"Монд дипломатик": Демокрациите преминават през нова авторитарна фаза

"Монд дипломатик": Демокрациите преминават през нова авторитарна фаза

Автор: Ан-Сесил Робер, "Монд дипломатик"

Пандемията от Ковид-19 позволи да се изобрети специален режим, наречен „извънредно здравно положение“, чрез който западното население беше подчинено на мерки за наблюдение и контрол, по-обичайни за авторитарни страни, отколкото за общества, представяни като „отворени“. Едва настанил се в Белия дом, президентът Доналд Тръмп обяви извънредно положение на мексиканската граница, за да блокира мигрантските потоци. В либералните демокрации става обичайно прибягването до дерогационни разпоредби в името на извънредни обстоятелства. Атентати, градски бунтове, пандемии или големи спортни събития служат за оправдание на ограничаването на обществените свободи: разширяване на полицейските проверки, повсеместно наблюдение, ерозия на съдебния контрол, както и на правата на защита. Представени като временни, тези мерки стават постоянни и изключението се превръща в правило. Принципи като равенството пред закона сега са подкопавани в името на технологичната иновация. Дебатът за гражданското неподчинение се подновява, докато демокрациите преминават през нова авторитарна фаза в историята си.

„ДО гуша ни дойде от кралски писма за заточаване. До гуша ни дойде да ни вкарват в затвора по тайни причини. До гуша ни дойде от всекидневния скандал, който ни се разкрива при събуждане и ще бъде забравен, когато дойде вечерта. До гуша ни дойде от нищожни министри, които претендират, че ни ръководят, докато те самите не знаят как да се държат добре!“. Обръщението на Бомарше (във филма на Едуар Молинаро,1996 г.) към трибунал, подвластен на монархията, напомня, че 1789 г. е също и правна революция. Срещу произвола и за справедливост. Декларацията за правата на човека и гражданина от 26 август 1789 г. утвърждава равенството пред закона и поверява на народните избраници мисията да дефинират – публично и след дебат – престъпленията и нарушенията. В нея са формулирани предоставените на гражданите гаранции, като разделение на властите и презумпция за невиновност, подчинение на изпълнителната власт и полицията на общия интерес, обвързване на лишаването от свобода със стриктна необходимост.

В продължение на няколко века конкретизирането на тези принципи е предмет на постоянна битка. В Англия Магна Харта (Великата харта) въвежда понятието за равенство пред закона през 1215 г., а през 1679 г. английският парламент изтръгва от крал Чарлз II принципа на habeas corpus – гарант за индивидуалната свобода, тъй като забранява произволното задържане и налага представянето на затворника пред съдия. Така във вековната борба за „гарантиране на правата на човека“ се редуват прогрес и връщане назад, съобразно съотношението на политическите сили и интензивността на народната мобилизация. Еволюцията на правото, на институциите и обществените нрави, отношенията „полиция – правосъдие“ позволяват всяка епоха да бъде характеризирана. От тази гледна точка, не носи ли сегашният период всички характеристики на епоха на регрес?

Движението на идеи и народи благоприятства значителния напредък през ХIХ и ХХ век. Възходът на социалистическата мисъл и работническите стачки в Европа позволиха на наемните работници да издействат правото на изразяване и на синдикално представителство. Появата на републикански режим във Франция, вдъхновен от Френската революция, доведе до интензивни политически дебати и признаване на свободата на сдружаване през 1881 г., както и на правото обвиняемите да ползват помощ от адвокат (законът „Констанс“ от 8 декември 1897 г.). През целия ХХ век битките, водени от британската активистка Емелин Панкхъртс или френската философка Симон дьо Бовоар, след това големите женски демонстрации от 70-те години, позволиха политическата и юридическата еманципация на жените.

Войните могат да играят ролята на катализатор или ускорител. След 1945 г. нечуваните престъпления, извършени от нацистите и от японския режим, предизвикват приемането на договори, които гарантират основните права на всички, „без разлика на раса, пол, език или религия“. Такава е Всеобщата декларация за правата на човека (1948 г.), на която ще се осланят колонизираните народи, за да бъдат международно признати законните им стремежи към свобода и независимост. Ще последват други текстове, като двата пакта от 1966 г., единият – за гражданските и политически права, другият – за икономическите, социалните и културните права, допълнени от множество „регионални“ документи, като Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (1951 г.) или пък Африканската харта за правата на човека и народите (1981 г.).

Фазите на връщане назад често следват смяната на режими, като основаването на Втората империя през 1852 г. или идването на власт на правителството във Виши през 1940 г. след държавни преврати, но също и брутални събития, засягащи сигурността на хора и имущество. Така атаките от 11 септември 2001 г. и започването на „война срещу тероризма“ направиха повсеместни извънредните мерки и ограничаването на свободите в името на сигурността. От увеличаването на ислямистките атентати до реорганизирането на насилствената крайна десница, от големите алтерглобалистки демонстрации до екологичните движения, изобличаващи днес „климатичното бездействие“… всичко служи, за да се оправдае постоянното разширяване на полицейските правомощия (удължаване на полицейското задържане, системни проверки на самоличността, засилено наблюдение на населението) и ерозията на правните гаранции (намаляване на сроковете за обжалване и възпрепятстване на правото на защита, създаване на неясни закононарушения, като „индивидуално терористично начинание“ или „апология на тероризма“) (1).

РЕДОВНОТО прибягване до извънредно положение, включително при ограничаването на градските бунтове през 2005 г., широкото използване на плановете Vigipirate във Франция (за оповестяване на антитерористична готовност – бел. ред.), въвеждането на „Патриотичния акт“ в САЩ… – тенденцията показва, че режимът на изключение се превръща в правило в либералната демокрация. След като френският парламент прие вече 32 законодателни акта, свързани със „сигурността“ (след серията атентати, окървавили големите парижки магазини и улица „Дьо Рен“ през 1986 г.), с първите т.нар. закони „Паскуа“, министърът на вътрешните работи Брюно Ретайо призовава за нов такъв акт през 2025 г. (2). Пандемията от Ковид-19 позволи да се изобрети специален режим, наречен „извънредно здравно положение“. Чрез него западното население беше подчинено на мерки за наблюдение и контрол, по-обичайни за авторитарни страни, като Китай, отколкото за общества, представяни като „отворени“ – с масово използване на нови технологии (дронове, картотекиране, телесни претърсвания, „видеозащита“ и т.н.). Още по-лошото е, че нещо като ефект на тресчотката позволява тези посегателства срещу свободите да бъдат запазени в правния ред дори след като извънредният период e приключил (3).

Но либертицидният потенциал на политиките за сигурност е толкова по-склонен да се реализира, колкото повече мисълта изнемощява и създава условия за тяхното приемане. Така например в САЩ от 80-те години на ХХ век, в името на това да се предвиждат бъдещи престъпления, се утвърждава теорията за „счупеното стъкло“, която защитава необходимостта да се наказва с най-голяма строгост още първото, дори най-дребно провинение (4). Под прикритието на здравия разум този дискурс изразява една застинала визия за социалния ред: престъпникът, често произлязъл от бедните квартали, никога няма да може да се поправи и трябва незабавно, дори ако все още е юноша, да изтърпи най-тежките наказания, дори когато те застрашават реадаптирането му. Президентът Никола Саркози (2007–2012 г.) лично поде най-карикатурните детерминистки теории, внушавайки възможността бъдещите престъпници да се откриват още в детската градина. От десетилетия средствата, отделяни за правна защита на младежите, възпитателите, съдиите и обучението, намаляват както по бюджетни съображения, така и заради философски и идеологически избор.

Реалните заплахи за пробиви в сигурността съживяват старите реакционни устои на част от европейските елити, които често са страдали от прогреса на либералните и социалните идеи. В такива случаи аристократичните рефлекси вървят ръка за ръка с класовата арогантност, както показа бруталната разправа с движението на „жълтите жилетки“ във Франция през 2018–2019 г. Агресивна доктрина и практики за поддържане на реда – отдавна изпробвани в работническите квартали – постепенно заменят „свободния гражданин“със „заек, отглеждан в специално пасбище“, по израза на академик Франсоа Сюро. И това се случва под често добронамерения контрол на магистрати, превърнали се в усърдни помощници на авторитарните власти (5). В социалната сфера редовното подкопаване на Трудовия кодекс и увеличаването на сплашващите практики, като полицейско задържане на синдикалисти (и журналисти), участват в това голямо връщане назад.

Егалитарната и хуманистична мисъл на Просвещението, която дълго време доминираше на европейския континент, сега отстъпва място на легитимирането на групи по интереси и възстановяването на привилегиите за новите „синьокръвни“: шефове на компании и т. нар. „самонаправили се хора“ – които не дължат нищо на публичната власт, се възползват от изключения в общото право (обществено или данъчно) в името на нуждите от иновации, както показват „регулаторните пясъчници“, измислени от Европейския съюз. Симетрично, народните класи могат да се окажат първите жертви на алгоритмично правосъдие, което би раздавало автоматични присъди, възпроизвеждащи социалните неравенства (6). Позоваването на неотложността, несигурността и безпаричието удобно прикрива идеологически избор, враждебен на основните свободи.

Източник: "Монд дипломатик"

Превод Галя Дачкова

Коментари

  • Тоталитарните режими, нескопосно маскиращи се като "демокрации" останаха без маскировката си.

    05 Фев 2025 8:44ч.

    Да ве эбем демокрацията гнусна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Монд дипломатик": Демокрациите преминават през нова авторитарна фаза

    05 Фев 2025 10:42ч.

    Хахахахаха, според френските убийци на африкански и азиатски деца, когато социализмът е авторитарен, то той е диктатура, но когато демокрацията е с диктаторски прояви, то това е фаза! Хахахахаха, дебили!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • момддипломстик

    05 Фев 2025 18:44ч.

    трудно ще вкараш в горното клише.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "демокрациите преминават през нова авторитарна фаза в историята си"

    05 Фев 2025 9:00ч.

    Ние, простите балканци, понеже не сме западни журналисти, на горното му викаме "contradictio in termini".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анализът ми на всички прочетени дотук текстове и интервюта на запаснали анализатори из все български медии

    05 Фев 2025 9:08ч.

    Сочи едно - всички се въртят "вокруг да около" и никой не смее да назове в прав текст истината за същността и естествените следствия от сегашния западен корпоративен, олигархичен капитализъм за цялата планета. То е въртене, то е сукане, то са уговорки, то са... "думи, думи, думи..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "западнали"

    05 Фев 2025 9:10ч.

    да се чете в заглавието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    05 Фев 2025 9:22ч.

    Абе я попитайте "златния век", как е с противопожарната безопасност? 🤔... че то така на последния етаж е доста малко рисковано за единствения ни музей 😜

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Фев 2025 10:01ч.

    Уважаема мадмоазель/мадамм Ан-Сесил Робер, искам да ви напомня, че демокрациите започнаха преминаването си в таза фаза при управлението на нео"либералите"=антилибералите, със налагането на политкоректното говорене, кансел "културата" и не на последно място факт"чекърството", което си е откровена цензура. Вкарването в затвора на хора, и тяхниото тотално следене за опит за организиране на протест в Обединеното кралство е политика на лейбъристите, а та са от нео"либералния" спектър. Още помня как полициата биеше, доста настървено, протестиращи и скандиращи "Вир зинд фолк!" в Лайпциг, а на власт беше и ГСДП, които също са от нео"либералния" спектър. Абе те луди ли са, да скандират, че немците били народът на Германия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станислав

    05 Фев 2025 10:59ч.

    Тежко лицемерна и расистка статия. Излиза, че всякаква форма на диктатура в Запада е само фаза на демокрацията, а всякаква форма на демокрация в Изтока е само форма на диктатурата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А бре!?

    05 Фев 2025 11:18ч.

    Колко пандемии досега е имало, освен перманентната пандемия на глупостта? Увеличаването на населението застрашава не хранителните, а интелектуалните ресурси на човечеството. Една ампула знание, разтворена в океан от глупост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    05 Фев 2025 11:40ч.

    Това, че ДЕМОКРАЦИЯТА Е ВСЪЩНОСТ ДИКТАТУРА, го е забелязал още Платон преди 2300 години в диалога си "Държавата": "ДЕМОКРАЦИЯТА ВИНАГИ ВОДИ КЪМ ТИРАНИЯ!" ("Държавата", Книга VІІІ). Извод: умният човек във всяка епоха си остава умен. Избудалканите във всяка епоха си остават избудалкани!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ей, нямаш умора!

    05 Фев 2025 17:21ч.

    Не е казвал това, дадох ти веднъж цитата, няма да го правя всеки път.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Фев 2025 11:49ч.

    Нищо ново няма. "Демокрациите" съществуват благодарение на диктатури, които отдавна са въвели. Успяват да прикриват всичко със закони. Например в Англия няма НИКАКВА свобода, сравнено с живота който имаха българите по времето на Т Живков. Дори в сегашна "евроатлантическа" България има повече свобода отколкото в "свободна" Запада Европа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мика

    05 Фев 2025 12:11ч.

    Монд Дипломатик, един от малкото вестници, които уважавам и следя редовно. Благодаря, че превеждате и правите достояние на българската публика статии от там.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • демокрацията е форма на управление, не идеология

    05 Фев 2025 12:16ч.

    Демокрацията им се превърна в доктрина. Още тогава (преди 34 години) ми светна червената лампичка, че е фалшива - използват само фасадата на думата, без никакво съдържание отзад. И че всичко ще им се сгромоляса точно така, както днес става.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    05 Фев 2025 13:26ч.

    Демокрацията се превръща все повече в теоретично понятие, защото на практика я няма никаква днес. Имало я е само по времето на древна Гърция, когато народа се е събирал на градския площад и с гласуване е приемал или отхвърлял решенията на властващите. Днес щом се смята,че демокрацията преминава през тоталитарна фаза значи,че тя вече не е демокрация и дали от тази фаза ще се върне назад никак не е сигурно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мара канибала

    05 Фев 2025 13:37ч.

    Поредният памфлет на руския блогер Ал. Роджерс за големите и неспирни британо-американски усти, произнасящи се като от последна инстанция по най-значимите проблеми на международния дневен ред, за дебилизма и западащата демокраДция - на практика, няма какво да възразиш, само дето смехът е през сълзи пред лицемерието и фалшивото самочувствие на тия полухора - наглосаксите. - https://cont.ws/@alexandr-rogers/2974787

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    05 Фев 2025 19:02ч.

    Всяка демокрация се изражда в олигархия, след това в автокрация. Заложено е в човека. Демокрациите умират, защото хората не искат 100 водача, богатеещи на техен гръб. Стадото иска лъв, вълк - водач на глутницата. Вожд. Така е от както има човеци на тая земя. Тия приказки за власт на народа, за уж някакви избраници да се коалират ..... Това е възможно в рамките на малки общества (Швейцария например). Накрая всичко опира до едноличната власт и империята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи