„Филмаутор“: Бездействието на Министерството на културата носи икономически и репутационни щети

„Филмаутор“: Бездействието на Министерството на културата носи икономически и репутационни щети

Представители на „Филмаутор“ – единствената организация у нас за колективно управление на права в областта на аудиовизията, изразиха на пресконференция днес за пореден път своята тревога от бездействието на  Министерството на културата, което според тях нито подпомага създаването на съвременно и работещо авторскоправно законодателство, нито прилага действащия  закон. Според творците институцията опъва чадър върху цял сектор ползватели, които генерират приход от разпространение на защитено съдържание за стотици милиони. Бездействието на министерството по системни и важни въпроси нанася щети – икономически за творците и репутационни за държавата, посочват от „Филмаутор“.

На пресконференцията участваха членове на Управителния съвет на организацията – режисьорите Иглика Трифонова и Станислав Тодоров-Роги (председател на „Филмаутор“), сценаристът и продуцент Лило Петров, продуцентът Галина Тонева, операторът Георги Чолаков  и Мария Палаурова, изпълнителен директор.

Забавяне, което струва почти 4 милиона лева

Участниците в пресконференцията посочиха, че заради бездействие България вече е санкционирана с близо 4 млн. лв. глоби от Европейската комисия, свързани със забавеното транспониране на две европейски директиви у нас.  Те са част от Закона за авторското право и сродните му права от 2023 г. Забавянето, освен на пандемията и политическата криза, се дължи и на продължителната съпротива от страна на Министерство на културата да въведе адекватна степен на защита за творците, която да съответства на правилата в другите държави от ЕС.

Глобите реално ще се поемат от българските данъкоплатци, включително и от самите автори, което води до двойна загуба за творческата общност, изтъкват от „Филмаутор“.  „Глобата от 2 млн. евро ще бъде платена от парите за култура – за театър, филми, музика. Това е последица от бездействието на Министерството на културата, което не защитава творците, а ги оставя в унизително положение без глас и без подкрепа. А това означава по-малко проекти, по-малко възможности, по-малко бъдеще за младите творци, по-малко културни продукти за публиката“, коментира Иглика Трифонова, член на УС.

Режисьорката изтъкна, че процедури причиняват загуби на творците в размери, по-големи дори от наложените от ЕК глоби.

Над година и половина след приемането на последните промени в Закона за авторското право и сродните му права те не работят и организацията не може да утвърди тарифата за препредаване. Това положение води до преки финансови щети. Причина е липсата на адекватни действия и блокирани процедури от страна на Министерството на културата. В резултат на това български и десетки чужди автори са лишени от справедливо възнаграждение за препредаване на  филмите им.

Ситуацията е такава от години и явно е толерирана от МК, поради което „Филмаутор“ не може да защитава ефективно правата на творците, ето защо ще потърси правата си пред европейските институции, посочи изпълнителният директор на организацията Мария Палаурова. 

Министерството не упражнява контрол и не санкционира ползвателите, които системно нарушават закона. Това подкопава целия механизъм за защита на авторските права. Създава се впечатление за чадър над цял сектор от т.нар. „ползватели“, които реализират огромни приходи от дейността си (по данни на Комисията за регулиране на съобщенията – над половин милиард лева за 2023 и  ръст от 1% за 2024 г.).

„Доколкото се чувстват безнаказани, кабелни и сателитни оператори отказват да подпишат споразумение с „Филмаутор“, в което да определят размера на дължимите възнаграждения. При последните преговори те са предложили 17 пъти по-ниска цена от изчислената от сдружението и то без да я мотивират и обосноват“, алармират от организацията. И дават пример, че сродни институции в Румъния, Полша и Хърватска събират отчисления между 1,5 и 2,2%, докато предложението на кабелните оператори у нас е около 0,1%, което е подигравка с творческия труд на филмовите дейци.

България се налага като единствената страна в ЕС, в която аудиовизуалните автори и продуценти не получават възнагражденията от препредаване гарантирани им по закон. Според „Филмаутор“ това се случва, защото Министерството на културата не прилага закона – не контролира спазването му и е абдикирало от правомощията си да налага санкции на нарушителите. 

Международни организации като CISAC, SAA и AGICOA вече са изразили безпокойство пред българските власти и настояват институциите да приложат европейското законодателство без отлагане. „Ние получаваме приходи за българските автори от чужбина и не изпращаме нито лев навън. Възможно е много скоро чуждите организации да прекратят плащанията към български автори поради неспазване на принципа на реципрочност”, предупреждават още експертите от „Филмаутор“.

Те настояват отговорните за това да понесат последствията от своето бездействие, довело до унизителното положение, в което са поставени творците, и са готови да поискат оставката на директора на Дирекция Авторско право“ в МК Мехти Меликов. Културното ведомство незабавно да предприеме действия по контрол и санкциониране на неспазващите закона оператори, искат творците и представляващите ги. „Филмаутор“ ще сезира компетентните органи в ЕС за неприлагане на европейското законодателство у нас и липсата на създадени от държавата условия организациите за колективно управление на права да защитават своите членове. В заключение, от „Филмаутор“ заявяват, че са решени да предприемат незабавни  действия срещу държавата, ако не последват адекватни действия от страна на отговорните за тази ситуация институции.

 

 

 

Коментари

  • Родина

    03 Юли 2025 14:42ч.

    Излезте от ЕС . ЕС е рекетьор !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до Петър Волгин

    04 Юли 2025 8:25ч.

    Колко ще ми струва инвестицията в радиостанция? Вие ще водите по 3-часа в събота и неделя. Друго предаване ще имате заедно с Юлия Владимирова и Иво Христов журналистът, където ще обсъждате философи, философия, и писатели, кино. Ще наема Небосклоне да води предаване за музика и всичко, с телефони. Сутрешен блок с двамата от И-какво-от-това. Ти и Юлия Владимирова ще сте изпълнителни продуценти. Визирам заплати от 100 000 лева годишно, средно. Между шоутата да има музика боса нова, барокова музика, джаз от 30-те, и друга спокойна не-ангажираща бавна музика, и четене на разкази, енциклопедична информация, биографично исторически разкази предимно. Колко ще струва тази инвестиция, търся спонсори и инвеститори. Който е съгласен да има такова радио да сложи палец нагоре. .............. ............... (името радио ГОДО, радио В.О.Г., "В очакване на Годо" се разказва за селянинът-дребна-буржоазия и работник-работническа-класа, как очакват реалната демокрация но срещат капиталистът-буржоазната-върхушка и неговото кученце-медиите-интелигенцията-политиците-ФАШИСТИТЕ. ГОДО-GODO-GODOT.KOM', GO-DOT, съм го замислил като фейсбук-амазон, платформа, сайт и приложение, за производство и търговия, общество, НОВА ИКОНОМИКА, където пенсионери или който иска, ще инвестират в животни, обработваема земя, фиданки и разходи, в процент, дял от ферма, дял от животно или градинка, и се дели продукцията на фифти фифти за инвеститора и за селяните-отглеждащите. Една крава я купуват 10 семейства от градът, и ходят да си взимат половината мляко от кравата. Може и не-селски дейности. И да се участва от цял свят, като си продават продукцията онлайн)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Глобален Комитет

    03 Юли 2025 14:46ч.

    Авторски права нали ви плащат телевизиите за да ви излъчват работите ? Издателствата нали ви плащат авторски права за да ви печатат ? Парите ли не ви стигат или друго ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи