Пет години Брекзит: "Те никога няма да признаят грешката"

Пет години Брекзит: "Те никога няма да признаят грешката"

Автор: Марайке Аден, ARD 

Дейв Брент от 15 години продава бургери в малкото английско градче Мелтън Моубрей. Той е гласувал "за" Брекзит, както и повечето от 26 000 жители на градчето, разположено до Нотингам. Брент казва пред ARD, че и сега би гласувал така - но се е надявал на повече. "Миграцията е извън контрол. А сега опазването на границите ни е изцяло в наши ръце."

Според актуално социологическо проучване само 11 процента от британците възприемат Брекзит като успех. Допитването обаче показва, че две трети от някогашните поддръжници на Брекзит и днес смятат, че напускането на ЕС е било правилно. Макар мнозина да са очаквали повече.

Четири процента по-малък ръст

Близо до заведението за бургери всяка седмица се организира пазар на овце, разказва ARD. Заради голямото търсене в международен мащаб в момента животновъдите взимат рекордно високи цени за животните си. Повечето фермери от Мелтън и околностите също са подкрепяли Брекзит преди, подкрепят го и сега. "Всъщност всичко мина добре - само дето субсидиите, естествено, липсват", казва пред германската обществено-правна медия фермерът Кен Кичън.

Почти всички на пазара изразяват мнението, че ако те и страната като цяло са в трудно положение, това се дължи не на Брекзит, а на лейбъристкото правителство, което е на власт от лятото.

Растежът във Великобритания продължава да е слаб. Брекзит, осъществен през 2020 година от консервативното правителство начело с Борис Джонсън, допълнително удари британската икономика. Службата за бюджетна отговорност, която контролира и анализира държавните финанси, очаква в средносрочен план с четири процента по-малко растеж на икономиката заради Брекзит.

Тежък удар върху търговията

Брекзит очевидно не е навредил на важния сектор на услугите, особено във финансовия бранш, отбелязва ARD. Но в търговията нещата изглеждат по-зле - в дългосрочен план се очакват 15 процента спад в оборота. Най-вече малките и средните предприятия са прекратили търговските си отношения с ЕС.

Комби Крайън, съосновател на малка пивоварна в Мелтън, би предпочел пак да продава бирите си в Италия, Франция или Испания. Но това просто е твърде сложно и скъпо. Той казва: "Като предприемач търся други пазари. Но сърцето ми направо се къса от това, че един ден моите деца вече няма да могат да живеят където поискат в Европа."

"Те никога няма да признаят грешката"

Вечерта много от жителите на Мелтън се отбиват в местния пъб. Сред тях е група членове на Либералните демократи - партия, значително по-малка от двете големи - включително лекарят Хамиш Макаули. "Повечето негативни последствия от Брекзит са останали незабелязани от хората или пък те смятат, че вина носи пандемията, която дойде веднага след това", казва той пред ARD.

Либералдемократичната партия в момента е единствената, която иска връщане в ЕС. Лейбъристкият премиер Киър Стармър принципно търси сближаване с ЕС, но правителството не поставя под въпрос Брекзит - включително от страх да не се завърнат отровните дебати от преди. Макаули проявява разбиране: "Всеки вид сближаване с ЕС ще се възприеме от лейбъристите като предателство."

Джейн Ийстън на свой ред споделя пред германската обществено-правна медия, че е загубила приятели покрай споровете за Брекзит. "Те никога няма да си признаят, че е било грешка и че са се подвели по лъжите на някои политици". Макаули кима и допълва: "Дебатът за Брекзит трайно размести границите. Дяснопопулистките и расистките изказвания се превърнаха в нещо нормално. Това продължава да оказва влияние върху политиката ни и до днес."

Десните популисти за пръв път изпреварват лейбъристите и торите

Както показват и проучванията - партията на десния популист и поддръжник на Брекзит Найджъл Фараж "Реформирай Обединеното кралство" за първи път изпреварва социалдемократическата лейбъристка партия и консерваторите.

Брекзит пропадна, никой не бил по-разочарован от него, изтъква Фараж. Той сега насочва вниманието към нарасналия брой мигранти от държави извън Общността. Имигранти, от които страната има спешна нужда. На парламентарните избори през лятото Фараж за първи път успя да влезе в парламента, припомня ARD.

Понеже партията му оказва натиск и спрямо правителството, лейбъристите трябва да продължат да балансират - между сближаване с ЕС за повече растеж, но без паралелно да пламнат отново дебатите за Брекзит. Хората в Мелтън Моубрей също си дават сметка: Те са извън ЕС и това ще остане така в обозримо бъдеще, обобщава кореспондентката на ARD Марайке Аден.

Източник: dnes.dir.bg

 

 

Коментари

  • ЗИП

    02 Фев 2025 9:01ч.

    Брекзит бил нещо льошо ама хората продължавали да го подкрепят и дори Фарадж води в социологията ? Е за кой е лошо тогава ? Айде стига брюкселска пропаганда. Англосаксонския свят е 470 милиона а ЕС е 450. Англосаксите са 27 милиона кв км територия а ЕС е 4.5. Англосаксите имат целата Менделеева таблица по няколко пъти а ЕС купува на външния пазар суровините си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • им посибълл

    02 Фев 2025 9:13ч.

    Въпрос на 5-години е, освен за всички дейности да стават роботите, ще има и борба и прайдове за разрешение на браковете между човек и робот. Да осиновяват човешко дете или робот-дете. Но вероятно вече е възможно и да има бебе само от един родител, с гени от един човек. И ако жената е роботът, тя ще износи бебето на мъжът си. (борба за граждански права, да гласуват и всякакви други права) (отдавна има горивни клетки работещи с нишесте и захари) (усвоено е и меки тъкани за достоверен вид на човек, топлина на кожата, изменение на ръстът и релефът, цветът на косата, за 2-минути, което ги прави двойника на всяко дете, мъж или жена - за 2-минути) (само от желанието ще зависи всеки робот да се преобрази с характер, спомени и вид)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Потрес

    02 Фев 2025 9:59ч.

    Брекзит е най-доброто което се е случвало на юк. Стига пропаганда, колко им било зле так дале. Кат е толкова зле, защо никой от там не си идва в роспериращата България в ес-то?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    02 Фев 2025 10:06ч.

    Брекзита бе промислен ход на финансовата олигархия, дребните риби никой не ги брои!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @Коба

    02 Фев 2025 10:33ч.

    Е, дребните риби що не протестират? Цветни революци? Масова имирация? Ай стига глупости. Свиха си малко колните, но до там.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Британската върхушка просто изпревари разпада на евромаймунарника

    02 Фев 2025 10:37ч.

    Сега ще гледат отстрани междуособиците в периода на разпада на престъпната организация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    02 Фев 2025 12:30ч.

    " Най-вече малките и средните предприятия са прекратили търговските си отношения с ЕС." А контрагентите на тези малки и средни предприятия в ЕС, живи ли са?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И след 5 години

    02 Фев 2025 13:39ч.

    продължавате да плачете, а? Плачете... UK поне утъпкаха пътя, ще има и още.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    02 Фев 2025 16:45ч.

    Малоумна урсуляшка пропаганда. Излизането от тумора беше най-доброто решение за Великобритания от десетилетия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи