПСС и политбюро + Черненко, като всичките бяха застаряващи и оглупяващи, някой от тях никога и не бяха умни, а само хитри. Нищо общо нямат двете системи. Отделно краха на СССР е заради алчността на върхушката, те събориха системата за да я ограбят за тях и децата си, докато аметиканско-британската система се саморазлага по класическия метод на разложение на империите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    23 Юли 2024 16:11ч.

    Абсолютно вярно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • rusnak

    23 Юли 2024 11:56ч.

    Упадък на СССР? Я пак. Икономическите показатели в последната петилетка на СССР във всички сфери са с проценти нагоре, но висшия ешелон предаде страната си, защото му се дояде дъвка, а в последствие кур.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    23 Юли 2024 16:11ч.

    Искаха дъвка и я получиха... с косъмче...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи