CNN: След разговора на Тръмп с Путин американският век за Европа приключи

CNN: След разговора на Тръмп с Путин американският век за Европа приключи

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Телефонният разговор между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Доналд Тръмп се превърна в повратна точка за евроатлантическото партньорство. Вашингтон изисква от европейските държави самостоятелно да гарантират сигурността си, което означава край на „ерата на Америка“ в Европа. Това се посочва в аналитичен материал, публикуван на уебсайта на телевизионния канал CNN.

В него се отбелязва, че телефонният разговор на Путин и Тръмп и призивът на ръководителя на Пентагона Пийт Хегсет към европейските страни да „поемат конвенционалната сигурност на континента“ са били „геополитически гръмотевици“ за европейските съюзници на САЩ.

„Повратната точка демонстрира идеологията на Тръмп „Америка на първо място“ и склонността му да разглежда всеки въпрос и да възприема всеки съюз от гледна точка на финансовата му привлекателност. Той също така подчертава, че съветниците на истаблишмънта, които са добре запознати с митологията на западната външна политика и които Тръмп смята за отговорни за провалите по време на първия си мандат, вече не ограничават свободата му“, се казва в статията.

Тръмп заяви още по време на кампанията, че ако спечели, САЩ може да не се притекат на помощ на Европа, ако Русия застраши нейната сигурност. „Отново след време американските президенти и европейските лидери през последните години не успяха да преоткрият НАТО за 21-ви век. Трансатлантическият алианс [се оказа] в изключително уязвима позиция в лицето на най-меркантилния и националистически настроен американски президент от XIX век насам“, пише авторът на статията.

Никълъс Дънган, ръководител на консултантската фирма CogitoPraxis, подчертава в коментар за телевизионния канал, че европейската сигурност не е приоритет за Тръмп. „Той смята, че САЩ не трябва да плащат за европейската сигурност. Не е настъпила нова ера на трансатлантическите отношения, а нова ера на взаимодействие между глобалните големи сили, която измества институционалните структури на либералния международен ред“, смята Дънган. 

Зашеметяващата прямота на Хегсет

Отдавна беше ясно, че втората администрация на Тръмп ще постави нови изисквания към европейските партньори на Америка, което сега ще доведе до мъчителен избор за правителствата, които са избрали социалните разходи пред отбраната. Миналия месец генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви пред Европейския парламент, че европейците трябва да осигурят повече пари за своите армии. „Ако не го направите, запишете си курсове по руски език или отидете в Нова Зеландия“, каза той.

Но Хегсет все пак беше стряскащ. Той официализира искането на Тръмп членовете на алианса да изразходват 5% от БВП за отбрана и заяви, че САЩ ще дадат приоритет на нарастващия си сблъсък с Китай и сигурността на границите си пред тази на Европа. „Съединените щати повече няма да толерират небалансирани отношения, които насърчават зависимостта“, заяви новият шеф на Пентагона, който носеше джобно квадратче със звезди и райета.

Новият твърд подход не прилича на фантазията на Тръмп за разселване на палестинците от Газа, за да се построи „Ривиерата на Близкия изток“. Той е рационален отговор на променените политически реалности. Най-голямото поколение, което се сражаваше във Втората световна война и излъчи президенти, които разбираха опасността от вакуум на властта в Европа, вече го няма. Всеки американец, който има възрастни спомени за Студената война срещу Съветския съюз, е поне в средата на 50-те си години. А най-мощният конкурент на Съединените щати е в Азия, а не в Европа. Така че е справедливо Тръмп да се запита защо континентът все още не е поел собствената си самозащита 80 години след разгрома на нацистите.

Последователните американски президенти и европейски лидери не успяха да преосмислят НАТО за XXI век. В ретроспекция трансатлантическият алианс се остави силно уязвим пред най-транзакционния и националистически настроен американски президент от XIX в. насам.

Държавният секретар Марко Рубио предложи в неотдавнашно интервю за „Шоуто на Мегин Кели“ по Sirius XM, че САЩ не трябва да бъдат „преден край“ на европейската сигурност, а по-скоро „задна спирка“. И той отправи упрек към големите европейски сили. „Когато ги попитате защо не можете да харчите повече за национална сигурност, техният аргумент е, че това ще изисква от нас да съкратим социални програми, помощи за безработни, да можем да се пенсионираме на 59 години и всички останали неща“, каза Рубио. „Това е техен избор. Но ние ще субсидираме това?“

Отношението на Тръмп към съюзници като Канада и Мексико, както и призивите му към Дания да предаде Гренландия, показват пренебрежението му към старата многостранна външна политика на САЩ. Той винаги хвали Путин и китайския президент Си Дзинпин заради тяхната интелигентност и сила. Очевидно е, че той ги смята за единствените достойни събеседници на твърдия лидер на друга велика сила - САЩ.

„Дневният ред на Тръмп не е свързан с европейската сигурност: той смята, че САЩ не трябва да плащат за европейската сигурност“, казва Никълъс Дънган, основател и главен изпълнителен директор на CogitoPraxis, стратегическа консултантска компания в Хага. „Това не е нова ера на трансатлантическите отношения, а нова ера на глобални отношения между големи сили, които заменят умишлено институционалните структури на либералния международен ред.“
Посланието на САЩ за Украйна, което Европа не искаше да чуе

Първото изпитание на тази нова реалност между САЩ и Европа ще се случи по отношение на Украйна.

Тръмп заяви, че преговорите за прекратяване на войната в Украйна ще започнат „незабавно“ след разговора му с Путин, който е замразен от Запада след незаконното си нахлуване в Украйна, суверенна демокрация, преди три години.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски не беше включен, което е тревожен знак за правителството в Киев. Зеленски беше в центъра на всичко, което администрацията на Байдън правеше по отношение на войната. Тръмп се обади на Зеленски по-късно в сряда, но американският президент вече подхранва опасенията, че ще подготви резолюция, която е в полза на Русия. Запитан от репортер дали Украйна ще бъде равноправен партньор в мирните преговори, Тръмп отговори: „Това е интересен въпрос“ и изглежда се замисли внимателно, преди да отговори: „Казах, че това не беше добра война“, очевидно вярвайки на линията на Путин, че конфликтът е по вина на една нация, брутално нападната от авторитарен съсед.

Хегсет беше също толкова откровен. Той изложи американските отправни точки за преговорите: че Украйна не може да се върне към границите си отпреди 2014 г. преди нахлуването в Крим, че не може да се присъедини към НАТО и че американските войски няма да играят никаква роля в никакви сили за сигурност, които да гарантират евентуален мир.Всякакви мироопазващи сили ще трябва да бъдат съставени от европейски и неевропейски войски и няма да бъдат обхванати от клаузата на НАТО за взаимна отбрана - което означава, че САЩ няма да я спасяват в случай на сблъсък със силите на Москва.

Бившият президент на САЩ Джо Байдън също се отнасяше резервирано към членството на Украйна в НАТО, опасявайки се от сблъсък с ядрената Русия, който може да прерасне в Трета световна война. А настояването на Тръмп европейските миротворци да не носят униформи на НАТО ще бъде възприето от много наблюдатели като подобен благоразумен ход, за да се избегне въвличането на САЩ в конфликт с Русия.

Но сряда беше и най-добрият ден за Путин след инвазията, тъй като тя помете много от стремежите на Украйна. Хегсет твърди, че той просто раздава реализъм. И той има право. Никой в САЩ и Европа не смяташе, че часовникът може да бъде върнат до 2014 г. А Украйна не успя да си върне земята на бойното поле въпреки милиардите долари западна помощ.

И все пак, като свали тези въпроси от масата, Тръмп, предполагаемият върховен специалист по сключване на сделки, лиши украинците от разменна монета, която можеше да използва, за да спечели отстъпки от стария си приятел Путин. При сегашното положение Тръмп изглежда няма нищо против Русия да запази плячката от непровокираното си нахлуване. Това не е изненадващо - тъй като подобно на Русия, Америка сега има президент, който вярва, че великите сили имат право на експанзионизъм в регионалните си зони на влияние. Но награждаването на Русия с благоприятно споразумение би създало катастрофален прецедент.

Смразяваща историческа аналогия

Разговорът между САЩ и Русия и бъдещата среща на върха с Путин в Саудитска Арабия, която Тръмп заяви, че ще се състои скоро, може да е намек, че той не само изключва Зеленски от сделката, но и Европа.

В изявление Франция, Германия, Полша, Италия, Испания, Европейският съюз, Европейската комисия плюс Обединеното кралство и Украйна предупредиха, че „Украйна и Европа трябва да бъдат част от всички преговори“. И предупредиха Тръмп, който изглежда иска мирно споразумение на всяка цена, че „справедливият и траен мир в Украйна е необходимо условие за силна трансатлантическа сигурност“.

Бившият шведски министър-председател Карл Билд е обезпокоен от уютния разговор между Тръмп и Путин.

„Обезпокоителното е, разбира се, че имаме две големи момчета, две големи ега ..., които вярват, че могат сами да маневрират по всички въпроси“, каза той пред Ричард Куест по CNN International. Билд припомни възможно най-ужасяващата историческа аналогия - умиротворяването на Адолф Хитлер от страна на Великобритания, което позволи на нацистите да анексират Судетската област. „За европейските уши това звучи като Мюнхен. Звучи като двама големи лидери, които искат да имат мир в наше време, (заради) една далечна страна, за която знаят малко. Те се готвят да сключат сделка през главите на тази конкретна държава. Много европейци знаят как е завършил този филм.“

Подробната стратегия на Тръмп остава непрозрачна. Опровергаването на много от стремежите на Зеленски означава, че съгласието на Киев за каквато и да е сделка между Путин и Тръмп не може да се приема за даденост. А след стабилните му успехи на бойното поле няма сигурност, че руският лидер е толкова отчаян от бързото уреждане на въпроса, колкото Тръмп, който отдавна жадува за Нобелова награда за мир.

Но рамката на евентуално споразумение е тема на частни разговори във Вашингтон и европейските столици от месеци, дори по време на управлението на Байдън. Както поясни Хегсет, надеждите на Украйна да си върне всички изгубени земи са нереалистични. Това, което може да се получи, е решение по подобие на разделянето на Германия след Втората световна война, при което окупираната от Русия територия ще бъде замразена под неин контрол, а останалата част от Украйна - от другата страна на твърдата граница - ще остане демократична. Може би на западния край ще бъде позволено да се присъедини към Европейския съюз, подобно на старата Западна Германия. Но този път американските войски няма да го направят безопасен за свободата.

„Позицията на САЩ по отношение на Украйна, формулирана днес, не бива да изненадва никого в Европа: тя е точно това, което европейските вътрешни хора ми казваха извън протокола, по задните канали, зад кулисите в продължение на две години: Западна Украйна и Източна Украйна, както Западна Германия и Източна Германия, но в този случай - ЕС да, НАТО не“, каза Дънган.

Подобно решение би предизвикало жестока историческа ирония. Путин, който с отчаяние наблюдаваше от поста си на офицер от КГБ в Дрезден разпадането на Съветския съюз, може би е на път да създаде нова Източна Германия в Европа през 21-ви век с помощта на Америка. 

Източник: CNN

 

 

 

Коментари

  • И какво толкова е казал министърът на войнатя?

    13 Фев 2025 14:03ч.

    Нищо ново не е казал. Надуха ни главите тия плондери с много празни приказки. Ама нека всеки да разбере, че тия пуяци уж избирани във всяка държава да подреждат света са кухи кратуни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Драмата е другаде

    13 Фев 2025 15:00ч.

    В душичките на всички онези, които три години се самоубеждаваха на глас, че няма начин да са сбъркали и могат да излъжат всички за всичко - и по европейските подиуми, и по европейските мЪдии, вкл. нашите правоверни такива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CNN: Сметката е кисела

    13 Фев 2025 15:01ч.

    Лоша сметка, защо идваш?! А ние така искрено си вярвахме в геополитиката от под шипковия храст (отгледан устойчиво от ГМО семена).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баязид

    13 Фев 2025 15:02ч.

    Хм, тазиэ статия се опитва да пресъздаде успеха на едно такова примирие, като неуспех. за целия запад мир при такива условия ще бъде небивал успех, защото те не са способни да се противопоставят на Русия по нито един показател. нито санкциите им прорабитиха, нито са равностойни с оръжията, нито военната помощ за Украйна й помогна кой знане колко. западът осъзнава, че е победен брутално. И се мъчи да изкрънка от русия поне някаква основа след няколко години пак да може да се пробва на територията на Украйна. Те ще са предоволни от такива условия на прекратяване на войната, за които твърдят, че били неприемливи за тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • евроидиоти

    13 Фев 2025 15:23ч.

    САЩ вече се насити на Европа, но Европа ще продължава отчаяно да ляга в леглото на САЩ, гола-голеничка с широко разтворени крака в отчаян опит да възбуди вече незаинтересуван любовник.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    13 Фев 2025 15:46ч.

    А сега накъде?! Трябва да питаме управляващите, които ни харизаха на въоръжението и боеприпасите на усрайна, какво ще правим по нататък? Какво да ги питаме, че те даже все още на са осъзнали какво се случва в момента в света!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А сега накъде?

    14 Фев 2025 14:00ч.

    Много просто - природата и геополитиката не търпят вакум.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    13 Фев 2025 16:16ч.

    "... няма сигурност, че руският лидер е толкова отчаян от бързото уреждане на въпроса, колкото Тръмп". А бе, тия преводачи замислят ли се, когато превеждат?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пена Пръцкер, специален представИтель в отставка

    13 Фев 2025 18:21ч.

    "...окупираната от Русия територия ще бъде замразена под неин контрол, а останалата част от Украйна - от другата страна на твърдата граница - ще ОСТАНЕ ДЕМОКРАТИЧНА." Това направо кърти мифки! Ако ЦНН се опитва да пробута нацисткия режим в 4о4 за демократичен, значи там имат много странна представа за демокрация. Тежко му на ЕСЕС, когато тази демокрация се присъедини към него. Впрочем, това и заслужава...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    14 Фев 2025 10:08ч.

    Изключителна снимка. Физиономията на Путин е уникална и достатъчно показателна, за това каква лисица е! Ненапразно другия "оранжев" сподели, че Путин е като крокодил. Захапе ли, няма пускане!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    14 Фев 2025 13:25ч.

    "„Съединените щати повече няма да толерират небалансирани отношения, които насърчават зависимостта“, заяви новият шеф на Пентагона“" — ха-ха, САЩ били зависими от някого?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    14 Фев 2025 13:30ч.

    „Звучи като двама големи лидери, които искат да имат мир в наше време, (заради) една далечна страна, за която знаят малко.“ — CNN в коя вселена живеят?! Русия да знае малко за Украйна?! WTF?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СЕГА Е МОМЕНТЪТ ПРЕЗИДЕНТЪТ РАДЕВ ДА ПОИСКА ОТ ПАРЛАМЕНТА ДА ПРОВЕДЕ РЕФЕРЕНДУМА ЗА ЕВРОТО И ВЕДНЪЖ ЗАВИНАГИ ДА ПРИКЛЮЧИМ С ТОЗИ ВЪПРОС.

    14 Фев 2025 19:51ч.

    Ако поне малко иска да прилича на истински президент.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Марги

    15 Фев 2025 17:13ч.

    Само един въпрос - защо всички тук, подкрепящи Путин, вкупом не се изнесете в руския му мир? Ама той ви покани. Но там няма Мерцедеси, БМВ, скъпи американски телефони. Дубай ще го гледате само на картичка, ако ви го покажат по телевизията. Много странно - хора, постоянно облагодетелстващи се от европейския свободен живот драпат за управлението на Путин. Ами заминавайте, нито ще плачем за вас, нито ще ви спрем. Не пречете на нормалните хора да живеят свободни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи