Преговорите в Истанбул между Русия и Украйна, първите от 2022 г. насам, завършиха без пробив. Западната преса отбелязва, че строгите териториални искания на Москва са оставили на Киев малко място за маневриране.
"Файненшъл таймс" отбелязва решителността на руската дипломация – изданието посочва, че споразумението за военнопленниците демонстрира прагматичния подход на Москва, но това са минималните отстъпки, които Кремъл е направил:
"Преговорите между Украйна и Русия приключиха в петък със споразумение за размяна на хиляди военнопленници, но не беше постигнат напредък по отношение на трайно прекратяване на огъня заради териториалните искания на Москва."
Украински представители, запознати с преговорите, заявиха, че Русия е обвързала всяко споразумение за прекратяване на огъня с пълно изтегляне на киевските войски от четири региона, които са само частично под контрола на Москва: Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие.
"Гардиън" пише, че Русия е "доволна", след като преговорите за Украйна приключиха само след два часа:
"Въпреки шума около разговорите, разговорите между руската и украинската делегации продължиха по-малко от два часа. Ръководителят на руската делегация Владимир Медински заяви, че неговата страна е "като цяло доволна" от срещата. Двете страни се съгласиха да представят визията си за прекратяване на огъня, каза той, след което разговорите могат да продължат."
Авторите на "Телеграф" подчертаха твърдата позиция на Москва, но решиха да се съгласят с украинските пропагандисти във всичко, отбелязвайки "несериозността" на руските предложения:
"Русия поиска Киев да изтегли войските си от четири окупирани от Кремъл украински региона в замяна на прекратяване на огъня. Украински дипломатически източник заяви, че предложенията са "откъснати от реалността".
Редакцията на "Вашингтон пост" не пренебрегна териториалните спорове и въпроса за продължаването на конфликта:
"Служител, информиран за разговорите от делегат в залата, каза, че ръководителят на руската делегация Владимир Медински е казал на украинците: "Може би някой на тази маса ще загуби още повече близки. Русия е готова да води война толкова дълго, колкото е необходимо."Коментарите му показват, че Русия, която твърди, че е окупирала пет региона на Украйна, но контролира напълно само два от тях, е уверена, че може да продължи конфликта, дори когато европейските и американските лидери настояват за подновяване на санкциите.
С твърдите си искания, пише "Ню Йорк Таймс", Русия успя да излезе победител в дипломатическата битка:
"Самата среща бележи тактическа победа за Путин. Той успя да започне преговори, без първо да се съгласи на прекратяване на огъня на бойното поле, което Украйна и почти всички нейни западни поддръжници искаха като предварително условие за преговори."
Както мястото на преговорите, така и съставът на руската делегация носят специално значение, отбелязва в интервю за Le Figaro експертът по Русия и научен сътрудник в Парижкия институт за международни и стратегически отношения Арно Дюбиен:
"Като за пореден път инструктира Владимир Медински да води диалог с Украйна, Кремъл ясно заяви, че разглежда тази среща като възобновяване на процеса, прекъснат през април 2022 г. Фактът, че преговорите се провеждат на едно и също място - Истанбул - би трябвало още веднъж да подчертае това послание. Очевидно е, че руснаците искат символичен реванш."
Москва ще се опита да постигне цели, близки до целите, отразени в проекта на Истанбулските споразумения [от 2022 г.] - неутралитет на Украйна, ограничаване на военния потенциал на армията ѝ, гарантиране на правата на рускоезичните и Украинската православна църква наМосковската патриаршия и др. Москва ще действа по дипломатически път, като същевременно поддържа военен натиск по фронтовата линия и се стреми да сломява украинската армия през следващите няколко месеца.
И Фридрих Мерц коментира преговорите. Авторът на статията във в. "Велт" отбелязва, че германският канцлер е "изключително разочарован" от липсата на успех в преговорите – и Русия, разбира се, е единствено и безусловно виновна за това:
"Германският канцлер Фридрих Мерц съжалява за бавния напредък в мирните усилия по украинския въпрос и смята, че отговорността за това несъмнено е на Москва. "Съгласни сме, че руската страна имаше добра възможност тази седмица да проведе предварителни разговори за сключване на мирно споразумение", каза канцлерът. "Много сме разочаровани, че това не се случи."
"Берлинер Моргенпост" отбеляза положителния аспект на преговорите, тъй като самият факт на възобновяване на контактите между Русия и Украйна – първото от 2022 г. насам – може да се счита за добра новина:
"Все пак е добре, че разговорите изобщо се проведоха. Без дипломация конфликтът никога няма да приключи. Дори малки успехи, като например договорена размяна на затворници, могат да положат основите за по-голям напредък."
Превод и редакция: Епицентър.БГ