Велизар Енчев: Който и да победи в Скопие, България губи

Велизар Енчев: Който и да победи в Скопие, България губи

Автор: Велизар Енчев за "Гласове" Следвайте ни в Телеграм

Очакваният победител на парламентарните избори в Северна Македония ще отложи вписването на българите в македонската конституция

ВМРО-ДПМНЕ иска ревизия на плана „Макрон“ и на междуправителствената програма за редакция на македонските учебници по история 

Северна Македония е в предизборна треска с видими антибългарски симптоми. На 24 април е първият тур на президентските избори, а на 8 май - парламентарни избори и втори тур на президентските. Броени часове преди старта на кампанията опозиционната ВМРО-ДПМНЕ отново заложи на антибългарската карта, която на тази територия е печеливша след тоталното промиване на мозъците в Монархическа (1919-1941) и в Титова Югославия (1944-1992). 

Според последно социологическо проучване в РС Македония, което не се оспорва от водещите партии, ВМРО-ДПМНЕ има почти двойна преднина пред досега управлявалия Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) - 21.6 % срещу 11.3 %. За момента това е пирова победа, защото водещата партия на етническите албанци – Демократичният съюз за интеграция (ДСИ), има 6.8 %, които ще се прелеят в поредна коалиция със СДСМ и с някои партии-джуджета в новия парламент. Това обрича ВМРО-ДПМНЕ на перманентна опозиция, освен ако албанците не решат да сменят коалиционния флаг и да се разведат със социалдемократите (наследници на Съюза на югославските комунисти). 

За съжаление повечето привърженици на ВМРО-ДПМНЕ, а и немалка част от гласуващите за СДСМ, споделят антибългарската линия на двете партии, което означава само едно – която и от двете формации да поеме властта след 8 май, София ще остане стратегически противник на Скопие. Това се видя и от проведена преди време анкета сред македонските граждани за предпочитаните народи и държави. Най-обичани се оказаха сърбите, най-недолюбвани – българите...       

Дали заради флирта с албанците, дали заради външния натиск, заместник-председателят на партията Тимчо Муцунски се обърна към избирателите с послание, а към конкурентите – с предупреждение. Той обяви, че вписването на българите в конституцията, което е едно от условията, за да започнат преговори за членство в ЕС, трябва да се отложи. Партията му настоява за „отложено прилагане на конституционните промени“, както и за „две гаранции от Европейския съюз – защита на македонския език и идентичност и отказ от билатерализация на евроинтеграцията на Северна Македония“…

Как да разчетем витиеватия изказ и какво всъщност иска ВМРО-ДПМНЕ от Брюксел и София? От ЕС Северна Македония иска защита от България, а от България – отказ от нови искания, ако някой ден ВМРО-ДПМНЕ приеме да впише българите в конституцията. 

Но дори несъвършеният план на Еманюел Макрон, приет от НС след силен външен натиск, както и член 12 от междуправителствената програма на София и Скопие, предвиждат сериозни промени в македонската образователна система - най-вече редактиране на учебниците по история, чийто фундамент е присвоената българска история от Средновековието и Възраждането. 

Македонистите обаче упорито настояват ЕС да си затвори очите за френския план, а България да си затвори устата, като се отрече от собствената си история и повече не повдига въпроса за македонските учебни програми.   

Сглобката ще е готово да отстъпи (вече го направи, за да угоди на Макрон) и заради натиска на щатската посланичка в Скопие, и заради американски сенатори, подкрепящи македонските претенции към България, докато МВнР на Мария Габриел не реагира и послушно мълчи.  

„Съединените щати подкрепят присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз“, се казва в проекторезолюция на Сената, наскоро внесена от сенаторите от Демократическата партия Питър Уелч и Жана Шахин, както и от сенаторите-републиканци Пийт Рикетс и Том Тилис. Резолюцията призовава президента Байдън, държавния секретар Блинкен и ЕС незабавно да стартират преговорния процес със Скопие, като „не се поставят никакви допълнителни двустранни условия за членството на РС Македония в ЕС“… 

Отказ от „допълнителни двустранни условия за членството на РС Македония в ЕС“означава следното: Българо-македонският договор от август 2017 г. да се анулира, българо-македонската историческа комисия да уважи претенциите на Скопие към българската история, ЕС да вдигне българската бариера пред македонското еврочленство

Нека изречем една горчива за нас истина: дори следващият македонски парламент да впише българите в конституцията, остава най-големият проблем в българо-македонските отношения – историческите и етно-териториалните претенции към България, вкл. претенцията за „македонско малцинство“ в Пиринския край. 

Нещо повече – вече една година и президентът Пендаровски, и премиерът Ковачевски настойчиво молят ЕС и САЩ да ни принудят да се задоволим само с вписване на българите в конституцията, да забравим за двустранните споразумения и завинаги зачеркнем „македонския въпрос“.  

Има нещо много скръбно в македонската ни голгота. 35 години след  промяната на 10 ноември 1989-а нито една Велика сила не ни подкрепя в битката за собствената ни история – нито САЩ, нито Русия, нито Франция, нито Великобритания, нито Китай. Дори Германия, Австрия и Унгария, с които бяхме печални съюзници в две световни войни заради тая пуста Македония, отдавна са в лагера на македонистите и даже откриват катедри по „Македонистика“ в своите университети.

Затова, който и да победи на македонските избори, България губи. 

С този продажен елит сме обречени винаги да сме губещи и на Балканите, и в световните дела.

 


     
 

Коментари

  • бобо

    28 Март 2024 20:38ч.

    Киро Простото и компания със сигурност ще предадат всичко българско в Македония. Не съм съгласен обаче, че сме обречени да загубим. Поведението на Скопие по крайно недвусмислен начин показа институционализирана омраза и дискриминация към всичко българско. Никой вече не може да се прави на неразбрал. Има и още нещо- каквито и глупости да говорят в Скопие, югокомунярския исторически наратив се сгромоляса. Няма връщане назад. Да видим как Скопие ще получи гаранции от ЕС за продължаващия културен геноцид срещу българите. Да видим как ЕС ще мълчи пред свиреща дискриминация. ЕС докато интегрира Западните Балкан може да дезинтегрира Източните Балканите. Тогава Западните Балкани вече няма да имат смисъл. За Русия България е важна. Така през Сърбия и Черна Гора може да пресече целия южен фронт на НАТО и ЕС. Темата Македония може да се впрегне за тази цел. Някои хора не мислят. Тези сенатори са поредните пътешественици.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    28 Март 2024 22:53ч.

    Никой няма да си мръднат пръст даже, за да възтържествува историческата истина! Не за друго, а защото "Македония" е по-малкото издание на другата една територия, никога не съществувала като държава преди (изключвам 3 месеца и след разпада на СССР, годините) - това е 404. ... Така, че България също има своята, предварително подготвената "404" - Македокрайна. Ако не се получи случайно събуждане на плебса и не се промени коренно управляващата върхушка за да се и не се окаже истинска съпротива от страна на Държавата тук - никой, никога няма да подкрепи Мамковината. А и тя, Държавата в следващите месеци и година - две, така или иначе, ще престане да съществува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Махмурлук

    29 Март 2024 9:25ч.

    Некой те е опиянчил и заблуждавал с десетилетия, че БКП и ДС говорят "историеската истина" за Македония! С цел да те контролира патриотарски и насъсква срещу "враговете" на партията, народа и ДС-партийната сигурнст! Сега настъпи момента на махмурлука и отрезвяването!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БГ ДС безусловна капитулация

    29 Март 2024 9:16ч.

    Да разбирам ли, че ДС-Кесяков (какво звучно руско име?!) е победен окончателно от македонските служби и самите македонци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КАТЯ

    29 Март 2024 19:09ч.

    https://www.book.store.bg/p128098/az-biah-v-razuznavaneto-cd-velizar-enchev.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи