Тончо Краевски: С недомислените си конституционни промени ПП-ДБ върнаха Борисов в силната позиция

Тончо Краевски: С недомислените си конституционни промени ПП-ДБ върнаха Борисов в силната позиция

Автор: Тончо Краевски, Фейсбук Следвайте "Гласове" в Телеграм

Демократичната общност става сега жертва на собствената си конституционна реформа, защото я направи прибързано и конюнктурно. Именно институтът на служебните кабинети свали ГЕРБ и даде на опозицията възможност да ги измести от управлението, защото служебното правителство е замислено като коректив на парламентарното правителство, когато няма работещо мнозинство. После същите хора се скараха с президента и редактираха Конституцията така, че ситуацията от 2021 г. да не може да се повтори, с което върнаха Борисов в силната позиция, защото при пропорционална избирателна система, разбира се че най-голямата партия ще има председател на НС и ръководители на повечето органи, изброени в чл. 99. 

Сега остава Конституционният съд да отмени (след изборите) промените в основния закон в частта за правомощията на президента (дано) и с това ще се върнем и политически, и юридически в 2021г. Конституционният ред, като всяка сложна система, има скрити механизми да се защитава, които са неразбираеми дори за самите юристи. Иронията е, че само промяна в избирателната система, като тази предложена в референдума на Слави, която въвежда мажоритарен избор, можеше да отстрани ГЕРБ от доминантната им позиция в парламента, тъй като само коалиции “всички срещу ГЕРБ” в повечето избирателни райони през 2021-2022 можеха да заличат партията с най-голям относителен дял от гласовете. Разбира се, мнозинство за такава промяна, в един пропорционално избран парламент, почти няма как да се сформира; отново, конституционният ред е по-устойчив, отколкото изглежда.

Всичко идва от погрешната фиксация на демократична общност върху съдебната система. Идеологията им се свежда до неправилната презумпция, че ако съдебното устройство е добро, от там ще се оправи и политическото управление, то ще стане по-малко корумпирано, ще има checks and balances и т.н. Напротив, оказва се точно обратното: добре работещата политическа система е условие и гарант за работеща съдебна система. Ако устройството на съдебната власт се променя постоянно от политиците (промениха го пет пъти за двайсет години), ако се откриват и закриват извънредни (“специализирани”) съдилища и прокуратури (които впрочем също са забранени от Конституцията, но ние ги въведохме по европейски акъл), разбира се че системата няма да може да работи добре и да бъде независима. Това са прости неща за осмисляне, не се изисква даже юридическо образование да ги видиш. За да проработи съдебната власт, тя трябва да бъде оставена на мира, а за да бъде оставена на мира, трябва да работи добре политическата власт, а за да работи тя, политическите партии и парламентът трябва просто да спазват Конституцията, когато взаимодействат помежду си и нищо повече. Това означава първо да не правят “ротации”, “сглобки” и други инфантилни опити да се заобикаля конституционната логика на формирането на управление, но най-главно да се откажат да използват съдебната власт едни срещу други, така както в един момент от историята са се отказали да използват политическите убийства като средство за взимане и държане на властта. Изобщо, като се изкорени това “fuck you, dad” отношение към правилата, сякаш те са сложени там, за да ни пречат, а не за да ни предпазват. Но това става само чрез еволюцията на обществените обичаи, което е и единственият начин да се промени качествено конституционния ред. Всякакви други промени са обречени и скъпоструващи за всички, но най-вече за онези, които ги прокарват.

Ирония е, че именно най-големите радетели за върховенство на правото днес се водят от грешното убеждение, че правото не е нищо повече от хартията, на която са написани законите и че то може да се редактира според конюнктурата. Според тях правото е политическа фикция, в която е добре да вярват само простосмъртните граждани, докато политиците като тях са свободни от правото, понеже са посветени в циничната тайна, че то не съществува наистина. Само че то си съществува, а те са твърде заети да се преструват, че вярват в него и затова не могат да го видят наистина. Нещо като садукеите, които вярвали в Месията и го чакали, но когато дошъл Христос, го разпънали на кръст, защото на тях не им е потребен Той, потребно им е чакането. Така и със съдебната реформа. Управляват ни хора, които сериозно смятат, че спазването на конституционния ред е въпрос на морален избор от тяхна страна (да бъдат почтени), а то е въпрос на практически разум; мислят, че да спазваш обичаите е нещо поначало неизгодно, а е точно обратното, по-скъпо струва да не ги спазваш. : )

 

 

Коментари

  • Тихомир Томов

    27 Март 2024 12:18ч.

    Това недомислие бе сериозно платено с комисионните за газта !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    27 Март 2024 12:25ч.

    Как недомислени? Това е гения на Бойкика- главен шаман на съдебната реформа и Натка- дето не е чела Конституцията! Киртака не го намесвам, защото то е болно детето, бърка буквите, не разбира думите...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вася Илиева

    27 Март 2024 16:49ч.

    С какво да мислят? С професионализъм, с логика, с безпристрастие?! С честолюбие и нахъсано мразене не става! Нещо повече, падаш в собствения си капан. Няма мислене, има причини за ненавист. Ненавистта към 'сглобката' е извикана и от калпазанщината на 'законотворците.'

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай II

    27 Март 2024 12:40ч.

    Статията е добра, има отлични попадения. С една малка корекция - не садукеите, а фарисеите очакват месията, когото не разпознават и разпъват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Март 2024 17:03ч.

    Садукей е Първосвещеника и повечето членове на Синедриона. Ако фарисеите участват в заговора поради "грешка във Вярата", то садукеите се присъединяват по политическа целесъобразност. Примерът е точен и търсен в контекста на изложението

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    27 Март 2024 12:52ч.

    Ето така е, когато си се прегърнал с мафията само, за да направиш мръсно на президента. Накрая разбираш, че мафията просто те ползва като "средство за удоволствие на сексуален доминант" (по думите на Събев) и те изхвърля като мръсна кърпичка.🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    27 Март 2024 12:55ч.

    Правилна логика на разсъжденията от гледна точка на философията на правото и политическия морал, обаче ми се струва, че (може би по инерция?) се прокарва конюнктурната опорка за "ГЕРБ като най-голямата партия", от което и следват сума ти излишни предположения и разсъждения. Трябва не просто да устискваме положенията в конституцията, а така да променим (вкл. и със законодателен натиск) политическото поведение на актьорите, че да накараме хората пак да тръгнат масово към урните да гласуват. Това няма как да стане с използването на политическите инструменти за транскорпоративни цели, каквото явление наблюдаваме към момента. Тъкмо заради прекалената формализация на политическия институционализъм, функциониращ повече на обичайна основа, политическото ни представителство не представя мнозинството от гражданите, както и не може да убеди умните и рефлексивни граждани на републиката, че (партийно)политическата легитимност на властта е единствената възможна легитимност, особено с оглед будното гражданско самосъзнание, което е налице в 21. век. Не може цялата инициатива за упражняването на властта да е в партиите по класическа схема, и то давайки си сметка, че живеем в ускорено цифровизиращо се общество и разполагаме с какви ли не виртуални платформи за директен контрол на институциите от гражданите, както и не само за преценка, но и за периодична преоценка на общественото мнение. Най-после законодателно трябва да се уреди въпросът относно положението, че политик се става по заслуги, чрез ежемоментна строга отчетност пред органите за граждански контрол и самите граждани, а не заради отвоювани мандатно политически привилегии. В противен случай корупция и лобизъм прояждат отвътре политическата система и самите регулации чрез практически разум престават да работят - защото в края на краищата днес всяко човече е широко информирано, и не отдава суверенитет по силата на обществен договор просто така, на юнашко доверие или по сакрализирано съгласие, без да получава нещо в замяна на отдаването си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ахам

    27 Март 2024 13:15ч.

    Съвсем обмислени са. Недомислени са тези дето отиват да гласуват и да ги овластяват!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    27 Март 2024 13:30ч.

    А ако има сглобка това момче ще си скъса ли дипломата ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Центов, баце, еманация на мислата человеческая!

    27 Март 2024 15:15ч.

    Дебилчо! Сглобки има навсякъде! А за сглобкаджийте-идиоти си прав - никога, ама никога повече власт да не помиришат! Анадънму?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин Христов

    27 Март 2024 15:26ч.

    Бравооооо,изключително коректно и добре мотивирано мнение.Дай Боже повече такива позиции от младите и образовани хора в България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба

    27 Март 2024 17:23ч.

    "Напротив, оказва се точно обратното: добре работещата политическа система е условие и гарант за работеща съдебна система." ГЛУПОСТИ!!! НЕОБХОДИМО УСЛОВИЕ за демократична система е РАЗДЕЛЕНИЕТО НА ВЛАСТИТЕ. Това още в бащата на демокрацията, Монтескьо го е дефинирал преди 260 години и това е аксиома, доказана в практиката - дори и в България, където нямаме разделение на властите, щото изпълнителната власт назначава съдебната и така създава зависимости. Реално нямаме никаква демокрация, а един тиквеник е узурпирал цялата власт. Друг е въпроса, че шарлатаните нямат никаква идея за реална реформа в съдебната система.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба

    27 Март 2024 17:26ч.

    "За да проработи съдебната власт, тя трябва да бъде оставена на мира, а за да бъде оставена на мира, трябва да работи добре политическата власт, а за да работи тя, политическите партии и парламентът трябва просто да спазват Конституцията, когато взаимодействат помежду си и нищо повече." ГЛУПОСТИ!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба

    27 Март 2024 17:31ч.

    За да работи съдебната власт, тя не трябва "да бъде оставена на мира" (откъде ти хрумват подобни глупости, бре Тончо?), НАПРОТИВ, върху всяка власт трябва да бъде оказван КОНТРОЛ, но такъв, че да работи в полза НЕ на политиците, а на НАРОДА, а това означава НЕ политически назначения в съдебната власт, а изборност на длъжностите - например "главен прокурор". Само така ще се гарантира, че прокуратурата ще работи за народа, а не за текущата мутра, оглавила мафията!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Март 2024 18:06ч.

    Няма Власт способна да се самореформира без външен натиск. Съдебната е пример за опасността от диктатура на меритокрацията, изживяваща се като нова аристокрация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Март 2024 18:25ч.

    Основен проблем на сега действащата Конституция се заобикаля от всички "професионални политици".Ленин има за професионалните революционери, които след това ще станат професионални политици, нещо като военизирани монашески орден, който въпреки писъците на тъпата селска маса ще я измъкне за врата в Светлото бъдеще. Свръхетатистки модел на интелектуал-аристократ, по същество презиращ масите. Само три години след като взема властта почва да пише студии срещу бюрократизирането, след това Сталин прави чистки , Мао-култирна революция...за да стигнем до Гроб, но идеята за "професионални политици" които "мислят горе" остава като конвергентна. Казват, че тълпата не може да се самоуправлява, затова ограничават обхвата на референдумите(вярно е че Хитлер получава цялата власт с референдуми) и казват че не сме еволюирали да мислим сами. Е как да еволюираш като "професионални политици" озурпират "отговорността" въпросът е не в риска че Тълпата може да овласти нов Хитлер , а как всеки овластен да бъде свален с нов референдум. И да не чувам за "експертиза" . Още Густав Ленин в "Психология на тълпата" отбелязва парадокса че случайно подбрани дават колективна оценка дори на музикални творби по-точно от професионални критици.(Не че книгата е ръководство-просто повдига въпроси)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Март 2024 18:49ч.

    Наскоро попаднах на статистика за правораздаването в Съветите и при Путин. Първоначално, след "военният комунизъм"(няма да разглеждам масовите разстрели от бели, черни, зелени(има разлика с махновци) и червено по целесъобразност в една гражданска война) съда е избираем. Както и прокуратурата. Пряко. Не от гилдията.Съответно прокурора внася куп обвинения, съда съди по закон и съвест. Оправдателните присъди са над 20 %.Туй по времето на ЧК и железният Феликс Едмундович. При Видински вече са озаптили народовластието, но дори при чистките на Сталин оправдателните са около десет процента. И никой не казва че Прокуратура и съд не си вършат работата. При Брежнев оправдателните падат под пет, днес, при Путин са под три. При това включват и прекратените на досъдебно производство. Редовият руснак няма доверие в системата. След това сравних- при Цацаров отчитаха над 96 процента осъдителни присъди. При Гешев май го минаха. След това се сетих че по Димитровската конституция у нас също са избирали съдиите и прокурорите пряко. Може да е имало недоволни от "комунисти" на власт, но никой не казва че съда е пускал бандити на свобода.С жълтопаветните мании за меритократична и самодостатъчна съдебна система(като че ли е изолирана) ще минем и Путин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Все пак

    27 Март 2024 19:06ч.

    у нас се утвърди впечатлението, че сглобката е дело на баш майстора от посолството. Или нещо не съм разбрал?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Март 2024 19:08ч.

    На Посолството му е все тая кой абориген го играе вожд, стига да менка земя за мъниста.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    28 Март 2024 11:06ч.

    Ето това е сърцевината на западната политика и нас (и няесякъде). Нужни са безбожни, морални предатели. Затова ако си мълчим и траем - ще погубим Родината си България и децата си! Да не бъде! Нека отново прочетем речта на митрополит Климент (Васил Друмев), има я тук в "Гласове". Има Православие - има България, няма Православна - няма България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е, не,

    27 Март 2024 19:16ч.

    мисля че се лансира борбата кой да е по-лоялен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Густав

    27 Март 2024 19:46ч.

    Льобон бе, Ghost, не Ленин... И отде я изкопа таз глупост за правораздаването при Путин - наскоро имаше едно оправдаване на откровен престъпник в Челябинск, за който народните низини обвиниха именно съдиите на правораздавателната система при Путин, че не си правели труда да осъдят всеизвестни престъпници, а ги освобождавали с мотиви, че нямало доказателство за вина, и то за нанесена тежка телесна повреда. щом гражданите недоволстват от либералния съд, значи не е точно така, както са го писали в книгата, защото фрапантните прецеденти не се харесват на масите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Март 2024 20:01ч.

    Отчет на руската прокуратура за ефективността и

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Март 2024 20:04ч.

    За справка Гешев се оказа със седем дела, всичките приключили със споразумение, за цялата си кариера кат прокурор , преди да поеме спецпрокуратурата. Практически 100 процента осъдителни присъди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    28 Март 2024 11:20ч.

    Идеята, че ако измислим точните правила (и закони) , обществото "ще потръгне добре" е приказка за малки деца. Дори съвършения закон е врата в полето за този който не желае да го спази, защото Бог ни е дал страшната власт на свободната воля. Справка - Адам и Ева в Райската градина. Ние имаме съвършения морален и нравствен закон - описан в една кратка книжка: Нов Завет с "правилник за приложението" му в лицето на светоотеческите писания. Сърцето и ума на човека са извор на свободната му воля. Затова и там сме атакувани най-жестоко и отвратително. Затова да пазим чиста Православната си вяра, запазена с кръв от нашите бащи и предадена на за да я дадем на децата си. Да бъдем будни и дейни. Само така ще преуспеем. Боже пази България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи