Павел Койчев пред "Гласове": Паметникът не е изкуство, той винаги е идеология

Павел Койчев пред "Гласове": Паметникът не е изкуство, той винаги е идеология

Автор: Лора Асенова

„Паметникът не е изкуство. Паметникът винаги е идеология. Ако е хубав, добър – значи е много занаятчийски професионално направен. Но изкуството има само собствения смисъл. Всичко друго е идеология – религиозна, политическа. То е направено за някаква употреба. Затова и не съм правил никога паметници.“ – разказва скулпторът Павел Койчев пред Лора Асенова и „Гласове“. 

Следвайте ни в Телеграм 


Покрай цялата случка с демонтирането на Паметника на съветската армия се замислих какъв ли е погледът на твореца. Как ли минава този акт през сърцето на човек, който твори с ръцете си? От разговора ми с него промених даже и отношението си, защото изкуството е друг въпрос, който всъщност е централен в това интервю. А именно – как се изгражда произведение, което да отговаря на градската среда? Такъв пример е инсталацията на Павел Койчев „Водна паша“ в Южния парк. С него разговаряхме в ателието му, където уютно миришеше на разтопен восък и се носеше топлина от пукащите дърва в камината сред многото скулптури, чакащи да бъдат изложени скоро. 


- Първо ми се иска да започнем разговора от Ваша работа, която се намира в централна част на София, „Водна паша“ в Южния парк. Тя винаги ме вдъхновява и ми се струва, че  много добре се вписва в градската среда. Този библейски образ за пастира и стадото как се тълкува днес? 

- Всъщност първо я направих преди 14 години на друго място. Има една водна площ близо до Осиковица, където ми е галерията „Оригиналите“. Едно горско езеро. От години го заглеждах да направя нещо там, но винаги съм го отлагал. Тогава, през 2009 година, отбелязах моята 70-годишнина с една скулптурна изложба в галерия „Райко Алексиев“ и те не ми дадоха да я направя там, понеже нямало място, и затова вече реших да я направя в онова езеро. На повърхността се отразяват дърветата. И винаги съм си представял там образа на Ной или по-скоро човек, който води животните и те излизат от тъмното, за да дойдат при нас. В брой на списание „National geographic“видях този образ на пастир от Северна Африка – един каменист пейзаж, много суров, няма трева, няма дървета, само стадо кози пред него. И прахът, който се е вдигнал около него, като ореол го обгръщаше. И оттам ми дойде основното усещане. Спрях се на това моите животни да бъдат овце, но искам да кажа много ясно, че не съм искал да направя Христос. Не съм искал да навлизам в това, защото там са канони. Основното ми беше пластичното в това горско езеро, с това отражение на водата – където са дърветата и овците като че ли наистина пасат. И тогава мислех да е съвсем за кратко, материалът беше стиропор, плащът беше от плат – абсолютно нетрайни материали. 

"Водна паша", Павел Койчев, Южен парк, София

Добре, обаче то издържа есента, зимата и трябваше да ги облека в смола, но те вече не издържаха. 11-12 години бяха минали, бурите ги разпиляха и аз го махнах. Но по това време Владимир Зарев и Румяна Таслакова по тяхна инициатива пуснаха подписка в София с молба към столичния общински съвет тази пластика, отлята в метал, да дойде в столично пространство. Събраха към 600 подписа, вкараха го в кметството и благодарение на кметицата и на почти единодушното решение на общинския съвет го приеха. Трябваше да й намерим подходящо място. Пообиколихме София и аз си харесах езерото в Южния парк. Дърветата, дори и далечни, пак се отразяват и той все едно върви към града… хареса ми. Пак казвам – аз съм го мислим за Осиковица и конкретна среда, но това е мой компромис. Има друго натоварване. Аз много рядко ходя там, като ги направя моите работи и заминавам. Дано да улегне, да си намери мястото, да въздейства но хората. Това, което Вие казвате, за мен по-радостно от това няма. Стремя се нещата, които правя, да са в мажорната гама. Толкова е суров човешкият живот, има нужда и от друга страна. 

- Това е поезия в градска среда! Пастирът е толкова лек, фин, като един небесен образ! И той води към въпроса за чистото чувство на водача, нямаме ли нужда да си припомним някои християнски ценности?

- Да, те са ми в основата. И свободата. Можех и без животни да направя скулптура, но те са важни. Миналата година направих изложба „Той и то“ – човекът и животното, ние сме едно цяло. Един без друг не можем. И това са много специални отношения. А овцете са ми едни от любимите животни, защото носят такава кроткост. Другите любими са ми биволите. Атавистично от детството ми е това. Тогава много съм ги наблюдавал как пасяха. След бомбардировките ме изпратиха в едно село край Луковит при леля ми и вуйчо ми. Благословени 2-3 години бяха. Там видях контакта човек-животно. Голяма работа е! 

изложба "Градината на тревата", Павел Койчев, галерия "Райко Алексиев", София

- И все във Вашата работа ми се струва, че ни връщате назад – да си припомним началото и устоите. Много са примерите, можем да споменем Вашите скулптури на Адам и Ева, на християнското семейство, на човека и животните. 

- Бог е създал човека да е със земята. Ние сме създадени да ходим по земята, тя да ни храни. И вечните неща ти дават възможност за съвременна интерпретация. Модерното не е непременно направеното с компютър. То е средство, но съвременността е цялостното усещане на твоето живеене.

- Толкова сме се откъснали от естественото. 

- Технологиите ни отдалечават. Те са само патерица. През 2009 година направих изложба в галерия „Индустриална“ – „Ние и те, те и ние“. Ставаше дума за машините. Там имаше препратка към една китайска притча – един човек вижда, че градинар гребе с ведрото от кладенеца и носи да полива с него всеки стрък и го пита „Не знаеш ли, че има водочерпалки?“, а градинарят му отговаря „Знам, но, като ползваш машината, и душата ти става механична“. Това е история от преди 2300 години, но не се ли оказа, че натам върви работата? Аз като че ли съм някакъв ретрограден, но опасността от технологиите я има. Не съм краен в никой случай, но не трябва да бъркаш целта със средствата.  

парк-галерия "Оригиналите", Павел Койчев, с. Осиковица

- В тази връзка ми харесва много, че работите с естествени материали – със земя, дърво, камък, със смола…

- През 1995 година направих инсталацията „Торен бръмбар“ с пръчки и говежда тор зад НДК. Тогава го направих от сиромашия. Но да използваш тези извечни материали е съвременното. Не само светлините и звукът правят изкуството модерно. Съотношението между минало и днес е изкуството да дадеш нещо на съвременния човек – мисъл, размисъл. Не е в средствата. 

- Също и самото пространство играе роля в целия този спектакъл. И ми струва, че, ако не е често, то поне в част от Вашите работи играете с водата. 

- Водата я открих именно с „Водната паша“. Когато ги монтирах, аз си го представях преди това, но онемях. Отражението стана даже по-плътно от самата материя. Много бях изненадан!

- После и инсталацията Ви на Празниците на изкуствата „Аполония“ – „Забити в морето“. Беше като видение във водата. 

- Там дори ги осветих и се виждаха и вечер. Обикновено през лятото сме на къмпинг „Градина“ и даже оттам се виждаха през нощта. Беше преживяване. И те бяха от нетрайни материали. Поне 80% от моите скулптури са така. Аз имам над 30 изложби, всички с различни експонати, но, понеже са в големи обеми, ги правя от картон, плат, смола. Иначе не бих могъл да ги реализирам. Но най-много се интересувам от външното пространство. Тя може да е 15-сантиметрова скулптура, но, ако пространството не я „изяде“, а тя стои – значи си е намерила мястото. Не е въпросът в големината. Просто тогава е скулптура. Това е пробният камък – външното пространство. Това не се учи. То е даденост. Или имаш такова усещане, или го нямаш. Господ го дава. Но поне интелектуално можеш да се стремиш към изграждането на това усещане. 

инсталация "Забити в морето", Павел Койчев, Празници на изкуствата "Аполония", Созопол

- Това си мисля. Толкова е трудно да се определи дали го имаш или не, защото това е субективно мнение. И тогава – как може да се достигне до една общоприета естетика в градската среда? Възможно ли е? Наскоро имахме много примери за неразбирателство на тази тема с коледната украса. 

- Почти непостижимо е да е общоприета естетиката в градска среда. Затова всеки скулптор се стреми да създаде праформата. От нея, каквото и да излезе, то винаги ще е точно и хубаво. Даже онзи ден, като ходих към Националната галерия, две сърнички има пред Националната библиотека – ужким трябва да е добре, ама не е. Въпрос на талант. Трудна работа е, много трудно можем всички да сме доволни. 

- Вие сте човек на формата и пространството. Как може това да се случи по-добре? Може би чрез повече допитване или с инициатива от хората, както е бил Вашия случай с „Водна паша“? Може би нещата вървят по някакъв грешен ред…

- Освен че естетиката е нещо променливо, с времето се променя естетическият възглед, но кое е това, което е постоянно? Къде е червената нишка, която минава през всички времена и хора? Явно е само през таланта. На таланта му е дадено да свърши тази работа – да тегли тази червена нишка. Много е сложно. Аз толкова години се занимавам с тази работа – държавни комисии, какво ли не, но талантът определя. Имам една работа в Благоевград от 1987 година, композиция - един пътник с тояга, две седнали фигури и една легнала. Сега е в центъра на града пред Американския университет. Бяха ми изхвърлили тази работа през 87-а година, уж по идеологически причини, но всъщност не бяха харесали естетиката на фигурите. И до този момент трудно се приема, въпреки че стои там.

композиция "Движение", Павел Койчев, Благоевград

Или си много избързал, или му е минало времето, или просто не е добре работата. И никого не можеш да упрекнеш. Сложна е работата с вкуса на хората. Знаете, много примери има в историята за художници, които биват оценявани след техния житейски път. По-късно им идва времето. Но, вижте, нека да се правят неща, да се слагат, да се отхвърлят, само така може да стане това, което трябва. Това му е природата на изкуството – да опитва, да търси кое е истината. И после на когото колкото са му силите. Но нека да се прави, за да може окото да има опит. Иначе как ще прецени кое какво е? И тези опити на мястото на Мавзолея, които се правиха - Желязната къща, нека… Така трябва. Да знаеш какво ти харесва, какво да отхвърлиш. Иначе ако няма нищо – как ще знаеш?

- Тъкмо попитахте дали е по-добре да няма нищо и се сетих за едно празно пространство, което се отвори сега, Паметника на съветската армия. И как изглежда то за Вас – през очите и сърцето на твореца? В този смисъл – какво изпитахте при махането му?

- Аз към паметниците винаги съм имал такова отношение – че паметникът не е изкуство. Паметникът винаги е идеология. Ако е хубав, добър – значи е много занаятчийски професионално направен. Но изкуството има само собствения смисъл. Всичко друго е идеология – религиозна, политическа. То е направено за някаква употреба. Затова и не съм правил никога паметници. Но например паметника на Цар Освободител, когато го реставрираха, бяха го свалили в леярната. Тогава аз се качих на коня при царя и видях какъв страхотен скулптор е Дзоки! Шапка свалям! Но паметниците не са проблем на изкуството, това е моето мнение. Конкретно за Паметника на съветската армия – аз съм свидетел, когато го правиха. Това, което го е създало, това и го маха в момента. Историческата и политическа натовареност на паметника му е носила винаги това смущение извън визуалността. Не ми се влиза в тази тема, но на мен като пластика този паметник и то основно заради тялото, каменното тяло, не ми е стоял добре. То не е нито обелиск, нито паралелепипед. Просто това тяло не ми харесва. Не говоря за идеология, а чисто пластично като скулптор. За моя вкус.

- Скулптурата трябва да се види на конкретното място, да се разглежда в конкретното време. А и сега около нас има много скулптури, които чакат да бъдат изложени. 

- Догодина, живот и здраве, имам намерение в Градската галерия в Пловдив да направя една изложба. Много ми харесва мястото, това е най-доброто пространство за скулптура в България, според мен. Постоянно имам нови идеи, след тази имам още два-три намислени проекта. Дано само да имам здраве, че възрастта ми вече е сериозна – 85 години. А аз като че ли съм на 30, планирам и мисля, но – докъдето може. Като спре – спре. 


 

Коментари

  • И сега какво, забогатяхме или обедняхме като махнаха паметника

    21 Дек 2023 8:15ч.

    Какво стана, когато махнаха мавзолея? Какво изобщо става?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По тая логика да катурнем и гробищни

    21 Дек 2023 8:59ч.

    на предците си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като гледам на тоя "чист творец" статуите

    21 Дек 2023 12:17ч.

    май те са за чакъл, ама... добре че има по-възвишени ценители да му ги купуват. Естествено, не със собствени средства.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • алис крррайчева

    21 Дек 2023 22:49ч.

    На мен не ми харесват тия негови бичмета, то това ако е изкуство, предпочитам паметници. Микеланджели ще се обърне в гроба, да не говорим пък за старогръцките ваятели. А па композицията в Южния парк в стил “Изкарай, Гано, говедата”, е пълен кич. Въобще каква е тая слободия, всеки да си пльосва каквито иска неща в парка, то рейгън, то говеда, никой не е длъжен да ви гледа грозотиите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В моя край на един от хълмовете имаше паметник са композиция отпред

    21 Дек 2023 8:22ч.

    Отдавна я няма композицията, стои само постамента и колкото и да е странно, сам по себе си много красив. Изкачваш се горе и сядаш на скамейките около паметника. Децата бягат по стълбите около него. Чувам, че искали да го махат, дано е слух. Какво направиха в центъра, имаше паметник на Ленин, махната го, постамента също стои но нищо на негово място не направиха. ....... Това е проблемът, руши се, не се гради. Около какво да се обединят хората, когато и постаментите плашат днешните политици. ..................... По пътя нагоре в планината също има огромен паметник на хайдутин, дано някой не го обърка с партизанин, като знам колко им е акъла. Ами то се е срастнало с планината! Каква идеиология има в това?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сега се сетих и за един паметник в граската ни градина на Асен Йорданов

    21 Дек 2023 8:40ч.

    Познайте дали съществува още. ......... А ако питате кой се е досетил за въздушнаъа възглавница, едва ли ще знаете отговора. Да, това. едно от не малките "хрумвания" на същия този Асен йорданов, на който паметникът беше махнат, защото бил комунистически. ................. Толкова сме прсти,, отчайващо е! Така е, когато други ни пишат учебниците!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кой е Асен Йорданов? Кумирът на Армстрог. Кой е Армстронг? ....

    21 Дек 2023 8:49ч.

    След Първата световна война Асен Йорданов и приятелят му Александър Стоянов. с голяма подкрепа от българското правителство на Александър Стамболийски решава да отлети до Америка за състезание. Оказва се, че идеята за обиколка на света за 80 дни не е напълно измислена! Предизвикателството беше да го направят за 100, но след като пристигат, те стигат до нещастното осъзнаване, че са единствените претенденти! Тогава състезанието е отменено, но той остава в САЩ, въпреки че не знае нито една дума английски. Първата му работа там е чистене на сняг в Ню Йорк, а по-късно работа в строителството на небостъргач. .............. Става въпрос за бащата на българската авиация, чийто скромно паметниче в нашата градска градина махнаха, защото било паметник на комунист! Да уточнвам ли изобщо, комунист ли е бил или не! То и Форд е бил със социалистически възгледи, не се говори за това в САЩ, но Форд си е Форд!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 3:25ч.

    Асен Йорданов е човекът, който работи дълго за Боинг и обучава американската бомбардировъчна авиация. Има портрет и барелеф в Музея на Астронавтиката и авиацията в ДиСи. Показателно е че не комунистите, които с право биха могли да го считат за враг са разрушили паметника му, а т.н. демократи които като не намериха кого да лустрират в Искърското дефиле подкараха де що паметник има със синята боя, а после и с чука докато еволюираха до флекса. То поне да бяха питали в посолствоТО - щяха да им кажат. Като няма дреновици, има гъби...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • изокване

    21 Дек 2023 8:31ч.

    Паметниците са паметници . Освен изкуство те отразяват и историята. Ако не ги харесваме като произведение на изкуството, това си е наш естетически проблем. Като исторически знак нямаме място за харесване-нехаресване. Историята просто е факт, минало, един паметник може само да я документира, но самата история не може да се смени с друга. По тези два аспекта, да се изокам и аз. Като естетика никога не съм имал особени симпатии към ПСА. Типичен ранно-социалистически арт, вързващ се със Сталинския барок на 50-те. В страната има /мисля/ все още доста паветници издържани в този стил... В същото време е абсурдно този паметник да се реже, събаря, унищожава ... по идеологически причини. Защото не ни харесва историята, чийто знак е този паметник ! Това си е талибанщина. Аз съм мюсюлманин и статуите на Буда са смъртен грях, трябва да ги взривим ! Това е диващина. Мислещите и действащите в тези стереотипи са крайни примитиви.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    21 Дек 2023 8:50ч.

    Цитат: "Но изкуството има само собствения смисъл. Всичко друго е идеология – религиозна, политическа. То е направено за някаква употреба." Това, което Микеланджело е правил, е било за употреба от Църквата. От тук логически следва че творенията му не са изкуство, а попадат в графата "всичко друго".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 3:29ч.

    То ако командироват наш койчо във Флоренция, Бог да им е напомощ на паметниците на Медичите, че и Макиавели може да го отнесе...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Делта

    21 Дек 2023 8:52ч.

    Паметниците са нещо, което трябва да ни накара помним и да не забравяме. И да ги пазим - за да не забравяме, че сме преживели нещо хубаво или лошо. Всяка епоха си има своето изкуство, което го величае и представя в идеалната светлина. Но освен, че показва изкуството от този период, те са и историята на един народ. Не може да унищожаваме историята си. Добра или лоша, това нашата история. Българската история. Колкото и да им се иска на някои да изтрият миналото, то не може да бъде изтрито. Съборете „Паметникът на скърбящия воин“, но не можете да премахнете подвига на народа през Сръбско-Българската война. Или т.нар. "мъж" на годината Манолчо от Пловдив иска да махне паметника на Гюро Михайлов, защото показвал простотията на един войник затова, че не избягал, а останал на своя пост до последно. Гюро Михайлов е част от онези времена,когато Българина /не е случайна грешката/ е имал идеали и дълг. А сега ....Сега искаме да сме по-розови, по-цветни, по-бездушни. Та и затова ще продължат да посякаг на паметниците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Днес идеалът е "да имаш остров"

    21 Дек 2023 9:03ч.

    Казват, красотата ще спаси света, но както е тръгнало, алчността ще го погуби!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    21 Дек 2023 8:58ч.

    Коментирам заглавието. Паметникът е идеология, но закрита идеология. На която знамената никога повече няма да бъдат издигнати. По същият можем да се борим и с останките на византийската култура. По тази логика трябва да съборим и всички църкви, и останки от византийската култура по нашите земи. Или джамиите например, като останки от преминало османско владичество. И въобще - дайте да съборим всичко, за да остане само грозното и пошлото. Канселкултурата, антикултурата също е идеология. И да оставим Карлсон на покрива , пасящ овцете в блатото

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Z T.M.

    21 Дек 2023 9:09ч.

    Изтриха ме не знам защо, но пак ще напиша! Това, което "произвежда" Павел Койчев е грозно и пошло. Не бих искал да го виждам на живо. А паметникът на Съветската армия беше красив, фигурите бяха с одухотворени лица. Човек, който "сътворява" уродливите фигури от снимките не бива да има самочувствието да коментира истинското изкуство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Май ще се съглася с теб

    21 Дек 2023 9:22ч.

    Не исках да го казвам, заради годините му, на възраст е, но не може едното да се сравнява с другото. Идеология, иеология! То всяка власт има идеология. Това розовото безумие днес не е ли идеология и то ужасяваща! ........................Трябваше разумно да се подходи, като искат да го местят, да се знае къде и как. Да бяха представили какво ще има на негово място. А то демонстрация на розова власт и нищо друго.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Явор Дачков

    21 Дек 2023 9:36ч.

    Паметникът на съветската армия е грозен. Неприятна демонстрация на примитивно тоталитарно изкуство в центъра на София. Друг е въпросът, че махането му сега е отвратителна конюнктура, свързана с Украйна. Този паметник трябваше да бъде преместен след надлежна обществена дискусия и съхранен в целостта му някъде другаде. Последното е утопия, защото българите са неспособни на подобни сложни задачи - технически и психически.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    21 Дек 2023 9:53ч.

    Вие май наистина сте Явор Дачков, ако се съди по стила на писане. Аз мисля, че "грозно" и "красиво" са относителни понятия - зависи кой прави оценката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бензинджия

    21 Дек 2023 10:29ч.

    паметникът е такъв, какъвто е. направен от други хора, в други времена, по ТЕХНИ причини. и трябва да остане, като знак за времето, най-малко. и мен ме вбесява паметникът на младия адвокат лучников, примерно, но това не променя казаното. а, да - и престанете да триете коментари само защото не ви харесват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Явор Дачков

    21 Дек 2023 11:39ч.

    Относителни са само за хората, които нямат вкус, култура и внимание към естетиката - все неща, които се отглеждат и култивират. Точно обратното на пролетарския разрушителен и робски по природата си революционен дух.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Г-н Дачков,

    21 Дек 2023 12:08ч.

    Вие май наистина не схващате проблема. Да ! Според мен естетическата стойност на ПСА е неголяма. На мен ЛИЧНО никога не ми е харесвал като произведение на изкуството. На други българи пък може да е харесвал… Това са естетически категории - “грозен” , “красив”…това са индивидуални оценки. А другата , по-важната страна на случая е ИСТОРИЯТА . ПСА е исторически паметник, знак, и като такъв заслужава пазене, съхранение и познаване. Като се нареже ПСА няма да изчезне историческата му епоха ! Това наистина е “кансел култура” и далеч надхвърля конюнктурата с Украйна . Това е войнстваща талибанщина и на нея нормалните хора трябва решително да се противопоставят !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Човек от народа

    21 Дек 2023 15:00ч.

    Като сравнявам безформенните "произведения" на този Павел Койчев с Паметника на Съветската армия със сигурност мога да кажа, че ПСА е истинско изкуство, а този е някакъв самозванец от типа на "нашия" опаковчик Христо Явашев! Днес с изкуство наред с наистина талантливи творци се занимават и всякакви посредственици и направо некадърници с огромни претенции, че са модерни, а в същност са без талант и идеи и затова "творят" всякакви идиотии! Жалко, че се хвърлят народни пари за щуротии! Наскоро разбрах, че министерството на културата се е изръсило да даде пари на някакъв наш случайник, който ни представил в Париж с някаква картонена кутия! Това течение дойде от ЗаПаднала Европа, защото си спомням още, като студент в София ходих на една изложба с подарени картини от испански художници на нашата галерия на "Шипка" 6. Картините им бяха все от тоя тип например "Квадрат" и гледаш един лист с нарисуван на него квадрат запълнен със зелена боя! Имаше и такава "сложна" картина представляваща една цапаница с изъхнали бои и една четка на която можеш да си избодеш очите! Такова изкуство е израз на духовна нищета, нищо, че има доста сноби, които се възхищават на подобни "произведения" за да не ги помислят за прости!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майя Райкова

    21 Дек 2023 15:49ч.

    Който нищо не разбира от изобразително изкуство и скулптура, разбира се, че ще хареса лицата на фигурите в паметника. В това изкуство липсва субективния, творческия подход. Също както при снимките- лицата излизат такива както са си. Изобразява ли се идеята,специфична за лицето, неговата душевност, неговия мир. И да не съм чула някой да говори,че и в изкуството на барока например всичко е като фотография . В социалистическия барок обаче изображението е точно лишено от дълбочина на характера и вътрешен смисъл. Ама нали всеки българин се пише, че разбира от всичко, без да е прочел поне учебник по история на изкуството или изкуствоведска статия. Пълна дилетанщина е у нас е по подобни въпроси

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 21 Дек 2023 15:49ч.

    21 Дек 2023 17:02ч.

    Майя, ако "изкуството" е определено единствено и само за определена група хора с претенции, с удоволствие ще си призная, че съм дилетант. ...... Случайно попаднах на един подкаст, както е модерно да се казва днес, и водещият предложи на госта си с мучене да играят една игра. Само докато ги гледах си умрях от срам. Но това сигурно е защото съм дилетант!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    21 Дек 2023 19:14ч.

    Мая, как разбра, че в социалистическия барок изображението е точно лишено от дълбочина на характера и вътрешен смисъл. Явно според тебе скулптурите, които са работили по тези паметници са дилетанти и нищо не разбират! Изобщо само умнокрасивитета от които си явно, само той разбира от изкуство! Явно живеем в два различни свята! Явно такива "професионалистки", като тебе ще се продължат да се радват на безмислиците на овцете в езерото и на опакования Райгстаг.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нека бъдем професионално точни все пак

    21 Дек 2023 19:38ч.

    Изобщо, на какво експертно основание се използва словосъчетанието "социалистически барок", след като самата негова употреба е дилетантска?! Барокът като тип философия на изкуството няма нищо общо със социалистическия реализъм. Поначало бароковото не е реалистично, а своеобразно просмиване на класицистичния реализъм. Бароковото донякъде замества красивото с грозно и уравновесеното - с диаболично... и пак внушава високи естетически идеали. Широкото използване на термина мутробарок напоследък явно ви е объркал представите и понятията по току-що споделения казус.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майя: "Изобразява ли се идеята,специфична за лицето, неговата душевност, неговия мир."

    21 Дек 2023 21:14ч.

    Какви идеи бе Майя, Койчев не ще идеи, щото става идеология и въобще... "красивото - това е грозното" каза един шмекер по-успешен от Койчева

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 3:34ч.

    Не бих казал грозен, по-скоро примитивен, като стил, но такъв е бил стилът тогава. Затова пък боядисването на фигурите, драскането на свастики и невинното заливане с боя е къде-къде по-приятна демонстрация на пошлост, наглост и простотия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 4:38ч.

    Г-н Дачков, ще се въздържа да коментирам индиректните ви оценки за вкуса, културата и вниманието към еститаката на Баба Пена. Искам да ви обърна внимание на крещящото несъответствие в допускането че пролетарския революционен дух бил по природа разрушителен и робски. Тъй като нямам данни, а и вашия произход е извън сферата на моите интереси се ограничавам да посоча, че Българският Народ (както и много други за които се сещам) е в мнозинството си селско-пролетарски. Що се отнася до природата на революционния дух тя не може да е друга освен разрушителна, НО в никакъв случай робска. Точно обратното точно революционния дух прави от роба свободен човек, а неговата липса от роба лумпен. Понеже разбирам, че вие сте привърженик на еволюцията, като алтернативно човешко развитие ми се ще да ви питам: еволюцията след 10 ноември не направи ли от хора с революционен дух конформисти, а от тогавашните опортюнисти по-малко или по-успешни скотове, които аз имам неудоволствието да слушам и наблюдавам днес, както и да търпя техните перверзии, каквато без съмнение е акцията по рязането на паметника?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 4:56ч.

    Райкова, поста ти говори, че имаш известни комплекси. Разбира се аз просто изразявам субективно мнение, НО стъпило на многогодишен професионален опит... Страхувам се че ще ти се наложи да чуеш някой да говори, че и псевдоизкуството на украинския крал на кича (обожаван от снобите в Ню Йорк) Уорхол, например консервната кутия е нищо повече от безумен разход на платно, бои, четки и т.н. изобразителни атрибути. Не споменавам загубата на време за създаването на този тип шедьоври по простата причина че този тип творци и без това не знаят за какво да го използуват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 4:58ч.

    На мен ми стига шоуто на Слави...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    21 Дек 2023 9:09ч.

    Не трябваше ли първо да изчакаме германците да разорат Парк Трептов, французите да преименуват станцията на метрото „Сталинград в Париж , или гърците да реименуват булевард „Я.Белоянис„? Ние ли се явихме културният авангард? На кое? На Пастирът с чадърче -вентилатор за проветряне на мозъците?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • След като съборите всичко,

    21 Дек 2023 9:17ч.

    сложете една скулптура на Мао, ама поне да се разпознава, а не като тези, сегашните уроди, оне да знаем, че културната ви революция е приклюючила

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 5:13ч.

    Мисля за по-удачно вместо статуя на Мао да се направи един бетонен триптих с Кирчо, Лена и Асенча (може и да ги качат на артисалия постамент на ПСА). Долу в краката им предлагам фигурите на паната в основата да бъдат заменени с фигурите на най-заслужилите водачи на първите две плюс четвъртата партия. В краен случай има и други паметници, които подлежат на осъвременяване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евгени Георгиев Василев

    21 Дек 2023 9:30ч.

    Вярно е, че и в Германия и Австрия има паметници РКА, които, поне за сега, стоят. Тук има съществена разлика, която картезиански се премълчава от лидерите на нашите чебурашки - а имено, паметниците в Германия и Австрия са израз на признателност и нищо повече; от друга страна, "нашата" МОЧА е централното светилище на една рашистка секта, която е антибългарска по своята същност. Нещо повече - независимо от всичките ни проблеми, ние винаги сме били на по-високо културно равнище от мордор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • оставяйки настрана безсмисленото противопоставяне в границите на общия ни с братята руси културен архетип

    21 Дек 2023 9:41ч.

    Доразвий тезата си за "картезианското премълчаване" - какво точно е премълчавал Декарт според твоето виждане, което своеобразно се транспонира и в настоящия случай?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мда, това лапЕ с картезианството

    21 Дек 2023 21:08ч.

    кърти мивки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 5:18ч.

    Генчо, без съмнение ти личи високото културно равнище, а липсата на здрав разум още повече. Ако в Германия и Австрия запазването на паметниците е израз на признателност, то защо пък разрушаването им в България да не е израз на скудоумие, непрошено подмазвачество и жажда на кретена да бъде забелязан за да стане доброволно кучи син, ама наш?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БъгъИИ

    23 Дек 2023 15:48ч.

    ма, наистина, брато, ма, нооу си ънунумен, бе - чак почвъм да си мислим, мчи, ти даже не мой си рубот, бе!? ми вече нема ИИ с толку нооу угръничен кугнитивен къпъцитет, бе! ма, сръвнението ти, бе, ми, толку е … некултурну! чуй-чуй, да си знайш: онес паметни места - там в Тиргартенъ и на Шварценбергплац, ми, там е последен дом, гробно место, бе - мемориал му викът - на мъртви чувеци, дет вуйнътъ там ги е убилъ! и там си им лежът техните си кости, бе. ферщеен, ьъЪ? а утдолу под МОЧЪ кво имъ - гробъ? ма само на престъпен рижим, бате, издигнъл паметникъ за собствена прослава, преди сас закон да бъде обявен после за престъпен. затуй извън музей, днескъ на тъкъф паметник, здравиа разум не му намира друго достъпно место - нека се помни, колку е престъпен извратениа му симвул.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • легисти

    21 Дек 2023 9:37ч.

    Интервюто предоставя доста ценни естетически откровения на оригинален автор. Особено е прав за таланта като единствен меродавен източник за (само)оценка, както и за тайната на величието на изкуството и естетиката, която се отнася до различията на естетическия вкус (в това отношение етиката и логиката са по-дисциплинарни от естетиката). Естетиката е жива, когато не се идеологизират нормите - и това го има, съгласявам се и с това, макар лично аз да не се дразнех от идеологически поръчковата естетика на ПСА. Просто защото историческият силогизъм за ролята на СА за победата над фашизма и за всестранния социален възход на отечеството ни през 45-години социализъм трудно може да бъде вместен в конюнктурно-идеологически пластове, когато става дума за неоспорима, масова саможертва и високи идеали на времето тогава, които днес съвсем очевидно ни липсват като състояние и намерение на личностите и обществото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чезаре Ламброзо

    21 Дек 2023 9:38ч.

    Хм, по тази логика всички християнски църкви, храмове, параклиси, скулптури, Църквата Свети Петър в Рим и целият архитектурно-скулптурен ансамбъл около него с различни християнски стенописи,барелефи, скултури и статуи като израз на християнската идеология и в частност тази на Ватикана не е изкуство. Излиза, че Микеланджело не е гениален и велик скулптор и творец, тъй като работата му е натоварена с християнската идеология на Ватикана.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чезаре Ламброзо

    21 Дек 2023 9:53ч.

    И като говорим за естетика, символика и "примитивно тоталитарно изкуство", нека да сравним ПСА със скултурите на т.нар.Св.София или тази на Самуил.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бензинджия

    21 Дек 2023 10:25ч.

    гласчетата, какво не ви хареса в коментара ми, че го изтрихте? че тиражирате мнението на пълен посредственик ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Деян Колев

    21 Дек 2023 10:36ч.

    https://outsideri.org/archives/6018

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бензинджия

    21 Дек 2023 10:41ч.

    именно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мария ...

    21 Дек 2023 11:05ч.

    ПОГНУСА: Десни ПЛЮСКАТ торти изобразяващи разчленения Паметник на Съветската армия. СНИМКИ- https://kritichno.bg/bulgaria/pognusa-desni-plyuskat-torti-izobrazyavashti-razchleneniya-pametnik/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Десни ПЛЮСКАТ

    21 Дек 2023 21:15ч.

    Абе Мария, така ли не разбрахте че тия са УЛТРАЛЕВИ ! Либерасти ! Нео-болшевици и троцкисти ! Какви "десни" са Кирчо запартъка на ДС , Терзиев племенник на Петър Младенов ... всички са тъмно червено котило ! Вижте им програмите и действията, отнемане на апартаменти, ограничаване на колите на семейство, вдигане наданъци, заеми и дефицити ! Леви и левашки действия. Десни са Орбан, Льо Пен, Салвини, Вилдерс ... Вземете малко да си оправите понятията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 5:26ч.

    Плюскат (а.к.а. дегустират, консумират) ама с вкус, демек субективно и творчески!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 5:28ч.

    Съгласен с оценката с изключение на тъмночервения цвят. Тия са пърпъл отвсякъде!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Байгън

    21 Дек 2023 11:21ч.

    Байгън от такива "творци"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ахам

    21 Дек 2023 11:22ч.

    Колкото по-дълго е писанието, толкова по-лъжовно. И тоя не прави изключение. Затова още след първите гениални "прозрения" спрях да го чета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без имена

    21 Дек 2023 11:27ч.

    ПСА е свързан с тогавашната идеология. Грозен ли е или не не мога да преценя, но съм сигурна, че едва ли на обикновените хора, особено на младите, им пречи и му обръщат внимание. Комичното в случая е, че беше разрушен от най-ревностните изповядващи тази идеология и техните наследници, които благодарение на нея са това, което сега са. Ако не беше тази идеология щяха да са никои. Могат да рушат, всъщност искат да разрушат и изтрият миналото си, но не могат да променят факта, че за тези години ние не се движим по възходяща спирала, а по кръг, направихме оборот и се върнах ме в началната точка по-зле от всякога. Идеологията я няма, обаче останаха бившите изповядващи я и се изживяват в нова роля, прегърнали нова идеология, ако въобще може да се нарече идеология глупавото „Път на България към Европа“. А за паметника на А. Йорданов, писано по-горе, нямам думи! Новите, по-скоро старите Ганьовци, по Т.Биков, днес първи демократи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 5:34ч.

    Между впрочем причината Йорданов да иде в Америка е че след 1-та Световна Война на България е забранено да произвежда собствени самолети (не се чудете, нищо че днес затварят и цеха за велосипеди на стратегическите инвеститори), а човекът е бил конструктор и пътуването му до Америка за участието в околосветски полет е по-скоро предлог да иде другаде където може да прави това, което му харесва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    21 Дек 2023 11:40ч.

    Въпреки един явен отказ от страна на твореца да дефинира определени понятия и директно да бръкне в същностите, отново опираме до един много стар въпрос. Казвам само СТАР, а не пра-стар, доколкото трябва да помним, че ако видът ни има около 5 000 000 млн. години история (останките на "Първата Ева" от Етиопия), а цивилизационната фаза обхваща условно 10 000 години (изключвам хашлашки едни скални рисунки), по през 99,8 % от времето е ставало дума единствено и само за физическо оцеляване! При останалите 0,2 %, обществото дало някому нещо!Кому, какво и защо? Та!!! ... големият въпрос е - Що е това изкуство, кой, защо, как и при какви условия го създава, за кого е предназначено? Категорично няма да правя опити да отговарям на тези въпроси! Г-н Койчев очевидно има отговор и той се вмества буквално в една дума - ТАЛАНТЪТ е отговорът на всичко това! Това е една доста самомнителна и самочестваща се, ограничена по брой, група от странни хора, които ту се мразят и одумват грозно, ту се величаят един друг, като и в двата случая обричат нас, останалите, на мизерията на невежеството и пълната неспособност да се издигнем до нивото им на разбиране и въприятие! Да, ние не можем да ги разберем и причината е, че те като правило правят неща, което са предназначени за самите тях и за ограничена група посветени, а на нас ни се внушава, че ако не харесваме конкретно техните произведения, то ние сме задължително едни жалки, примитивни и достойни за презрения същества! Тук кръгът се затваря и ни връща при основния въпрос! Г-н Койчен, аз лично нямам представа как сте си "направил името", но констатирам по категоричен начин, че името ви работи превъзходно във ваша полза, доколкото произведенията ви ме карат да се стъписвам и да изпитвам отчайващо усещане за духовната ми и естетическа непълноценност! Няма спор, че потапянето и отдаването на нещо, дава възможност на субекта да забележи и прозре някои неподозирани за неподготвения пластове, смисли, хоризонти, но т.н. талантливи творци не бива да преминават отделни етични граници, които ги пращат в нездравословна територия. Ако се случи нещо такова, дръжте твормите си в ателиетата за собствена консумация, не ги споделяйте с обществото (чрез пазара)! Връзката винаги е двустранна - обществото отделя ресурс за вас, вие трябва да служите на обществото, пък и по възможност малко по-скромно. Дори да има късче идеология, дори да има някаква историческа натовареност, това не е повод за крайни изказвания. Не било изкуство?! Защото изкуството е само материализирано движение на върховна духовна енергия, чието възприемане е постижимо само за много специални хора, генетично натоварени и специално развили някакви уникални сетива? Ама, моля ви! И като не можахте да измислите нищо, което хем да не е критика, хем да е убийствена критика, хванахте се за големината и формата на постамента на ПСА? Пластиката това или онова! Не ви прилича! Има нещо вярно в тезата ви, която без особени резерви приемам: Това, което е "сложило" паметника, това сега го и маха! Усещам една огромна липаса! Г-н Койчев, Развийте си тезата, моля! Как ще дефинирате тази исторически, идеологическа и политическа обремененост, която сега МАХНА?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 5:41ч.

    А бе, хора - изкуството е едно, паметник друго, означава памет за нещо значимо което трябва да се помни! Намериха се пак дървени философи да сравняват скулптури с паметници и да оправдават едно цинично варварство с липсата на изкуство каквот им харесва лично на тях. Трябва да си тотален идиот за да вярваш че причината за демонтажа на паметника е липсата на субективен, творчески подход.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бедничките

    21 Дек 2023 11:56ч.

    Бил идеология! Ние такова не консумираме, ние общуваме само с висшите сили на Вселената! Всичко останало е недостойно и грозно, а вие ... просто не разбирате!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НеПаметник

    21 Дек 2023 12:01ч.

    Ако тезата за естетиката не хване дикиш, винаги има резервни писти! Автоматът стърчал много нависоко?! Хайде сега, милички мои, да ви видим как ще тропосате един един паметник на Цар Борис Първи Покръстител, което същностно ще е възхвала на българската държавност, суверенитет, духовност и култура! Няма да ви разрешат, милички! Суверенитетът на дребния планктон е вече забранена територия. Ето как идеологията естетиката на НеПаметника ще убие идеологията и естетиката на Паметника! Дали така ще успокоим г-н Койчев?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Автоматът стърчал много нависоко?

    21 Дек 2023 13:08ч.

    Кансел културата винаги има право (и повод). На Альоша автомата е сведен смирено при земи, войникът гледа уморено и тъжно към родината си… Альоша излъчва миролюбие и човешка доброта. Обаче талибаните и на него са вдигнали мерника ! Диви местни олигофрени всеки ден храчат по войника и му се заканват, като оня олигофрен от Пловдив 24, Минчев… Альоша го пази само трудното му за бастисване положение и масивния гранит. Докога ли ??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НеПаметник

    21 Дек 2023 12:09ч.

    А, ето още една писта! Трябвало да се махне, защото съветски войник не е загинал на територията на Царството ни в бой с гадните фашисти. Следователно - не е войнишки паметник, друга е хипотезата, нищо не дължим, особено пък ако вътре намерим с лупата някаква частица идеология! Ако не бяха загинали в адска битка милиони, без значение дали под Москва, Сталинград, Курск, дали сега у нас нямаше да се разпорежда г-н Бекерле??! Или ... това е целта, а е идеологическият брътвеж е просто покривало? Както и да го въртите и сучете, в дълбоката си същност премахването на този паметник е, покрай останалото, латентна възхвала на фашизма!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Откъде се пръкна този кретен?

    21 Дек 2023 12:17ч.

    Не знае ли български? Паметник е от ПАМЕТ. Няма никаква идеология. Във ВСЯКО село в България има паметници за Първата Световна Война. Каква им е идеологията?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    21 Дек 2023 13:50ч.

    Проблемът в паметникът не беше в него самият, а в "словото". по специално думата "признателен", тази дума е една ЛЪЖА, която иначе съсипа паметникът, който ми се струва със естетическа стойност за да остане завинаги, защото сам по себе си е исторически верен! Казвам го от позицията на внук на дядо лежал в затвора заради това, че е бил под офицер в окупационният български корпус в Сърбия, за което си е "полежал" една петилетка.... Това не ме кара да мразя паметникът, напротив вадя си поука която би ми била полезна и в настоящето, като например по никой начин да не участвам в чужди войни, за да не се озова зад решетките(в най добрият случай)!!! П.П Признателността и благодарността са качества чужди на българският народ, ето защо лъжливият надпис, че сме "признателни" изяде главата на МОЧА-ът... Дано се възстанови, ако може без надписи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор, дядо Ви разказвал ли ви е какви ги е вършил?

    21 Дек 2023 14:13ч.

    В Сърбия, като участник в Първи български окупационен корпус. Или е бил "света вода ненапита"? А "Признателността и благодарността са качества чужди на" Вас!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    21 Дек 2023 14:21ч.

    Ами да, заловили са титови шумкари/партизани и са ги водили конвой има си и дело и си е излежал присъдата, което е честно, даже народната власт му приспада 3 години! Не го съдя напротив гледам да взема поука, как може да се съди история и да вкарваш емоции за минало?! Не мога да си представя обаче какво би ми било ако дядо ми беше участвал на Драва или се е бил облагодетелствал от "народната власт"...Ето затова ми е мисълта, че сме непризнателни, НИКОЙ НЕ ОТИДЕ ДА ГО ЗАЩИТИ, освен Коце и Мая!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 5:55ч.

    Викторе, аз не намирам нищо осъдително в това, че дядо ти е изпуълнил дълга си (стига да не е бил садист или откровен фашист). Фактът че се разминал с 3 години показва, че не е бил. Нататък, признавам се обърках относно общото между участвувал на Драва и облагодетелствувал се от народната власт. Облагодетелствуваха се точно тези, които не участвуваха. По-възрастните сме признателни, на днешните им е простено защото средните ги лишиха от знание и памет. Днешните тъмнолилави обаче превръщат държавата в частна собственост. Горко му на стадото!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    22 Дек 2023 6:43ч.

    Пет години, от осем годишна присъда в истински затвор а не трудов лагер! Повод за участие във войната, изпълнение на националният идеал, пълното съединение на България в трите й части, Мизия Тракия и Македония, (какъв наивник?)! Участниците във втората фаза на войната след 44та, са били герои и е редно техните наследници да гледат на паметника като техен личен семеен, а освен Иван Таков друг наследник не взе отношение... Най гадното от всичко, че "акта" произлиза от хора исторически неграмотни, мекотели нямащи никаква представа от мащабите на ВСВ и онези поколения и събития, което мен лично най ме вбесява, като исторически запален на тема ВСВ! Не може Кирчо безгръбначното изчадие, дето в онези времена не би издържал десет минути, да си позволява такива актове(незаконни и прибързани) спрямо хора които са давали живота си за България и запазването на нейната териториална цялост, и в двете фази на войната българите са дали всичко за добруването на България, за да може тези олигофрени сега да я нарязват и разпродават за вторични суровини... позор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    22 Дек 2023 6:56ч.

    Унищожаването на този паметник води до две следствия: Проклятието на предците ни, което е метафизично, но абсолютно реално и науката епигенетика се занимава с това! На второ място, раздразване на руската мечка, която и без това е изключително разлютена и емоционална в момента, и се намира точно пред оградата ни, плюс това е много злопаметна и мрази предатели! Тоест предизвикаха нещастия за които тепърва ще понесем лоши последствия, с натрупване на мизерия! Нищо добро няма да произлезе, дори и някой да пишат, че са "скъсали оковите", те го пишат в смартфона, такава невидима окова, каквато никога преди това не е ползвана, от злите господари на света!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на основата на прозорливо казаното

    22 Дек 2023 9:57ч.

    Даже и смъртта ще им е малко и ще молят за нея като спасение онези, които катурнаха паметника. Към такива като тях Господ е изрекъл "Боже, прости им, те не знаят какво вършат". Прошката не отменя престъплението пред лицето на вечността, защото фактически ти сам се изографисваш върху себе си чрез помислите и делата си. В оня свят те гледат доколко си чист и осъзнат, а един чист и осъзнат човек просто избягва беззаконията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прав си е човечецът!

    21 Дек 2023 14:05ч.

    Само с хляб не се живее. Друго си е някоя община да откупи твоя творба (естествено, с публични средства). "Във всички времена добре живее тоз, който да се нагоди умее" - Ян де Верт

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • цялата ни работа(българска) Е

    21 Дек 2023 14:43ч.

    ИЗЛАГАЦИЯ!!!НЕ НА тез дет'ГО МАХАТ!!!а на нас ДЕТО ГИ ИЗБРАХМЕ И ГИ "турихме" там НА ПИЕДЕСТАЛА НА ВЛАСТТА!!!НА ТЕЗ ДЕТ 'го МАХАТ ТАКЪВ "КОРАВ,ЧЕПАТ дори ПРАВОЪГЪЛЕН" Им е ВЛЯЗЪЛ ТАМ КЪДЕТО трЕбва,ЧЕ ОЩЕ НЕ МОГАТ'се ОПОМНИ!!!АМА ПРИКАЗКАТА Е: "БИТИЯТ БИТ,е№аниЯТ еВан"!!!!и десет ПАМЕТНИКА ДА МАХНАТ ,ТОЙ(правоъгълният) ВСЕ ЩЕ СИ Е там!!!венZереМООС!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    21 Дек 2023 15:16ч.

    "С художниците не може да се общува, щото се правят на философи!" Чарли Чаплин. Та и тоя... ...инсталация "Забити в морето", Павел Койчев, Празници на изкуствата "Аполония"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нетворец-непропагандист

    21 Дек 2023 15:24ч.

    Голям резил за Павел Койчев. Пустата ни слугинска и позьорска интелигенция, така и не се научи да мълчи, че да изглежда по-мъдра отколкото всъщност е. Та според "независимия" творец Койчев излиза, че Давид, Моисей, Мадоната с мъртвия Христос и стенописите в Сикстинската капела на клетия флорентинец Микеланджело Буонароти са пропаганда, а не изкуство. Според същия Койчев, скулптурите на Рамзес и целият комплекс в Амбу Симбел не са изкуство, а пропаганда. Така и за асирийското и за древногръцкото и за римското изкуство. Не може да не споменем нещастните пропагандисти от Ренесанса - Учело, Донатело, Верокио, Леонардо, Рафаело, Бернини. След тях по-късните пропагандисти Тициано, Рубенс, Ван Дайк, Веласкес... Да не пропускаме и композиторите пропагандисти от различни епохи - като Й.С.Бах, Г.Ф.Хендел, Т.Албинони, Х.Пърсел, Р.Вагнер... Простички пропагандисти, дето не могат да стъпят на малкото пръстче на Твореца Койчев.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Богдана Тотева 2

    21 Дек 2023 16:35ч.

    Напълно подкрепям!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ваня

    21 Дек 2023 15:28ч.

    Като ти гледам майсторлъка,еб.х те у майстора!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точен

    21 Дек 2023 16:39ч.

    "Идеология" идва от "идея". Та според въпросният господин, изкуството трябва да бъдело само за себе си и да не носи никакви идеи, защото вече нямало да е изкуство. Наистина по тази логика трябва да съборим де що има паметник, скулптура, здание, храм и т.н. защото във всеки от тях е въплътена някаква идея, символ, знание, послание. Историята на човечеството е изтъкана от идеи, добри или лоши, дайте да я заличим тази история, че не ни харесва. А без история няма и бъдеще, но май точно това искат днешните модерни таласъми под зоркия поглед на техните античовешки и наднационални господари. Ненапразно и в САЩ се възцари някаква вакханалия да събарят техни паметници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • човекът на доводите

    21 Дек 2023 17:45ч.

    "Идеология" е термин с назидателен смисъл и изразява нещо, в което се вярва и съдържа в себе си недоказани хипотези, което залага повече на емоциите и чувствата на хората, отколкото на разума им и което гледа повече в бъдещето и миналото, отколкото в конкретиката на тук-и-сега-то или вечността. В този смисъл, според мислители Маркс, Ницше, Бердяев, Хусерл, Хайдегер, хосе Ортега-и-Гасет и др. идеологичното съзнание е обратно на философското и строго научното, отнася се до общо-взето ефимерни (квазинаучни, безкритични или изцяло ирационални) представи за обществото и човека и подменя авторитета на други форми на културата като наука, изкуство, гностично ориентирана религия, рефлексивно ориентирано образование и др. първоначалният замисъл на Дестин дьо Траси наистина е бил идеология да носи името на нещо като наука за идеите в смисъл на "всичкология". На самият термин "идея" не е достатъчно добре обоснован и усвоен извън научните среди и много хора са склонни да го приравняват до "представа на съзнанието" или "понятие на рационалното мислене", ала в онтологичен (Платонов) смисъл той е нещо съвсем различно и сравнително трудно за обяснение без специализирана терминология.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • попр.

    21 Дек 2023 17:47ч.

    *НО самият термин...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    21 Дек 2023 17:10ч.

    утре някои талибани, след мочъ, като дръпнат шльокавицата, ште вземат да острижат офцете. всичко е изкуство: и онанирането. овчаря ми прилича на дрон, всеки момент готов да отлепе към крим (въ св. Петър въ Рома съм стоял 1 час пред Пиета) (посетих му изложбата с нахапаната ябълка в ра): както викаше Й. Радичков, има дебели жени (като на ПК),които се чудиш как да ги подхванеше и започва едно обикаляне .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точен

    21 Дек 2023 21:47ч.

    За паметниците и изкуството може да не споделям виждането му, но за технологиите е напълно прав.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На баба ти хурката, Койчев!

    22 Дек 2023 0:53ч.

    Все едно дали изкуство или идеология, паметниците са преди всичко памет. За нещо, което е било и не може да се промени. Добро или лошо - всеки сам да съди, според образованието и умствения си багаж. И всеки, който събаря паметници, все едно дали паметници от соца, или монархофашистки, или джамии и текета, се старае да ни превърне в овце без история. Като в "1984" - министерство на истината, което се занимава с промяна, подмяна или заличаване на артефактите, противоречащи на политкоректните виждания за историята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 6:03ч.

    Нещо не си спомням за съборена джамия. Виж по новопостроени сме рекордЬори, та се налага да се внасят имами чак от Саудитска Арабия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    22 Дек 2023 3:00ч.

    Oще един Кристо. Онзи поне открито казваше че мрази България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пенсионер

    22 Дек 2023 8:10ч.

    Според Койчев, дайте да съборим всички паметници по Европа, защото не са изкуство, а от къде ще черпим знания за историята! Аман от самозабравилите се културтрегери!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    28 Дек 2023 0:13ч.

    Похвално, гласове! Ще гледаме койчовата физиономия поне до Нова Година...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    13 Яну 2024 5:52ч.

    Ашколсун, Гласове - койчовата статия е рекордЬор по престой на първа страница - скоро ще стане има-няма 20 дни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи