The National Interest: Руската ракета "Орешник" обезсмисля американските самолетоносачи

The National Interest: Руската ракета "Орешник" обезсмисля американските самолетоносачи

Автор: Филип Пилкингтън, nationalinterest.org

Когато руската ракета „Орешник „ достави многобройния си полезен товар в украинския завод “Пивденмаш“ в Днепър, ангелите-хранители на самолетоносачите по света заплакаха. Макар че някои защитници на използването на самолетоносачи несъмнено ще твърдят, че все още не е ясно дали напредналите ракетни технологии са ги направили излишни от военна гледна точка, това става все по-трудно за поддържане. 

Заводът на ПА „Пивденмаш“ е с площ около 1834 акра (744 хектара) или 2,87 квадратни мили и макар да не знаем каква част от тази площ е била поразена от множеството бойни глави на „Орешник“, видеоматериалите сочат, че тя е била доста разпръсната. „Орешник“, заредена с MIRV (Multiple Independent Re-entry Vehicle), съдържаща конвенционални боеприпаси, е хиперзвуковата ракета, еквивалентна на пушка, пише за The National Interest Филип Пилкингтън.

Като се има предвид, че „Орешник“ изглежда е в състояние да постигне висока степен на точност - в края на краищата тя порази завода „Пивденмаш“ - този „ефект на насищане“ от хиперзвукова балистична ракета, заредена с конвенционални бойни глави, със сигурност означава, че тези оръжия могат да бъдат изстреляни в общия район на самолетоносач и да постигнат попадение. Максималната скорост на самолетоносач от клас „Нимиц“ е приблизително тридесет възела (34,5 мили в час), докато максималната скорост на ракета „Орешник“ е между 10 и 11 маха (7610-81450 мили в час). Идеята, че самолетоносач може да изпревари такава ракета, е смешна - и тъй като ефектът на насищане на многобройните бойни глави означава, че не е необходимо тя да бъде идеално точна, е много трудно да се докаже, че самолетоносачът би бил боеспособен след такава среща. Не е необходимо ракетата да потопи самолетоносача, а само да го повреди дотолкова, че да го направи оперативно безполезен, след което той ще бъде принуден да се върне в базата.

Освен това съществува проблемът с относителната цена. Не знаем колко струва построяването на „Орешник“, но анализаторите с основание я сравняват с руската МБР „Ярс“, която през 2011 г. струваше около 30 млн. долара (около 40,3 млн. долара през 2023 г.). Оценките за построяването на самолетоносач клас „Нимиц“ варират от 6,2 млрд. до 11,2 млрд. долара в долари за 2023 г. Това означава, че за всеки самолетоносач, който САЩ построяват, руснаците могат да построят между 154 и 278 ракети „Орешник“. Погледнато от гледна точка на относителните разходи, дори ако руснаците трябва да изстрелят 50 ракети „Орешник“, за да поразят един самолетоносач, разходите ще си заслужават. В действителност, както вече обсъдихме, една от тях вероятно би била достатъчна.

Метапроблемът със самолетоносача е достатъчно ясен. Всяко ново развитие на ракетните технологии прави все по-трудно да се твърди, че самолетоносачите си заслужават цената на билета. Дори ако един закоравял защитник на самолетоносачите може да изтъкне аргумента, че дори петдесет ракети „Орешник“ нямат никаква надежда да унищожат самолетоносач, можем само да предположим, че с течение на времето тези ракети ще стават все по-мощни, по-бързи и по-точни. Междувременно, поради самото естество на звяра, самолетоносачът винаги ще си остане едно много голямо, много бавно движещо се парче метал, плаващо в океана. Ако престане да бъде такъв, той ще престане да бъде самолетоносач.

Интригуващо е обаче, че руснаците тихомълком са разработили технология, която изпълнява ролята на самолетоносач, но не страда от тези недостатъци. Тази технология не би била напълно имунизирана срещу новите ракетни технологии, но поне може да се твърди, че е устойчива на тях. Нещо повече, тази технология е пренебрегвана и недостатъчно проучвана от западните отбранителни анализатори в продължение на години - въпреки това тя е широко известна за тях и на практика се крие на видно място.

Технологията, за която говоря, е екранопланът от клас Lun. Той е проектиран за първи път в Съветския съюз от инженера визионер Ростислав Алексеев и е на въоръжение за няколко кратки години между 1987 г. и началото на 90-те години, след което е консервиран. „Каспийското морско чудовище“, както ласкаво го нарекоха западните анализатори, гние в морето, на което е кръстен, преди да бъде откаран на буксир до град Дербент в руската република Дагестан през 2021 г., където сега се намира като музеен експонат, пише още Филип Пилкингтън.

Екранопланите може и да приличат на самолети - макар и изключително странни самолети, които очевидно не са аеродинамични в традиционния смисъл на думата, но те приличат повече на кораби, отколкото на самолети. Ekranoplans са „наземни летателни апарати“ (GEVs) и следователно са част от семейството на хидропланите или „корабите на въздушна възглавница“. Ground effect е термин, който е познат само на инженерите и на пилотите. Той се отнася до явлението, което изпитват самолетите с неподвижни крила, когато летят близо до земята или океана. Когато самолетът с неподвижно крило лети много близо до повърхността, той изпитва значително намаляване на съпротивлението и значително увеличаване на подемната сила. Пилотите обикновено описват това като усещане, че самолетът се носи точно над повърхността на земята, и използват ефекта на земята, за да си помагат при излитане и кацане.

Самолетите GEV като ekranoplan обаче не използват този земен ефект само за излитане и кацане. По-скоро те го използват, за да се „носят“ през широки открити пространства - обикновено океан или море. Екранопланът от клас Lun се носи на около 13 фута (4 метра) над морето и прилича на самолет, който се плъзга по повърхността на водата. За разлика от обикновените плавателни съдове, екранопланите от клас Lun могат да развиват много висока скорост, която е по-близка до тази на самолет, отколкото на кораб - до 297 възела в час (342 мили в час). Екранопланите от клас Lun имат и изключително голяма товароподемност - около 100 тона, и тъй като летят ниско над повърхността, откриването им с радар е изключително трудно. 

Идеята зад екраноплана вече би трябвало да е очевидна: корабът използва изключително високата си скорост и ниския профил на откриване, за да участва в бързи атаки срещу вражески позиции и кораби. Когато „Каспийско морско чудовище“ е пуснат на вода за първи път, той е оборудван с шест пускови установки за противокорабни ракети Р-270 „Москит“ - което подсказва, че още през 70-те и 80-те години на миналия век съветските инженери са смятали, че той може да бъде убиец на самолетоносачи.

Всъщност не е ясно защо клас Lun е бракуван. Най-вероятното обяснение е, че става дума за силно експериментална и идиосинкратична технология, която е въведена в експлоатация почти по същото време, когато се разпада Съветският съюз. С нарастването на бюджетния натиск високоексперименталната техника вероятно е била първата, която е била пусната в експлоатация. Общата концепция изглежда правдоподобна: екранопланът може да се плъзга по повърхността на морето с висока скорост, да се паркира близо до самолетоносач, да изстреля залп от противокорабни ракети и след това да избяга. Но тук не е необходимо да се преразказва първоначалната роля, за която е бил предназначен екранопланът. Това е така, защото с новите развиващи се ракетни и безпилотни технологии потенциалните приложения на екраноплана са много по-многобройни, отколкото през 70-те и 80-те години на миналия век. Може би историята ще запише, че дивият проект на Алексеев за екраноплан просто е изпреварил времето си с половин век.

Трите основни проблема, които изтъкнахме при самолетоносачите, могат да се обобщят като размер, скорост и цена. Самолетоносачите са твърде големи и бавни, за да избягват ракети, а цената им ги прави икономически излишни, когато се сблъскат с тази технология. Екранопланите не страдат от нито един от тези проблеми. Ако например „Орешник“ бъде изстрелян по идващ екраноплан, ще му бъде много трудно да го улучи, докато той се носи из океана със скорост 297 възела. Всъщност не знаем колко би струвало построяването на един екраноплан, но логиката подсказва, че цената би била по-скоро като на голям реактивен самолет с фиксирани крила, отколкото на самолетоносач. Може би полезна точка за сравнение би бил огромният руски товарен самолет Ан-124 „Руслан“, който струва между 50 и 90 млн. долара. Ако приемем това като груба оценка, за цената на един самолетоносач клас „ Нимиц“ могат да бъдат построени между 69 и 373 екраноплана.

Тук любителите на самолетоносачи биха могли да изтъкнат, че един екраноплан не може да носи капацитета на самолетоносач. Самолетоносачът от клас „ Нимиц“ обикновено превозва почти 100 самолета. Екранопланът от клас Lun може да носи един, може би два. Тук на помощ идват новите разработки в областта на безпилотните летателни апарати и ракетните технологии. Тук няма да се впускаме в задълбочен анализ, но изглежда все по-вероятно ракетните и безпилотните технологии - поради ниската си цена - все повече да поемат ролята на пилотираните самолети. Освен че са много по-евтини, а в случая с ракетите и много по-бързи, дроновете и ракетите са и много по-леки и по-малки от пилотираните самолети. Какво ще стане, ако един екраноплан, зареден с такава технология, може да поеме изцяло ролята на самолетоносача?

Днес самолетоносачът се придвижва бавно към целта си, застава на брега, изстрелва самолети, които атакуват въпросната цел, и след това седи, докато самолетите се върнат, преди да отплава бавно зад хоризонта. Представете си, че вместо това множество екраноплани, натоварени с ракети и безпилотни самолети, се придвижват към целта с висока скорост, паркират за кратко край брега и предприемат залп от атаки - имайте предвид, че при ракетите и безпилотните самолети корабът дори не е необходимо да ги изчаква да се върнат от мисията си - и след това се отдалечават. Няколко екраноплана, участващи в подобна атака, биха могли да бъдат много по-лесно поразени с ракета, отколкото самолетоносач. И тъй като целите са многобройни, дори и да бъдат поразени един или два екраноплана, загубите на хора и материални средства няма да са близки до загубите, ако самолетоносачът бъде сериозно повреден или дори потопен, пише Филип Пилкингтън.

Военните плановици и стратези вече не могат да пренебрегват уязвимостта на самолетоносачите. Ракетните технологии само ще се усъвършенстват - и подобно на бойните кораби преди тях, технологията на самолетоносачите има вградени физически ограничения, които не могат да бъдат преодолени. Но това не означава, че военноморските сили по света трябва да бъдат съкратени. Те просто трябва да се адаптират. Може би ключът е в това да се върнем „в бъдещето“ и да помислим, че един странен на вид ръждясал самолет, който отдавна стои занемарен в Каспийско море, е отговорът на тези проблеми. За да оцелеят военноморските сили, може би чудовището от Каспийско море трябва да изръмжи отново.

Филип Пилкингтън е професионалист в областта на макроикономиката и инвестициите, съводещ на подкаста Multipolarity, и автор на книгата: The Reformation in Economics.

Източник: "Труд"

 

 

Коментари

  • Не само тях, но и напъните за AGI (Artificial general intelligence)

    24 Яну 2025 9:15ч.

    Инфраструктурата, необходима за него е незащитима.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Орешник

    24 Яну 2025 9:26ч.

    обезсмисля хегемона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Индианец

    24 Яну 2025 9:29ч.

    Да почват да дялкат дървени канута - тех Орешник не го лови.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дисни

    24 Яну 2025 9:31ч.

    Ще станат чудни атракциони.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еииии

    24 Яну 2025 9:33ч.

    Запада разбра че е умрял

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Яяяя!!!😂

    24 Яну 2025 9:18ч.

    Бетонните глави започнаха полека лека да стоплят! Щом хусите държат уса самолетоносачите на достатъчно разстояние, какво остава за руснаците!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    24 Яну 2025 19:17ч.

    Само при едно условие : ракетите да са при Хутите !!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гласувах за Величие

    24 Яну 2025 9:21ч.

    И краварите и русите са в едно обезмислена война от 1945 насам.Би трябвало обезмисленето да приключи и да започна нещо смислено.Например с трильона от войната в Украйна и Юдея могат да направят Сахара новата Гренландия или да премахнат бедноста в Азия и Африка,да не говорим за технически открития като свободна енергия и подобни .Ама не самолетоносачи и Орешници са по печеливши............

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Юдомасон

    24 Яну 2025 9:41ч.

    Смисленото отдавна е планувано, казва се НСР. Свободна енергия и безплатни неща няма!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • izo

    24 Яну 2025 9:36ч.

    Самолетоносачът заедно с цялата му бойна група е подвижна военна база. Явява се естествено нужен за всеки с претенции за световен военен жандарм. И необходим за световните сили към момента за демонстриране на мускули и евентуална защита на партньори някъде си. Екранолетите може и да противодействат, но не и да го заменят, пък не могат да "живеят" като кораб просто така неподвижни и "кацнали" в морето. Т.е. засега стават примерно за отбрана или удари в близки до територията-майка води. Да си припомним т.нар. ракетна лудост от 50-те, когато някои теоретици решават че с развитето на ракетите самолетите и особено бомбардировачите ще изгубят смисъла си. Подвелите се плащат прескъпо с 10-15г. изоставане в развитието. Изненадата от удар с ракета изстреляна от самолет в близост до въздушните граници е незаменима, а излиза по-евтино при съизмерима изненада от същия удар от подводница. Така че засега да не отписваме плаващите летища, поне докато има кой да пилее пари за тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • легенда-лиана

    24 Яну 2025 10:03ч.

    Не са чак толкова ефективни, при Иракската война от 2003 г. например две АУГ са поели само от 5 до 7-8% от многоцелевата самолетна бойна работа (при това при пълна липса на морско противодействие от иракска страна), всичко останало е излитало от наземни летища.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Орешник

    24 Яну 2025 9:41ч.

    Скоро ще возя едно зелено киевско джудженце

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Генерал -майор Марков

    24 Яну 2025 9:52ч.

    Абе,както отново се вижда, разработката на всичко е започнала в СССР.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    24 Яну 2025 11:33ч.

    Естествено. В институтите и конструкторските бюра (някой перестройчик ще изреве: "и в каталашките" - Да, и в каталашките!), създадени от тов. Сталин и тов. Берия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • легенда-лиана

    24 Яну 2025 9:55ч.

    Руснаци и китайци имат хиперзвукови балистични противокорабни ракети с отделящи се бойни глави и с абсолютно прецизно оптично насочване. Освен това руснаците имат квазибалистичната хиперзвукова Циркон, която не пропуска да удари движеща се морска мишена точно в точката, която си пожелае. Така че при масиран многопосочен удар по американски авианосни съединения американският флот ще се окаже обезвреден за броени часове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Галя от Посолството

    24 Яну 2025 10:15ч.

    Амириканци публикуваха данни относно на неспособността на ПВО на САЩ да се справи със стратегическите сили на РФ дори по т.н. количествени причини. РФ разполага с 12500 ядрени ракени съгласно последния договор за Стратегическите оръжия. Колко са обаче бойните глави които се самонасочват след напускането на носителя? Кой да знае? Американското ПВО не разполага дори с този брой ракети -земя- въздух и Въздух-въздух, като бройка, да не говорим за бройката бойни глави на руските ракети. Отделно от това стои въпроса с местоположението на ПВО - главно по Западното крайбрежие срещу Китай, а по Източното се разчита на Европейския буфер. В същност ракетите на РФ могат да дойдат от Северния ледовит океан ,изпод ледовете, както и през Полюса. На трето място във войната Патриотите показаха и доказаха своята неспособност за отразяват атаките дори на Искендър, та камо ли на Орешник, чиято мощност и далекобойност със сигурност е разчетена да достига критични цели на американския континент, наред с останалите стратегически средства за доставка: подводници, самолети и ракетното им въоръжение. И всишчко това го пишат американски анализатори!!! Свещи трябва да се палят Путин да е все така мек и сговорчив. Технологичните пробиви на РФ карат Света да изтръпва, и никакво пъчене няма да помогне при евентуален сблъсък!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    24 Яну 2025 10:35ч.

    Ами то да създадеш качествен ЗРК с естествено интелигентна автоматика не е същото като това да пускаш с милиони мобилни джаджи на отхапана ябълка и да наричаш това "свръхтехнологизъм". Първото изисква много мозък и естествено иновативна интелигентност и изобретателност, а второто компенсира с тъч-скрийни и мини-размери. И да не забравяме, че и руската модерна зенитна техника става все по-компактна. например американци и немци все още не могат да сънуват нещо дотолкова технически, технологично и бойно ефективно като войсковите ПВО-комплекси "Панцир 1" и "Тор".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • PaZведка

    24 Яну 2025 10:36ч.

    Съвременната война от калибъра на НАТО, за която РФ се оказва напълно готова, въобще няма да прилича на СВО където Путин пипа с бели ръкавици и за съжаление с доста жертви "поле боя" от ВСУ и от руска страна. Евентуалната война с НАТО ще започне с ядрени залпове по критичната военна и енергетична инфраструктура, които незабавно ще сломят възможността за съпротива за дълги години напред. Просто е като фасул. РФ разполага с достатъчно територия за да предпази значителна част от населението си и главно военните сили от евентуалните ответните удари. Разчита се и на огромния напредък и на руското ПВО и средствата за РЕБ, които доказват своята ефективност ежедневно "на поле боя" срещу цялата натовска ракетна индустрие от БЛА. Проследяването на сводките за свалените ракети и БЛА показват че Русия понастоящем има най- мощното ПВО в Света и то продължава да се развива. Все още руснаците се въздържат да покажат какво могат в Космоса срещу сателитите, но един-два случая бяха огласени и е видно че и там имат огромен напредък.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    24 Яну 2025 16:16ч.

    Във връзка с това, което написахте по-горе и като знам, как добре е оформена инфраструктурата (пътища, жп линии, сгради, предприятия и др.) в западните страни, като Германия Холандия, Фанция и т. н., не мога да си обясня враждебните действия на правителствата им и на не малка част от населението им срещу Русия! Тези хора наистина са малоумни и безкрайно алчни! Без съмнение, тяхното богатство не само благодарение на собствения им труд, а е свързано и с грабежите извършени от тях на техните бивши колонии и сега неоколонии! Само, че те не съобразяват, че Русия не е Буркина Фасо или Мозамбик. Русия е изключително голяма и населението и благодарение на социализма е високообразовано и така се оказва твърде голяма хапка за западните хиени! Те сякаш не осъзнават, че при една истинска война с Русия, тя само за около 0,5 ди 1 час ще ги върне в първобитно-общинния строй! Както е казал народа ни "гъв глава затрива"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дебнещ

    24 Яну 2025 11:17ч.

    На кой не е ясно , че американските оръжия са за действия срещу изостанали държави не срещу равностоен противник. Войните никога не са били " честни ".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • F35 Game changer

    24 Яну 2025 11:17ч.

    Към днешна дата сме над 900 произведени и готови да обезмислим ВКС на блатната клоака.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Орешник

    24 Яну 2025 11:23ч.

    Към днешна дата сте най обикновени тенекиени гей чейнджъри на които дори хутите се смеят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • М1Абрамс

    24 Яну 2025 12:44ч.

    Аз пробвах.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    24 Яну 2025 12:45ч.

    А защо още не сте ги обезмислили?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ракетни войски със стратегическо предназначение

    24 Яну 2025 12:49ч.

    Къде ще кацнат тези от вас, които оцелеят?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    24 Яну 2025 11:59ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=-_mISzmQTdc

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    24 Яну 2025 12:11ч.

    В статията се споменава екраноплан. Той е голяма работа (много интересна машина), но не може да излита и каца при морско вълнение. над определено ниво. Става за Черно море и Каспийско, но не за океан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мисля, че тук доста приказки се разказват.

    24 Яну 2025 13:21ч.

    Напомня "много сме, силни сме" на нора. Иначе ясно е, че Русия пази тишина и само намеква за скрити възможности. Неминуемо стигаме до въпроса Горбачов глупак ли беше или не. Аз предлагам големите да си ги мерят и да оставят малките на мира. Ще ми се крият зад група несретници! Тръмп, загрижен за света, препоръчва на саудитите да намалят цената на петрола. Ами нека той да я намали, нали пазарът е автомат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин Христов

    24 Яну 2025 14:05ч.

    С уважение се отнасям към този специалист,не съм запознат с неговите знания и публикации,наистина може би е добър в това си знание,но той забравя ,че самолетонасичите на САЩ,вървят с цяла група кораби ,всичките от които са СТЕЛТ -технологии и поне от тях 50 % са снабдени с ракети земя-въздух и други оръжия с цел точно свалянето на ракети изстреляни към самолетоносача. Миналата година САЩ също успешно тестваха сръхзвукова ракета,така,че никой не знае точно кой с какво разполага.По същата логика това важи за всички кораби както на САЩ,така и на Русия и Китай и на която ида е друга държава.Стигате с тези ваши желания за победи-червени другари.В живота е много по-различно от мокрите ви сънища.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    24 Яну 2025 15:10ч.

    Укропитек, нещо се опита да кажеш ли ? Защото статията е от The National Interest, а ти си един не особено интелигентен укропитешки трол който отчаяно се опитва да мине за компетентен,но буди единствено съжаление :D

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ракетчик

    24 Яну 2025 14:31ч.

    Статията е боза, все едно е писана от фатмак в блока в Обеля... Самолетоносачните групи се атакуват изключително с тежки крилати ракети. С балистични не може , поради описаната в началото подробност. Самолетоносачът е ПОДВИЖНА цел, а балистичната ракета е предназначена за цели с фиксирани координати. Единствено Китай твърди че има на въоръжение балистични противокорабни ракети /с морско и въздушно базиране/, но те нямат нищо общо с "Орешник". Пак да припомним на екзалтираните фатмаци. "Орешник" не е нищо повече от МКБР "Рубеж" , с ампутирана трета степен и превърната в РСО. По футкции вършеща същото, което вършеше добрата стара SS 20 "Пионер" . Но Съветската РСО носеше до три бойни блока, а тази до шест. Статия-боза.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    24 Яну 2025 15:12ч.

    Статията яко ти бръкна отзад,а,клошар пропаднал ? Тия свободни съчинения и измишльотини,които си изтропал сам ли си ги измисли или Шиши ти ги даде наготово ? Самолетоносачът бил подвижна цел ХА-ХА-ХА тъп та вдлъбнат укропитек

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаха - добитък

    24 Яну 2025 15:24ч.

    Ти под всеки пост ли се чувстваш задължен да се иZSереш бе говедо ? Кажи нещо по темата, покажи някакви знания, експертиза ? Баси картофите малоумни сте...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    24 Яну 2025 19:04ч.

    Не бе,укропитек пропаднал,само там където ибрикчии като теб тропат Пеевските измишльотини - да ви е ясно,че ставате единствено за смях хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рис

    24 Яну 2025 15:21ч.

    "Орешник заредена с MIRV (Multiple Independent Re-entry Vehicle), съдържаща конвенционални боеприпаси, е хиперзвуковата ракета, еквивалентна на пушка". - Е чудно ми е как - "пушка" на руски е оръдие, но на български тази дума пушка означава леко стрелково оръжие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    24 Яну 2025 15:47ч.

    Ся,автора би трябвало да е на ясно,че при пряко попадение на няколкостотин килограмова бойна глава,движеща се със 10,12 маха,коритото отива директно на дъното. Писал съм го отдавна,самолетоносачната група е Бавно подвижна площадна цел,поради ниската си скорост и наличието на голям брой кораби. Поради естеството си тя е слабо маневрена и твърде уязвима за съвременните средства за поражение.По тези причини е резонно да се постави въпросът за нейната сегашна и бъдеща ефективност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • самолетоносачната група е Бавно подвижна площадна цел

    24 Яну 2025 16:23ч.

    Кое му е "площадното" , освен че е с голяма площ ? Самолетоносачът е кораб и е единична цел ! Всеки друг съд от авионосната група е също отделна цел ! Това не е ято врабчета, като гръмнеш с дребни съчми - все ще удариши десетина... И колко "бавна" е тази цел ? Самолетоносач клас "Нимиц" на пълна скорост дава почти 60 км/ч , постига го за секунди заради ядрените реактори за задвижване. Айде сега симулирай реална атака с балистична ракета със среден обсег по една такава авионосна група ? Първото условие е, че дистанцията за стрелба е минимум 1000 км. Такова е отстоянието на което се държат самолетоносачните групи от бреговете на големите си опоненти /Русия, Китай.../ , които имат РСО. Значи "Орешник" в идеални условия, например от бреговете на Камчатка, може да бъде изстрелян по самолетоносач от 1000 км. разстояние. Казват е "хиперзвуков", ОК . Но ракетата има фаза на разгон, която е по-бавна. Ако се движи средно с 10 МАХ му трябват около 6 минути да достигне целта, добави разгона - 8-9 минути ! В момента на запуска ракетата ще бъде засечена от сателетните системи за ранно предупреждение на САЩ и ще бъде пратено предупреждение на авионосеца. Да речем че загубят 1-2 минути за реакция. Значи ще им останат 6-7 минути за противоракетен маньовър - а това прави отместване с поне 6-7 км от координата по който е пусната ракетата ! Дори да е със "специален" заряд, такова отместване на целта е значително и тя няма да пострада фатално. Въобще не коментираме споменатото от Валентин Христов, че авионосната група има ешалонирана ПРО и ПВО с изключителна плътност... Вижте, всички хоремашки лакардии как хутите удряли американските самолетоносачи, а последните , завалиите, даже не се сещали да се преместят... са приказки за след 4-та ракия. Истината, фактите , към ден днешен , че във военната сфера, във военните флотове , досега няма съзадено нищо по мощно и добре защитено от Американските Самолетоносачни Групи. Влезте в някой руски форум на специалисти /не ура-джийски/ , за да прочетете , че там основните питанки са - дали изобщо Русия може да потопи 1 /един/ американски самолетоносач ? И ако да , а какво ще прави с останалите 19 ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-хаха

    24 Яну 2025 17:50ч.

    " постига го за секунди заради ядрените реактори за задвижване" Това прочетох и натам нямаше смисъл да чета псевдонаучните ти напъни ....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 16:23

    24 Яну 2025 19:05ч.

    Тези тъпотии сам ли ги измисляш или Шиши ти ги дава ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    24 Яну 2025 19:06ч.

    " ... натам нямаше смисъл да чета псевдонаучните ти напъни ...." Що ве, интересно е. И за секундите е прав - мерната единица за време и в SI, и в U.S. Customary Units, е секундата - продължителността на 9 192 631 770 периода от лъчението, съответстващо на преход между две свръхфини нива от основното състояние на ато- ма на цезий-133. Един час = 3600 s, едно денонощие = 3600 х 24 s. Ся, отделен е въпросът, с каква мощност трябва да е силовата уредба на тая махина от 200 000 + тона, за да я ускориш от 10 kn (възела) до 30 kn за 30 s, примерно. В скоби, скоростта се мери във възли, а не във възли за час, както беше написано днес. Възел за час, тва е вече скоростта на скоростта, демек ускорение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фатмаци на рояци

    24 Яну 2025 19:46ч.

    И пълни глупаци. ОбЯсни ви се вече, Русия може да потопи самолетоносач само ако той вземе че застане на гюме. Иначе йок. На, четете от извора https://realnoevremya.ru/articles/95858-est-li-u-vmf-rossii-vozmozhnost-unichtozhit-avianosec-ssha какво казват руските морски офицери ! ВМФ России vs авианосец США: шансы поразить есть, но вероятность успеха невелика. 1500 км радиус на абсолютен контрол, така че другарят с възлите да отчете не 6-7 минути за маневра, а поне 10 мин. Ей, другари ! За чепове за зеле не ставате вече, ако ставахте за чепове, щяхте да сте затъкнали зелето. Нямаше да смърдите по форумите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    24 Яну 2025 21:04ч.

    @Фатмаци на рояци - Само скромно да вметна, че матрялчето Ви е от 14.04.2018. А Орешникът е от 2024-та. Освен това, в матряла се разглежда концептуалния (от много години) въпрос - има ли нужда Русия от самолетоносачи и как да им се противодейства по море!, и възможно ли е това. И експертите от тогавашната дискусия, казват, че Нимиц, или Труман, може да бъде цапардосан и от една ракета, но вероятността за това е много малка. Колко малка - не казват. Защото, може би не я знаят. То не е чак толкова трудно да се определи, като се вземат предвид и средствата на ПВО-тата. Тук допускам, че са влезли в обсъжданията други съображения - експертите са морски офицери, които предлагат организационни мероприятия - строеж на нови кораби и т.н. Разбираемо. Да се върнем на ракетите. Значи, един самолет, летящ със скорост повече от 1000 възела, с много по-малки размери, много по-маневрен, може да бъде цапардосан с вероятност 0.7 - 0.9, а едно футболно игрище - не?! Времето за маневра - а колко е масата на един кораб? Масата е мярката за инертността, колкото е по-голяма, а на самолетоносача е много голяма, толкова по-трудно се променя скоростта, както по големина, така и по направление и посока, сепак скоростта е векторна величина. Демек, самолетоносачите не са пример за маневрени машинки. А в материала, под който пишем, се намеква, че е напълно допустимо да се използва не един Орешник, а сто. 90 от тях да бъдат прехванати, каквото и да значи това, остават 10. Не бих си заложил и празната запалка, че който или каквото, могат да устискат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не, не, мина им модата.

    24 Яну 2025 16:42ч.

    Постепенно ще ги утилизират. Скъп мурафет. Но скоро може и бази да се позакрият. Защото пари няма. Дано не я докараме до натурална размяна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    24 Яну 2025 16:53ч.

    Каквито и хвалебствия да се пишат за самолетоносачите и групата кораби които ги съпровождат с въвеждането на хиперзвуковите ракети с морско а и наземно базиране те се превърнаха в жалки мастодонти срещу пчели! Давид и Голиат в съвременен вариант!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    24 Яну 2025 19:23ч.

    Мене малко нещо друго ме смущава. Съпоставянето на цените - начи, един Нимиц, струвал $11.2 х 10^9. Ся, на палубата му има ли самальоти. Беше споменато числото 100. Един добре запълнен Нимиц, носи 100 самальота. Айде да кажем, не са 100, 50 да са. Те без пари ли са? А защо на нас ни взеха пари? Значи, сепак не са безплатни. Колко ще да струват 50 самальота, морско изпълнение? Слагаме и тях в сметката. Колко Орешника му трябват. Според мен един му стига за да отвори небето над Нимица и да му стовари огъня от ада (така ми се видяха на онова клипче нещата).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ау тъпунгер

    24 Яну 2025 19:49ч.

    Не разбра ли че Орешник не е за стрелба по самолетоносачи, уе !?? Оуу ! ... да беше , да ви го набие човек в старческите легени, ама акъл ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    24 Яну 2025 21:13ч.

    Хубав, подходящ ник си избрал - "ау тъпунгер". С чест и гордост да си го носиш

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 7610-81450 мили в час

    24 Яну 2025 20:02ч.

    Не думай! Вие това милиметри, мили, и лиги за нищо ги нямате

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • напълно допустимо да се използва не един Орешник, а сто. 90 от тях да бъдат прехванати, каквото и да значи това, остават 10.

    25 Яну 2025 9:05ч.

    Под трънката заек нямаше, имаше заешка драхонка. Но фатмаците пенсии продължават да ровят и да ровят... Какви 100 "Орешника" бе ? Те ти казват че пре максимален напън путиновия ВПК може да произведе 25 "Орешник"-а годишно ! (Защо след демонстрацията в Южмаш нямаше нови атаки ?? ) Да речем че УДЕСЕТОРЯТ производството ! Да речем че до края на 2025 Русия има 300 бр. ракети !!! (то други оръжия няма да произвеждат, само Орешници 😁 ) И така , до края на годината ще съберат ракети да потопят ... 3 самолетоносача ! Ами за останалите 17 самолетоносача - колко Орешника ще им трябват ? Правилно, по вашите сметки още поне 1700 ракети. Т.е. за 6-7 години непрекъснато производство, само на Орешници, Путин ще събере количеството да унищожи всичките самолетоносачи на Америка !... Остава само условието , US navy да му ги разположи така, че да може да ги унищожи 😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Орешик

    25 Яну 2025 9:33ч.

    Скоро ще ме дават на хутите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи