The Spectator: Нищо не може да спре индустриалния залез на Германия

The Spectator: Нищо не може да спре индустриалния залез на Германия

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Внушават ни, че бедствието, наречено "Брекзит", е отрязало голяма част от икономическия растеж на Обединеното кралство. Едно сериозно обстоятелство обаче застава на пътя на тази теза. Нашите съседи от ЕС не се справят по-добре от определено бавното - макар и възстановяващо се - Обединеното кралство. Британската икономика нарасна с 0,7% през първото тримесечие на тази година и след това с 0,5% през второто, докато френската икономика нарасна съответно с едва 0,3% и 0,2%“, пише The Spectator.

Но Германия продължава да поднася най-много изненади по отношение на спада. През второто тримесечие икономиката отново се сви с 0,1%. Германската икономика се е свила през четири от последните седем тримесечия. Тя избягва техническото определение за рецесия само защото все ощe няма регистриран спадв в две последователни тримесечия.

Обозримото бъдеще също не изглежда твърде светло. Германското правителство намали очакванията си за пореден път. Предишната прогноза за растеж от 0,3% за годината вече е намалена до нула. Разбира се, Германия беше най-силно засегната от украинския конфликт поради зависимостта си от руския газ. Правителството на Ангела Меркел фатално сгреши, като не се опита да се отърве от тази зависимост, дори когато Путин вече анексира Крим през 2014 г. - сделката за газопровода "Северен поток 2“, колкото и невероятно да изглежда сега, беше сключена след това.

 

Но икономиката на Германия беше в затруднение дори преди операцията на Путин в Украйна – и дори преди пандемията от коронавирус. Нейната мощна автомобилна индустрия достигна своя връх през 2015 г., а сегашното производство е само две трети от това ниво. Миналата седмица автомобилният производител Volkswagen обяви нещо, което беше напълно немислимо доскоро - предложи затваряне на фабрики в Германия. Като цяло индустриалното производство в страната отбеляза спад още през 2018 г. С изключение на краткосрочно възстановяване, тъй като икономиката излезе от дълбоката дупка по време на пандемията от коронавирус, месеците на растеж бяха обърнати.

По същество Германия преминава през същия процес на деиндустриализация, през който други западноевропейски страни вече са преминали, тъй като производството масово се премества към по-евтини държави. Единствената разлика е, че в случая с Германия този процес се забавя с десетилетие-две, което обаче не го прави по-малко болезнен. Напротив, изглежда, че върви дори по-бързо, отколкото в Обединеното кралство, защото Берлин си е поставил за цел да постигне нулеви нетни емисии до 2045 г. През 2022 г. BASF, друг германски индустриален гигант, обяви, че вече не си струва да се инвестира в Европа и че вместо това ще построи завод за 10 милиарда лири в Китай - решение, за което ръководителите обвиняват високата цена на електроенергията.

Германската индустрия е изправена пред много дълъг спад. Производството в момента представлява огромните 26,6% от германската икономика - почти три пъти повече от тази на Обединеното кралство (9,3%). В страната все още работят 7,5 милиона работници. Както показа опитът на Обединеното кралство през 80-те години на миналия век, когато заводите се затварят, цели общности се разпадат с тях. А това от своя страна със сигурност ще даде нов политически тласък на крайната десница, която вече печели регионални избори.

По всяка вероятност упадъкът на германската индустриална икономика ще бъде доминиращата история в Европа през следващото десетилетие. Но това няма да спре британските "европейски съюзници“ да блеят разочаровано, че "Брекзит“ е коренът на цялото зло.

Източници: Агенция "Фокус", spectator.co.uk

 

 

Коментари

  • Мдааа

    02 Окт 2024 8:38ч.

    Превърнаха Германия в кенеф! Пагубното влияние на сащ и гейсъюза са в състояние да унищожат всички!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    02 Окт 2024 12:51ч.

    А междувременно, наглосаксонците демонично се радват и злорадстват, защото всичко това се случи и продължава да се случва с тяхното "любезно" съдействие. Изобщо, в основата на всички гадории и световни сътресения през последното половин хилядолетие стоят точно наглосаксонските подли хиени, с тяхната колониална, вече бивша, империя! Доре е да се знае...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    02 Окт 2024 18:02ч.

    Неговия дух възкръсва и ТОЙ ще спаси Германия ........................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе то само

    02 Окт 2024 8:59ч.

    Само с пропагандни клишета не ще. А Германия се е оправяла и след по-тежки кризи от правителството на квотите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фриц Клингенберг

    02 Окт 2024 9:17ч.

    И за капак спечели две световни войни! Сега ПАК!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    02 Окт 2024 11:06ч.

    Спечели с колониализъм. Целия прогрес на запада е от колониализъм. Африка се пробуди. Сериозно ли смятате, че една Холандия (по малка от България) е развита държава от лалета?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    02 Окт 2024 11:22ч.

    Германия не е била истинска колониална държава. Имало е някакви заченки - но дори те са били едва ли не - на приятелска основа. Доскоро кралят на един тихоокеански остров правеше всяка година държавно посещение...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колониализъм

    02 Окт 2024 11:37ч.

    Разбира се, Великобритания е била най-голямата колониална сила. Но преди нея такава е била и Испания, а виждаме какво е Испания днес. Е, да, испанският е един от най-разпространените езици по света. Била е и Португалия. Нищо не е останало. Франция... Там ясно. Холандия, Белгия също. А и Германия, която се включва при вече разпределени колонии. Също като Италия. Всичко е хубаво, когато ти е без пари, но това не е за дълго.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    02 Окт 2024 13:03ч.

    Споменавате Холандия. Знаете ли, че до 1962г, БВП на глава от населението на България е по-висок от този на Холандия? Дълги години след това е по-висок и от този на Гърциа, а Полша изостава от Бългаия до 1985г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да , определено спечели Втората световна

    02 Окт 2024 13:06ч.

    Ама утре ...без СССР - никога . После веднага започнаха да '' крият капата на Русия ''. Неблагодарници и безчестници . Но и руснаците са големи наивници . Ние сме от квотата глупци . Обаче украинците ни бият по глупост и тъпота .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Я не сакам да ми е добре. Сакам на Ханс да му е зле

    02 Окт 2024 9:07ч.

    Как се кефи британския Вуте. Пълни нещастници са тия англичани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    02 Окт 2024 11:37ч.

    Точно казано, цялата статия е една подигравка и злорадство, дори по-далеч стига - гавра - трябвало германците по-рано да се отърват от зависимостта си от енергоносители и суровини от Русия, тоест сами да се прережат вените, а то сега се наложи ние англосаксите да го направим. Дребна човешка завист и злоба. Не мога да работя като теб и затова ще те съсипя, да не би да станеш достатъчно силен и самостоятелен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • само Россия

    02 Окт 2024 9:14ч.

    може да спре индустриалния залез на Прусия, ако последната се опомни, ресуверенизира, напусне ЕСсср, присъедини се в платформата БРИКС и пуснат северните потоци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    02 Окт 2024 9:20ч.

    Споко! Германия ще се превърне в картофена нива, каквато беше мечтата на нагло-саксите! Въпросът е в какво ТЕ ще се превърнат преди тя да се е превърнала в картофена нива ... Гьобелс?!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В Западен Пакистан

    02 Окт 2024 9:32ч.

    Готови са.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    02 Окт 2024 10:21ч.

    Какви мозъчни поражения нанася гледането на клипчета на руски в тубата не е истина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не могат да се сравняват с менталната контузия, нанасяна от вземането на грантове от "Америка затри България"

    02 Окт 2024 10:30ч.

    Тя е наследствена. За доказателство децата ви ще ходят с татуирани номерца на челото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • центов, идиото?

    02 Окт 2024 10:37ч.

    Идиот ли си или си "скрита лимонка"? Май си си идиот, ма евроджендърче недоклатено, жълтопаветниче некъпано! За вас това си е нормално състояние! Та, так держать, евро-нещо си! Апропо, колесник имаш ли ...? Анадънму?😀😭👹

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    02 Окт 2024 9:23ч.

    Наглийските парцали най-малко имат повод да се радват за проблемите на Германия имайки предвид, че те отдавна залязоха като всякакъв вид сила и дори официално са извън десетте индустриални сили на планетата. Никога не са могли и няма да могат да се мерят с Германия, каквито и марионетки да управляват в Берлин🤣🤣🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мен

    02 Окт 2024 9:45ч.

    Залезът на Германската автоиндустрия започна не днес, или вчера, а когато от думата фолксваген изчезна първата част - фолкс(народен). Почнаха да правят големи и скъпи коли, всичко друго, но не и народни. После си скриха главите в пясъка, но оставиха отгоре дупетата си.....и чичо Сам ги оправи. Разрушиха достъпа на немците до евтина енергия, и скъпите немски ненародни коли станаха скъпи и за по-заможните. Резултатът е налице. А след немските скъпи коли и другите европейски возила ще потънат, щото и те са скъпи. Какво ще ги замени?..Сетихте се-китайските, които са по-евтини, и стават все по-качествени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    02 Окт 2024 10:06ч.

    Присмял се хърбел на щърбел! Точно британците, които си закопаха индустрията и пропаднаха дотам, че сега бившата им колония Индия да притежава жалките остатъци от някогашното им добре развито автомобилостроене, тръгнали да правят икономически анализи за Германия и немското производство... Но вероятно милионите "вносни" "инженери" и "лекари", ще им направя един "reality check" за действителното състояние на "(по-)успешната" Великобритания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За щастие на поробените от брюкселските метастази на американският тумор, залезът на Германия означава край на ЕСОТАН

    02 Окт 2024 10:09ч.

    Френска Еврабия, другият стълб на т.нар. "Европа" е още по-зле.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    02 Окт 2024 10:12ч.

    Може, може... пристава на Русия и слънцето пак ще изгрее от Изток! 😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    02 Окт 2024 10:31ч.

    Разбира се и ако това ще те успокои, още дълго ще бъда жив! 😆

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    02 Окт 2024 11:13ч.

    Ще се радвам да е така.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    02 Окт 2024 11:06ч.

    Американските приятели на Германия най-много се плашеха от един съюз между немските технологии и руските ресурси. Е успяха да им го вкарат на немците чрез индоктринираните им политици. Немците сами се насадиха с удоволствие на пачи яйца. Задава се и следващия проблем - какво ще правят с излишните мигранти при спада на икономиката. Да са мислели преди да се хвърлят пак във война с Русия. Нали не сте забравили че Бербок обяви че воюват с Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Окт 2024 11:07ч.

    Темата заслужава обемиста изследователска и аналитична работа, но тук няма как. Само маркирам! Помните ли кой доминираше политиката на ЮК от края на 70-те, плътно до 1990 г. Консерваторите и лично баронеса М. Татчър. Има познали, да се обадят в редакцията и да си получат наградите. А помните ли какво направиха същите с икономиката на Британия? Един "безобиден" детайл - когато те го вършеха и постигаха практически резултати, никой още не беше дори чувал за теоретическите постановки относно "Края на историята" и нейните "естествени" последици. Бяха започнали да строят техния "нов и прекрасен" свят. Имало е елемент на спекула, доколкото все още не са били в състояние да знаят "гарантирано", че СССР ще се гътне, но след преодоляването на кризите от 70-те, особено енергийната криза и крахът на Бретън-Уудската система, със стабилизирането на Запада и практическата Рейгъномика, ЗАЛОЖИЛИ СА В АВАНС НА ТОВА и в интерес на истината пасиансът им излезе. Е, мислеха си по някакъв странен начин, че ще е за постоянно, но обичайно нещата не работят така. В Германия още не бяха в час с тези планове - там хората си копаеха въглища (и в двете Германии), строяха атомни централи, газифицираха и т.н. Това са мощни инерционни процеси и там векторът не може да се обърне бързо. Само за семпла, леко брутализирана илюстрация, как функционира стопанската система и какво ражда. В ЮК водещи - примерно доктор, адвокат, финансов консултант, плюс кохорта по-дребни субекти от "индустрията на услугите" могат на ежедневна база, да си МЕНКАТ (жаргонът на ДП обича да говори за делкане и менкане, а е много прилепчив) услуги са стотици милиони лири и всичко това надлежно се документира, фактурира и влиза в БВП. "Дребен" детайл - докато ти си менкаш разни житейски елементчета, някой по света трябва да бачка жесток и нископлатен труд, че да сътвори необходимото и за теб! В другите страни същите тези обществени дейности или са излишни, или се вършат с други механизми или се вършат срещу символични суми, а оттам и символично БВП. Сега отиваме в посока на един нов свят, което налага да се вземе много остър ОБЩЕСТВЕН ЗАВОЙ! Не е ясно, кой ще го вземе, кой ще излети на виража!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелен Екоталибан

    02 Окт 2024 11:09ч.

    Ще се върне лафът "изпаднал германец". Благодарим на Урсулите за светлото евроатлантическо зелено бъдеще...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Окт 2024 11:21ч.

    Споменах за обществената инерционност. Германия има известен шанс да се възстанови. Несигурен, условен! Задължително и неотменимо условие е тя да се превърне в суверенна страна. На този етап това не може да стане! Това не е единственото условие, но да не разводняваме. Онзи свят ще отпусне примката от гърлото на германците (ако въобще) ПОСЛЕДНА! Практическа тя е вързана още след ПСВ с Версайския мир и после с Плана Деуес, а след ВСВ - План Маршал, окупационни войски (които са си там и до днес) и тотално превземане на обществената система отвътре, тЯ Е ОКУПИРАНА, УНИЗЕНА И БИТА СТРАНА, на която нагло и нахално и инсталират човешки недоразумения от типа на урсули и аналени. Това очевидно на този етап работи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Англосаксонска радост

    02 Окт 2024 11:23ч.

    Ние сме зле, ама важното е, че германците са още по-зле... и то благодарение на нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Костов

    02 Окт 2024 11:45ч.

    Да бе, те германците имат само 26,6% производство, докат гордият Албион има цели 9,3%.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мъничка гермааанка щее си взееемаа

    02 Окт 2024 11:26ч.

    всичко в моя дом ще е хитачииии

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Окт 2024 11:37ч.

    Една интересна подробност! Всякакви аналогии са неприложими, ползвана е само обществено достъпна информация от открити източници. Вчера, 1-ви окт. 2024, предизборно интервю на Волен Сидеров в К1 на БНТ. Заяви в прав текст, че притежава една книга, библиографска рядкост, издадена в много малък тираж, практически неоткриваема. Книгата не е стара - от 2012 г. Автор проф. Кръстьо Петков - да почива в Мир, отиде си човекът през 2016 г. Виден наш социолог и икономист, дългогодишен председател на КНСБ, беше и председател на някаква партия, сега не мога да се сетя за точното име! Проверявам в нета, действително има такава книга! "Държавата - това съм аз! Социологически портрет на Бойко Борисов" Проф. Кръстьо Петков, https://www.book.store.bg/p92198/dyrzhavata-tova-sym-az-sociologicheski-portret-na-bojko-borisov-prof-krystio-petkov.html На въпроса! Сидеров твърди, че на 147-ма страница, Бойко е споделил при един разговор с Петков дословно: Американците ми наредиха да учредя и ръководя партия със задача да се спре Атака. Очевидно към онзи момент в заверата са вкарани и германските фондации Зайдел и Аденауер, които свършват практическата - правна и организационна дейнност по бойковата работа. При обичайни условия Бойко не би бил допуснат да припари дори до секретарката на някаква подобна фондация. Младежите сега сигурно се чудят за Атака? Няма значение - устихте ли, как КРЪГЪТ СЕ ЗАТВОРИ! Така се върти светът!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    02 Окт 2024 18:45ч.

    ПП "Обединен блок на труда" - създадена през 1997. Част от Коалиция за България, когато БСП не беше БСП -НН...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    02 Окт 2024 11:44ч.

    Има надежда. За излизане от поставената англо-саксонска-******* Клопка. Тя все още не се е затворила след две световни войни - именно предизвикани за неутрализиране на Германия и дори след проведеното Преформатиране на националния им дух след ВСВ (в ГДР - пропуснато) то не е съвсем успяло. За да не стане прекомерно късно и безвъзвратно, е нужно да се предприемат следните стъпки: *1* Скъсване със "запад" и тесен съюз с РФ. Двете са лявата и дясната ръка на едно тяло - по биологичен произход и нагласа. *2* Разгонване и скъсване с престъпната борба срещу СО2 и всички завери свързани с основата на световния произход - той е на базата на въглеводорода. *3* Разчистване на емигрантският Авгиев обор, както и от паразитите (които действително са) висящи поколения на социална помощ. *4* Създаване на обща граница с РФ. Основания, средства и начини - все още има. *5* Силно ограничаване на англосаксонката пропаганда и скъсване на "Канцлер акта" наложен от сащисания паразит. *6* Създаване на Нова Банкова Независимост от известни нам "Банки" и преминаване към системата в развитие, организирана от БРИКС. *7* Влизане в един нов по съдържание БРИГКС...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айскорекция

    02 Окт 2024 13:45ч.

    1-Германия не може да “скъса” със Запада. Тя е съставна част на Запада и това значи Германия да скъса със себе си. Германците и англосаксонците са роднини, вкл. лингвистично. Германците не могат да станат славяни, не случайно славяните ги наричат “немци”. Щото са “неми” - нищо не им се разбира от езика. 2- Никакви обструкции, напълно вярно. С допълнението - РУСИЯ Е СЪСТАВЕН ЕЛЕМЕНТ от зеленизмът, тя е плътно в играта. 3- Разчистването на мигрантския обор е общ проблем - и за ЕС , и за САЩ , и за Русия. 4- Обща граница на Германия с Русия е невъзможна. Германия е бита страна и под окупация поне още 21 години. Пък и поляците не са съгласни, с право. 5-Англосаксонската пропаганда е силна пропаганда. В окупирана страна като Германия , тя е всесилна. 6- Германия в БРИКС е ненаучна фантастика, отпрашва в сферата на психиатрията. 7- Виж 6-

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    02 Окт 2024 18:13ч.

    Русия граничи с Германия. Бившата Източна Прусия днес е Калининградска област.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Необичаен

    02 Окт 2024 12:54ч.

    Както изкуствено я "напомпаха" като витрина на капитализма след ВСВ, така сега изкуствено ще я "занулят".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Както показа опитът на Обединеното кралство през 80-те години на миналия век, когато заводите се затварят, цели общности се разпадат с тях.

    02 Окт 2024 13:18ч.

    Гледайте английския филм „Време за мъже“ (The Full Monty) - трагикомичен филм от 1997 г. на режисьора Питър Катанео по сценарий на Саймън Бофой. The Full Monty offers a seductive, playful piece of comic gumption: Six unemployed steel workers become amateur male strippers, baring themselves as an antidote ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • „Алтернатива за Германия“ възстановява „Северен поток“

    02 Окт 2024 13:25ч.

    „Алтернатива за Германия“ възстановява „Северен поток“ https://trud.bg/%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BA/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    02 Окт 2024 16:25ч.

    До уважаемият Коректор: *1* Така както една част на Саксите са скъсали с род и родина, поради религиозно преследване за да спасят живота си, така сега е необходимо да се скъса с англо-саксите-ect. Въпрос на оцеляване е. Из дълбочината на времето излизат езиците. Единият поток от тях, оцелял и разслоил се в сегашните европейски езици, е Индо-европейската езикова група. *2* В борбата срещу Съзиданието, Русия също ще скъса с климатичната истерия. Знаем с каква цел, знаем от кого и пр. е създадена. Така, както напълно абсурдната ЛГБТ и пр. перверзии - пак няма да оцелеят, защото са срещу естественото. *3* Мигрантският обор е всеобщ проблем и след смачкването на хидрата зад маратона към "Световно господство", нищо не пречи да има уравновесени отношения между различните системни Блокове. *4* За сега момента е така. Но не и завинаги - Πάντα Ρέι... За следващите неща в *5*, *6*, *7* - те могат много бързо да се случат. Въпреки, че немското общество, особено заради преформатирането, е сега по-бавно в реагиране на всякакви други, като: - обстоятелства, идей, проблеми - също може успешно и бързо да направи скок напред. Нека не забравяме - има и положителни примери... В същност, под черта: всеки народ, общност и пр. Ако иска да оцелее, трябва екстремно бързо да реагира и действа. В противен случай, оцелелите ще учат за тях от книгите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи